Προς το περιεχόμενο

University of the People - Πανεπιστήμιο του Λαού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, ας σταματήσουμε εδώ. Άλλωστε στα topuniversities.com και timeshighereducation.com που οι άξονες αξιολόγησης συμπεριλαβάνουν την έρευνα, δεν συμπεριλαμβάνουν καν το UoPeople, αλλά συμπεριλαμβάνουν το ΕΚΠΑ.

The resistance is futile.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 630
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MiKe-Dee είπε

Παιδιά, ας σταματήσουμε εδώ. Άλλωστε στα topuniversities.com και timeshighereducation.com που οι άξονες αξιολόγησης συμπεριλαβάνουν την έρευνα, δεν συμπεριλαμβάνουν καν το UoPeople, αλλά συμπεριλαμβάνουν το ΕΚΠΑ.

The resistance is futile.

θεμα χρονου ειναι να το συμπεριλαβουν αυτο λεω απο την αρχη.

το uopeople φενετε οτι εξελισετε σε ενα πολυ δυναμικο ιδρυμα και αυτο θα φανει ακομα περισοτερο τα επομενα χρονια. εξαλλου περιμενετε λιγο. πριν 5 χρονια ειχε μολις 900 φοιτητες και σημερα 32 χιλιαδες. ηδη απο το πουθενα μας ηρθε το νεο για το regional accreditation. οποτε η συνεχια θα ειναι ακομα πιο δυναμικη. δεν θελει να εισαι καποιος που εχει πανω απο το μεσο ορο ευφυια για να το καταλαβεις.

 

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Napier είπε

θεμα χρονου ειναι να το συμπεριλαβουν αυτο λεω απο την αρχη.

το uopeople φενετε οτι εξελισετε σε ενα πολυ δυναμικο ιδρυμα και αυτο θα φανει ακομα περισοτερο τα επομενα χρονια. εξαλλου περιμενετε λιγο πριν 5 χρονια ειχε μολις 900 φοιτητες και σημερα 32 χιλιαδες. ηδη απο το πουθενα μας ηρθε το νεο για το regional accreditation. οποτε η συνεχια θα ειναι ακομα πιο δυναμικη. δεν θελει να εισαι καποιος που εχει πανω απο το μεσο ορο ευφυια για να το καταλαβεις.

Εξαρτάται τι θεωρείς εσύ μέσο όρο ευφυίας και τι οι υπόλοιποι που ανταλλάζουμε επιχειρήματα απόψε εδώ ❤

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Napier είπε

εχω δυσλεξια παιδια το εχω αναφερει νωριτερα. ειναι επομενο να κανω λαθη συντακτικα και ορθογραφικα. στο προφορικο ειμαι αλλιως.

η ουσια ειναι οτι το ιστορικοτερο πανεπιστημιο της ελλαδας θεωρει το webometrics σημαντικη καταταξη ωστε να βγαλει και ειδικη ανακοινωση για αυτο.

Επειδή όλοι ξέρουν ότι τα προφορικά μένουν. Μάλλον έτσι θα δίνουν και τα πτυχία εκεί...δια του αέρος με σαΐτες. 

Η δυσλεξία δεν είναι δικαιολογία ο γούγλης στα διορθώνει, νόμιζα ότι είσαι προγραμματιστής σε "ετερια" δεν ξέρεις πως δουλεύει;

Επεξ/σία από SamaelMorningstar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MiKe-Dee είπε

Εξαρτάται τι θεωρείς εσύ μέσο όρο ευφυίας και τι οι υπόλοιποι που ανταλλάζουμε επιχειρήματα απόψε εδώ ❤

ναι απλα επιχειρηματολογουσατε χωρις να εχετε ολες τις πληροφοριες (παρακαλω κανενας κοπος που σας τις παρειχα) και καποιοι χωρις να εχετε και καλη γνωση (πχ οπως εσυ για το θεμα της ακαδημαικης αναγνωρισης). 

ενταξει να πουμε οτι η δικη μου ευφυια ειναι κατω απο του μεσου ορου. καποιος ομως με ανωτερη ευφυια ευκολα μπορει να παραδεχτει οτι εκανε λαθος αντι συνεχως να καταγελει τον συνομιλιτη του ως αδιαβαστο τη στιγμη που εκεινος ειναι ο αδιαβαστος. ασε φυσικα και τις ειρωνιες που υπεμεινα ετσι.

