Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, panostza είπε

1. Τα μαύρα που βγάζει ή δεν βγάζει η γυναίκα σου είναι σαν να μην υπάρχουν. Δεν φαίνονται στη δήλωση == δεν υπολογίζονται σε τίποτα.

2. Λες σε κάποιο επόμενο ποστ ότι μπορείς να δίνεις 700 ευρώ το μήνα. Ζητάς από την τράπεζα με εισόδημα 1000 ευρώ το μήνα, με γυναίκα άνεργη και παιδί να σου εγκρίνει δάνειο 700 ευρώ το μήνα. Δηλαδή να δίνεις το 70% του εισοδήματός σου σε δάνειο. Ξέχασε το αυτό το μηνιαίο ποσό.

3. Κάτι πιο λογικό είναι αν βγαίνει κάτι με 20-25% του εισοδήματος σε δόση. Το 35% που βγάζει ένας συμφορουμίτης πιο κάτω για δάνειο 70.000 είναι και πάλι δύσκολο για οικογένεια με ένα εισόδημα οριακά επαρκές που έχει και παιδί. Γιατί απλά το πρώτο που θα κάνεις σε μια δυσκολία είναι να πάρεις φαγητό για το παιδί σου και όχι να πληρώσεις το δάνειο και αυτό είναι λογικό. Μόνο με κάποιον σούπερ ουάου εγγυητή ή αν έχεις π.χ. άλλη ακίνητη σημαντική περιουσία έχεις σημαντικές πιθανότητες για τόσο μεγάλη δόση σε σχέση με το εισόδημά σου.

Μα, για αυτό θα βάλει εγγυητή.

11 ώρες πριν, Cool9999 είπε

μπορω να δινω μεχρι 5000 το χρονο μονο για το δανειο

Πριν έλεγες ότι μπορείς να δίνει 8400€ και τώρα λες 5000€ !!!

ΥΓ. Σε λίγο μπορεί να λες 3000€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Μα, για αυτό θα βάλει εγγυητή.

Πριν έλεγες ότι μπορείς να δίνει 8400€ και τώρα λες 5000€ !!!

ΥΓ. Σε λίγο μπορεί να λες 3000€.

Μην του το εγκρινεις το δάνειο μεχρι να ελέγξεις όλα τα χαρτιά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Μην του το εγκρινεις το δάνειο μεχρι να ελέγξεις όλα τα χαρτιά του.

μα και τωρα δινω 400 σε ενοικιο χωρις κανενα προβλημα την τραπεζα την ενδιαφερει σε περιπτωση που δεν πληρονω να παρει τα λεφτα της πισω με αλλο τροπο για αυτο θα βαλω υποθηκη το σπιτι που θα παρω και εγγυητι 

3 λεπτά πριν, Cool9999 είπε

μα και τωρα δινω 400 σε ενοικιο χωρις κανενα προβλημα την τραπεζα την ενδιαφερει σε περιπτωση που δεν πληρονω να παρει τα λεφτα της πισω με αλλο τροπο για αυτο θα βαλω υποθηκη το σπιτι που θα παρω και εγγυητι 

επεισης με τον υπολογισμο που εκανα μου δινουν μου δινοουν μεχρι 70.000 μονος μου και με εγγυιτι 82.000 που ζηταω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Nabuko είπε

εφόσον είσαι 49 και μέχρι τη λήξη του δανείου πρέπει να είσαι 75 τότε μπορείς να πάρεις δάνειο για 26 χρόνια. Από ότι βλέπω στην Εθνική πρέπει να δώσεις 51000 και να πάρεις 71000 με 350 ευρώ δόση το μήνα

Τι σημαινει "δινεις 51 και παιρνεις 71 χιλ"?

350ε σταθερη δοση επι 26 χρονια? (350x12x26=109,000€)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

Τι σημαινει "δινεις 51 και παιρνεις 71 χιλ"?

350ε σταθερη δοση επι 26 χρονια? (350x12x26=109,000€)

Ναι τι δεν καταλαβαίνεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rus είπε

Τι σημαινει "δινεις 51 και παιρνεις 71 χιλ"?

