Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, sotirisanast είπε

Καλησπερα κ απο μενα! Να ρωτησω αν καποιος γνωριζει να με βοηθησει στην περιπτωση μου! Εχω κανει αιτηση για στεγαστικο δανειο ( περιπου το 1/5 απο την συνολικη αξια που θα κοστησει το ακινητο) στην eurobank απο αρχες φλεβαρη. Πολυ γρηγορα ελαβα οικονομικη προεγκριση. Με τις δυσκολιες λογω covid στην συγκεντρωση δικαιολογητικων απο μηχανικους κλπ εγινε το ραντεβου με τον μηχανικο της τραπεζας περιπου μεσα μαρτη! Πριν 10 ημερες ενημερωθηκα οτι εχει ολοκληρωθει ο νομικος και ο τεχνικος ελεγχος εκ μερους της τραπεζας επιτυχως και αναμενω το νεο πιστοποιητικο οικονομικης προεγκρισης για να προχωρησω στις υπογραφες  του συμβολαιου. Απο την τραπεζα καθε μερα μου λενε σημερα βγαινει αυριο θα το χετε αλλα ακομα τιποτα. Γνωριζει καποιος ποσες μερες περιπου μπορει να παρει αυτη διαδικασια για να υπογραψω επιτελους;;; Απο αρχες φλεβαρη φτασαμε Πασχα...Αναγνωριζω τις δυσκολιες λογω της καταστασης αλλα εχουν γινει ολα τα χρονοβορα(πιστευω) κομματια κ πλεον ειναι καθαρα εσωτερικο θεμα της τραπεζας να διεκπεραιωσει το θεμα. Κλασσικα οταν σου παρουσιαζουν τα προιοντα τους ολα γινονται σε τρεις εργασιμες αλλα στην πραξη...

Μια εβδομάδα maximum από την μέρα που ολοκληρώνεται ο νομικός και τεχνικός έλεγχος ΧΩΡΙΣ παρατηρήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, unos είπε

Μια εβδομάδα maximum από την μέρα που ολοκληρώνεται ο νομικός και τεχνικός έλεγχος ΧΩΡΙΣ παρατηρήσεις 

Σε ευχαριστω παρα πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 23/4/2021 στις 9:22 ΜΜ, sotirisanast είπε

Σε ευχαριστω παρα πολυ!

επιδει ειμαι λιγο ασχετος και δεν εχω καταλαβει καλα ειμαι 49 ετων εχω ετισιο εισοδιμα 12.000 ειμαι παντρεμενος με παιδι και η γυναικα μου ειναι ανεργη οσ πρως το κρατος θελω να αγορασω ενα σπιτι 122.000 εχω 40.000 και μου λιπουν 82.000 μπορω να παρω δανειο αυτα τα χρηματα επισις ποσω ειναι τα εξοδα για δικιγορους και μηχανηκους ? και αν μπορει καποιος να μου εξιγισει λιγο την διαδικασια ευχαριστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/3/2018 στις 9:49 ΜΜ, μπουρτζοβλαχος είπε

ανεργος φιλοξενουμενος σε πατρικη στεγη με 0 εισοδημα καταναλωτικο δανειο 1000 ευρω οχι παραπανω ειναι ευκολο?

σιγουρα τρολλαρεις.

2 ώρες πριν, Cool9999 είπε

επιδει ειμαι λιγο ασχετος και δεν εχω καταλαβει καλα ειμαι 49 ετων εχω ετισιο εισοδιμα 12.000 ειμαι παντρεμενος με παιδι και η γυναικα μου ειναι ανεργη οσ πρως το κρατος θελω να αγορασω ενα σπιτι 122.000 εχω 40.000 και μου λιπουν 82.000 μπορω να παρω δανειο αυτα τα χρηματα επισις ποσω ειναι τα εξοδα για δικιγορους και μηχανηκους ? και αν μπορει καποιος να μου εξιγισει λιγο την διαδικασια ευχαριστο

φιλε αν δεν τρολαρεις και εσυ μαζι με τον αλλον κανεις πλακα σιγουρα. τρια στοματα που καλουνται να ζησουν με 12000 το ετος. αληθεια ανα ετος τι βαζεις στην ακρη απο τα 12000 που παιρνεις τωρα? γιατι εαν βαζεις 2000 ανα ετος (και αυτα με πολυ ζορι) κανε την αναγωγη και κοιτα σε ποσα ετη με τους τοκους θα αποπληρωσεις (η δεν θα αποπληρωσεις) το δανειο. εισαι σιγουρος οτι το μονο που θελεις ειναι να αφησεις εναι ενα  δανειο σαν κληρονομια στο παιδι σου?