2 ώρες πριν, nitsa21 είπε

Βαρέθηκες να κοιτάξεις αν περνάει κάποια ΤΕΙ και παρόλα αυτά παροτρύνεις άλλους πανηλίθιους εδώ μέσα να πάνε να σκάσουνε τα λεφτάκια τους σε ένα ανύπαρκτο πρόγραμμα. Εγώ πάντως θα προτιμούσα να τα κάνω πισίνα και τίκι μπαρ. Την επόμενη φορά που θα εμφανιστείς έως νεοφώτιστος φωστήρας που με πύρινες δάδες μεταφέρεις γνώση να κοιτάξεις έστω και τυπικά αν αυτό που λες ευσταθεί. Εγώ προσωπικά χαίρομαι και ποσώς με ενδιαφέρει αν η αγορά εργασίας απαρτίζεται από φοιτητές του πανεπιστημίου του λαού μη σου πω και του πεζοδρομίου...  

πανω στον ορυμαγδο των ποστ ξεχασα να απαντησω εδω

ειδες φανταζομαι το link που εδωσα πριν για την αναγνωριση του uopeople σε εθνικο επιπεδο απο τον καναδα? αν θελεις μπορω να σου δωσω και τη λιστα (με την ερευνα που εχουμε κανει συλλογικα φοιτητες του uopeople) για το ποια πανεπιστημια και χωρες αναγνωριζουν το πανεπιστημιο μας.

μια χαρα λοιπον θα σκασουν τα λεφτακια τους (και θα δωσουν φυσικα λιγοτερα απο καθε αλλο ανοιχτο πανεπιστημιο στο κοσμο) καθως η προοπτικη αναγνωρισης και για το ελληνικο δημοσιο ειναι πολυ δυνατη αφου το ΕΑΠ θα αρχισει να κανει προκτορινγκ. καλο ειναι λοιπον πρωτου εχουμε τα ωραια για φωστηρες και πεζοδρομια να εχουμε κανει μια στοιχιωδη ερευνα πρωτα (και οχι να ποσταρουμε αυθορμητα για την πλακα μας χωρις να ξερουμε τι λεμε πανω στο μπουγιο καθως αλλοι 3 με ειρωνευονταν ταυτοχρονα ). βλεπεις ναι εγω την ειχα κανει ηδη καλα την ερευνα πρωτα μονος μου γιατι με αφορουσε οντως και δε θα ημουν ανευθυνος ωστε να προτρεψω καποιον να κανει λαθος επιλογη εχοντας προτερη γνωση και ειδικα εφοσον θα την ειχα πληρωσει πρωτος εγω.

Επεξ/σία από Napier
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Napier είπε

ναι απλα επιχειρηματολογουσατε χωρις να εχετε ολες τις πληροφοριες (παρακαλω κανενας κοπος που σας τις παρειχα) και καποιοι χωρις να εχετε και καλη γνωση (πχ οπως εσυ για το θεμα της ακαδημαικης αναγνωρισης). 

ενταξει να πουμε οτι η δικη μου ευφυια ειναι κατω απο του μεσου ορου. καποιος ομως με ανωτερη ευφυια ευκολα μπορει να παραδεχτει οτι εκανε λαθος αντι συνεχως να καταγελει τον συνομιλιτη του ως αδιαβαστο τη στιγμη που εκεινος ειναι ο αδιαβαστος. ασε φυσικα και τις ειρωνιες που υπεμεινα ετσι.

πανω στον ορυμαγδο των ποστ ξεχασα να απαντησω εδω

ειδες φανταζομαι το link που εδωσα πριν για την αναγνωριση του uopeople σε εθνικο επιπεδο απο τον καναδα? αν θελεις μπορω να σου δωσω και τη λιστα (με την ερευνα που εχουμε κανει συλλογικα φοιτητες του uopeople) για το ποια πανεπιστημια και χωρες αναγνωριζουν το πανεπιστημιο μας.

μια χαρα λοιπον θα σκασουν τα λεφτακια τους (και θα δωσουν φυσικα λιγοτερα απο καθε αλλο ανοιχτο πανεπιστημιο στο κοσμο) καθως η προοπτικη αναγνωρισης και για το ελληνικο δημοσιο ειναι πολυ δυνατη αφου το ΕΑΠ θα αρχισει να κανει προκτορινγκ. καλο ειναι λοιπον πρωτου εχουμε τα ωραια για φωστηρες και πεζοδρομια να εχουμε κανει μια στοιχιωδη ερευνα πρωτα (και οχι να ποσταρουμε αυθορμητα για την πλακα μας χωρις να ξερουμε τι λεμε πανω στο μπουγιο καθως αλλοι 3 με ειρωνευονταν ταυτοχρονα ). βλεπεις ναι εγω την ειχα κανει ηδη καλα την ερευνα πρωτα μονος μου γιατι με αφορουσε οντως και δε θα ημουν ανευθυνος ωστε να προτρεψω καποιον να κανει λαθος επιλογη εχοντας προτερη γνωση και ειδικα εφοσον θα την ειχα πληρωσει πρωτος εγω.

