Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παίδες, μόλις patch-άρω το dsdt μου ώστε να κάνει τα απαραίτητα renames στις usb και να δουλεύουν, μετά δεν κλείνει ο υπολογιστής με shutdown αλλά κάνει restart και αναγκάζομαι να τον κλείνω με το κουμπί χειροκίνητα. Οι usb δουλεύουν κανονικά απλά ο υπολογιστής κάνει reboot αντί shutdown. Έχει τύχει σε κάποιον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά είμαι σίγουρος οτί κάτι παρόμοιο θα έχει ειπωθεί αλλά έχω το παρακάτω σύστημα.. Μπορώ να τρέξω κάποια έκδοση;

 

4690k

Asus z97 pro gamer.

gtx 970 g1 gigabyte.

8gb TridentX 2400mHz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωριζει καποιος ποια καρτα γραφικων της ati λειτουργει native ? επισης υπαρχει περιπτωση να σταματησει η nvidia να βγαζει τα update για τις quadro ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, μήπως γνωρίζει κάποιος ποια είναι η κατάσταση με τo usb 3.0 του probook 4530s σε el capitan ? Τρέχω εδώ και κάμποσο καιρό το yosemite και δουλεύουν όλα ρολόι, όμως τώρα που πήγα για upgrade χάνω το usb3.0 . Τα υπόλοιπα usb λειτουργούν κανονικά. Έχω δει κάπως αυτό αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έχω βγάλει άκρη και δεν περισσεύει και πολύς χρόνος. Αν μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει....

 

Ευχαριστώ!

 

Υ.Γ.> εννοείται ότι το upgrade το έχω κάνει σε cloned δίσκο και όχι στον main δίσκο μου....

Υ.Γ. 2> Συγνώμη αν έχει αναφερθεί ξανά μέσα στο thread αλλά για την ώρα δεν το έχω βρει ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είμαι σίγουρος οτί κάτι παρόμοιο θα έχει ειπωθεί αλλά έχω το παρακάτω σύστημα.. Μπορώ να τρέξω κάποια έκδοση;

 

4690k

Asus z97 pro gamer.

gtx 970 g1 gigabyte.

8gb TridentX 2400mHz

Λοιπόν τα κατάφερα να κάνω install yosemite αλλά το μόνο που δεν δουλεύει είναι ο ήχος.. Δοκίμασα με multibeast διάφορα που βρήκα αλλά τίποτα.. Βασικά δουλεύει αν βάλω την ένταση των ηχείων από την μέση σχεδόν και πάνω αλλά ακούγεται συνέχεια ένας ήχος υψηλής συχνότητας..Καμία ιδέα?

 

Υ.Γ. 5.1 Logitech ηχεία έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, μήπως γνωρίζει κάποιος ποια είναι η κατάσταση με τo usb 3.0 του probook 4530s σε el capitan ? Τρέχω εδώ και κάμποσο καιρό το yosemite και δουλεύουν όλα ρολόι, όμως τώρα που πήγα για upgrade χάνω το usb3.0 . Τα υπόλοιπα usb λειτουργούν κανονικά. Έχω δει κάπως αυτό αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έχω βγάλει άκρη και δεν περισσεύει και πολύς χρόνος. Αν μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει....

 

Ευχαριστώ!

 

Υ.Γ.> εννοείται ότι το upgrade το έχω κάνει σε cloned δίσκο και όχι στον main δίσκο μου....

Υ.Γ. 2> Συγνώμη αν έχει αναφερθεί ξανά μέσα στο thread αλλά για την ώρα δεν το έχω βρει ακόμα...

Αν δεν είσαι εξοικειωμένος με DSDT edits δυστυχώς δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανείς,γράφει αναλυτικά τι πρέπει να κάνεις,αρκεί να ξέρεις πως.

Η μόνη σου ελπίδα ειναι να εχει βγάλει έτοιμο patch ο Rehabman που ασχολειται πολυ με τα laptop - probook και αυτη θα ειναι η πιο απλη περίπτωση,αρα παρακολούθησε τα repos του μήπως και βρεις κατι έτοιμο.

Για την ιστορία οταν τους έγραψα να προσπαθήσουν να βρουν εναν πιο απλό τρόπο γιατί αυτοί που ασχολούνται ,με το Hackint0sh οι περισσότεροι δεν είναι Devlprs μου απάντησαν οτι αυτό είναι το Hackint0sh και θεωρούν αυτονόητο να μπορεί κάποιος να κάνει 2-3 dsdt edits.. :blink:

 

Λοιπόν τα κατάφερα να κάνω install yosemite αλλά το μόνο που δεν δουλεύει είναι ο ήχος.. Δοκίμασα με multibeast διάφορα που βρήκα αλλά τίποτα.. Βασικά δουλεύει αν βάλω την ένταση των ηχείων από την μέση σχεδόν και πάνω αλλά ακούγεται συνέχεια ένας ήχος υψηλής συχνότητας..Καμία ιδέα?

 

Υ.Γ. 5.1 Logitech ηχεία έχω.

