Προς το περιεχόμενο

Στις 10 Απριλίου η επόμενη μεγάλη αναβάθμιση των Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Stamer είπε

Λες "υπερβολές"... πες το όπως θες, ο καθένας έχει τους λόγους του ασχέτως αν εμείς συμφωνούμε μαζί τους ή όχι.
Σε πειράξε η λέξη "πειρατικά". Το "παράνομα" σου κάνει?

Οκ, καταλαβαίνω τι εννοείς οταν λες οτι δεν υπάρχουν πειρατικά... συμφωνούμε. Κυρίως οι activator φταινε και σου ζαλίζουν τα ούμπαλα!

Και για τα υπόλοιπα συμφωνούμε! Εφόσον δεν είσαι σίγουρος τι ακριβώς κατεβάζεις (αν κατεβάζεις απο torrent κ.λ.π.), τότε μπορεί να έχουν κάποιο mod ή κάποιον ιό ή whatever! Είπαμε, το πιο απλό παράδειγμα είναι να σου παίξει ο activator και μέτα από λίγο καιρό με κάποιο update να μην παίζει πλέον.
Ε λοιπόν εγώ που δεν ανέχομαι και βαριέμαι να ασχολούμε με τέτοια πράγματα (όπως έχω μπλέξει στο παρελθόν με διάφορεσ κοπιες), πάω κατευθείαν στο γνήσιο. Το πληρώνω και τέλος.

Φιλε απλά να σε διορθώσω για τα windows που λες πειρατικά η παράνομα η οτιδήποτε άλλο.

Πρώτο, δεν υπάρχουν αλλα windows από αυτά της microsoft. Μπορείς να κατεβάσεις τα original από το MSDN, η να πάρεις από torrent, από κάποιον που είναι γνωστός ότι δεν πειράζει όπως ο Generation2, με όλα τα updates streamline.

Δεύτερον, δεν υπάρχει "activator". Τα περισσότερα που λες "activators" απλά εκμεταλλεύονται το ίδιο το σύστημα που έφτιαξε η microsoft για να κανεις activate τα windows σε μεγάλες εταιρίες, KMS servers. Το μονο που κάνουν είναι να βάζουν ψεύτικο KMS internal server και να λέει στα windows που κάνουν call, ότι, είσαστε activated. 
Αυτό μπορείς να το κανεις και εσύ μονος σου εάν θέλεις. Φτιάχνεις ένα KMS server και κανεις τα windows point πάνω του. 

Τώρα, σίγουρα εάν δεν προσέχει κάποιος μπορεί να τα κάνει θάλασσα και να γίνει ακόμη ένα μέλος σε botnet. Αλλα δεν θέλει και επιστήμονα για να το αποφύγει αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι εντυπωσιακό στατιστικά πως οι περισσότεροι εδώ είναι απογοητευμένοι από τα Windows. Χρησιμοποιούσα Linux το 2002, εποχές Mandrake και Redhat desktop. Τότε μου έδιναν την εντύπωση πως είχαν δυναμική τα Linux. Το KDE του Mandrake και το Gnome της Redhat  μου άρεσαν αρκετά. Σήμερα βλέπω πως η Microsoft έχει ξεφύγει τεχνολογικά ενώ τα Linux νιώθω πως στο desktop  επίπεδο στην καλύτερη έμειναν στάσιμα. Τα windows πλέον κατεβάζουν τους drivers αυτόματα απευθείας από τις εταιρείες hardware, το plug n play είναι πολύ δυνατό ενώ πλέον δε χρειάζεσαι καν anti-virus αν δε μπαίνεις σε περίεργα site.Tο Defender δουλεύει μια χαρά. Ενδεχομένως η Microsoft να έχει κάνει λάθη, ωστόσο όλες οι εταιρίες κάνουν λάθη. Όσον αφορά τα update, εγώ σε όσους ξέρω τρέχουν μια  χαρά. Σίγουρα δεν ισχύει 100% αυτό, αλλά θεωρώ πως δεν υπάρχουν άλλα λειτουργικά αυτή τη στιγμή σε Desktop επίπεδο που να μπορούν να ανταγωνιστουν τα Windows.. Μακάρι να υπήρχαν δηλαδή, ο ανταγωνισμός θα βοηθούσε πολύ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, studiokristo είπε

