Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια μια βοηθεια παρακαλω! Ακολουθησα αυτον τον οδηγο

μετα απο αρκετα προβληματα καταφερα να φτασω στο επιθυμητο αποτελεσμα, να δημιουργησω bootable usb! Δυστηχως ομως δεν λεει να bootαρει με τιποτα! Το δοκιμασα με 2 usb (16gb usb 3.0, 8gb usb 2.0) και μια sd card 8 gb! Εχω κανει ολες τις απαραιτητες ρυθμισεις απο το bios/uefi και εχω δοκιμασει ολες τις θυρες! Δεν ξερω τι μπορει να φταιει! Τα στικακια δυσκολευται να τα διαβασει και γενικοτερα να τα εντοπισει, την καρτα μνημης ομως την διαβαζε παντα μεχρι την στιγμη που την εκανα erase οπως στο βιντεο! Αν κλεισω τον υπολογιστη και πατησω esc για να μπω στο boot menu μου τα διαβαζει ολα κανονικα οταν ομως μπω στο bios για να ρυθμισω boot priority δεν μου τα εμφανιζει! Υποψιαζομαι πως κατι παιζει με το φορματ! Οσο ειμαι σε windows το usb και την sd card διαβαζει οπως φαινεται στην φωτογραφια! (D:) ειναι το usb! Να τονισω οτι εκανα ΑΚΡΙΒΩΣ οτι ο τυπος στο βιντεο! 

 

 

Edit 1: To ιδιο usb σε αλλο HP laptop το διαβαζε κανονικα και εμπαινε στο clover menu!

post-326341-0-90339300-1476983220_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ! όλα δουλεύουν σωστά στο μηχανημα χάρη στην βοήθεια σας!

 

Υπάρχει τρόπος να κάνω ένα image του συστήματος ωστέ να μην ξανακάνω εγκατάσταση σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά? Για παράδειγμα πριν κάνω ένα update! Ώστε αν υπάρξει πρόβλημα να κάνω απλά ένα restore!

 

α) Ξέρω ότι υπάρχουν πολλά προγράμματα για system image  απλά ρωτάω αν κάποιος έχει δοκιμάσει συγκεκριμένα κάποιο που να δολεύει!

 

β) Και πώς μπορώ να πάρω τα αρχεία μου σε περίπτωση που το σύστημα τα παίξει? Κάπου είχα διαβάσει ότι γίνεται μέσω linux mint 

 

γ) Επίσης πώς κάνουμε system update σε last έκδοση του ίδιου λειτουργικού  όταν με το καλό βγεί? Χρειάζεται να τρέξουμε το clover ή απλά κάνουμε update σαν να είναι κανονικό mac μηχάνημα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ! όλα δουλεύουν σωστά στο μηχανημα χάρη στην βοήθεια σας!

 

Υπάρχει τρόπος να κάνω ένα image του συστήματος ωστέ να μην ξανακάνω εγκατάσταση σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά? Για παράδειγμα πριν κάνω ένα update! Ώστε αν υπάρξει πρόβλημα να κάνω απλά ένα restore!

 

α) Ξέρω ότι υπάρχουν πολλά προγράμματα για system image  απλά ρωτάω αν κάποιος έχει δοκιμάσει συγκεκριμένα κάποιο που να δολεύει!

 

β) Και πώς μπορώ να πάρω τα αρχεία μου σε περίπτωση που το σύστημα τα παίξει? Κάπου είχα διαβάσει ότι γίνεται μέσω linux mint 

 

γ) Επίσης πώς κάνουμε system update σε last έκδοση του ίδιου λειτουργικού  όταν με το καλό βγεί? Χρειάζεται να τρέξουμε το clover ή απλά κάνουμε update σαν να είναι κανονικό mac μηχάνημα ? 

α)Παιρνεις με το Time Machine και αν παει κατι σταβα κανεις restore απο εκει.

...

γ)Την ιδια διαδικασια ακολουθεις οταν θελεις να κανεις update στην εκδοση του λειτουργικου παιρνεις backup με το time machine και κανεις το update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ! όλα δουλεύουν σωστά στο μηχανημα χάρη στην βοήθεια σας!