Είδες ότι σταμάτησα να απαντώ στα ποστ σου, όχι επειδή με κάλυψες αλλά επειδή δεν έχω όρεξη να ασχοληθώ με α γύρω κους που καμία όρεξη δεν έχουν να καταλάβουν. Σπούδασα σε ένα πανεπιστήμιο στα τοπ 10 της Ευρώπης και 20 του κόσμου! Γνωρίζω πολύ καλά πως δουλεύει ένα σωστό πανεπιστήμιο και το uo people δεν είναι και δεν πρόκειται να γίνει. Από εδώ και πέρα δεν θα ασχοληθώ άλλο με το θέμα! Καλή τύχη σου τύχη και καλή... σταδιοδρομία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, nitsa21 είπε

 δεν πρόκειται να γίνει. Από εδώ και πέρα δεν θα ασχοληθώ άλλο με το θέμα! Καλή τύχη σου τύχη και καλή... σταδιοδρομία. 

ευχαριστω για τις ευχες.

φυσικα θεωρω οτι σταματησες να ποσταρεις γιουχαρισματα απλα επειδη ειδες οτι ο μηδενισμος σου για το uopeople απαντηθηκε απο μενα. οποτε ναι και αναγνωριση εχει σε αλλες χωρες και σε αρκετα καλα πανεπιστημια  (θα τα ανεβασω αυριο σε καπια στιγμη) και θα συνεχιζει εκθετικα να βελτιωνετε σε αυτο το κομματι. μαλιστα εδω θα ειμαστε τον ιουλιο με το νεο update στη λιστα καταταξης του webometrics.

το αν θα γινει και τι θα γινει το uopeople μενει να το δουμε.

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα πανεπιστημια που αναγνωριζουν το uopeople για μεταγραφη η μεταπτυχιακα. 

αυτα που εχουν επιβεβεωσι ως τωρα φοιτητες του uopeople απο διαφορες πηγες.

 

 

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Napier είπε

τα πανεπιστημια που αναγνωριζουν το uopeople για μεταγραφη η μεταπτυχιακα. 

αυτα που εχουν επιβεβεωσι ως τωρα φοιτητες του uopeople απο διαφορες πηγες.

Τρελαίνομαι με την αντικειμενικότητα των πηγών που ανεβάζεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μπήκα από περιέργεια στο θέμα...ξέρετε, κάνεις κλικ εδώ, εκεί, βλέπεις φως και μπαίνεις κάπου και...κόλλησα! Για το university of the people, δεν είχα την παραμικρή ιδέα ύπαρξης. Μπορεί να έχει καλά προγράμματα σπουδών, αλλά ακαδημαϊκή αναγνώριση και ισοτιμία στην Ελλάδα, δεν νομίζω να πάρει ποτέ, αν κάποιος ζητάει κάτι τέτοιο καλύτερα ας στραφεί αλλού.

Νομίζω είναι μια λύση για προσωπική αυτοβελτίωση, αν δεν σου περισσεύει χρόνος και χρήμα για πλήρεις σπουδές. Αν είναι για κομμάτι IT/coding εκεί ίσως να είναι καλό, αφού δεν μετράνε μάλλον και τόσο τα ακαδημαϊκά προσόντα, αν το 'χεις, σου ζητάνε από ότι ξέρω να τους στείλεις github μαζί με το βιογραφικό σου να δουνε τι projects έχεις φτιάξει, περνάς και 5-10 συνεντεύξεις και τεστ και αποδεικνύεις την αξία σου. Καλά για Ελλάδα δεν το συζητάω, στον δημόσιο τομέα ούτε καν, στον ιδιωτικό υπάρχουν όπως αναφέρθηκε για κάθε πτυχιούχο του uop 50 άνερχοι πτυχιούχοι ελληνικών ΑΕΙ/ΤΕΙ.

