Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, ksessalonikios είπε

τελικά το Netflix δουλεψε με αλλον κωδικό στον σαφάρι 14; (οχι οτι ειναι κατι απαραιτητο αλλά ετσι για το γαμώτο)

Εμένα το 144 δεν μου δούλεψε. Προς το παρόν χρησιμοποιώ τον Firefox...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά σχετικά με το θέμα με το iMessages /FaceTime. Ακόμα έχω προβλήματα δε παίζει με τπτ. 
Έκανα  τα πάντα!

Smbios, fixing rom, σιγουρεύτηκα ότι η nvram μου δουλεύει, clear cash files, σιγουρεύτηκα για το τηλέφωνο μου ότι είναι μόνο σε ένα account , μετετρεψα το Apple ID μου από Gmail σε iCloud. 

Πήρα Apple υποτίθεται ότι προχώρησε την πιστοποίηση του account μου από μεριάς τους. Μου λέει δώστου 24 ώρες να reset άρει ο σέρβερ τους. Το κάνα αλλά πάλι τα ίδια. 

τωρα σκέφτομαι να τους ξαναπάρω να προχωρήσω πιο βαθειά απλά φοβάμαι μην καταλάβουν το hackintosh. Δε μου ζήτησαν SN ακόμα αλλά τώρα σίγουρα θα ζητήσουν. Επίσης είπα πως μου άλλαξαν μητρικη από third party service.

καμια ιδεα;

καπου διάβασα πως κάποιος αναβάθμισε opencore από 0.5.9 σε 0.6.1 και είχε αυτά τα προβλήματα. Ξανά έβαλε το 0.5.9 και δούλεψε πάλι. Λέτε να το κάνω 0.5.9; Και αν ναι μπορώ από να το κάνω downgrade η θέλει νέα εγκατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, jimmakosapple είπε

Εμένα το 144 δεν μου δούλεψε. Προς το παρόν χρησιμοποιώ τον Firefox...

Catalina εδω , με 144 και clover παιζει μια χαρα Netflix στο  safari 14 .

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexakos89 είπε

Catalina εδω , με 144 και clover παιζει μια χαρα Netflix στο  safari 14 .

Έχει να κάνει με το SMBIOS προφανώς που είσαι με MacPro. Εγώ είμαι με iMac 19.2 και δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

 

// Aside generic DRM unlock patches, Shiki also provides a set of patches

// to workaround various issues with hardware video acceleration support.

// These are set as a shikigva boot-arg bitmask.

// For example, to enable ForceOnlineRenderer, ExecutableWhitelist, and ReplaceBoardID

// you sum 1 + 8 + 32 = 41 -> and pass shikigva=41.

enum ShikiGVAPatches {

// Remove forceOfflineRenderer from AppleGVA Info.plist.

// This is required to allow hardware acceleration on several mac models with discrete GPUs

// when only IGPU is available.

// See /System/Library/PrivateFrameworks/AppleGVA.framework/Resources/Info.plist for more details.

ForceOnlineRenderer = 1,

// Remve hweBGRA from AppleGVA Info.plist.

// hweBGRA is not supported by NVIDIA GPUs, so the patch is sometimes required when using NVIDIA

// in a mac model meant to be used with AMD or Intel.

// See /System/Library/PrivateFrameworks/AppleGVA.framework/Resources/Info.plist for more details.

AllowNonBGRA = 2,

// Prior to 10.13.4 certain GPU+CPU combinations were not meant to provide hardware acceleration and had to be patched.

// The overall problematic configuration list is: NVIDIA+BDW, NVIDIA+SKL, NVIDIA+KBL, AMD+IVB, NVIDIA+SNB.

// Enabled automatically if shikigva is *NOT* passed on 10.13.3 and earlier. All are fixed in 10.13.4.

ForceCompatibleRenderer = 4,

// Unlike 10.12.6 without security updates and earlier, on 10.13 and latest 10.12.6 AppleGVA patches

// do not apply to all processes, and each process needs to be patched explicitly. This is a bug

// in Lilu, which needs to be explored and fixed. For now this bit ensures that the processes present

// in WHITELIST section of Patches.plist will definitely get the fixes even on 10.13 and 10.12.6.

