Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ορίστε και το δικό μου! Φρέσκο skylake setup, καινούριο μηχάνημα στημένο γι' αυτό το σκοπό.

 

dxX5U2WfSi.jpg

 

Μια ερώτηση έχω μόνο: Θέλω στον ίδιο ssd (σε partition που έχω φτιάξει ήδη από το setup του osx) να βάλω και windows 7 ή 10 (δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποια έκδοση). Η διαδικασία είναι κάνω εγκατάσταση τα windows, μου τρώει το clover και το ξανακάνω install και παίζουν dual boot και τα 2 os?

 

Επίσης, επειδή δεν έχω πρόσβαση σε windows pc, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να φτιάξω το bootable usb από osx?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ πολύ! Έψαξα καλά το bios δεν και έχει επιλογή να βάλω να δουλεύει αποκλειστικά η Intel Gpu, κοινώς να απενεργοποιήσω την Nvidia, θα είναι πρόβλημα αυτό?

 

Επίσης αυτό το βήμα (Download the OS X El Capitan Installer from the App Store and make sure it is saved in the Applications folder.) προϋποθέτει να έχω ήδη Mac?

Κανένα πρόβλημα,θα την απενεργοποιήσεις μέσω Clover.

Καλο ειναι να εχεις ενα μηχάνημα που να τρέχει osX αλλα πάντα υπάρχουν εναλλακτικοί τρόποι.   ;)

Ορίστε και το δικό μου! Φρέσκο skylake setup, καινούριο μηχάνημα στημένο γι' αυτό το σκοπό.

 

dxX5U2WfSi.jpg

 

Μια ερώτηση έχω μόνο: Θέλω στον ίδιο ssd (σε partition που έχω φτιάξει ήδη από το setup του osx) να βάλω και windows 7 ή 10 (δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποια έκδοση). Η διαδικασία είναι κάνω εγκατάσταση τα windows, μου τρώει το clover και το ξανακάνω install και παίζουν dual boot και τα 2 os?

 

Επίσης, επειδή δεν έχω πρόσβαση σε windows pc, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να φτιάξω το bootable usb από osx?

Ωραίος,

Να φανταστώ οτι είναι desktop με  i3 6100 σωστα ?

Να βρεις λοιπον εναν δεύτερο ssd και να εχεις αυτόνομα τα λειτουργικά σου ωστε να μην υπάρχει εξάρτηση στο ένα απο το άλλο,ειναι η καλυτερη περίπτωση και θα γλυτώσεις και πολυ παίδεμα.

Το stick μπορείς να το φτιάξεις με το bootcamp ;)

Tα εικονίδια σου είναι κίτρινα επειδή το επέλεξες ? έχεις εξωτερικό δίσκο ? η απλά δεν έχεις πατσαρει σωστά τον controler σου ?

Ψάξε τις λεπτομέρειες σου και τελειοποιήσετο όσο μπορείς ώστε να έχεις ένα σωστό Hackint0sh μηχάνημα. Εκεί κρύβεται "ο διάβολος" στην λεπτομέρεια" ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος,

Να φανταστώ οτι είναι desktop με  i3 6100 σωστα ?

Να βρεις λοιπον εναν δεύτερο ssd και να εχεις αυτόνομα τα λειτουργικά σου ωστε να μην υπάρχει εξάρτηση στο ένα απο το άλλο,ειναι η καλυτερη περίπτωση και θα γλυτώσεις και πολυ παίδεμα.

Το stick μπορείς να το φτιάξεις με το bootcamp ;)

Tα εικονίδια σου είναι κίτρινα επειδή το επέλεξες ? έχεις εξωτερικό δίσκο ? η απλά δεν έχεις πατσαρει σωστά τον controler σου ?

Ψάξε τις λεπτομέρειες σου και τελειοποιήσετο όσο μπορείς ώστε να έχεις ένα σωστό Hackint0sh μηχάνημα. Εκεί κρύβεται "ο διάβολος" στην λεπτομέρεια" ;)

 

Ναι desktop είναι με τον i3 6100. 

