Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, mihanikos1 είπε

Και μετά απορούμε με τις εκτιμήσεις που κάνουν. Ούτε στο δημόσιο τέτοια ηλιθιότητα...

Καλά κοίτα, δεν είναι τόσο ηλίθιοι, ΟΚ, δεν θα αξιολογήσουν ένα διαμέρισμα 10 ετίας 700€/τμ 

Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι πρακτικά, από ότι φαίνεται, είναι αδύνατον να προσδιορίσεις την "εμπορική αξία"

Αν χρησιμοποιήσω τα κριτήρια "διαμέρισμα, 80+ τ.μ., μετά το 1995", αυτή τη στιγμή η πιο χαμηλή τιμή είναι 1500€ /τ.μ.

Τελικά πόσο κάνουν τα διαμερίσματα ; 

Όσο ζητάνε οι πωλητές ή όσο λένε τα συμβόλαια ;

Προφανώς ούτε το μεν ούτε το δε, αλλά εγώ προσωπικά, άκρη δε βγάζω  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

46 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Tην έχουμε ξανακάνει τη συζήτηση, πάμε άλλη μία φορά 

Δήμος Δραπατσώνας, 10 αγοραπωλησίες ακινήτων τα τελευταία 4 χρόνια για ακίνητα άνω των 80 τ.μ. και ηλικίας έως 25 ετών

image.png.1386a8cabae79c3d576ecb501c96bb1f.png

Μέση τιμή ανά τ.μ. με βάση το ανωτέρω:

660 € /τ.μ. 

 

 

Αλήθεια, έχεις υπόψιν ότι τα τιμήματα που βλέπεις στην εφαρμογή είναι τα δηλωμένα και όχι τα πραγματικά?

Η τελευταία φορά που συμμετείχα σε αγοραπωλησία ακινήτου ήταν το 2019, το πραγματικό τίμημα ήταν 80.000€, στα συμβόλαια όμως (και κατ΄ επέκταση στην εφαρμογή) γράφτηκε 60.000€.

7 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

αλλά εγώ προσωπικά, άκρη δε βγάζω

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι κανένας δεν μπορεί να βγάλει άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αλήθεια, έχεις υπόψιν ότι τα τιμήματα που βλέπεις στην εφαρμογή είναι τα δηλωμένα και όχι τα πραγματικά?

 

Αλήθεια, έχουμε ανταλλάξει άπειρες απόψεις επί τους θέματος, με έχεις για μαλάκα ;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Αλήθεια, έχουμε ανταλλάξει άπειρες απόψεις επί τους θέματος, με έχεις για μαλάκα ;  

Δεν σε έχω για τίποτα, απλά επισήμανα κάτι που - σύμφωνα με όσα έγραψες πριν - σου διαφεύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι πρακτικά, από ότι φαίνεται, είναι αδύνατον να προσδιορίσεις την "εμπορική αξία"

Αν χρησιμοποιήσω τα κριτήρια "διαμέρισμα, 80+ τ.μ., μετά το 1995", αυτή τη στιγμή η πιο χαμηλή τιμή είναι 1500€ /τ.μ.

Τελικά πόσο κάνουν τα διαμερίσματα ; 

Όσο ζητάνε οι πωλητές ή όσο λένε τα συμβόλαια ;

Πρακτικά είναι πανεύκολο να προσδιορίσεις την εμπορική αξία, το κάνουμε χρόνια, αφού είμαστε μέσα στα συμβολαιογραφεία και ξέρουμε τις πραγματικές τιμές πώλησης. Με 3 (τουλάχιστον) παρόμοια πωληθέντα στην περιοχή το τελευταίο 3μηνο (άντε, 6μηνο) έχεις κάνει εκτίμηση.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, kirileman είπε

Πρακτικά είναι πανεύκολο να προσδιορίσεις την εμπορική αξία, το κάνουμε χρόνια, αφού είμαστε μέσα στα συμβολαιογραφεία και ξέρουμε τις πραγματικές τιμές πώλησης. Με 3 (τουλάχιστον) παρόμοια πωληθέντα στην περιοχή το τελευταίο 3μηνο (άντε, 6μηνο) έχεις κάνει εκτίμηση.