Είναι εντυπωσιακό στατιστικά πως οι περισσότεροι εδώ είναι απογοητευμένοι από τα Windows. Χρησιμοποιούσα Linux το 2002, εποχές Mandrake και Redhat desktop. Τότε μου έδιναν την εντύπωση πως είχαν δυναμική τα Linux. Το KDE του Mandrake και το Gnome της Redhat  μου άρεσαν αρκετά. Σήμερα βλέπω πως η Microsoft έχει ξεφύγει τεχνολογικά ενώ τα Linux νιώθω πως στο desktop  επίπεδο στην καλύτερη έμειναν στάσιμα. Τα windows πλέον κατεβάζουν τους drivers αυτόματα απευθείας από τις εταιρείες hardware, το plug n play είναι πολύ δυνατό ενώ πλέον δε χρειάζεσαι καν anti-virus αν δε μπαίνεις σε περίεργα site.Tο Defender δουλεύει μια χαρά. Ενδεχομένως η Microsoft να έχει κάνει λάθη, ωστόσο όλες οι εταιρίες κάνουν λάθη. Όσον αφορά τα update, εγώ σε όσους ξέρω τρέχουν μια  χαρά. Σίγουρα δεν ισχύει 100% αυτό, αλλά θεωρώ πως δεν υπάρχουν άλλα λειτουργικά αυτή τη στιγμή σε Desktop επίπεδο που να μπορούν να ανταγωνιστουν τα Windows.. Μακάρι να υπήρχαν δηλαδή, ο ανταγωνισμός θα βοηθούσε πολύ.

Προσωπικά θεωρώ πως είναι δύσκολο το εγχείρημα της microsoft να πρέπει να υποστηρίξει τα διαφορετικά μηχανήματα με ένα πακέτο. Σε καμία περίπτωση δεν την κατηγορώ όπου σε μερικά μηχανήματα τα Windows απλά "δεν γουστάρουν να κάτσουν" ή όπως στην περίπτωση την δικιά μου να έχω θέματα όχι τόσο με το updating αλλά με το stability. Εγώ κατηγορώ την πολιτική της Microsoft στο "Windows as a Service" που σε αναγκάζει να μην είσαι ο κύριος του μηχανήματος σου. Εγώ προσωπικά πιστεύω πως όταν κάτι δουλεύει απλά δεν χρειάζεται να το πειράζεις. Στην περίπτωση της Microsoft αυτό το πράγμα στα Windows 10 δεν ισχύει. Εμένα το μεγάλο πρόβλημα ξεκίνησε στα Windows Pro 1709 που είχα constant shut downs. Μερικές φορές μια φορά την εβδομάδα άλλες φορές απανωτά poweroff μέσα στην ώρα. Να φανταστείς είχα επικοινωνήσει με Corsair (τροφοδοτικό) Asus (Μητρική) EVGA (GPU) και δεν βρήκα άκρη (άλλαξα το τροφοδοτικό και πάλι είχα πρόβλημα). Αγόρασα μέχρι και αναβάθμιση για Windows φορ Γουορκστεησονς μπας και κατέβαζε τίποτα σε patch/update/upgrade και λυνόταν το πρόβλημα αλλά δεν μου έκανε την χάρη. Οπότε ο μονόδρομος για μένα ήταν να περάσω σε κάτι που μου δούλευε πάνω στο Hardware μου (Linux) χωρίς να φοβάμαι αν θα πιάσει φωτιά (το Hardware). 

Για το Linux που αναφέρεσαι συμμερίζομαι την άποψη σου γιατί πολύ απλά ακόμα και τώρα είναι δύσχρηστο για να καταφέρεις να το κάνεις αντικαταστάτη των Windows. Πραγματικά βλαστήμησα την ώρα και την στιγμή που το αποφάσισα. Αλλά όταν δούλεψε όπως γούσταρα Last Year τα Windows....Sorry κιόλας. Zfs array με 1 nvme 2 SSD 2 HDD με δυνατότητα snapshot που απλά δεν υπάρχει κάτι πιο γρήγορο και ασφαλές στην αποθήκευση. Το user interface από Gnome 3.26 (budgie) είναι από άλλο πλανήτη γρήγορο όσο των windows. Μου δίνει την δυνατότητα να τρέχω παράλληλα τα Windows με full hardware acceleration με MacOS full Hardware accelerated. Στην μία οθόνη παίζει battlefield ο κολλητός μου και εγώ στην άλλη κουτίζω στο final cut. Αυτά δεν τα κάνεις σε άλλο λειτουργικό (εκτός από μερικά BSD αλλά ας μην το κάνουμε θέμα). Εγώ είμαι σουπερ ευχαριστημένος με το Ubuntu, Tώρα καταλαβαίνω πόσο δυνατό μηχάνημα έχω.

