Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, rus είπε

Kαλο φαινεται. Αλλα με τα ιδια λεφτα θα προτιμουσα σε καποιο προαστιο (στο πλειστηριασμο τα ακινητα φευγουν αντι πινακιου φαβας).

Κι αυτη τη συνηθεια να κανουν τοσο μικρο το WC... ποτέ δε τη καταλαβα.

καλητερα να μην τα εβαζαν και να εκαναν το χορο μινι αποθηκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 λεπτά πριν, Cool9999 είπε

καλητερα να μην τα εβαζαν και να εκαναν το χορο μινι αποθηκη

Μη το λες, αν ο λέλος έχει σκάσει μύτη και ετοιμάζεται να βγει και είναι η κόρη σου ή η γυναίκα σου στο μπάνιο, σωτήριο είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/5/2021 στις 5:49 ΜΜ, DhZou είπε

Πραγματικά, με 150k καινούριο (σχετικά) σπίτι μόνο στο Μενίδι παίρνεις...

 

Εγω αγορασα πριν ενα 6 μηνο 128.000 ευρω  σπιτι 75 τμ στην Νίκαια ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ(τελειωσε το 2020 και μπηκα πρωτος) με αποθηκη,παρκινγκ, ηλιακο,ατομικο λεβητα φυσικου αεριου,διαμπερες με δυο μεγαλα μπαλκονια, Β ενεργειακης κλασης…

Εαν ψαχτει καποιος υπαρχουν περιπτωσεις!

Οσο για τα σχολια που γραφουν μερικοι σε αρκετες σελιδες πριν γελαω!

Γραφουν οτι εχουν πολιτικη οι τραπεζες να υποεκτιμουν!Κατι τετοιο δεν ισχυει γτ εγω περα απο τα διαδικαστικα δεν πκηρωσα τιποτα απο την τσεπη μου γτ δεν ειχα!

μου εκτιμησαν το σπιτι πολλα παραπανω και μου βγηκε ολο το δανειο…

Οποτε πειτε την αποψη σας μερικοι αλλα μην ειστε απολυτοι και απογοητευετε τον κοσμο!

Επισης για να μην φανει διαφημιση, για οποιον ενδιαφερετε για αγορα υπαρχει μια εταιρεια σαν μεσιτης της τραπεζας που σου βγαζει δανειο(απλα τρεχει για σενα τα διαδικαστικα ολα,σου τα εξηγει με το Ν και με το Σ) και μαλιστα χωρις δικο σου κοστος…Οποιος ενδιαφερετε πμ σε μενα.

Επεξ/σία από georgioskio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Μιλάμε για ευκαιρία, 130 χιλιάρικα 75 μέτρα στη Νικαια… 

πρώτος όροφος να φανταστώ ε ;

Ναι πρώτος….

Αλλα ο ιδιος κατασκευαστής δίνει και αλλα σπιτια σε καλες τιμες…

Πχ 140.000 πρώτος καινουργιο 75 τμ στους αγιους αναργυρους!

Δηλαδη υπαρχουν ευκαιριες σημερα τουλαχιστον…Λίγες αλλα υπάρχουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Μιλάμε για ευκαιρία, 130 χιλιάρικα 75 μέτρα στη Νικαια… 

πρώτος όροφος να φανταστώ ε ;

αρκει να μη δουλεύει στην άλλη άκρη όπως ένα φίλος μου που κάνει δρομολόγιο κάθε μέρα γιατί δουλεύει Σπατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, georgioskio είπε

Ναι πρώτος….

Αλλα ο ιδιος κατασκευαστής δίνει και αλλα σπιτια σε καλες τιμες…

Πχ 140.000 πρώτος καινουργιο 75 τμ στους αγιους αναργυρους!

Δηλαδη υπαρχουν ευκαιριες σημερα τουλαχιστον…Λίγες αλλα υπάρχουν!

Kαλά τώρα, ευκαιρία τα 1800€ /τ.μ. 1ος όροφος στη Νίκαια δε το λες, αλλά anyway

Τι γειτονιά αν επιτρέπεται ;

Να το χαρείς σου εύχομαι !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Kαλά τώρα, ευκαιρία τα 1800€ /τ.μ. 1ος όροφος στη Νίκαια δε το λες, αλλά anyway

1800 του βγήκε τελική, με μεταβίβαση, κτηματολόγιο, νομικό έλεγχο κλπ.

