Προς το περιεχόμενο

University of the People - Πανεπιστήμιο του Λαού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/4/2020 στις 10:07 ΜΜ, dataking1986 είπε

Μπορείτε να προτείνετε κάποιο για Bachelor in Computer Science ? (όχι με 30.000, θα πρέπει να πουλήσω οικόπεδο...χαχα)

https://www.wgu.edu/  Εγω σκεφτομαι να μαζεψω λεφτα και να μπω σε αυτο για BSc στα 27 μου . Δεν ειναι πανακριβα τα πτυχια του και φυσικα εχει μια αλφα αναγνωριση.

Εκανα και γω εγγραφη στο UOP αλλα το αφησα για τους ιδιους λογους που λενε εδω στο forum. Δε θελω να επενδυσω 3-4 χρονια και ενα ποσο με αμφιβολη την αναγνωριση στην αγορα εργασιας(δε με ενδιαφερει το ΔΟΑΤΑΠ). 

Edit : συγνώμη ακυρο μιλησα μαζι τους και δεν δεχονται ατομα εκτος USA.

Επεξ/σία από dimlevi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 630
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, dimlevi είπε

Δε θελω να επενδυσω 3-4 χρονια και ενα ποσο με αμφιβολη την αναγνωριση στην αγορα εργασιας(δε με ενδιαφερει το ΔΟΑΤΑΠ). 

για την αγορα εργασιας εδω μποριτε να δειτε οτι οι αποφοιτοι του uopeople ηδη εργαζοντε σε ετεριες κολοσους

https://www.uopeople.edu/about/partners/corporate-employers/

μερικες απο αυτες : Amazon, Apple, AT&T, Dell, Deloitte, Microsoft, Nokia, IBM , στον ΟΗΕ και αλλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dimlevi είπε

https://www.wgu.edu/  Εγω σκεφτομαι να μαζεψω λεφτα και να μπω σε αυτο για BSc στα 27 μου . Δεν ειναι πανακριβα τα πτυχια του και φυσικα εχει μια αλφα αναγνωριση.

Εκανα και γω εγγραφη στο UOP αλλα το αφησα για τους ιδιους λογους που λενε εδω στο forum. Δε θελω να επενδυσω 3-4 χρονια και ενα ποσο με αμφιβολη την αναγνωριση στην αγορα εργασιας(δε με ενδιαφερει το ΔΟΑΤΑΠ). 

 

Δεν εχει σημασια μονο το κοστος αλλα και τι αντιπροσωπευει.Μπορει αυτη την στιγμη να μην σε ενδιαφερει το ΔΟΑΤΑΠ αλλα να βλεπεις το μελλον.Σε μερικα χρονια,αν δεν εχει συμβει ηδη,η αγορα θα γεμισει αποφοιτους  Σπουδαιων πανεπιστημιων.Γιατι ο εργοδοτης να προσλαβει καποιον με μη αναγνωρισμενο πτυχιο,αμφιβολου ποιοτητας ενω με τα ιδια λεφτα μπορει να διαλεξει καποιον με αναγνωρισμενο πτυχιο απο καλο πανεπιστημιο.Σε μερικα χρονια οι επαγγελματικες ενωσεις θα επιβαλουν το να υπαρχουν τα τυπικα προσοντα ,δηλαδη αναγνωρισμενο πτυχιο,σε ολες τις καλες θεσεις.Πριν 20 χρονια μπορουσε καποιος να κανει τον λογιστη χωρις πτυχιο,τωρα οχι μονο πρεπει να εχει πτυχιο αλλα σε πολλες περιπτωσεις πρεπει να ειναι στο οικονομικο επιμελητηριο.Συμβουλη μου εαν δεν μπορεις να παρακολουθησεις κανονικη σχολη να στραφεις στοανοικτο πανεπιστημιο ,το οποιο προσφερει αναγνωρισμενα πτυχια.Το δε παραμυθι οτι το πτυχιο δεν αναγνωριζεται στην ελλαδα ,αλλα στο εξωτερικο ειναι ενταξει δεν ισχυει με τιποτα.Για παραδειγμα το υUOPeople περα του οτι δεν ειναι αναγνωρισμενο ουτε στις ΗΠΑ και ας λενε οτι θελουν ,πιστευεις οτι σε μια χωρα που εχει 4000 αναγνωρισμενα πανεπιστημια μπορεις να εχεις τυχη μαυτο?Στο εξωτερικο η αγορα εργασιας ειναι επισης δυσκολοτατη διοτι αντιμετωπιζεις ανταγωνιστες απο πολλα μεγαλα πανεπιστημια.Για παραδειγμα  οικονομικα στο cambridge η στο Lse εκατονταδες αποφοιτοι ψαχνουν δουλεια στην αγγλια.Οι ανθρωποι αυτοι Εχουν διδαχθει απο νομπελιστες.Θα πας λοιπον με το uop με εθελοντες καθηγητες και βαθμολογηση απο τους συμφοιτητες σου για να τους ανταγωνιστεις?Αρα τι να το κανω το οτι το υοp εχει φθηνα διδακτρα ε και λοιπον.Τουλαχιστον το ανοικτο πανεπιστημιο  σου δινει την τυπικη αναγνωριση που σου επιτρεπει αν θες να συνεχισεις καπου αλλου Οσο για το αλλο ανεκδοτο οτι ο ΔΟΑΤΑΠ συντομα θα το αναγνωρισει,ενοω το uopeople, δεν προκειτε να γινει ποτε.Η κορη μου που περα απο το ελληνικο πτυχιο ΑΕΙ  πηγε στο δοαταπ για αναγνωριση μαστερ απο το london school of economics και mphil απο το cambridge τρομαξε να παρει αναγνωριση ποσο πιθανον ειναι να παρεις απο το υοpeople?αλλο ενα επιχειρημα που βλεπω ειναι οτι εχει χιλιαδες φοιτητες Ε και λοιπον η αξια του πανεπιστημιου δεν φαινεται απο τον αριθμο φοιτητων,το uop ειναι φθηνο,δεν εχει κριτηρια εισαγωγης,ουτε σοβαρες εξετασεις αρα φυσιολογικα εχει πολλουςΤο harvard εχει τους μισους φοιτητες .Συγκρινονται? Καλη σου τυχη