Άξιζε το κάθε λεπτό που σπατάλησα για να το κάνω να δουλέψει. Satisfaction Guaranteed 

Άποψη δικιά μου το Linux πλέον μπορεί να αντεπεξέλθει στις ανάγκες του Prosumer και στην περίπτωση μου το βρίσκω καλύτερο από τα Windows σε ότι το χρησιμοποιώ. 

Your experience may differ

 

Επεξ/σία από Xzidique
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nammo είπε

Σημαιούλα -> Γραναζι -> Update & Security -> Windows Update -> Advanced Options -> Choose When Updates are installed:

Έχεις επιλογή να εισάγεις τον Η/Υ στο κανάλι των επιχειρήσεων που παίρνει ότι βγαίνει μαζικά με καθυστέρηση 4 μηνών επιλέγοντας το Semi-Annual Channel. Μπορείς επιπροσθέτως, να καθυστερήσεις έως 1 μήνα αν δεν απατώμαι ξεχωριστά τις αναβαθμίσεις ασφαλείας και τις αναβαθμίσεις νέων χαρακτηριστικών. 

Ότι θεωρείς πιο βολικό.

ΥΓ. Στην καθυστέρηση πρέπει να επιλέγεις το μεγαλύτερο νούμερο κι αυτομάτως εμφανίζονται και οι επόμενοι αριθμοί.

 

Δεν υπάρχουν οι επιλογές που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Δεν υπάρχουν οι επιλογές που λες.

Συγνώμη, παρέλειψα να γράψω ότι αυτές οι επιλογές αφορούν μόνο την Pro έκδοση!

Με συγχωρείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Xzidique είπε

ζε το κάθε λεπτό που σπατάλησα για να το κάνω να δουλέψει. Satisfaction Guaranteed 

Άποψη δικιά μου το Linux πλέον μπορεί να αντεπεξέλθει στις ανάγκες του Prosumer και στην περίπτωση μου το βρίσκω καλύτερο από τα Windows σε ότι το χρησιμοποιώ. 

Your experience may differ

Μα ακομα και συ το τρεχεις παραλληλα με windows και macOS. Αυτο δεν ειναι αντικατασταση.

Το major update καθε 6 μηνες στα windows δεν διαφερει και τοσο απο τα αντιστοιχα updates στις διανομες linux. Μαλιστα αν αποφασισεις να τα αγνοησεις εισαι σε καλυτερη μοιρα με τα windows γιατι ακομα θα μπορεις να εγκαθιστας οτι προγραμμα θες ενω στο ubuntu τα παλια repositories θα τα κλεισουν.

Και οπως στο ubuntu μπορεις να πας σε LTS εκδοση, ετσι και στα windows υπαρχει το LTSB.

Windows as a service θα ηταν αμα επρεπε να πληρωνεις συνδρομη καθε χρονο οπως κανουν στο office 365

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, billdanos είπε

Μου φαίνεται αστείο που θα γράψω εγώ το παρακάτω αλλά δεν μου αφήνετε άλλες επιλογές μερικοί:

Τι στο καλό κάνετε με τα pc σας και φοβάστε τις αναβαθμίσεις; Είπαμε αμάν μέχρι να βγάλει η Microsoft σοβαρό και αξιόπιστο προϊόν και να ακολουθήσει κάπως και την Apple στα θέματα τον αναβαθμίσεων και σας ενοχλεί; Τι κάνετε στα pc σας και καταστρέφονται μετά από κάθε update?

Έχω στο σπίτι τα 10 από την πρώτη μέρα που κυκλοφόρησαν και δεν έχει συμβεί το παραμικρό. Και ενδιάμεσα κάνω αναβαθμίσεις σε κάρτες γραφικών, μνήμες, τροφοδοτικά, ssd κλπ κλπ χωρίς καμία ανάγκη για format και άλλες σαχλαμάρες. Φυσικά όλα τα updates ανοιχτά και όλες οι άδειες χρήσης κανονικά και με το νόμο.

Είχα χρόνια να έχω τόσο σταθερά windows και ταυτόχρονα να με ικανοποιούν σαν αίσθηση και εμφάνιση. 

:)

Display Calibration profiles... google it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Bspus είπε

Μα ακομα και συ το τρεχεις παραλληλα με windows και macOS. Αυτο δεν ειναι αντικατασταση.

Το major update καθε 6 μηνες στα windows δεν διαφερει και τοσο απο τα αντιστοιχα updates στις διανομες linux. Μαλιστα αν αποφασισεις να τα αγνοησεις εισαι σε καλυτερη μοιρα με τα windows γιατι ακομα θα μπορεις να εγκαθιστας οτι προγραμμα θες ενω στο ubuntu τα παλια repositories θα τα κλεισουν.