Το αν η τιμή είναι καλή ή όχι εξαρτάται -- πέρα από περιοχή και ποιότητα κατασκευής -- και από χαρακτηριστικά και προσανατολισμό διαμερίσματος και οικοδομής γενικότερα (πχ συνολικός αριθμός και είδος διαμερισμάτων στην οικοδομή, αριθμός δωματίων στο διαμέρισμα, αν είναι βορινό ή το βλέπει ο ήλιος, άλλα χαρακτηριστικά άνεσης πχ παρκέ, κουφώματα, κλπ), χαρακτηριστικά παρκιγκ και αποθήκης (διαστάσεις, κλειστό/ανοιχτό, μέγεθος αποθήκης κλπ). Δεν μπορείς να πεις εύκολα αν είναι ευκαιρία ή όχι επειδή είναι 1ος στη Νίκαια.

Αφού του άρεσε και το τσίμπησε, και υποθέτοντας ότι είδε και άλλα, πάει να πει ότι βρήκε τίμιο το deal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Kαλά τώρα, ευκαιρία τα 1800€ /τ.μ. 1ος όροφος στη Νίκαια δε το λες, αλλά anyway

Τι γειτονιά αν επιτρέπεται ;

Να το χαρείς σου εύχομαι !

Αν μου βρεις ακομα και Νικαια και Μενιδι κατω απο 1.700 € το τετραγωνικο(γτ πηρα 75 τμ με 128.000€ αρα 1700 το τμ) για ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ σπιτι με παρκινγκ ,αποθηκη ,ηλιακο, λεβητα ατομικο φυσικου αεριου,θερμομονωμενο, με τζακι και γρανιτοπλακακι θα στο παρω εγω!

Στην Νικαια καινουργια σπιτια με αυτες τις προδιαγραφες ξεκινουν απο 2.000 € το τετραγωνικο…Κανε μια ερευνα απλη σε αγγελίες να δεις!

4 ώρες πριν, dtzgr είπε

1800 του βγήκε τελική, με μεταβίβαση, κτηματολόγιο, νομικό έλεγχο κλπ.

Το αν η τιμή είναι καλή ή όχι εξαρτάται -- πέρα από περιοχή και ποιότητα κατασκευής -- και από χαρακτηριστικά και προσανατολισμό διαμερίσματος και οικοδομής γενικότερα (πχ συνολικός αριθμός και είδος διαμερισμάτων στην οικοδομή, αριθμός δωματίων στο διαμέρισμα, αν είναι βορινό ή το βλέπει ο ήλιος, άλλα χαρακτηριστικά άνεσης πχ παρκέ, κουφώματα, κλπ), χαρακτηριστικά παρκιγκ και αποθήκης (διαστάσεις, κλειστό/ανοιχτό, μέγεθος αποθήκης κλπ). Δεν μπορείς να πεις εύκολα αν είναι ευκαιρία ή όχι επειδή είναι 1ος στη Νίκαια.

Αφού του άρεσε και το τσίμπησε, και υποθέτοντας ότι είδε και άλλα, πάει να πει ότι βρήκε τίμιο το deal.

Σε πληροφορώ οτι καινουργιο σπιτι και ας μην εχει οσα εχει αυτο που βρηκα εγω δεν βρισκεις ευκολα κατω απο 140.000€!

Μονο στο Περαμα…Ουτε καν Μενιδι Νικαια κτλ… 

5 ώρες πριν, kostasbm είπε

αρκει να μη δουλεύει στην άλλη άκρη όπως ένα φίλος μου που κάνει δρομολόγιο κάθε μέρα γιατί δουλεύει Σπατα

Ε καλα αυτο εννοειται!Πρεπει να σε βολευει η περιοχη!

Αν και μερικοι αγορασαν σπιτι στην πολυκατοικία και οι δουλειες τους ειναι στην αλλη ακρη…Ο καθε ενας επενδυει οπου μπορει η τσεπη του και ας ταλαιπωρηθει μετα!Ολα ειναι υποκειμενικα… 

Επεξ/σία από georgioskio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, georgioskio είπε

Αν μου βρεις ακομα και Νικαια και Μενιδι κατω απο 1.700 € το τετραγωνικο(γτ πηρα 75 τμ με 128.000€ αρα 1700 το τμ) για ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ σπιτι με παρκινγκ ,αποθηκη ,ηλιακο, λεβητα ατομικο φυσικου αεριου,θερμομονωμενο, με τζακι και γρανιτοπλακακι θα στο παρω εγω!

Στην Νικαια καινουργια σπιτια με αυτες τις προδιαγραφες ξεκινουν απο 2.000 € το τετραγωνικο…Κανε μια ερευνα απλη σε αγγελίες να δεις!