Όσο για ΔΟΑΤΑΠ, αν κάτσει θέμα αναγνώρισης, έμπλεξες...Θυμάμαι όταν ήμουν κάποτε στο ΕΜΠ 4ο, 5ο έτος, έστελναν κάτι ταλαίπωρους απόφοιτους από κορυφαία πανεπιστήμια του κόσμου, να πάρουν αναγνώριση, όπου έπρεπε να περάσουν συνήθως 6 μαθήματα. Ε, για να τα περάσουν έφτυναν αίμα! Θυμάμαι, είχαμε έναν απόφοιτο του Stanford, ΝΑΙ ΤΟΥ STANFORD, και άλλον έναν αν θυμάμαι καλά από το Imperial, που οι περισσότεροι θα ξέρετε τι σημαίνουν αυτά τα δυο για την Μηχανική...Ε, τους είχε βγει η Παναγία να περάσουν Στροβιλομηχανές, Κατασκευή Οχημάτων, και κάτι μαθήματα ΔΥΣΚΟΛΑ... Θυμάμαι τον Stanfordάκια να έχει πιάσει τρελαμμένος τον καθηγητή επειδή τον έκοψε, και του λέει "καλά είναι δυνατόν με κόβεις, αφού ξέρεις τι έχω τελειώσει" κλπ... Και του λέει ο καθηγητής "Ναι δεν σου είπα ότι δεν έχεις τελειώσει καλό πανεπιστήμιο, αλλά πρέπει να περάσεις και αυτό με την αξία σου"...
Οπότε εκτός αν πας σε καμία ειδικότητα χαμηλών απαιτήσεων, αν θες να πάρεις ισοτιμία σε σοβαρή ειδικότητα, ΕΜΠΛΕΞΕΣ!

Α, στα επαγγελματικά δικαιώματα, τώρα...Στην Ελλάδα όπως ξέρετε στους μηχανικούς, άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, δίνει το ΤΕΕ... Θυμήθηκα λοιπόν, όταν πήγαινα εγώ να δώσω ΤΕΕ εξετάσεις άδειας ασκήσεως, μου λέει ο τύπος που ήταν πριν από εμένα, άσε είμαι αγχωμένος...γιατί ρε μεγάλε, του λέω...Γιατί έχω έρθει από σχολή στην Σερβία...τον είχανε λοιπόν μισή ώρα μέσα, τον τάραξαν στις ερωτήσεις, τον ρώτησαν τι διπλωματική έκανε και του ζήτησαν να τους αναλύσει ένα σωρό πράγματα...Τελικά τον πέρασαν όπως μου είπε βγαίνοντας...Με φωνάζουν κι εμένα μέσα, μου κάναν 2 ερωτήσεις αστείες, και με έδιωξαν. Τρέμω στην ιδέα να πάει κάποιος από τέτοιου τύπου πανεπιστήμιο, ή ακόμα και κολλέγιο, να ζητήσει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος!

Αυτά από εμένα!

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον θέμα, και ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Ούτε εγώ είχα ιδέα σχετικά με το university of the people, και για να είμαι ειλικρινής μου έκανε εντύπωση τόσο το concept του όσο και η απήχηση που έχει, ειδικότερα τα τελευταία χρόνια. Ότι και να είναι, έχει 30k + σπουδαστές, δεν το λες και μικρό. Πολύ σημαντικό θα είναι, για την αξιοπιστία του, να επιτύχει το πολυπόθητο regional accreditation, καθώς θα το βάλει στην λίστα με τα αναγνωρισμένα πανεπιστήμια των ΗΠΑ. Ακόμη, για οποιοδήποτε θέλει ένα πτυχίο, αποκλειστικά online και με ελάχιστο κόστος, είναι μονόδρομος. Η λύση του ΕΑΠ, εκτός από ακριβή, απαιτεί φυσική παρουσία, πράγμα που έχει ως αποτέλεσμα, ειδικά για εμάς που είμαστε 30+, και δεν ζούμε σε κάποια μεγάλη πόλη, να πρέπει να πάμε στην Πάτρα, με ότι αυτό συνεπάγεται (δουλειά, οικογένεια κτλ)

Στο θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων και της αναγνώρισης, ειδικά στην Ελλάδα, δεν έχω καμιά ελπίδα, για τα επόμενα τουλάχιστον χρόνια. Στην Ελλάδα υπάρχει θέμα στην εσωτερική αγορά της εκπαίδευσης μεταξύ ΤΕΙ και ΑΕΙ, τα οποία μεν είναι ισότιμα, αλλά η ισοτιμία και κατ επέκταση τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων μόνο ίσα δεν είναι. Η στρέβλωση αυτή φαίνεται να εξομαλύνεται, με την κατάργηση των τμημάτων ΤΕΙ και απορρόφηση τους από τα αντίστοιχα ΑΕΙ. Ακόμη, πρέπει να πω, πως όντας απόφοιτος ΤΕΙ, το πρόγραμμα σπουδών της σχολής μου δεν είχε καμία σχέση με την αντίστοιχη πανεπιστημιακή, όσο αφορά τον βαθμό δυσκολίας. Παρά ταύτα, είχε πολύ περισσότερα εργαστήρια, και πρακτική εκπαίδευση.