 

50 λεπτά πριν, Napier είπε

για την αγορα εργασιας εδω μποριτε να δειτε οτι οι αποφοιτοι του uopeople ηδη εργαζοντε σε ετεριες κολοσους

https://www.uopeople.edu/about/partners/corporate-employers/

μερικες απο αυτες : Amazon, Apple, AT&T, Dell, Deloitte, Microsoft, Nokia, IBM , στον ΟΗΕ και αλλου

Σημασια εχει σε τι θεσεις.Το κεντρο καριερας καθε πανεπιστημιου μπορει να λεει οτι αποφοιτοι μας εργαζοντε στην ταδε εταιρια,δεν σου λεει ομως σε τι θεση.Ειδικα για διεθνεις οργανισμους οχι μονο χρειαζεται βαρυ πτυχιο αλλα μαστερ και διδακτορικο (για σοβαρη θεση και οχι για να μεταφερεις εγγραφα)Εχεις ιδεα ποσοι αποφοιτοι του Ηarvard,mit,columbia  ,stanford κανουν αιτησεις στον ΟΗΕ και αλλες μεγαλες επιχειρησεις? Ποσο πιθανο ειναι να τους παρεις την θεση με το υοp? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Caspersen είπε

Δεν εχει σημασια μονο το κοστος αλλα και τι αντιπροσωπευει.Μπορει αυτη την στιγμη να μην σε ενδιαφερει το ΔΟΑΤΑΠ αλλα να βλεπεις το μελλον.Σε μερικα χρονια,αν δεν εχει συμβει ηδη,η αγορα θα γεμισει αποφοιτους  Σπουδαιων πανεπιστημιων.Γιατι ο εργοδοτης να προσλαβει καποιον με μη αναγνωρισμενο πτυχιο,αμφιβολου ποιοτητας ενω με τα ιδια λεφτα μπορει να διαλεξει καποιον με αναγνωρισμενο πτυχιο απο καλο πανεπιστημιο.Σε μερικα χρονια οι επαγγελματικες ενωσεις θα επιβαλουν το να υπαρχουν τα τυπικα προσοντα ,δηλαδη αναγνωρισμενο πτυχιο,σε ολες τις καλες θεσεις.Πριν 20 χρονια μπορουσε καποιος να κανει τον λογιστη χωρις πτυχιο,τωρα οχι μονο πρεπει να εχει πτυχιο αλλα σε πολλες περιπτωσεις πρεπει να ειναι στο οικονομικο επιμελητηριο.Συμβουλη μου εαν δεν μπορεις να παρακολουθησεις κανονικη σχολη να στραφεις στοανοικτο πανεπιστημιο ,το οποιο προσφερει αναγνωρισμενα πτυχια.Το δε παραμυθι οτι το πτυχιο δεν αναγνωριζεται στην ελλαδα ,αλλα στο εξωτερικο ειναι ενταξει δεν ισχυει με τιποτα.Για παραδειγμα το υUOPeople περα του οτι δεν ειναι αναγνωρισμενο ουτε στις ΗΠΑ και ας λενε οτι θελουν ,πιστευεις οτι σε μια χωρα που εχει 4000 αναγνωρισμενα πανεπιστημια μπορεις να εχεις τυχη μαυτο?Στο εξωτερικο η αγορα εργασιας ειναι επισης δυσκολοτατη διοτι αντιμετωπιζεις ανταγωνιστες απο πολλα μεγαλα πανεπιστημια.Για παραδειγμα  οικονομικα στο cambridge η στο Lse εκατονταδες αποφοιτοι ψαχνουν δουλεια στην αγγλια.