Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, panostza είπε

Αυτό που προσπαθώ να σου πω τόσην ώρα, ίσως δεν εξηγούμαι καλά, είναι ότι γιατί η "αληθινή και δίκαιη" εμπορική αξία είναι αυτή που θες εσύ και ο πωλητής και όχι αυτή που λέει η τράπεζα; Δηλαδή η τράπεζα πρέπει να θεωρήσει ότι η εμπορική αξία που λέτε εσύ και ο πωλητής είναι σωστή; Πιο σωστό δεν είναι να εμπιστευτεί έναν πιστοποιημένο εκτιμητή;

Μια χαρά είναι η χρηματοδότηση 75% της εμπορικής αξίας όπως αποτιμάται από πιστοποιημένο εκτιμητή. Δηλαδή ποια άλλη λύση προτείνεις αν είναι αυτό λάθος; Όσο θέλει να πουλήσει ο κάθε ιδιοκτήτης; Όσο θέλει να δώσει ο κάθε αγοραστής;

Και προφανώς χωρίς να ξέρω τόσες λεπτομέρειες, φαντάζομαι ότι στις τωρινές εκτιμήσεις λαμβάνουν υπόψη και τη συγκυρία του κορονοϊού με την οικονομική κρίση που φέρνει.

Σε αυτό που έχει δίκιο είναι ότι έπρεπε να του πουν ότι είναι πολύ αυστηρότερες λόγω συγκυρίας και αν δεν έχει λεφτά να καλύψει πάνω από τα 2/3 να μην μπει στα έξοδα. Καλό είναι να σεβόμαστε τον καταναλωτή και να μην να τον προτρέπουμε σε έξοδα αν τον βλέπουμε ότι δεν βγαίνει. Εκτός αν ο αρμόδιος τραπεζουπάλληλος του είχε πετάξει "σπόντα" την οποία ο ενδιαφερόμενος προσπέρασε και έκανε την αίτηση.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, panostza είπε

Αυτό που προσπαθώ να σου πω τόσην ώρα, ίσως δεν εξηγούμαι καλά, είναι ότι γιατί η "αληθινή και δίκαιη" εμπορική αξία είναι αυτή που θες εσύ και ο πωλητής και όχι αυτή που λέει η τράπεζα; Δηλαδή η τράπεζα πρέπει να θεωρήσει ότι η εμπορική αξία που λέτε εσύ και ο πωλητής είναι σωστή; Πιο σωστό δεν είναι να εμπιστευτεί έναν πιστοποιημένο εκτιμητή;

Μια χαρά είναι η χρηματοδότηση 75% της εμπορικής αξίας όπως αποτιμάται από πιστοποιημένο εκτιμητή. Δηλαδή ποια άλλη λύση προτείνεις αν είναι αυτό λάθος; Όσο θέλει να πουλήσει ο κάθε ιδιοκτήτης; Όσο θέλει να δώσει ο κάθε αγοραστής;

Και προφανώς χωρίς να ξέρω τόσες λεπτομέρειες, φαντάζομαι ότι στις τωρινές εκτιμήσεις λαμβάνουν υπόψη και τη συγκυρία του κορονοϊού με την οικονομική κρίση που φέρνει.

Ναι μπορεί αυτή να είναι η αξία του, βέβαια κρατώ τις επιφυλάξεις μου λόγο της εκτίμησης του δικού μου μηχανικού, των τιμών που βλέπω στην ευρύτερη περιοχή αλλά και την όλη στάση του μηχανικού. Εγώ πιστεύω ότι έπεσα στην περίπτωση του μηχανικού που βαριοταν να κάνει την δουλειά του και απλά έβαλε την χαμηλότερη τιμή που μπορούσε να βάλει στο συγκεκριμένο ακίνητο,ώστε να είναι και τυπικός με την τράπεζα, χωρίς να λάβει υπόψιν του την κατάσταση του ακινητου. Για αυτό και η απάντηση της τεχνικής υπηρεσίας της τράπεζας για ένα ακίνητο σε όχι καλή κατασταση. Θα επανέλθω όταν ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα γιατί ακόμα το κυνηγάω λόγω ότι κινδυνεύω πολύ σοβαρά να χάσω την προκαταβολή που έχω δώσει στον πωλητή. Η συγκυρία του κορονοιου να έπαιζε κάποιο ρόλο στην έγκριση του δανείου και στο ποσό που μου εγκρίνουν το οποίο είναι αρκετά μεγαλύτερο από το 75% της αξίας του ακινήτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά. Πριν 15 χρόνια οι ίδιες οι Τράπεζες πίεζαν τους δικούς τους μηχανικούς να ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΟΥΝ τα προς χρηματοδότηση ακίνητα, με αποτέλεσμα πολλές φορές οι δανειολήπτες να μην χρειαστεί να βάλουν καθόλου χρήματα από την τσέπη τους για την αγορά (ακόμα και τα έξοδα μεταβίβασης, συμβ/φου, δικηγόρου, Υποθ/κειου και Τραπέζης τους κάλυπταν με το δάνειο!!!).