Ακόμη, για να κάνουμε πιο φιλοσοφική την συζήτηση, τι ορίζεται ως αξιόπιστο πανεπιστήμιο, και από ποιόν. Η πιο εύκολη απάντηση, θα μπορούσε να απαντήσει κάποιος, από το κράτος, σε πρώτο βαθμό, και την αγορά εργασίας σε δεύτερο. Εάν το UoPeople καταφέρει να πάρει την κρατική αναγνώριση, και έχει υψηλό επίπεδο σπουδών, θα καταφέρει κατά την γνώμη μου να σταθεί και στην αγορά εργασίας. Δεν θεωρώ, πως το πτυχίο αποτελεί απόδειξη γνώσης, και ικανότητας. Αποτελεί όμως, μια ένδειξη για τον υποψήφιο. Είναι λογικό, πτυχία από ιδρύματα με μεγάλη ιστορία και κύρος να είναι πιο βαριά σαν χαρτιά, αλλά, αυτό δεν θα πρέπει να είναι το μόνο κριτήριο. Κατά την διάρκεια των σπουδών μου, και περισσότερο όσο περνούσαν τα χρόνια και αποκόμιζα εμπειρίες, κατάλαβα πως στο πανεπιστήμιο δεν σου μαθαίνουν τα πάντα, παρά μόνο δίνει τις βάσεις, ώστε ο καθένας να μπορέσει να σταθεί για να αποκτήσει  γνώση. Γι αυτό και δεν θεωρώ το πτυχίο ως απόλυτη απόδειξη γνώσης.

Τέλος, προσωπικά, θέλω να επιτύχει το university of the people, Και να εμφανιστούν και εναλλακτικές, ώστε ο καθένας να έχει πρόσβαση στην γνώση και στην εκπαίδευση. Αυτό που πρέπει να γίνει κατανοητό, είναι πως η δωρεάν παιδεία, πρέπει να είναι δικαίωμα. Και στην βάση αυτή, ούτε το UoPeople θεωρείται επιτυχημένο.

Υ.Γ.

Για ποιον λόγο χλευάζετε κάποιον με τις απόψεις του οποίου δεν συμφωνείτε; Πιστεύω πως είμαστε εδώ για να συζητάμε, να ανταλλάζουμε πληροφορίες, και να βοηθάμε ο ένας τον άλλο. Ο καθένας έχει τις απόψεις και τα πιστεύω του.  Η μόρφωση δεν φαίνεται από το αν αποφοίτησε κάποιος από κορυφαίο πανεπιστήμιο. Αντιθέτως.

Με εκτίμηση,

Ένας ταπεινός απόφοιτος επαρχιακού Τεχνολογικού Ιδρύματος.

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Ε, για να τα περάσουν έφτυναν αίμα! Θυμάμαι, είχαμε έναν απόφοιτο του Stanford, ΝΑΙ ΤΟΥ STANFORD,

μη πας μακρια, εγω ειχα συναδελφο (στο επαγγελμα των βασικων σπουδων μου που κανω τωρα και θελει αδεια) απο Oxford και εδωσε 3 μαθηματα. μας το ελεγε και δε το πιστευαμε. του πηρε 2 χρονια κιολας και υποτιθετε ηταν ευκολη περιπτωση για το ΔΟΑΤΑΠ. φυσικα αυτα ηταν πριν απο 10 και χρονια που εμπενα στο επαγγελμα. τωρα υποτιθετε εχει γινει πιο γρηγορη η διαδικασια.