Και οπως στο ubuntu μπορεις να πας σε LTS εκδοση, ετσι και στα windows υπαρχει το LTSB.

Windows as a service θα ηταν αμα επρεπε να πληρωνεις συνδρομη καθε χρονο οπως κανουν στο office 365

Και βέβαια είναι αντικατάσταση, μετά το UEFI αναλαμβάνει ο Grub για να φορτώσει το kernel του Linux. Το ότι τρέχω στο KVM Windows/MacOs το κάνω για το software που χρησιμοποιώ που δεν υπάρχει στο Ubuntu. Δεν χρησιμοποιώ για κάτι άλλο τα Windows. Τα περισσότερα προγράμματα που χρησιμοποιώ υπάρχουν στο Linux (Modo, Fusion, Unreal, Octane)

Την τελευταία αναβάθμιση που έκανα στο Ubuntu την έκανα έτσι (sudo apt update && sudo apt dist-upgrade). Τα παλιά repos κλείνουν μετά από 18 μήνες.

H Windows LTSB έκδοση είναι για οργανισμούς και επιχειρήσεις είναι πανάκριβη για να την αποκτήσεις, και μπορείς να την προμηθευτείς σαν Volume License (για πολλούς υπολογιστές) μόνο από συνεργάτη της Microsoft. H άδεια των LTSB ανανεώνεται ανα έτος. Καλύτερη λύση είναι να χρησιμοποιήσεις το DISM για να φτιάξεις ένα .iso από Windows 10/Pro όπου να μην περιέχει μέσα τα σπαστικά forced apps από το store (Candy Crush σε Windows Pro &*#%#^&@#), το Flash που είναι εστία μικροβίων και άλλα πολλά ώστε να έχεις μια εμπειρία πιο κοντά στα Windows 7. Εγώ αυτό έκανα για να έχω ελαφριά Windows σε VM που καταναλώνουν 7gb χώρο στο instalation και επιβαρύνουν κατά 800mb την μνήμη του συστήματος. Το Android που έχω στο κινητό είναι πολύ πιο βαρύ.

Ενημερώσου για το Waas (Windows as a Service)

https://sec.ch9.ms/slides/winHEC/3_01_WaaSServicing.pdf

https://www.zdnet.com/article/windows-as-a-service-means-big-painful-changes-for-it-pros/

Επεξ/σία από Xzidique
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλαβαίνω γιατί τόσο αρνητική στάση απέναντι στα W10.:ph34r:

Τα έχω σχεδόν από την κυκλοφορία τούς και δεν έχω παράπονο. Σαφώς έχει και αυτό σαν λειτουργικό τα θεματακια του, αλλα είναι εξαιρετικά σταθερό και γρήγορο. Δε μου έχει κάνει ουτε ενα BSOD ή κρασαρισμα σε παιχνίδια και εφαρμογές.

Για μένα μακράν τα καλύτερα Windows.

Η εμπειρία μου δεν είναι μόνο απο ενα pc. Έχω αλλάξει 4 δικά μου συστήματα με αλλαγές σε επεξεργαστή στην ίδια μητρική κτλπ. Επίσης τα χω περάσει σε πάνω απο 20 μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι τα W10 σαν λειτουργικό και δυστυχώς είναι μονόδρομος για DX12 gaming..

Άποψή μου είναι ότι αν έριχναν λίγο τις τιμές θα μειωνόταν η πειρατεία.

Για το 60-70% των χρηστών που ξέρουν κυρίως μόνο να ανοίγουν τον υπολογιστή, και τον browser τους τουλάχιστον είναι overkill..

Windows 10 Home: 145,00 €

Windows 10 Pro: 259,00 €

Όσον αφορά το γιατί να βάλει κάποιος σπασμένα, sorry, άλλα όταν ο πελάτης/φίλος/συγγενής έρχεται και μου λέει ότι θέλει να πάρει ότι καλύτερο γίνεται με 300 έως 500 ευρώ για χρήση internet και λίγο gaming, προφανώς δεν μπορεί να πάει το budget στα windows.. τουλάχιστον αν θέλω να μείνει ικανοποιημένος και να με ξαναπροτιμήσει και να με προωθήσει στους φίλους/συγγενείς του.