Οι ανθρωποι αυτοι Εχουν διδαχθει απο νομπελιστες.Θα πας λοιπον με το uop με εθελοντες καθηγητες και βαθμολογηση απο τους συμφοιτητες σου για να τους ανταγωνιστεις?Αρα τι να το κανω το οτι το υοp εχει φθηνα διδακτρα ε και λοιπον.Τουλαχιστον το ανοικτο πανεπιστημιο  σου δινει την τυπικη αναγνωριση που σου επιτρεπει αν θες να συνεχισεις καπου αλλου Οσο για το αλλο ανεκδοτο οτι ο ΔΟΑΤΑΠ συντομα θα το αναγνωρισει,ενοω το uopeople, δεν προκειτε να γινει ποτε.Η κορη μου που περα απο το ελληνικο πτυχιο ΑΕΙ  πηγε στο δοαταπ για αναγνωριση μαστερ απο το london school of economics και mphil απο το cambridge τρομαξε να παρει αναγνωριση ποσο πιθανον ειναι να παρεις απο το υοpeople?αλλο ενα επιχειρημα που βλεπω ειναι οτι εχει χιλιαδες φοιτητες Ε και λοιπον η αξια του πανεπιστημιου δεν φαινεται απο τον αριθμο φοιτητων,το uop ειναι φθηνο,δεν εχει κριτηρια εισαγωγης,ουτε σοβαρες εξετασεις αρα φυσιολογικα εχει πολλουςΤο harvard εχει τους μισους φοιτητες .Συγκρινονται? Καλη σου τυχη

Επειδη εκανες παραθεση το κειμενο μου αλλα μιλας κυριως για το UOP  συμφωνουμε σε ολα τα σημεια και γιαυτο δεν το συνεχισα παρολο που με δεχτηκανε. 

Εχω κοιταξει και το ανοιχτο αλλα το προπτυχιακο του ειναι στο computer science ενω εμενα με ενδιαφερει κυριως καποιο Bsc με εξειδικευση στο IT η το Cybersecurity αλλιως θα κοιταγα σιγουρα το ΕΑΠ. Τωρα τι θα γινει στο μελλον δε μπορω να ξερω. Ξερω μονο οτι δε με ενδιαφερει το δημοσιο αλλα ουτε και το να μεινω ελλαδα.  Εαν δε βρω ακρη online του εξωτερικου κυριως λογω κοστους μαλλον θα γραφτω στο εαπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimlevi είπε

Επειδη εκανες παραθεση το κειμενο μου αλλα μιλας κυριως για το UOP  συμφωνουμε σε ολα τα σημεια και γιαυτο δεν το συνεχισα παρολο που με δεχτηκανε. 

Εχω κοιταξει και το ανοιχτο αλλα το προπτυχιακο του ειναι στο computer science ενω εμενα με ενδιαφερει κυριως καποιο Bsc με εξειδικευση στο IT η το Cybersecurity αλλιως θα κοιταγα σιγουρα το ΕΑΠ. Τωρα τι θα γινει στο μελλον δε μπορω να ξερω. Ξερω μονο οτι δε με ενδιαφερει το δημοσιο αλλα ουτε και το να μεινω ελλαδα.  Εαν δε βρω ακρη online του εξωτερικου κυριως λογω κοστους μαλλον θα γραφτω στο εαπ.