Ναι μόνο που στην περίπτωση που είπα παραπάνω μιλάμε για 2,5 πράξεις τον χρόνο, και πολύ πιθανόν να μην ήταν όλες από μεσιτεία, άρα καταλαβαίνεις το point μου…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ναι μόνο που στην περίπτωση που είπα παραπάνω μιλάμε για 2,5 πράξεις τον χρόνο, και πολύ πιθανόν να μην ήταν όλες από μεσιτεία, άρα καταλαβαίνεις το point μου…

Ναι, για περιοχές και ακίνητα που δεν υπάρχουν επαρκή συγκριτικά στοιχεία, είναι θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλήμερα σας

Πέρυσι έριξα τα μπετά σε μια οικοδομή που η άδεια τις ήταν από το 2012

Στο υπόγειο κανονίσαμε με τον μηχανικό να κάνουμε μια γκαραζόπορτα και να κάνουμε μια ανεθεωρηση στο τέλος όταν είναι ώρα να πάρουμε το ρεύμα μου.

Η τράπεζα μου έκοψε την έγκριση και είπε ότι είναι παράνομο .

Αναγκάστηκα έκλεισα γκαραζοπορτα και άνοιξα την κανονική πόρτα, όμως υπάρχουν και άλλες αλλαγές που θέλω να κάνω και η τράπεζα μου είπε ότι δεν γίνετε να μου δώσει το δάνειο αν πρώτα δεν κάνω αναθεώρηση άδειας (την προχωράει ο μηχανικός μου άλλα αργεί μου είπε για έξι μήνες).

Επίσης μου είπε ενώ μου είχαν πει ότι θα δώσουν τα λεφτά σε τρεις δόσεις, τώρα μου λένε ότι ναι ....άλλα..... για να πάρεις την δεύτερη δόση θα πρέπει να έχεις τελείωση και δέκα με δεκαπέντε χιλιάδες παραπάνω από αυτά τις πρώτης δόσεις για να πάρεις την επόμενη.

θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος αν αυτά γίνονται σε όλες τις τράπεζες η μόνο σε αυτήν,

Και αν τα έξοδα νομικού και τεχνικού έλεγχου είναι παράνομα βάση του ΕΚΠΟΙΖΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα τι γινεται  στην περίπτωση που γίνει η τελική έγκριση με χρηματοδότησαν το 80% αλλά μου λείπουν 3.000 γίνεται να τα κάνω γραμμάτια με αυτόν που έχει το σπίτι; Τα υπόλοιπα που χρειάστηκαν να συμπληρώσω του τα έχω δώσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/6/2021 στις 9:44 ΠΜ, jenny30 είπε

Καλημέρα τι γινεται  στην περίπτωση που γίνει η τελική έγκριση με χρηματοδότησαν το 80% αλλά μου λείπουν 3.000 γίνεται να τα κάνω γραμμάτια με αυτόν που έχει το σπίτι; Τα υπόλοιπα που χρειάστηκαν να συμπληρώσω του τα έχω δώσει..

Στη θεωρία μπορείς, το θέμα είναι αν θα το δεχτεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, alexiko είπε

Στη θεωρία μπορείς, το θέμα είναι αν θα το δεχτεί...

Αυτό φοβάμαι κι εγώ καλά τόσα λεφτά θα πάρει ελπίζω να μην μας κάνει θέμα τα 3000 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να σου εγκρίνει η τράπεζα ένα μικρό καταναλωτικό για 3.000€; Θα το προτιμούσα καθώς δεν θα έμπλεκα με παρακάλια κλπ, θα έδινα λίγα παραπάνω για τόκους αλλά θα ξεμπέρδευα. Βέβαια χωρίς παρεξήγηση, με ανησυχεί ότι θα φορτωθείς στεγαστικό για κάμποσα χρόνια, αλλά δεν υπάρχουν στην άκρη 3 χιλιάρικα για μια ώρα ανάγκης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 18/10/2020 στις 1:01 ΜΜ, Joshua21 είπε

Η τράπεζα θέλει να δει πρώτα ότι έγινε από τον αγοραστή κατάθεση το 20% (ή όσο είναι η προκαταβολή) στον λογαριασμό του πωλητή.

Ίσως να μπορεί να παρακαμφθεί κάπως αυτό, πολύ αμφιβάλλω όμως ότι ο πωλητής θα δεχτεί αντί μετρητά γραμμάτια που θα είναι κυριολεκτικά στον αέρα, άσε που ούτε για σένα είναι το σωστότερο να πληρώνεις τον πρώτο καιρό και δόση δανείου στην τράπεζα αλλά και τα γραμμάτια στον πωλητή.