Ή όταν βλέπει σε κολώνες χαρτάκια "20 ευρώ το format σε W10 με drivers/software όλα", είναι αρκετά δύσκολο να του εξηγήσεις ότι ξέρεις θέλω €30-50 για την εργασία μου και άλλα €145 τουλάχιστον για τα windows και να του δώσεις να καταλάβει γιατί τον συμφέρει αυτό.. (προφανώς μιλάμε για απλούς χρήστες όχι εταιρίες/επαγγελματίες) Ειδικά όταν παίρνει 600-500-400 το μήνα ή ταμείο ανεργείας και έχει να ζήσει κιόλας, γιατί στην πραγματικότητα απο εκεί ξεκινάει το πρόβλημα.. αν μας περίσευαν θα τα χαμε όλα original.. :wacko:

Οπότε με ένα KMSPico λύνεται το πρόβλημα του activation, και γίνονται όλα τα updates κανονικά και το extra budget είναι προτιμώτερο να πάει σε μια καλύτερη κάρτα γραφικών ή SSD με περισσότερο χώρο ή περισσότερη RAM που όντως έχει πιθανότητες να καταλάβει και ο τελικός χρήστης διαφορά..

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xzidique Ποιες εντολές χρησιμοποιήσες στο DISM για να αφαιρέσεις τη σαβούρα απο τα windows 10. Ακολούθησες κάποιο guide αν ναι ποιο; Το δοκίμασα μια φορά και δεν είχα τα αναμενόμενα αποτελέσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
40 minutes ago, SolidSnakeGr said:

Άποψή μου είναι ότι αν έριχναν λίγο τις τιμές θα μειωνόταν η πειρατεία.

Για το 60-70% των χρηστών που ξέρουν κυρίως μόνο να ανοίγουν τον υπολογιστή, και τον browser τους τουλάχιστον είναι overkill..

Windows 10 Home: 145,00 €

Windows 10 Pro: 259,00 €

Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι για "νόμιμα" Win10 με πολύ χαμηλότερες τιμές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι για "νόμιμα" Win10 με πολύ χαμηλότερες τιμές...

Δεν ξέρει όμως όλος ο κόσμος (διόρθωση: ο περισσότερος κόσμος) για αυτές τις χαμηλότερες τιμές. Και ακόμα λιγότερο ξέρει πως να ψάξει κάτι τέτοιο ή να μπει στην διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SolidSnakeGr είπε

Μια χαρά είναι τα W10 σαν λειτουργικό και δυστυχώς είναι μονόδρομος για DX12 gaming..

Άποψή μου είναι ότι αν έριχναν λίγο τις τιμές θα μειωνόταν η πειρατεία.

Για το 60-70% των χρηστών που ξέρουν κυρίως μόνο να ανοίγουν τον υπολογιστή, και τον browser τους τουλάχιστον είναι overkill..

Windows 10 Home: 145,00 €

Windows 10 Pro: 259,00 €

Όσον αφορά το γιατί να βάλει κάποιος σπασμένα, sorry, άλλα όταν ο πελάτης/φίλος/συγγενής έρχεται και μου λέει ότι θέλει να πάρει ότι καλύτερο γίνεται με 300 έως 500 ευρώ για χρήση internet και λίγο gaming, προφανώς δεν μπορεί να πάει το budget στα windows.. τουλάχιστον αν θέλω να μείνει ικανοποιημένος και να με ξαναπροτιμήσει και να με προωθήσει στους φίλους/συγγενείς του.

Ή όταν βλέπει σε κολώνες χαρτάκια "20 ευρώ το format σε W10 με drivers/software όλα", είναι αρκετά δύσκολο να του εξηγήσεις ότι ξέρεις θέλω €30-50 για την εργασία μου και άλλα €145 τουλάχιστον για τα windows και να του δώσεις να καταλάβει γιατί τον συμφέρει αυτό.. (προφανώς μιλάμε για απλούς χρήστες όχι εταιρίες/επαγγελματίες) Ειδικά όταν παίρνει 600-500-400 το μήνα ή ταμείο ανεργείας και έχει να ζήσει κιόλας, γιατί στην πραγματικότητα απο εκεί ξεκινάει το πρόβλημα.. αν μας περίσευαν θα τα χαμε όλα original.. :wacko:

Οπότε με ένα KMSPico λύνεται το πρόβλημα του activation, και γίνονται όλα τα updates κανονικά και το extra budget είναι προτιμώτερο να πάει σε μια καλύτερη κάρτα γραφικών ή SSD με περισσότερο χώρο ή περισσότερη RAM που όντως έχει πιθανότητες να καταλάβει και ο τελικός χρήστης διαφορά..

Τα ΟΕΜ windows ειναι σχεδον τζαμπα σε "μαγαζια" τυπου ebay κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...