Μπορεις να κυταξεις το university of london, οπου επειδη το bs του ειναι πληρως αναγνωρισμενο απο το naric να συνεχισεις σε μαστερ Δεν ξερω το κοστος κολλεγιων στην ελλαδα οπου το μητρικο τους πανεπιστημιο μπορει να σου δωσει εξειδικευση.Παντως το cybersecurity εχει τρομερο μελλον και μαλιστα πριν απο μια δεκαετια φερναν στην ελλαδα ειδικους απο εξω γιατι δεν υπηρχαν εδω.Ακομα και μικρες επιχειρησεις πλεον χρειαζοντε τετοιους ανθρωπους.Σιγουρα θα πας καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Caspersen είπε

Σημασια εχει σε τι θεσεις.Το κεντρο καριερας καθε πανεπιστημιου μπορει να λεει οτι αποφοιτοι μας εργαζοντε στην ταδε εταιρια,δεν σου λεει ομως σε τι θεση.Ειδικα για διεθνεις οργανισμους οχι μονο χρειαζεται βαρυ πτυχιο αλλα μαστερ και διδακτορικο (για σοβαρη θεση και οχι για να μεταφερεις εγγραφα)Εχεις ιδεα ποσοι αποφοιτοι του Ηarvard,mit,columbia  ,stanford κανουν αιτησεις στον ΟΗΕ και αλλες μεγαλες επιχειρησεις? Ποσο πιθανο ειναι να τους παρεις την θεση με το υοp? 

αρχικα δεν ειναι uop αλλα uopeople.

στην ουσια τωρα, δε ξερω τι θεσεις εχουν ,φανταζομαι αυτα τα στιχεια θα τα ξερει το πανεπιστημιο, το σημαντικο ειναι οτι εχει αποφοιτους που εργαζοντε ηδη εκει καθως αυτο βοηθαει και τη φημη του πανεπιστημιου. 

το αλλο κρισιμο σημειο το uopeople εχει μονο 1400 αποφοιτους. μονο! που σημαινει οτι η πληρης δυναμικη του δεν εχει εμφανιστει στην αγορα εργασιας αλλα το γεγονος οτι εχει ηδη αποφοιτους να εργαζοντε τωρα σε κορυφαιες ετεριες ειναι καλο δειγμα γραφης. τωρα σε μερικα αλλα που ειπες. αρχικα για το peer grading αυτο επιβλεπετε απο τους καθηγητες και το grade handoff στο πανεπιστημιο γινετε μονο απο τους καθηγητες που σημαινει οτι υπευθυνος για τον τελικο σου βαθμο ειναι ο καθηγητης οχι ο συμφοιτητης σου.

για την αναγνωριση στις ΗΠΑ ας μη τα ξαναλεμε. σας εδωσα το λινκ που περιλαμβανετε στη λιστα του υπουργειο παιδιας των ΗΠΑ με τα αναγνωρισμενα καθως ηδη εχει το νασιοναλ και εδω θα ειμαστε σε λιγο καιρο οταν θα σας ανακοινωνω και την ριτζιοναλ αναγνωριση. ο αριθμος των φοιτητων τωρα, ναι μπορει το χαρβαρντ να εχει τους μισους αλλα το γεγονος οτι σε μια τριετια το uopeople εχει πολλες πιθανοτητες να ειναι το μεγαλυτερο ονλαιν πανεπιστημιο στο κοσμο εχει βαρυνουσα σημασια. εχεις την εντυπωση οτι το πανεπιστημιο με τους περισσοτερους ονλαιν φοιτητες στο κοσμο δεν ειναι δυναμη? πιστευεις οτι ολοι αυτοι θα αφησουν τη φημη των πτυχιων τους στην αμορφωσια του καθε τυχαρπαστου που θα σου λεει ''ελα μωρε σιγα 100 ευρω το μαθημα τι παιδεια θα παρεις'' . δε νομιζω, η πιεση που θα ασκησουν παγκοσμιως οι αποφοιτοι του σε τοπικο επιπεδο στις χωρες τους για αναγνωρισεις και σε διεθνες επιπεδο συλλογικα θα ειναι τεραστια.  χωρια που θα γινοντε συνεχως πρεσβευτες του uopeople. power is in the numbers my friend.