Κοίτα τώρα που έχεις δοκιμάσει διάφορα είναι λίγο ρίσκο να σε συμβουλέψει κάποιος,γιατι αυτά τα διάφορα αφήνουν πίσω τους "παρεμβάσεις"

Να ξεκινήσουμε κατ'αρχην οτι έχεις μια ασύμβατη κάρτα ήχου άρα απευθύνεσαι μόνο σε VoodooHDA

Θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω λέγοντας σου κατ'αρχην να πας στο S/L/E και να διαγράψεις το AppleHDA και αν υπάρχουν kexts με τα ονόματα HDAEnabler1 HDAEnabler2 μετα σύνδεσε τα ηχεία σου μόνο στέρεο για αρχή στο OUT πίσω και κανε εγκατάσταση απο το multibeast την έκδοση 2.8.7 Voodoo αν δεν δουλέψει δοκίμασε και την 2.8.6. επέλεξε από το sound την αντίστοιχη σωστή έξοδο και δοκίμασε.

Καμιά φορά απλά έχουν αυξημένο Gain που μπορείς να το ρυθμίσεις απο το Voodoo prefpane sto sys preferences.

 

Για την ιστορία το Voodoo κάποτε ήταν taboo και όχι άδικα γιατι υπολειτουργούσε,τωρα καμιά φορά το επιλέγω ακόμα και σε συμβατές κάρτες γιατι αναγνωρίζει ευκολα και όλες τις ψηφιακες εξόδους της GPU μόνο που τις ονομάζει όλες HDMI 1,2,3,4 etc αλλα εμείς να παίζουν θέλουμε όχι να τις φωνάζουμε με το όνομα τους.. :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είσαι εξοικειωμένος με DSDT edits δυστυχώς δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανείς,γράφει αναλυτικά τι πρέπει να κάνεις,αρκεί να ξέρεις πως.

Η μόνη σου ελπίδα ειναι να εχει βγάλει έτοιμο patch ο Rehabman που ασχολειται πολυ με τα laptop - probook και αυτη θα ειναι η πιο απλη περίπτωση,αρα παρακολούθησε τα repos του μήπως και βρεις κατι έτοιμο.

Για την ιστορία οταν τους έγραψα να προσπαθήσουν να βρουν εναν πιο απλό τρόπο γιατί αυτοί που ασχολούνται ,με το Hackint0sh οι περισσότεροι δεν είναι Devlprs μου απάντησαν οτι αυτό είναι το Hackint0sh και θεωρούν αυτονόητο να μπορεί κάποιος να κάνει 2-3 dsdt edits.. :blink:

 

Το προσπάθησα λίγο αλλά δεν μένει πολύ χρόνος τώρα και το ψιλοχάνω. Έχω ανοίξει στο MaciASL το dsdt μου και έχω προσθέσει το repo  https://github.com/RehabMan/HP-ProBook-4x30s-DSDT-Patch. Όταν λοιπόν παώ να το patchaρω με μία επιλογή που έχει Native USB3 patches for 10.11 μου βγάζει  errors. Δοκίμασα να αλλάξω και τα EHC1 και EHC2 σε  ΕΗ01 και ΕΗ02 και μετά να βάλω το dsdt στο /efi/clover/acpi/patched αλλά και πάλι τζίφος. Δυστυχώς τον ήπιαμε! :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προσπάθησα λίγο αλλά δεν μένει πολύ χρόνος τώρα και το ψιλοχάνω. Έχω ανοίξει στο MaciASL το dsdt μου και έχω προσθέσει το repo  https://github.com/RehabMan/HP-ProBook-4x30s-DSDT-Patch. Όταν λοιπόν παώ να το patchaρω με μία επιλογή που έχει Native USB3 patches for 10.11 μου βγάζει  errors. Δοκίμασα να αλλάξω και τα EHC1 και EHC2 σε  ΕΗ01 και ΕΗ02 και μετά να βάλω το dsdt στο /efi/clover/acpi/patched αλλά και πάλι τζίφος. Δυστυχώς τον ήπιαμε! :(

Χαχαχα είναι μια φράση που χρησιμοποιώ και εγώ συχνά, με επιμονή και διάβασμα θα τα καταφέρεις αφού έφτασες ως εκεί,

αλλα θα σου δώσω ακόμα μια ελπίδα,το EL Capitan είναι ακόμα πρώιμο,τα παιδιά που ασχολούνται και βγάζουν όλα αυτά που εμείς χρησιμοποιούμε κυρίως ασχολούνται μόνο τα σαββατοκύριακα τους πράγμα που κάνει πολύ αργή την εξέλιξη τους,αλλά σε διαβεβαιώ,ότι πιο εύκολη λύση θα έρθει, το παρακολουθώ χρόνια το hackint0sh και πάντα αυτό συμβαίνει.. λίγο αναβαθμίζονται οι χρήστες,λίγο απλουστεύουν οι λύσεις πάντα βρίσκεται ένα κοινό σημείο το οποίο θεωρείται ικανοποιητικό.. Φέτος έπεσαν πολλά είναι και αυτοί που δεν ήταν διαβασμένοι στον Clover και έχουν να αντιμετωπίσουν και αυτό,για πρώτη φορά "υποχρεωτικά" ..