Εξωτερικοί σκληροί είναι τα εικονίδια, και ο ένας έχει και ένα λειτουργικό μέσα. Τώρα για το χρώμα δεν είχα δώσει σημασία... Χμμμ λες να μη παίζει κάτι σωστά με τις usb θύρες; Πάντως όλες μου δουλεύουν για την ώρα χωρίς θέμα.

 

Τώρα για 2o ssd θα ήθελα να μη χαλάσω άλλα λεφτά, και να κάνω μια προσπάθεια για το dual boot στον ίδιο ssd. Γι αυτό πήρα εξ' αρχής και 250gb ssd (έχω τους εξωτερικούς για storage, οπότε δε θέλω πολύ χώρο για κάθε λειτουργικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ειναι εύκολο αρκεί να το σχεδιάσεις και σωστά,το dual boot να αποφασισεις αν είναι legacy η UEFI εγκαταστάσεις.

αλλα πρέπει να το εχεις προβλέψει και απο την αρχή,να εχεις κρατήσει κενό χώρο στον δίσκο ώστε μετά να τον φορμάρεις και να βάλεις εκει τα Win.

Σίγουρα όμως θα έρθει στιγμή που θα με θυμηθείς στο οτι καλό είναι να τα έχεις ξεχωριστά.

 

Αν είναι εξωτερικοί οι δίσκοι τα εικονίδια είναι σωστά,αλλά γιατί το κάνεις αυτό και όχι sata ?

Τεσπα έχεις μάλλον απλά διαφορετική προσέγγιση  στο μυαλό σου αλλα αυτο δεν ειναι απαραίτητα κακό αν εχεις το σωστό αποτέλεσμα.

Αρα αποφασίζεις τι εγκαταστάσεις θέλεις, εγω σου προτείνω UEFI και ακολουθείς κάποιον οδηγό για dual boot στον ιδιο δίσκο που υπάρχουν δεκάδες εκεί έξω.

Αφού τελειώσεις πρεπει να επιστρέψεις το Active που θα κλέψουν τα Windows στο παρτιτιον του osX,ώστε να επαναλειτουργήσει ο Clover

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα αποφασίζεις τι εγκαταστάσεις θέλεις, εγω σου προτείνω UEFI και ακολουθείς κάποιον οδηγό για dual boot στον ιδιο δίσκο που υπάρχουν δεκάδες εκεί έξω.

Αφού τελειώσεις πρεπει να επιστρέψεις το Active που θα κλέψουν τα Windows στο παρτιτιον του osX,ώστε να επαναλειτουργήσει ο Clover

 

Έχεις κάποιο link για τέτοιο οδηγό; Βρίσκω πολλά και διάφορα με διαφορετικές προσεγγίσεις και δεν είμαι 100% σίγουρος ποιον να ακολουθήσω.

 

Αυτό που έχω κάνει τώρα είναι κατά εγκατάσταση του osx να δημιουργήσω τα 2 partition που θέλω (ένα για το osx και ένα windows), να κάνω το install του osx στο partition osx και εγκατάσταση του clover.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά σήμερα έβαλα σε VM τα el capitan 10.11 και έβαλα τον αντίστοιχο web driver αλλα η κάρτα μου δεν βγήκε στο system report (640gt) μήπως φταίει το vm η ακόμα και αν κάνω clean install θα έχω το ίδιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά σήμερα έβαλα σε VM τα el capitan 10.11 και έβαλα τον αντίστοιχο web driver αλλα η κάρτα μου δεν βγήκε στο system report (640gt) μήπως φταίει το vm η ακόμα και αν κάνω clean install θα έχω το ίδιο πρόβλημα;

 

To vm φταίει. Έκτος και αν κάνεις pass through, άλλα good luck with that :P 

 

Πέρα από την πλάκα μην αγχώνεσαι για την κάρτα σου. Σου είπα και στα pm είναι supported. Μιας και που έχεις τώρα τα el cap κατέβασε τα και κάνε και bootable flashaki και είσαι έτοιμος. 