κατι που με οδηγει στο επομενο που ειπες . προετρεψες τον/την φιλη μας πιο πανω να κοιταει ''μπροστα''. περιεργο αλλα εγω νομιζω οτι οποιος τωρα, ειδικα αυτη τη περιοδο που βλεπει το δυναμικο growth του πανεπιστημιου,  δεν κανει αιτηση να μπει στο uopeople ειναι αυτος που πραγματικα ουτε μπροστα κοιταει ουτε διορατικος ειναι. ειπαμε το uopeople προσφερει πτυχια σε τομεις που δεν ειναι νομοθετικα ρυθμιζομενα επαγγελματα ουτε στην ελλαδα ουτε στο εξωτερικο σημερα. φανταζεσε να θες αδεια ασκησεως επαγγελματος για να εισαι στο μανατζμεντ μιας ετεριας? που στη μεκα του καπιταλισμου? ας μη δουλευομαστε παρεα ρε παιδια, σιγα μη ζητησουν ποτε στην ελλαδα η πουθενα στον δυτικο κοσμο αδεια απο το επιμελητηριο για να γινεις πληροφορικαριος η να μπεις στο μανατζμεντ. αυτο δεν ειναι κοιταω μπροστα αλλα σεναριο επιστημονικης φαντασιας. αλλα ακομα και στην απιθανη περιπτωση που ξυπνησουμε σε τετοια πραγματικοτητα και αυτο θα το κατακτησει το uopeople γιατι απλα το δοαταπ και το καθε δοαταπ δε θα εχει καμια επιλογη απο το να το αναγνωριση ειδικα με τον αριθμο αποφοιτων που διαβλεπετε οτι θα εχει αλλα κυριως εφοσον παρει την ριτζιοναλ αναγνωριση. εδω το δοαταπ αναγνωριζει βουλγαρικα και ρουμανικα και δε θα αναγνωριζει αμερικανικο με ριτζιοναλ?

το βασικοτερο ομως, καθως η φημη του uopeople θα αυξανετε εκθετικα παγκοσμιως ετσι θα αυξανεται συνεχως η ποιοτητα των σπουδων του. η λογικη συνεχια ειναι αυτη παγκοσμιως. ετσι για μενα οποιος απλα αποφασισει να κανει αιτηση η να σπουδασει σε ενα αγνωστο πανεπιστημιο μιας μικρης χωρας οπως το ΕΑΠ ειναι αυτος που πραγματικα θα χτυπαει το κεφαλι του οταν αποφοιτησει καθως ηδη τοτε το uopeople θα ειναι μακραν πιο ανταγωνιστικο και πιο γνωστο . εδω θα ειμαστε.

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimlevi είπε

Επειδη εκανες παραθεση το κειμενο μου αλλα μιλας κυριως για το UOP  συμφωνουμε σε ολα τα σημεια και γιαυτο δεν το συνεχισα παρολο που με δεχτηκανε. 

Εχω κοιταξει και το ανοιχτο αλλα το προπτυχιακο του ειναι στο computer science ενω εμενα με ενδιαφερει κυριως καποιο Bsc με εξειδικευση στο IT η το Cybersecurity αλλιως θα κοιταγα σιγουρα το ΕΑΠ. Τωρα τι θα γινει στο μελλον δε μπορω να ξερω. Ξερω μονο οτι δε με ενδιαφερει το δημοσιο αλλα ουτε και το να μεινω ελλαδα.  Εαν δε βρω ακρη online του εξωτερικου κυριως λογω κοστους μαλλον θα γραφτω στο εαπ.

Cyber Security Degree αυτή τη στιγμή είναι ένα: https://www.eccu.edu/academics/bachelor-of-science-in-cyber-security/?utm_source=Backlink&utm_medium=Bachelor-Degree

Πανάκριβο, δεν αγγίζεται αλλά είναι ένα και μοναδικό, όλα τα άλλα...

Το επόμενο path είναι ξεκινάς με CEH και πας για OSCP. (Ειδικά στο κομμάτι του CyberSec αυτή τη στιγμή δεν κοιτάνε το Πτυχίο σου. Μια αναζήτηση τέτοιων θέσεων θα σε πείσει). Το πτυχίο βέβαια θα σε ανεβάσει πιο εύκολα απο Junior security analyst 1st level σε senior κτλ κτλ.

Επεξ/σία από dataking1986
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dimlevi είπε

Επειδη εκανες παραθεση το κειμενο μου αλλα μιλας κυριως για το UOP  συμφωνουμε σε ολα τα σημεια και γιαυτο δεν το συνεχισα παρολο που με δεχτηκανε. 