Αν θες, πες κατασκευαστή και γειτονιά :)

Θερμομονωμένα είναι όλα τα σπίτια 30+ χρόνια τώρα παρεπιμπτόντως :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Αν θες, πες κατασκευαστή και γειτονιά :)

Θερμομονωμένα είναι όλα τα σπίτια 30+ χρόνια τώρα παρεπιμπτόντως :) :)

Μήπως εννοεί ο φίλος θερμοπροσοψη?φτηνα μου φαίνεται και μένα πριν κάτι μήνες που κοίταζα μαζί με ένα φίλο, που 2έψαχνε να αγοράσει,δεν έβρισκε καινουργιο σπιτι σε τέτοιες τιμές,βέβαια έψαχνε και άλλες περιοχές,Αργυρούπολη,ηλιουπολη ,Φιλαδέλφεια,δάφνη,νέα Ιωνία, αυτές θυμάμαι πρόχειρα τωρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lews είπε

Μήπως εννοεί ο φίλος θερμοπροσοψη?φτηνα μου φαίνεται και μένα πριν κάτι μήνες που κοίταζα μαζί με ένα φίλο, που 2έψαχνε να αγοράσει,δεν έβρισκε καινουργιο σπιτι σε τέτοιες τιμές,βέβαια έψαχνε και άλλες περιοχές,Αργυρούπολη,ηλιουπολη ,Φιλαδέλφεια,δάφνη,νέα Ιωνία, αυτές θυμάμαι πρόχειρα τωρα

Ακριβως φιλε!
Θερμοπροσοψη εννοω!Και ειναι ολο το σπιτι και η πολυκατοικια…Ταρατσα,η πιλοτη κτλ!Και επειδη μενω ενα 6 μηνο τωρα ειναι πολυ οικονομικο σαν σπιτι και δικαιολογει το Β ενεργειακη κλαση!

Και εχει οπως ολα τα συγχρονα σπιτια του 2020 προεγκατασταση για συναγερμο,κλιματιστικα και ετοιμη πυρανιχνευση με πινακα…Εαν ολα αυτα τα βρισκεις στην Αθηνα με 128.000€ Και 75 τμ θελω να μαθω που!!!

Επειδη ημουν παρααα πολυ στριμωγμενος οικονομικα το εψαξα πολυ με τις τιμες…

Εαν εξαιρεσεις το Περαμα οι φθηνοτερες τιμες το τετραγωνικο ειναι 2000 σε ολη την υπολοιπη Αττικη!

Ακομα και ο συγκεκριμενος κατασκευαστης δεν ξερω πως εδωσε τα διαμερισματα τοσο φθηνα(εχει και αλλες οικοδομες σε καλες τιμες αλλα τοσο καλη τιμη οχι…)

3 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Αν θες, πες κατασκευαστή και γειτονιά :)

Θερμομονωμένα είναι όλα τα σπίτια 30+ χρόνια τώρα παρεπιμπτόντως :) :)

Εμενα πριν απο αυτο σε ποκυκατοικια του 2011 και με εφαγε η υγρασια…Θερμομονωμενα με την εννοια της θερμομονωσης που επιβαλλει η Ε.Ε. τα τελευταια χρονια δεν ειναι με τιποτα…

1 ώρα πριν, Lews είπε

Μήπως εννοεί ο φίλος θερμοπροσοψη?φτηνα μου φαίνεται και μένα πριν κάτι μήνες που κοίταζα μαζί με ένα φίλο, που 2έψαχνε να αγοράσει,δεν έβρισκε καινουργιο σπιτι σε τέτοιες τιμές,βέβαια έψαχνε και άλλες περιοχές,Αργυρούπολη,ηλιουπολη ,Φιλαδέλφεια,δάφνη,νέα Ιωνία, αυτές θυμάμαι πρόχειρα τωρα

Για αυτες τις περιοχες που γραφεις η τιμη ανα τετραγωνικο ειναι μινιμουμ 2600(για ολοκαινουργιο παντα!)

Δηλαδη για σπιτι 75 τμ καινουργιο πρωτο οροφο θες 200.000 € το λιγοτερο!

Γενικα θεωρω εξωφρενικες τις τιμες αυτες αλλα απο τη στιγμη που αυτες ειναι στην αγορα και τα σπιτια φευγουν δεν μπορουμε να κανουμε κατι αλλο…

Επεξ/σία από georgioskio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, georgioskio είπε

Ακριβως φιλε!
Θερμοπροσοψη εννοω!Και ειναι ολο το σπιτι και η πολυκατοικια…Ταρατσα,η πιλοτη κτλ!Και επειδη μενω ενα 6 μηνο τωρα ειναι πολυ οικονομικο σαν σπιτι και δικαιολογει το Β ενεργειακη κλαση!

Και εχει οπως ολα τα συγχρονα σπιτια του 2020 προεγκατασταση για συναγερμο,κλιματιστικα και ετοιμη πυρανιχνευση με πινακα…Εαν ολα αυτα τα βρισκεις στην Αθηνα με 128.000€ Και 75 τμ θελω να μαθω που!!!

