Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

ανεργος φιλοξενουμενος σε πατρικη στεγη με 0 εισοδημα καταναλωτικο δανειο 1000 ευρω οχι παραπανω ειναι ευκολο?

Αδύνατο θα έλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gsisr είπε

Λοιπόν το εισόδημα είναι καλό. Αλλά η αρχική ερώτηση παραμένει...

Εγώ πάντως δεν την πολυκατάλαβα την αρχική σου ερώτηση, τι ακριβώς εννοείς όταν λες "μπορούμε να αιτηθούμε απο κοινού δάνειο χωρίς πολιτικό γάμο"? Αν το αγοράσετε μαζί φυσικά και μπορείτε να αιτηθείτε από κοινού το δάνειο(άσχετα αν υπάρχει γάμος ή όχι), αλλιώς ο ένας θα είναι πρωτοφειλέτης και ο άλλος εγγυητής. Εκτός και αν εννοείς κάτι άλλο, οπότε κάνε διευκρίνιση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή είναι αρκετά ασαφής η παρούσα κατάσταση - είναι μέλλουσα γυναίκα αλλά θέλουμε τώρα το δάνειο κι αυτό δεν φτάνει σαν περιγραφή - θα πρότεινα να ρωτήσετε απευθείας ένα συμβολαιογράφο που ξέρει να χειρίζεται όλους τους πιθανούς συνδυασμούς σε σχέση με την πιθανή πρόβλεψη της μεταξύ σας σχέσης και τα εισοδήματά σας, και με τις προτάσεις του μετά θα ρωτήσετε όποια τράπεζα θέλετε. Εδώ είναι αδύνατο ν' απαντηθεί η περίπτωση αυτή ειδικά μετά που έχουν δοθεί διαφορετικές απαντήσεις από συμφορουμίτες χωρίς σημαντικές λεπτομέρειες. Είναι και θέμα εμπιστευτικότητας.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Θεωρεις οτι ειναι το ιδιο καποιος να εχει 5 σπιτια και να ζηταει δανειο με καποιον που μενει στο νοικι και ενδεχομενως η δοση δανειου να ειναι πιο φτηνη απο το ιδιο το νοικι?

σε ποιον θα δάνειζες ευκολότερα, σε έναν που έχει 5 σπίτια ή σε έναν που δεν έχει ούτε τούβλο;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Joshua21 αυτό που λες εννοούσα. Όπως και να χει θα πάμε στη τράπεζα και θα ενημερώσω κι εδώ τι μου είπαν. Απλά ήθελα να ξέρω αν κάνοντας πχ πολιτικό γάμω ή κάποιο σύμφωνο, έχεις ευνοϊκότερους όρους.

Επεξ/σία από gsisr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gsisr είπε

Joshua21 αυτό που λες εννοούσα. Όπως και να χει θα πάμε στη τράπεζα και θα ενημερώσω κι εδώ τι μου είπαν. Απλά ήθελα να ξέρω αν κάνοντας πχ πολιτικό γάμω ή κάποιο σύμφωνο, έχεις ευνοϊκότερους όρους.

Μόνο που είπα 2 διαφορετικά πράγματα, ποιο από τα 2 εννοούσες? :D

Όπως και ναχει, δεν βλέπω το πως θα μπορούσατε να είχατε ευνοϊκότερους όρους κάνοντας πολιτικό γάμο ή σύμφωνο. Το μόνο που ενδιαφέρει τη τράπεζα είναι να εξασφαλίσει την αποπληρωμή του δανείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα πιο πολύ θα με άγχωνε το δάνειο παρά ο γάμος! 

Πηγαίντε κάντε έναν πολιτικό γάμο. 5 λεπτά υπόθεση ειναι.

Και μετά ειναι όλα πιο ρόδινα!!

Επεξ/σία από alexb_10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gsisr είπε

Joshua21 αυτό που λες εννοούσα. Όπως και να χει θα πάμε στη τράπεζα και θα ενημερώσω κι εδώ τι μου είπαν. Απλά ήθελα να ξέρω αν κάνοντας πχ πολιτικό γάμω ή κάποιο σύμφωνο, έχεις ευνοϊκότερους όρους.

Λογικά, και με βάση τη δική μου εμπειρία, θα έχεις κάπως ευνοικοτέρους όρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Γιαούρτι είπε

σε ποιον θα δάνειζες ευκολότερα, σε έναν που έχει 5 σπίτια ή σε έναν που δεν έχει ούτε τούβλο;

Δεν νομιζω οτι η τραπεζα σκεφτεται οπως εγω η οποισδηποτε αλλος εδω μεσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Δεν νομιζω οτι η τραπεζα σκεφτεται οπως εγω η οποισδηποτε αλλος εδω μεσα...

Το πρώτο πράγμα που κοιτάζει αυτός που δανείζει είναι να εξασφαλιστεί ώστε να μην χάσει τα λεφτά του, άσχετα αν είναι τράπεζα ή insomniac.

Για πες τώρα, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι είναι ασφαλέστερη επιλογή να δανείσεις σε κάποιον που δεν έχει ούτε τούβλο σε σχέση με το να δανείσεις σε κάποιον που έχει 5 σπίτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, l337 είπε

Λογικά, και με βάση τη δική μου εμπειρία, θα έχεις κάπως ευνοικοτέρους όρους.

ποια είναι η δική σου εμπειρία φίλε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Για πες τώρα, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι είναι ασφαλέστερη επιλογή να δανείσεις σε κάποιον που δεν έχει ούτε τούβλο σε σχέση με το να δανείσεις σε κάποιον που έχει 5 σπίτια.

Τις τραπεζες δεν τις νοιαζει αν εχεις 5 σπιτια η 105 η κανενα...Γιατι πολυ απλα οταν παιρνεις δανειο βαζεις υποθηκη ουσιαστικα το ιδιο το σπιτι που αγοραζεις. Οποτε ακομα και να μην εχεις αλλο αν δεν μπορεις να εξυπηρετησεις το δανειο σου το παιρνουν και τελος. Οσο για τον οτι ειναι πιο ευκολο να παρεις δανειο πρωτης κατοικιας αυτο γινεται γιατι οταν εχεις πολλα ειναι πολυτελεια και δεν στο δινουν (υπαρχουν και εξαιρεσεις φυσικα)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...