Αποτέλεσμα: βγήκε ο νόμος Κατσέλη όπου οι δανειολήπτες που είχαν υποστεί μείωση των εισοδημάτων τους ή έμειναν άνεργοι  πλήρωναν τελικά το 80% της αντικ. αξίας του ακινήτου και καθάριζαν!!!

πχ ένα ακίνητο εκτιμώμενης αξίας 200.000 ευρώ από την Τράπεζα με ΑΑ 100.000 ευρώ. Ο δανειολήπτης το είχε αγοράσει 160.000 ευρώ με όλα τα λεφτά από δάνειο. Πλήρωσε 2-3 χρόνια τη δόση του δανείου του και μετά μπήκε στο νόμο Κατσέλη όπου καλείτε να πληρώσει 80.000 ευρώ (δηλ. το 20% της ΑΑ) σε βάθος 20ετίας.  Η τράπεζα έχει μια χασούρα σχεδόν το 50% της χρηματοδότησής της, παρόλο που είχε εξασφαλιστεί με προσημείωση επί του ακινήτου και νόμιζε ότι ήταν καβάλα στο άλογο...

Πάνω κάτω τα ίδια ισχύουν ακόμα και αν βγεί τελικά το ακίνητο στην πλειστηριασμό όπου η τράπεζα θα πάρει (αν βρεθεί υπερθεματιστής δηλ. αγοραστής) την ΑΑ του ακινήτου. Αν δεν βρεθεί αγοραστής θα φορτωθεί ένα ακόμα ακίνητο. Πάλι χασούρα θα έχει!

Αυτό θεωρώ ότι προσπαθούν να αποφύγουν τώρα με την τακτική που ακολουθούν. Αν ο δανειολήπτης για την αγορά του ακινήτου έχει βάλει από την τσέπη του το 1/3 των χρημάτων τουλάχιστον θα πάρουν τα λεφτά τους αν βαρέσει πιστόλι...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, mihanikos1 είπε

Ναι μπορεί αυτή να είναι η αξία του, βέβαια κρατώ τις επιφυλάξεις μου λόγο της εκτίμησης του δικού μου μηχανικού, των τιμών που βλέπω στην ευρύτερη περιοχή αλλά και την όλη στάση του μηχανικού. Εγώ πιστεύω ότι έπεσα στην περίπτωση του μηχανικού που βαριοταν να κάνει την δουλειά του και απλά έβαλε την χαμηλότερη τιμή που μπορούσε να βάλει στο συγκεκριμένο ακίνητο,ώστε να είναι και τυπικός με την τράπεζα, χωρίς να λάβει υπόψιν του την κατάσταση του ακινητου. Για αυτό και η απάντηση της τεχνικής υπηρεσίας της τράπεζας για ένα ακίνητο σε όχι καλή κατασταση. Θα επανέλθω όταν ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα γιατί ακόμα το κυνηγάω λόγω ότι κινδυνεύω πολύ σοβαρά να χάσω την προκαταβολή που έχω δώσει στον πωλητή. Η συγκυρία του κορονοιου να έπαιζε κάποιο ρόλο στην έγκριση του δανείου και στο ποσό που μου εγκρίνουν το οποίο είναι αρκετά μεγαλύτερο από το 75% της αξίας του ακινήτου.

Τι ποσοστο σου εγκρίνουν αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα βγάλεις άκρη οι τράπεζες έχουν σαν αρχή να μην αλλάζουν τις τιμές. Αν θες πες λεπτομέρειες για το ακίνητο να σου πούμε αν έκανε μλκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ctct είπε

Τι ποσοστο σου εγκρίνουν αν επιτρέπεται;

ποσοστο απο τι εννοεις? Βγαζουν εμπορικη 107000, δινουν 80000, τιμη αγορας 140000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, mihanikos1 είπε

ποσοστο απο τι εννοεις? Βγαζουν εμπορικη 107000, δινουν 80000, τιμη αγορας 140000.