 

Μην απογοητεύεσαι λοιπόν κράτα τον λειτουργικό clone δίσκο και βάζε αυτόν όποτε έχεις χρόνο να ασχοληθείς περαιτέρω..

..και ένα τελευταίο,το EL Capitan το έχουμε κατά το ήμισυ αν δεις τι και πόσα updates κουβαλάει μαζί του το 10.11.2 θα το καταλάβεις. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να δούμε....γιατί πραγματικά δεν μένει χρόνος τώρα. Αν και η αλήθεια είναι ότι το yosemite αυτή την στιγμή είναι rock stable οπότε δεν καίγομαι να πάω στον καπετάνιο (αρκεί να έχω την τελευταία έκδοση του xcode). Ο χρόνος θα δείξει! :)

 

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα είναι μια φράση που χρησιμοποιώ και εγώ συχνά, με επιμονή και διάβασμα θα τα καταφέρεις αφού έφτασες ως εκεί,

αλλα θα σου δώσω ακόμα μια ελπίδα,το EL Capitan είναι ακόμα πρώιμο,τα παιδιά που ασχολούνται και βγάζουν όλα αυτά που εμείς χρησιμοποιούμε κυρίως ασχολούνται μόνο τα σαββατοκύριακα τους πράγμα που κάνει πολύ αργή την εξέλιξη τους,αλλά σε διαβεβαιώ,ότι πιο εύκολη λύση θα έρθει, το παρακολουθώ χρόνια το hackint0sh και πάντα αυτό συμβαίνει.. λίγο αναβαθμίζονται οι χρήστες,λίγο απλουστεύουν οι λύσεις πάντα βρίσκεται ένα κοινό σημείο το οποίο θεωρείται ικανοποιητικό.. Φέτος έπεσαν πολλά είναι και αυτοί που δεν ήταν διαβασμένοι στον Clover και έχουν να αντιμετωπίσουν και αυτό,για πρώτη φορά "υποχρεωτικά" ..

 

Μην απογοητεύεσαι λοιπόν κράτα τον λειτουργικό clone δίσκο και βάζε αυτόν όποτε έχεις χρόνο να ασχοληθείς περαιτέρω..

..και ένα τελευταίο,το EL Capitan το έχουμε κατά το ήμισυ αν δεις τι και πόσα updates κουβαλάει μαζί του το 10.11.2 θα το καταλάβεις. ;)

Τετοια να λες να κατσω σε Mavericks μεχρι το καλοκαιρι που θα εχω χρονο :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι με τις λίγες γνώσεις που έχω το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι ο clover αλλά τα usb.

Ούτε εγώ συμπαθούσα τον clover και μου πήρε καμμιά εβδομάδα να μπω στο τριπάκι αλλά από εκεί και πέρα δεν έχω ξανα ασχοληθεί.

Το θέμα είναι (ειδικά αν μιλάμε για λαπτοπ) ότι οι μισές συσκευές που είναι πάνω σε usb bus δε λειτουργούν καθόλου ή δε λειτουργούν σωστά και η μόνη λύση είναι τα dsdt patches.

Με ένα πρόγραμμα σαν το Maciasl θεωρώ ότι τα πράγματα απλοποιούνται σε μεγάλο βαθμό (όσον αφορά στα patches) αρκεί πάλι να αφιερώσεις λίγο χρόνο ώστε να μπεις στη φιλοσοφία του dsdt χωρίς να έχεις απαραίτητα γνώσεις προγραμματιστή.

Όσο για τα errors που τυχών προκύπτουν, τα περισσότερα είναι γνωστά και με ένα google search βρίσκεις λύσεις.
Αν πάλι δε θες να μπεις στη διαδικασία απλά διαλέγεις hardware που έχει ήδη γίνει από άλλους δοκιμή και τα βρίσκεις όλα έτοιμα.

 

Για την ιστορία ψάχνοντας έχω καταφέρει με dsdt patches να δουλεύει η φωτεινότητα οθόνης και η μπαταρία (ένδειξη + ποσοστό με native appleacpiplatform.kext) στο fujitsu ah552/sl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια!


Βλεποντας αυτο το βιντεακι

αποφασισα να δοκιμασω να εγκαταστησω το λογισμικο. Ξεκιναω κανονικα να κανω τα βηματα οπως λεει και οταν εφτασε η στιγμη που εβαλα το φλασακι για να ξεκινησω την εγκατασταση τοτε δημιουργηθηκε το εξης προβλημα: ενω ξεκιναει να φορτωνει το μηλαρακι καπου στα μισα μου πεταει εναν κυκλο με μια διαγωνιο οπως φαινεται και στις παρακατω φωτογραφιες. Τα χαρακτηρηστικα του υπολογιστη απ οτι εψαξα ταιριαζουν με το λογισμικο. Υπαρχει κανεις που να εχει αντιμετωπιση το ιδιο προβλημα και αν ναι υπαρχει καποιος τροπος να λυθει??

Ευχαριστω εκ των προτερων  :)

post-230874-0-44052600-1447070197_thumb.jpg

post-230874-0-10360800-1447070210_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...