// On 10.12.6 and 10.13 this must be used if any of the following bits are used:

// - ForceOnlineRenderer

// - AllowNonBGRA

// - ForceCompatibleRenderer

// - ReplaceBoardID

// - FixSandyBridgeClassName

// It is enabled automatically on 10.12 and 10.13 if shikigva is *NOT* passed and ForceCompatibleRenderer or

// FixSandyBridgeClassName are automatically enabled.

AddExecutableWhitelist = 8,

// Use hardware DRM decoder (normally AMD) by pretending to be iMacPro in apps that require it.

// For example, in Music.app or TV.app for TV+.

UseHwDrmDecoder = 16,

// Replace board-id used by AppleGVA and AppleVPA by a different board-id.

// Sometimes it is feasible to use different GPU acceleration settings from the main mac model.

// By default Mac-27ADBB7B4CEE8E61 (iMac14,2) will be used, but you can override this via shiki-id boot-arg.

// See /System/Library/PrivateFrameworks/AppleGVA.framework/Resources/Info.plist for more details.

ReplaceBoardID = 32,

// Attempt to support fps.2_1 (FairPlay 2.x) in Safari with hardware decoder. Works on most modern AMD GPUs.

// Note, AMD Polaris Ellesmere is broken in 10.15 (e.g. RX 590), whereas AMD Polaris Baffin (e.g. RX 460) is fine.

// Easiest check is to run WebKitMediaKeys.isTypeSupported("com.apple.fps.2_1", "video/mp4") in Safari Web Console.

// Broken GPU driver will just freeze the system with .gpuRestart crash.

UseHwDrmStreaming = 64,

// Disables software decoder unlock patches for FairPlay 1.0.

// This will use AMD decoder if available, but currently requires IGPU to be either not present or disabled.

UseLegacyHwDrmDecoder = 128,

// Enables software decoder unlock patches for FairPlay 4.0.

// This will use software decoder, but currently requires IGPU to be either not present or disabled.

UseSwDrmDecoder = 256,

 

  • How can I enable AMD DRM for Music, Safari, TV, leaving IGPU for other applications?
    Add shikigva=80 argument to boot-args or to DeviceProperties in any GPU. If this causes freezes (partially fixed in 10.15.4+), fallback to shikigva=16. Please note that not all DRM types are available in different configurations, follow check list to diagnose DRM support.

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τελικα καταφερα να το κανω να δουλεψει το imessage και το Facetime. απλα απο iMacPro1,1 το εκανα MacPro7,1

Απο οτι βλεπω και η RX5700xt δουλευει καλυτερα. το μονο μου προβλημα ειναι το μνμ που πεταει πανω δεξια σχετικα με την Ram που εχω εγκαταστησει(2x8GB dualchannel pc3200 ddr4)

μου λεει κατι κουλα οτι και καλα ειναι unsuported αλλα απο οτι διαβασα ειναι απλα ενα μνμ, δουλευει κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, nick_p είπε

Παιδια τελικα καταφερα να το κανω να δουλεψει το imessage και το Facetime. απλα απο iMacPro1,1 το εκανα MacPro7,1

Απο οτι βλεπω και η RX5700xt δουλευει καλυτερα. το μονο μου προβλημα ειναι το μνμ που πεταει πανω δεξια σχετικα με την Ram που εχω εγκαταστησει(2x8GB dualchannel pc3200 ddr4)

μου λεει κατι κουλα οτι και καλα ειναι unsuported αλλα απο οτι διαβασα ειναι απλα ενα μνμ, δουλευει κανονικα.

https://gofile.io/d/WZpyEV

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ύστερα από αρκετό καιρό που με έτρωγε αποφάσισα εχθές να παω σε Big Sur. κατεβαζω το προγραμματάκι για τις beta, κατεβαινει και εγκαθίσταται κανονικά μεσα απο το software update η 9η εκδοση. Μετα ομως μου βγαζει μήνυμα οτι υπάρχει νεο update οποτε το κατεβαζω (άλλα 13 γίγα !!) αλλά ειτε προσπαθώ να το περάσω απο πανω είτε σε νεα εγκατάσταση δεν ολοκληρώνεται το πρώτο boot μετα την εγκατάσταση. Υποθέτω οτι ειναι 10η έκδοση η οποια ειναι developer ( εχω μια  υπονοια οτι στο software update μου ειχε εμφανίσει οτι ειναι η 10η).  Παιζει να ειναι αυτος ο λογος που δεν κάνει boot μιας και δεν εχω τετοιο account; 'Η θα επρεπε να φτανει στην αρχική οθόνη κι εκει να μου βγαζει εκεί καποιο μήνυμα οτι δεν εχω δικαιωμα χρήσης. Θελω δηλαδή να καταλάβω αν φταίει ο bootloader (OpenCore 0.6.2) και οι ρυθμίσεις του ή ότι είναι developer beta   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, ksessalonikios είπε