 

To παλικάρι δυο δυο τις βάζει :P 

http://www.tonymacx86.com/threads/guide-customac-2013-z77x-ud5h-i7-3770k-gt-640-x2-os-x-10-11.176067/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάποιο link για τέτοιο οδηγό; Βρίσκω πολλά και διάφορα με διαφορετικές προσεγγίσεις και δεν είμαι 100% σίγουρος ποιον να ακολουθήσω.

 

Αυτό που έχω κάνει τώρα είναι κατά εγκατάσταση του osx να δημιουργήσω τα 2 partition που θέλω (ένα για το osx και ένα windows), να κάνω το install του osx στο partition osx και εγκατάσταση του clover.

http://www.insanelymac.com/forum/topic/306320-guide-dual-boot-with-windows-10-and-clover-legacy-or-uefi/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση θέλω να ρωτήσω και κάτι ακόμα μόλις τα κανω install μπορώ να χρησιμοποιήσω το Apple ID μου και το store;

 

Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ευχαριστώ για τον οδηγό! Όλα πλέον παίζουν μια χαρά! Τελικά δεν ήταν δύσκολη διαδικασία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τον οδηγό! Όλα πλέον παίζουν μια χαρά! Τελικά δεν ήταν δύσκολη διαδικασία!

Όποιος διαβάζει και μαθαίνει,και θα μπορεί να συντηρήσει το μηχάνημα του,και με λίγο ταλεντακι δεν δυσκολεύεται.. ;)

Congrats !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Το imessage σας δουλευει κανονικα; Γιατι εχω 2 φιλους που εχουν κανονικα imessage και οταν τους στελνω μηνυμα μου λεει οτι δεν ειναι εγγεγραμμενοι χρηστες ενω facetime τους καλω κανονικα χωρις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά θέλω την βοήθεια σας για ακόμα μια φορά είμαι πολύ μπερδεμένος γιατί είδα ένα βίντεο που θα βάλω το link από κάτω και μόλις πάω να εφαρμόσω τα βήματα όλα πάνε καλά μέχρι την στιγμή που τελειώνουν τα άσπρα γράμματα και η οθόνη μου δείχνει ότι δεν παίρνει σήμα από κάποιο καλώδιο μπορεί κάποιος να μου πει τι συμβαίνει;

 

  1. https://www.youtube.com/watch?v=NjTLYJXM8u4 έτσι έκανα το usb ​
  2. https://www.youtube.com/watch?v=Tqsxe7nSv50&feature=youtu.be και εδώ τα βήματα που ακολουθώ για την εγκατάσταση 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

καλησπέρα παιδιά θέλω την βοήθεια σας για ακόμα μια φορά είμαι πολύ μπερδεμένος γιατί είδα ένα βίντεο που θα βάλω το link από κάτω και μόλις πάω να εφαρμόσω τα βήματα όλα πάνε καλά μέχρι την στιγμή που τελειώνουν τα άσπρα γράμματα και η οθόνη μου δείχνει ότι δεν παίρνει σήμα από κάποιο καλώδιο μπορεί κάποιος να μου πει τι συμβαίνει;

 

  1. https://www.youtube.com/watch?v=NjTLYJXM8u4 έτσι έκανα το usb ​
  2. https://www.youtube.com/watch?v=Tqsxe7nSv50&feature=youtu.be και εδώ τα βήματα που ακολουθώ για την εγκατάσταση 

 

 

Χωρις να δω τα λινκς

Βγαλε gpu και ενεργοποιησε igpu

Οταν εισαι ready παιξε λιγο με τα flags, nvdisable κτλ και μετα βαλε web drivers

 

ή παιξε απο τωρα με τα flags. Δεν στο προτεινω γιατι καλυτερα ειναι να ξες οτι εχεις κατι που δουλευει και μετα να προσθεσεις αλλη μια μεταβλητη. 

 

Επισης just in case , βγαλε οτιδηποτε περιττο πανω απο το pc σου, usb, pci καρτες, dvd/cd τα παντα, και καλυτερα κανε δουλεια με ενα dimm μνημης. 

 

Edit: Γιατί δεν έκανες το usb μέσα από το vm να είσαι σίγουρος ?

Επεξ/σία από ThanosA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...