Επειδη ημουν παρααα πολυ στριμωγμενος οικονομικα το εψαξα πολυ με τις τιμες…

Εαν εξαιρεσεις το Περαμα οι φθηνοτερες τιμες το τετραγωνικο ειναι 2000 σε ολη την υπολοιπη Αττικη!

Ακομα και ο συγκεκριμενος κατασκευαστης δεν ξερω πως εδωσε τα διαμερισματα τοσο φθηνα(εχει και αλλες οικοδομες σε καλες τιμες αλλα τοσο καλη τιμη οχι…)

Εμενα πριν απο αυτο σε ποκυκατοικια του 2011 και με εφαγε η υγρασια…Θερμομονωμενα με την εννοια της θερμομονωσης που επιβαλλει η Ε.Ε. τα τελευταια χρονια δεν ειναι με τιποτα…

Για αυτες τις περιοχες που γραφεις η τιμη ανα τετραγωνικο ειναι μινιμουμ 2600(για ολοκαινουργιο παντα!)

Δηλαδη για σπιτι 75 τμ καινουργιο πρωτο οροφο θες 200.000 € το λιγοτερο!

Γενικα θεωρω εξωφρενικες τις τιμες αυτες αλλα απο τη στιγμη που αυτες ειναι στην αγορα και τα σπιτια φευγουν δεν μπορουμε να κανουμε κατι αλλο…

Κοίτα, συμμερίζομαι την χαρά και τον ενθουσιασμό σου, γιατί η αγορά σπιτιού είναι για τους περισσότερούς μας ένας από τους κύριους στόχους που έχουμε (περιλαμβάνω και τον εαυτό μου), οπότε δεν θα αναφέρω κάποια σχόλια / ενστάσεις που έχω

Να το χαίρεσαι σε κάθε περίπτωση !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Κοίτα, συμμερίζομαι την χαρά και τον ενθουσιασμό σου, γιατί η αγορά σπιτιού είναι για τους περισσότερούς μας ένας από τους κύριους στόχους που έχουμε (περιλαμβάνω και τον εαυτό μου), οπότε δεν θα αναφέρω κάποια σχόλια / ενστάσεις που έχω

Να το χαίρεσαι σε κάθε περίπτωση !!!

Χωρίς να αποτελεί αυτοσκοπό, και εγώ θα ήθελα να αγοράσω κάποιο στιγμή το σπίτι μου. Μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να επιθυμει πολυ. Οταν κανεις στην τελική παιδιά, δεν είσαι πλέον ευέλικτος όπως όταν είσαι single η ζευγαρη, το γεογραφικο locking ειναι κατι που απο καποιο σημειο και περα ειναι θεμιτο και το επιζητεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Κοίτα, συμμερίζομαι την χαρά και τον ενθουσιασμό σου, γιατί η αγορά σπιτιού είναι για τους περισσότερούς μας ένας από τους κύριους στόχους που έχουμε (περιλαμβάνω και τον εαυτό μου), οπότε δεν θα αναφέρω κάποια σχόλια / ενστάσεις που έχω

Να το χαίρεσαι σε κάθε περίπτωση !!!

Σε ευχαριστώ φιλε!

Δεχομαι και τον αντιλογο εννοειται αλλα με επιχειρήματα! 
 

και ειλικρινα επειδη εψαξα πολύ αυτη η τιμή ανα τετραγωνικο δεν βρισκεται ευκολα!Αρα οταν την βρεις ειναι ευκαιρια!Παντα με γνωμονα τις τιμες στην αγορα!

Γιατί και οι τράπεζες μας γδύνουν και οι κατασκευαστες!

19 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Χωρίς να αποτελεί αυτοσκοπό, και εγώ θα ήθελα να αγοράσω κάποιο στιγμή το σπίτι μου. Μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να επιθυμει πολυ. Οταν κανεις στην τελική παιδιά, δεν είσαι πλέον ευέλικτος όπως όταν είσαι single η ζευγαρη, το γεογραφικο locking ειναι κατι που απο καποιο σημειο και περα ειναι θεμιτο και το επιζητεις. 

Ειναι θεμα αναγκων και προσωπικής αποψης εκτιμησης αυτο που λες!

Εγω τα ζυγισα και προτιμώ να τα δινω σε ενα σπιτι που καποια στιγμη θα μου μεινει παρα στο ενοικιο…


Και εχω και πολυ κακή εμπειρια γιατι με εβγαλε ο τελευταιος ιδιοκητης με τον τροπο του εξω μολις εληξε το συμβολαιο…Και μετά ετρεχα και δεν εφτανα…Βέβαια εντελει σε καλο μου βγηκε…

Επεξ/σία από georgioskio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...