350ε σταθερη δοση επι 26 χρονια? (350x12x26=109,000€)

αφου δανιζομε 71000 τα 109.000 ειναι μαζι με τους τοκους

 

Επεξ/σία από Cool9999
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Cool9999 είπε

μα και τωρα δινω 400 σε ενοικιο χωρις κανενα προβλημα την τραπεζα την ενδιαφερει σε περιπτωση που δεν πληρονω να παρει τα λεφτα της πισω με αλλο τροπο για αυτο θα βαλω υποθηκη το σπιτι που θα παρω και εγγυητι 

Λάθος κάνεις, αυτό που ενδιαφέρει την τράπεζα είναι η απρόσκοπτη αποπληρωμή του δανείου σου. Ο εγγυητής για την τράπεζα είναι απλώς μια έξτρα εξασφάλιση, το βασικό κριτήριο είναι να μπορείς εσύ μόνος σου να το αποπληρώσεις.

Υποθήκη θα το έβαζες ούτως ή άλλως, τα στεγαστικά είναι πάντα με εξασφάλιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Cool9999 είπε

ειναι με κινομενω επιτοκια 

 

αφου δανειζομε 

 

9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Λάθος κάνεις, αυτό που ενδιαφέρει την τράπεζα είναι η απρόσκοπτη αποπληρωμή του δανείου σου. Ο εγγυητής για την τράπεζα είναι απλώς μια έξτρα εξασφάλιση, το βασικό κριτήριο είναι να μπορείς εσύ μόνος σου να το αποπληρώσεις.

Υποθήκη θα το έβαζες ούτως ή άλλως, τα στεγαστικά είναι πάντα με εξασφάλιση.

αυτο λεω  αν δεν πληροσω μου το περνουν απλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Cool9999 είπε

αυτο λεω  αν δεν πληροσω μου το περνουν απλο?

Όχι δεν είναι τόσο απλό. Ποιός σου είπε ότι οι τράπεζες ενδιαφέρονται για κατασχεμένα? Το μετρητό τους ενδιαφέρει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Όχι δεν είναι τόσο απλό. Ποιός σου είπε ότι οι τράπεζες ενδιαφέρονται για κατασχεμένα? Το μετρητό τους ενδιαφέρει. 

εγω με τον υπολογισμο που εκανα για τη δοση απο την εθνικη με και με τα στοιχια του εγγυιτι μπορω να παρω το δανειο με 402 το μηνα 

απλος θα ηθελα να μου πητε λιγο πολυ τη διαδικασει γιατι με αυτα που διαβαζω δεν βγαζω και πολυ νοημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Cool9999 είπε

αυτο λεω  αν δεν πληροσω μου το περνουν απλο?

Όχι, δεν λέμε το ίδιο, η τράπεζα ΔΕΝ πρόκειται να σε δανείσει αν δεν πειστεί ότι μπορείς να πληρώνεις κανονικά στην ώρα σου, απλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Όχι, δεν λέμε το ίδιο, η τράπεζα ΔΕΝ πρόκειται να σε δανείσει αν δεν πειστεί ότι μπορείς να πληρώνεις κανονικά στην ώρα σου, απλό;

ναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Cool9999 είπε

εγω με τον υπολογισμο που εκανα για τη δοση απο την εθνικη με και με τα στοιχια του εγγυιτι μπορω να παρω το δανειο με 402 το μηνα 

απλος θα ηθελα να μου πητε λιγο πολυ τη διαδικασει γιατι με αυτα που διαβαζω δεν βγαζω και πολυ νοημα 

Καταρχάς τα εργαλεία υπολογισμού που έχουν οι τράπεζες στα site τους δεν λένε πάντα την αλήθεια. Μονο όταν πας από εκεί με τα χαρτιά σου θα σου απαντήσουν υπεύθυνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 χρόνια με 300€ το μήνα νοίκι , μας κάνουν 108.000€ . Αν δώσει όλο το ποσό η τράπεζα , με τους τόκους του δανείου θα πάρει τουλάχιστον τα διπλά ίσως και παραπάνω . Δεν νομίζω να συμφέρει η αγορά σπιτιού αποκλειστικά με λεφτά από τραπεζικό δάνειο ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2021 στις 3:13 ΜΜ, Cool9999 είπε

επιδει ειμαι λιγο ασχετος και δεν εχω καταλαβει καλα ειμαι 49 ετων εχω ετισιο εισοδιμα 12.000 ειμαι παντρεμενος με παιδι και η γυναικα μου ειναι ανεργη οσ πρως το κρατος θελω να αγορασω ενα σπιτι 122.000 εχω 40.000 και μου λιπουν 82.000 μπορω να παρω δανειο αυτα τα χρηματα επισις ποσω ειναι τα εξοδα για δικιγορους και μηχανηκους ? και αν μπορει καποιος να μου εξιγισει λιγο την διαδικασια ευχαριστο

Να αγοράσεις σπίτι μέχρι 50000 δεν είσαι για τόσο ακριβό σπίτι θα γονατίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...