Επεξ/σία από xsterg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνικό & νομικό έλεγχο τα πληρώνεις πριν την εκταμίευση ,μπορείς ενσωματώσεις το κόστος στο δάνειο ; επίσης τι γίνεται σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά στον έλεγχο και δεν προχωρήσει η εκταμίευση επιστρέφεται το κόστος των ελέγχων ; μάλλον όχι ; τέλος όσον αφορά τον νομικό έλεγχο κατά πόσο είναι αξιόπιστο μπορείς άφοβα να εμπιστευτείς τον δικηγόρο της τράπεζας και όχι κάποιον δικό σου ; (ρωτάω για να μην πληρώνεις 2 φορές δικηγόρους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Cool9999 είπε

επιδει ειμαι λιγο ασχετος και δεν εχω καταλαβει καλα ειμαι 49 ετων εχω ετισιο εισοδιμα 12.000 ειμαι παντρεμενος με παιδι και η γυναικα μου ειναι ανεργη οσ πρως το κρατος θελω να αγορασω ενα σπιτι 122.000 εχω 40.000 και μου λιπουν 82.000 μπορω να παρω δανειο αυτα τα χρηματα επισις ποσω ειναι τα εξοδα για δικιγορους και μηχανηκους ? και αν μπορει καποιος να μου εξιγισει λιγο την διαδικασια ευχαριστο

Από τα 12000€, πόσα μπορείς να αποταμιεύεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, xsterg είπε

σιγουρα τρολλαρεις.

φιλε αν δεν τρολαρεις και εσυ μαζι με τον αλλον κανεις πλακα σιγουρα. τρια στοματα που καλουνται να ζησουν με 12000 το ετος. αληθεια ανα ετος τι βαζεις στην ακρη απο τα 12000 που παιρνεις τωρα? γιατι εαν βαζεις 2000 ανα ετος (και αυτα με πολυ ζορι) κανε την αναγωγη και κοιτα σε ποσα ετη με τους τοκους θα αποπληρωσεις (η δεν θα αποπληρωσεις) το δανειο. εισαι σιγουρος οτι το μονο που θελεις ειναι να αφησεις εναι ενα  δανειο σαν κληρονομια στο παιδι σου?

πουλισα ενα οικοπεδω που ειχα και εχω 50.000 τα 10 για τους ελενχους και τλπ

30 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Από τα 12000€, πόσα μπορείς να αποταμιεύεις ?

τι ενοεις ?

 

4 ώρες πριν, xsterg είπε

σιγουρα τρολλαρεις.

φιλε αν δεν τρολαρεις και εσυ μαζι με τον αλλον κανεις πλακα σιγουρα. τρια στοματα που καλουνται να ζησουν με 12000 το ετος. αληθεια ανα ετος τι βαζεις στην ακρη απο τα 12000 που παιρνεις τωρα? γιατι εαν βαζεις 2000 ανα ετος (και αυτα με πολυ ζορι) κανε την αναγωγη και κοιτα σε ποσα ετη με τους τοκους θα αποπληρωσεις (η δεν θα αποπληρωσεις) το δανειο. εισαι σιγουρος οτι το μονο που θελεις ειναι να αφησεις εναι ενα  δανειο σαν κληρονομια στο παιδι σου?

η γυναικα μου δουλευει αλλα με μαυρα λεφτα  απλοσ ξερο οτι αυτο δεν υπολογιζετε στο δανειο συνολο με τη γυναικα μου εχουμε 24.000 το χρονο και μπορουμε να δηνουμε μεχρι 700 σε δοσεις το μηνα

επεισης ποσο καιρο περνει να παρω το δανειο ?