 

Υπάρχει τρόπος να κάνω ένα image του συστήματος ωστέ να μην ξανακάνω εγκατάσταση σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά? Για παράδειγμα πριν κάνω ένα update! Ώστε αν υπάρξει πρόβλημα να κάνω απλά ένα restore!

 

α) Ξέρω ότι υπάρχουν πολλά προγράμματα για system image  απλά ρωτάω αν κάποιος έχει δοκιμάσει συγκεκριμένα κάποιο που να δολεύει!

 

β) Και πώς μπορώ να πάρω τα αρχεία μου σε περίπτωση που το σύστημα τα παίξει? Κάπου είχα διαβάσει ότι γίνεται μέσω linux mint 

 

γ) Επίσης πώς κάνουμε system update σε last έκδοση του ίδιου λειτουργικού  όταν με το καλό βγεί? Χρειάζεται να τρέξουμε το clover ή απλά κάνουμε update σαν να είναι κανονικό mac μηχάνημα ? 

 

Και το carbon copy cloner ειναι πολυ καλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την καλησπέρα μου
είδε η πεθερά μου που έχω κάνει dual boot στο pc με 10αρια και osx και της καλάρεσε

με ρώτησε αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο σε λαπτοπ μιάς και έχει ένα macbook pro αλλά λόγω ότι ανεβάζει συνέχεια θερμοκρασία το έχει μόνιμα πάνω σε ανεμιστηράκια

έχουμε κάποια φτηνή λύση σε 15αρι που να παίζει out of the box ωστε να μπορεί να το κουβαλάει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την καλησπέρα μου

είδε η πεθερά μου που έχω κάνει dual boot στο pc με 10αρια και osx και της καλάρεσε

με ρώτησε αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο σε λαπτοπ μιάς και έχει ένα macbook pro αλλά λόγω ότι ανεβάζει συνέχεια θερμοκρασία το έχει μόνιμα πάνω σε ανεμιστηράκια

έχουμε κάποια φτηνή λύση σε 15αρι που να παίζει out of the box ωστε να μπορεί να το κουβαλάει???

Γιατί, δε δοκιμάζετε πρώτα, να καθαρίσετε το MacBook Pro; Υπάρχει περίπτωση, να έχει πάρει αρκετή σκόνη και για αυτό να ανεβάζει θερμοκρασία.

 

Πάντως, μη-Apple laptop, που να παίζει out-of-the-box και να είναι πλήρως λειτουργικό δε παίζει να υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί, δε δοκιμάζετε πρώτα, να καθαρίσετε το MacBook Pro; Υπάρχει περίπτωση, να έχει πάρει αρκετή σκόνη και για αυτό να ανεβάζει θερμοκρασία.

 

Πάντως, μη-Apple laptop, που να παίζει out-of-the-box και να είναι πλήρως λειτουργικό δε παίζει να υπάρχει.

 

Έτσι ακριβώς...Out of the box laptop για hackintosh ειναι το ποιο σύντομο ανέκδοτο που έχω ακούσει :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

προσπαθω να εγκαταστησω το el capitan σε wm αλλα δεν μπορω, ολο μου βγαζει αυτη την οθονη και δεν μπορω να εκκινησω.

 

 

http://imgur.com/a/0oAIz

 

 

Κανω οτι λεει και ο οδηγος εδω αλλα τιποτα.

 

 

Εχουμε καμια λυση; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε το έτοιμο σε image, και το vmware για να υποστηρίξει macos θέλει unlocker

Δεν μπορω να το κατεβασω νομιμα απο το μακ μου και μετα να το μετρατρεψω καπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να το κατεβασω νομιμα απο το μακ μου και μετα να το μετρατρεψω καπως;

 

Σε windows δεν θελεις να τα εχεις ? Κανε αυτο που σου ειπα αλλιως μονο ταλαιπωρία θα εχεις. Αν θελεις να τα βαλεις σε mac με το fusion κανε download απο το appstore και μετα εγκατασταση κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...