αυτο που μετραει παντως ειναι να υπαρχει η δυνατοτητα αναγνωρισης απο uopeople σε αυτους που ενδιαφεροντε. εφοσον ενδιαφεροντε νομιζω δε θα κολησουν να δωσουν μερικα μαθηματα.  ευτυχως το uopeople δεν εχει προγραματα σπουδων που οδηγουν σε νομοθετικα ρυθμιζομενα επαγγελματα που θελουν αδειες και ιστοριες για αγριους οποτε τουλαχιστον ας εχουμε μονο το ΔΟΑΤΑΠ οταν με το καλο βγει ο πρωτος αποφοιτος απο ελλαδα που θα ζητησει αναγνωριση.

40 λεπτά πριν, constandinos είπε

Πολύ σημαντικό θα είναι, για την αξιοπιστία του, να επιτύχει το πολυπόθητο regional accreditation, καθώς θα το βάλει στην λίστα με τα αναγνωρισμένα πανεπιστήμια των ΗΠΑ.

τυπικα ειναι στη λιστα με τα αναγνωρισμενα πανεπιστημια των ΗΠΑ γιατι εχει national accreditation φυσικα το γκολντεν στανταρντ στις ΗΠΑ ειναι το ριτζιοναλ. αν κρινω πανω κατω απο τις ακρες και τα κονε που εχει το uopeople νομιζω θα τη παρει αερα. αν δειτε μονο τα boards του uopeople καθε δευτερος ειναι απο το χαρβαρντ, το yale, το princeton και δε συμεζευετε. αρα μονο τα κονε αυτων εκει μεσα ειναι καλη ενδιξη οτι θα τη παρει.

επισης απο τον ιουνιο οι αμερικανικες αρχες δε θα κανουν διακριση μεταξυ national η regional accreditation και την αναγνωριση θα τη δινει το υπουργιο παιδιας. αν και οκ θα συνεχισουν αυτα τα accreditations να διαμορφωνουν φημες των πανεπιστημιων. εδω ενα σχετικο αρθρακι αναλυτικα με τις εξελιξεις για τις πιστοποιησεις απο το uopeople

https://www.uopeople.edu/blog/regional-vs-national-accreditation-whats-the-difference/

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, constandinos είπε

 Η λύση του ΕΑΠ, εκτός από ακριβή, απαιτεί φυσική παρουσία, πράγμα που έχει ως αποτέλεσμα, ειδικά για εμάς που είμαστε 30+, και δεν ζούμε σε κάποια μεγάλη πόλη, να πρέπει να πάμε στην Πάτρα, με ότι αυτό συνεπάγεται (δουλειά, οικογένεια κτλ).

Στο ΕΑΠ εδώ και 2-3 χρόνια μπορείς να διαλέξεις μεταξύ δια ζώσης ή ηλεκτρονικής παρακολούθησης, πρακτικά αυτό σημαίνει ότι η φυσική σου παρουσία είναι απαραίτητη μια φορά τον χρόνο, στις τελικές εξετάσεις.

ΥΓ: Για να είναι το πλαίσιο της ανταλλαγής πληροφοριών υγιές, θα πρέπει πρωτίστως οι πληροφορίες που παρατίθενται να είναι αξιόπιστες και αυτό δεν αφορά του καθενός την άποψη αλλά μια τεκμηριωμένη σειρά στοιχείων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, MiKe-Dee είπε

Στο ΕΑΠ εδώ και 2-3 χρόνια μπορείς να διαλέξεις μεταξύ δια ζώσης ή ηλεκτρονικής παρακολούθησης, πρακτικά αυτό σημαίνει ότι η φυσική σου παρουσία είναι απαραίτητη μια φορά τον χρόνο, στις τελικές εξετάσεις.

και παλι τον ρωτας τον αλλο απο το καστελοριζο αν ψηνετε  να ερχετε να δινει μαθηματα αθηνα η οπου αλλου τα δινετε? ενω με το uopeople περιτες εντελως οι μετακινησεις. ουτε μιση φορα το χρονο

αντε με το καλο να αρχισει το προκτορινγκ και σε εσας να εξιπηρετηθουν και ολοι οσοι δεν μπορουν να τρεχουν η δεν εχουν να καλυψουν τα εξοδα. φυσικα ακουω οτι η συντριπτικη πλιοψηφια των φοιτητων του ΕΑΠ ειναι κατα του προκτορινγκ. ισως γιατι φοβουντε οτι με τη καμερα δε θα μπορουν ευκολα να αντιγραψουν?γιατι θα ειναι ενας με ενα στη διαδικασια του προκτορινγκ. μαλιστα καπου διαβασα οτι συγκεντρωνουν υπογραφες για να δωσουν 5η εργασια και να τη σκαπουλαρουν απο τη κορονοκριση χωρις εξετασις.

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...