1 ώρα πριν, Dark_Nightfall είπε

Τεχνικό & νομικό έλεγχο τα πληρώνεις πριν την εκταμίευση ,μπορείς ενσωματώσεις το κόστος στο δάνειο ; επίσης τι γίνεται σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά στον έλεγχο και δεν προχωρήσει η εκταμίευση επιστρέφεται το κόστος των ελέγχων ; μάλλον όχι ; τέλος όσον αφορά τον νομικό έλεγχο κατά πόσο είναι αξιόπιστο μπορείς άφοβα να εμπιστευτείς τον δικηγόρο της τράπεζας και όχι κάποιον δικό σου ; (ρωτάω για να μην πληρώνεις 2 φορές δικηγόρους).

λεω να βαλω προτα δικο μου επιδι ειναι φιλος μου και μετα απο την τραπεζα

επισις εχω και εγγυιτι το αφεντικο μου που ειναι προησταμενος στο μετρο αττικης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο φιλος παραπανω ηταν σαφης. ποσα απο το συνολο του οικογενειακου εισοδηματος ανα ετος μπορεις να πεις οτι το βαζεις στην ακρη? να εχεις υπ οψιν οτι αγορες πλεον δεν μπορεις με μετρητα, λιρες, χρυσο, μετρητα γενικα. η συναλλαγη θα πρεπει να γινει αποκλειστικα μεσω τραπεζης. 

Επεξ/σία από xsterg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, xsterg είπε

ο φιλος παραπανω ηταν σαφης. ποσα απο το συνολο του οικογενειακου εισοδηματος ανα ετος μπορεις να πεις οτι το βαζεις στην ακρη? να εχεις υπ οψιν οτι αγορες πλεον δεν μπορεις με μετρητα, λιρες, χρυσο, μετρητα γενικα να κανεις αγορες. η συναλλαγη θα πρεπει να γινει αποκλειστικα μεσω τραπεζης. 

μπορω να δινω μεχρι 5000 το χρονο μονο για το δανειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε

Τεχνικό & νομικό έλεγχο τα πληρώνεις πριν την εκταμίευση ,μπορείς ενσωματώσεις το κόστος στο δάνειο ; επίσης τι γίνεται σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά στον έλεγχο και δεν προχωρήσει η εκταμίευση επιστρέφεται το κόστος των ελέγχων ; μάλλον όχι ; τέλος όσον αφορά τον νομικό έλεγχο κατά πόσο είναι αξιόπιστο μπορείς άφοβα να εμπιστευτείς τον δικηγόρο της τράπεζας και όχι κάποιον δικό σου ; (ρωτάω για να μην πληρώνεις 2 φορές δικηγόρους).

Η ερώτησή μου αφορά σε αυτούς που έχουν προχωρήσει σε αγορά κατοικίας με έγκριση δανείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Cool9999 είπε

επιδει ειμαι λιγο ασχετος και δεν εχω καταλαβει καλα ειμαι 49 ετων εχω ετισιο εισοδιμα 12.000 ειμαι παντρεμενος με παιδι και η γυναικα μου ειναι ανεργη οσ πρως το κρατος θελω να αγορασω ενα σπιτι 122.000 εχω 40.000 και μου λιπουν 82.000 μπορω να παρω δανειο αυτα τα χρηματα επισις ποσω ειναι τα εξοδα για δικιγορους και μηχανηκους ? και αν μπορει καποιος να μου εξιγισει λιγο την διαδικασια ευχαριστο

Καλύτερες και έγκυρες πληροφορίες θα σου δώσουν οι τράπεζες.

Η ερώτηση και ενημέρωση είναι δωρεάν. Πας με το εκκαθαριστικό της εφορίας και αυτοί θα σου πουν πόσο δάνειο μπορείς να πάρεις, ποια είναι η διαδικασία, τα έξοδα κ.λπ. κ.λπ.