Καθώς διάβαζα τα μηνύματα και για να βοηθήσω υποψήφιους αγοραστές αυτό με το 20% κατάθεση για να πάρεις το υπόλοιπο 80% δεν ισχύει!

Εαν ο εκτιμητής σου εκτιμήσει για διάφορους λόγους το ακίνητο 20% πάνω η τράπεζα σου δίνει το 80% το οποίο με επιταγή δίνεις εσύ στον πωλητή και ΤΕΛΟΣ!Το σπίτι ειναι δικό σου!

Εμένα το ακίνητο το εκτίμησαν 165.000 €.Ο πωλητής ήθελε 130.000 €.Μου έβγαλε η τράπεζα τα 130.000 € τα οποία με επιταγή έδωσα στον πωλητή!Απο εκεί και πέρα τελειώνει η διαδικασία δανείου και μπαίνεις στο σπίτι πληρώνοντας τις δόσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, georgioskio είπε

Καθώς διάβαζα τα μηνύματα και για να βοηθήσω υποψήφιους αγοραστές αυτό με το 20% κατάθεση για να πάρεις το υπόλοιπο 80% δεν ισχύει!

Εαν ο εκτιμητής σου εκτιμήσει για διάφορους λόγους το ακίνητο 20% πάνω η τράπεζα σου δίνει το 80% το οποίο με επιταγή δίνεις εσύ στον πωλητή και ΤΕΛΟΣ!Το σπίτι ειναι δικό σου!

Εμένα το ακίνητο το εκτίμησαν 165.000 €.Ο πωλητής ήθελε 130.000 €.Μου έβγαλε η τράπεζα τα 130.000 € τα οποία με επιταγή έδωσα στον πωλητή!Απο εκεί και πέρα τελειώνει η διαδικασία δανείου και μπαίνεις στο σπίτι πληρώνοντας τις δόσεις!

Δηλαδή έτσι όπως τα περιγράφεις η τράπεζα δεν έλεγξε απολύτως τίποτα, όχι μόνο πόσο αγόρασες το σπίτι αλλά ούτε καν αν έγιναν συμβόλαια? Δηλαδή θα μπορούσες να μην αγοράσεις καν το σπίτι, και την επιταγή να την χρησιμοποιούσες οπουδήποτε αλλού σωστά?

Εγώ πάντως σε όσες περιπτώσεις γνωρίζω η εκταμίευση ήταν το τελευταίο βήμα, ακόμα και τα συμβόλαια προηγούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δηλαδή έτσι όπως τα περιγράφεις η τράπεζα δεν έλεγξε απολύτως τίποτα, όχι μόνο πόσο αγόρασες το σπίτι αλλά ούτε καν αν έγιναν συμβόλαια? Δηλαδή θα μπορούσες να μην αγοράσεις καν το σπίτι, και την επιταγή να την χρησιμοποιούσες οπουδήποτε αλλού σωστά?

Εγώ πάντως σε όσες περιπτώσεις γνωρίζω η εκταμίευση ήταν το τελευταίο βήμα, ακόμα και τα συμβόλαια προηγούνται.

Την τράπεζα με τον δικό της εκτιμητή την ενδιαφέρει το σπίτι να έχει αξία 20% μεγαλύτερη από το ποσό που θα σου δώσει…

Από εκει και πέρα εαν εκτιμηθεί το ακίνητο σου 20% παραπάνω τότε η τράπεζα βγάζει το υπόλοιπο ποσό σε επιταγή στο όνομα του πωλητή!

Μετά δεν ελέγχει απολύτως τίποτα!Μιλάω εκ πείρας!

Πήρα καινούργιο σπίτι χωρίς να δώσω ευρώ πέρα από τα διαδικαστικά…Και αυτό γιατί δεν είχα!

Η τράπεζα να φανταστείς δεν έλεγξε ούτε καν εάν εγώ έδωσα την επιταγή στον πωλητή ή εαν έκανα συμβολαιο εξόφλησης(όπως και έκανα!)

Το συμβόλαιο του σπιτιού εννοείται ότι προηγείται από την εκταμίευση!Απλα δεν την ενδιαφέρει το ποσό του συμβολαίου εαν το ακίνητο αξίζει παραπάνω!

Επεξ/σία από georgioskio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...