ύστερα από αρκετό καιρό που με έτρωγε αποφάσισα εχθές να παω σε Big Sur. κατεβαζω το προγραμματάκι για τις beta, κατεβαινει και εγκαθίσταται κανονικά μεσα απο το software update η 9η εκδοση. Μετα ομως μου βγαζει μήνυμα οτι υπάρχει νεο update οποτε το κατεβαζω (άλλα 13 γίγα !!) αλλά ειτε προσπαθώ να το περάσω απο πανω είτε σε νεα εγκατάσταση δεν ολοκληρώνεται το πρώτο boot μετα την εγκατάσταση. Υποθέτω οτι ειναι 10η έκδοση η οποια ειναι developer ( εχω μια  υπονοια οτι στο software update μου ειχε εμφανίσει οτι ειναι η 10η).  Παιζει να ειναι αυτος ο λογος που δεν κάνει boot μιας και δεν εχω τετοιο account; 'Η θα επρεπε να φτανει στην αρχική οθόνη κι εκει να μου βγαζει εκεί καποιο μήνυμα οτι δεν εχω δικαιωμα χρήσης. Θελω δηλαδή να καταλάβω αν φταίει ο bootloader (OpenCore 0.6.2) και οι ρυθμίσεις του ή ότι είναι developer beta   

Κάτι δεν πάει καλά μάλλον με τον bootloader. Γενικά είχα κι εγώ τέτοια θεματάκια που αναφέρεις και αναγκαζόμουν να κάνω εκ νέου clean install. Νομίζω από την beta 6 και μετά δεν έχει ξανά χτυπήσει και τις περνάει κανονικά τις αναβαθμίσεις. Πάντως για εμένα ο opencore δεν είναι ακόμα τόσο σταθερός, με τον clover δεν είχα ποτέ τέτοια θέματα, επίσης πολλές φορές, πάει να μπει στο λειτουργικό και βγάζει το σύμβολο που δεν βρίσκει δίσκο, κάνω reboot και μπαίνει μετά. Μου κάνει αρκετά κουλά. 

Επεξ/σία από jimmakosapple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimmakosapple είπε

Κάτι δεν πάει καλά μάλλον με τον bootloader. Γενικά είχα κι εγώ τέτοια θεματάκια που αναφέρεις και αναγκαζόμουν να κάνω εκ νέου clean install. Νομίζω από την beta 6 και μετά δεν έχει ξανά χτυπήσει και τις περνάει κανονικά τις αναβαθμίσεις. Πάντως για εμένα ο opencore δεν είναι ακόμα τόσο σταθερός, με τον clover δεν είχα ποτέ τέτοια θέματα, επίσης πολλές φορές, πάει να μπει στο λειτουργικό και βγάζει το σύμβολο που δεν βρίσκει δίσκο, κάνω reboot και μπαίνει μετά. Μου κάνει αρκετά κουλά. 

Κατάλαβα. Ωραία θα περάσουμε αύριο που είναι η ήμερα των αναβαθμίσεων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά κατάφερα να περάσω τo big sur beta 10. Το περίεργο ήταν ότι ξεκίνησα με ένα ελαφρώς τροποποιημένο config, γιατί με το αρχικό μου δεν μπορούσα, και σε κάποια φάση μου πέταγε reboot. Γύρισα στο αρχικό και συνέχισε η εγκατάσταση κανονικά !

Επεξ/σία από ksessalonikios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ είπα να δοκιμάσω OC 0.6.2 , το εστησα κανονικα και δεν μου βγαζει επιλογη τον Mac σκληρο στον bootloader.

μόνο τον windows.. αλλο και τουτο... Γυρισα σε clover παλι.

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...