Εδώ ό,τι και να σου πούμε δεν έχει καμιά αξία, καθώς όλα εξαρτώνται από την τράπεζα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Cool9999 είπε

ειμαι 49 ετων εχω ετισιο εισοδιμα 12.000 ειμαι παντρεμενος με παιδι και η γυναικα μου ειναι ανεργη οσ πρως το κρατος θελω να αγορασω ενα σπιτι 122.000 εχω 40.000 και μου λιπουν 82.000 μπορω να παρω δανειο αυτα τα χρηματα

 

2 ώρες πριν, Cool9999 είπε

μπορω να δινω μεχρι 5000 το χρονο μονο για το δανειο

εφόσον είσαι 49 και μέχρι τη λήξη του δανείου πρέπει να είσαι 75 τότε μπορείς να πάρεις δάνειο για 26 χρόνια. Από ότι βλέπω στην Εθνική πρέπει να δώσεις 51000 και να πάρεις 71000 με 350 ευρώ δόση το μήνα

 

 

νβγ.jpg

Επεξ/σία από Nabuko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει περιπτωση να παρει τετοιο δανειο με 12.000ε νομιμο εισοδημα και με οικογενεια 3 ατομων, που φαινεται οτι ζουν μονο απο τον μισθο του, χωρις εγγυητη- δεν βγαινουν τα νουμερα για την τραπεζα για να δικαιολογησει δοση 300-400ε/μηνα.

Επισης, θα εχει θεμα που η αποπληρωμη θα γινει οταν θα παρει συνταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, efib είπε

Δεν υπαρχει περιπτωση να παρει τετοιο δανειο με 12.000ε νομιμο εισοδημα και με οικογενεια 3 ατομων, που φαινεται οτι ζουν μονο απο τον μισθο του, χωρις εγγυητη- δεν βγαινουν τα νουμερα για την τραπεζα για να δικαιολογησει δοση 300-400ε/μηνα.

Επισης, θα εχει θεμα που η αποπληρωμη θα γινει οταν θα παρει συνταξη.

Δεν θα το εγκρίνει η τράπεζα,.Με 20.0000€ ετήσιο εισόδημα ίσως.Δεν είμαστε στην δεκαετία 2000.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Cool9999 είπε

επιδει ειμαι λιγο ασχετος και δεν εχω καταλαβει καλα ειμαι 49 ετων εχω ετισιο εισοδιμα 12.000 ειμαι παντρεμενος με παιδι και η γυναικα μου ειναι ανεργη οσ πρως το κρατος θελω να αγορασω ενα σπιτι 122.000 εχω 40.000 και μου λιπουν 82.000 μπορω να παρω δανειο αυτα τα χρηματα επισις ποσω ειναι τα εξοδα για δικιγορους και μηχανηκους ? και αν μπορει καποιος να μου εξιγισει λιγο την διαδικασια ευχαριστο

1. Τα μαύρα που βγάζει ή δεν βγάζει η γυναίκα σου είναι σαν να μην υπάρχουν. Δεν φαίνονται στη δήλωση == δεν υπολογίζονται σε τίποτα.

2. Λες σε κάποιο επόμενο ποστ ότι μπορείς να δίνεις 700 ευρώ το μήνα. Ζητάς από την τράπεζα με εισόδημα 1000 ευρώ το μήνα, με γυναίκα άνεργη και παιδί να σου εγκρίνει δάνειο 700 ευρώ το μήνα. Δηλαδή να δίνεις το 70% του εισοδήματός σου σε δάνειο. Ξέχασε το αυτό το μηνιαίο ποσό.

3. Κάτι πιο λογικό είναι αν βγαίνει κάτι με 20-25% του εισοδήματος σε δόση. Το 35% που βγάζει ένας συμφορουμίτης πιο κάτω για δάνειο 70.000 είναι και πάλι δύσκολο για οικογένεια με ένα εισόδημα οριακά επαρκές που έχει και παιδί. Γιατί απλά το πρώτο που θα κάνεις σε μια δυσκολία είναι να πάρεις φαγητό για το παιδί σου και όχι να πληρώσεις το δάνειο και αυτό είναι λογικό. Μόνο με κάποιον σούπερ ουάου εγγυητή ή αν έχεις π.χ. άλλη ακίνητη σημαντική περιουσία έχεις σημαντικές πιθανότητες για τόσο μεγάλη δόση σε σχέση με το εισόδημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...