Κατάλαβα, από 140000 αγορά στα 107000 εμπορική είναι μεγάλη διαφορά. Υπάρχει θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, grmaster2 είπε

άλλη μια σκέψη είναι... μήπως πληρώνω 30χιλ παραπάνω και ο εκτιμητής έχει δικιο

το εχουμε συζητησει και αναλυσει πιο πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν για σένα κοστίζει τόσο και είσαι διατεθειμένος να τα δώσεις τόσο κοστίζει τότε. Πολλοί λόγοι μπορεί να υπάρχουν για αυτό. Πχ θες σε μια περιοχή ντε και καλά. Κοντά σε συγγενείς. Θέα. Συναισθηματικοί λόγοι. Αυτά δεν είναι μετρήσιμα. Εγώ θα πήγαινα και σε άλλη τράπεζα πάντως. Θα τους εξηγούσα κατάσταση και να το τρέξουν. Ότι έχω πάρει προσφορά από άλλη τράπεζα και δεν είμαι ικανοποιημένος. Όχι ότι μου κάνουν εκτίμηση χαμηλή και δεν μου δίνουν ότι ζηταω

Επεξ/σία από denthnpalevw
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα σου πρότεινα να πας σε άλλη τράπεζα. Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα να δεις την εκτίμηση και να διαβάσεις γιατί ο εκτιμητής έδωσε αυτή τη τιμή για το ακίνητο. Ενδεχομένως να μην έχει υπολογίσει σωστά κάτι ή να υπολογισε κάτι που μείωσε την τιμή, το οποίο είτε σου διαφεύγει είτε δε γνωρίζεις. Στην εκτίμηση ο μηχανικός παίρνει και τις αξίες άλλων αντίστοιχων τιμών προς πώληση παρόμοιων ακινήτων και αναλόγως και αιτιολογημένα τις προσαρμόζει στο δικό σου ακίνητο. Οι εκτιμήσεις όμως αποτελούν εσωτερική πληροφορία και δε δίνονται στους πελάτες, άσχετα αν την πλήρωσαν καθώς έγιναν για λογαριασμό και χρήση της Τράπεζας και μόνο (συνήθως το γράφει στην εντολή που υπέγραψες), προσπάθησε με τον υπάλληλο να σου επιτρέψει να την διαβάσεις χωρίς να την πάρεις σε αντίγραφο. Παράδειγμα αν στο ακίνητο υπάρχει θέση στάθμευσης και δεν αναφέρεται ως αποκλειστική χρήση, τότε η αξία της θα είναι πολλή μικρότερη από την αγορά της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δική μου περίπτωση ο εκτιμητής βρήκε μερικές αγγελίες του σπιτιού. Είδε τιμές και έβγαλε ένα μέσο όρο. Δεν πήγε να το δει ποτέ. Να εκτίμηση γειτονιά δρόμο, ησυχία, θέα κτλ κτλ. Ήταν ανεβασμένο σε 15 μεσίτες, με διάφορες τιμές και πήρε το μέσο όρο. Οπότε μην θεωρούμε ότι έκρινε σωστά, ούτε ότι βρήκε κάτι που εμάς μας έχει διαφύγει. 

Πολύ σωστός ο από πάνω. Ζητά να την διαβάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα κ απο μενα! Να ρωτησω αν καποιος γνωριζει να με βοηθησει στην περιπτωση μου! Εχω κανει αιτηση για στεγαστικο δανειο ( περιπου το 1/5 απο την συνολικη αξια που θα κοστησει το ακινητο) στην eurobank απο αρχες φλεβαρη. Πολυ γρηγορα ελαβα οικονομικη προεγκριση. Με τις δυσκολιες λογω covid στην συγκεντρωση δικαιολογητικων απο μηχανικους κλπ εγινε το ραντεβου με τον μηχανικο της τραπεζας περιπου μεσα μαρτη! Πριν 10 ημερες ενημερωθηκα οτι εχει ολοκληρωθει ο νομικος και ο τεχνικος ελεγχος εκ μερους της τραπεζας επιτυχως και αναμενω το νεο πιστοποιητικο οικονομικης προεγκρισης για να προχωρησω στις υπογραφες  του συμβολαιου. Απο την τραπεζα καθε μερα μου λενε σημερα βγαινει αυριο θα το χετε αλλα ακομα τιποτα. Γνωριζει καποιος ποσες μερες περιπου μπορει να παρει αυτη διαδικασια για να υπογραψω επιτελους;;; Απο αρχες φλεβαρη φτασαμε Πασχα...Αναγνωριζω τις δυσκολιες λογω της καταστασης αλλα εχουν γινει ολα τα χρονοβορα(πιστευω) κομματια κ πλεον ειναι καθαρα εσωτερικο θεμα της τραπεζας να διεκπεραιωσει το θεμα. Κλασσικα οταν σου παρουσιαζουν τα προιοντα τους ολα γινονται σε τρεις εργασιμες αλλα στην πραξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...