Εχω κοιταξει και το ανοιχτο αλλα το προπτυχιακο του ειναι στο computer science ενω εμενα με ενδιαφερει κυριως καποιο Bsc με εξειδικευση στο IT η το Cybersecurity αλλιως θα κοιταγα σιγουρα το ΕΑΠ. Τωρα τι θα γινει στο μελλον δε μπορω να ξερω. Ξερω μονο οτι δε με ενδιαφερει το δημοσιο αλλα ουτε και το να μεινω ελλαδα.  Εαν δε βρω ακρη online του εξωτερικου κυριως λογω κοστους μαλλον θα γραφτω στο εαπ.

Σχεδόν ίδια περίπτωση είμαι κι εγώ. Πλησιάζω τα 27 και θέλω ένα Bachelor πληροφορικής και η αναγνώριση στην Ελλάδα δεν μ' ενδιαφέρει, αν περνάω καλά στις ΗΠΑ πιθανόν να μείνω μέχρι και τα γεράματα. 😂

Παρόλο που ασχολούμαι με σχεδιασμό video games, βλέπω ότι δεν ζητάνε αντίστοιχο Bachelor, αρκεί να έχω πλούσιο online portfolio. Οπότε λέω να πάω για Computer Science, που είναι πολύ γενικό και "ανοίγει" πολλούς τομείς εργασίας. Αλλά επειδή έχω εργαστεί για ένα διάστημα σε ομάδα SOC/Cyber security, πλέον άρχισε να με ενδιαφέρει και ο συγκεκριμένος τομέας, όπου φαίνεται να έχει ζήτηση. Λέω μήπως πάω πρώτα για το Science, να ξεκινήσω να εργάζομαι και μετά τα 30 μου ίσως κάνω μεταπτυχιακό στο Cyber security.

Επεξ/σία από MitsosDaBest13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, MitsosDaBest13 είπε

Σχεδόν ίδια περίπτωση είμαι κι εγώ. Πλησιάζω τα 27 και θέλω ένα Bachelor πληροφορικής και η αναγνώριση στην Ελλάδα δεν μ' ενδιαφέρει, αν περνάω καλά στις ΗΠΑ πιθανόν να μείνω μέχρι και τα γεράματα. 😂

Παρόλο που ασχολούμαι με σχεδιασμό video games, βλέπω ότι δεν ζητάνε αντίστοιχο Bachelor, αρκεί να έχω πλούσιο online portfolio. Οπότε λέω να πάω για Computer Science, που είναι πολύ γενικό και "ανοίγει" πολλούς τομείς εργασίας. Αλλά επειδή έχω εργαστεί για ένα διάστημα σε ομάδα SOC/Cyber security, πλέον άρχισε να με ενδιαφέρει και ο συγκεκριμένος τομέας, όπου φαίνεται να έχει ζήτηση. Λέω μήπως πάω πρώτα για το Science, να ξεκινήσω να εργάζομαι και μετά τα 30 μου ίσως κάνω μεταπτυχιακό στο Cyber security.

Κοιτα οπως αναφερθηκε ηδη απο @dataking1986 υπαρχει και ο δρομος των certs. Γενικα δε τρελαινομαι να μαθω γλωσσες προγραμματισμου και να γινω προγραμματιστης οποτε δε θα θελα να παω σε ενα γενικο Bsc σε computer science. Βεβαια εαν δεν υπαρχει αλλη λυση (που υπαρχει μεσω certifications) θα κανω το Bsc . Αν και σιγουρη απαντηση δεν εχω βρει οτι παρε certs και θα σε προσλαβουν σιγουρα αλλοι προτεινουν το Bsc αλλοι λενε οτι και με τα Certs εισαι οκ. Τωρα  με ενδιαφερει να ξεκινησω ελλαδα ωστε να παρω το  job experience και μετα φευγω για εξω. Αλλα και το να το κανεις σαν μεταπτυχιακο ειναι μια επισης καλη λυση η να παρεις το Bsc και μετα certs.

Επεξ/σία από dimlevi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Caspersen είπε

Μπορεις να κυταξεις το university of london, οπου επειδη το bs του ειναι πληρως αναγνωρισμενο απο το naric να συνεχισεις σε μαστερ Δεν ξερω το κοστος κολλεγιων στην ελλαδα οπου το μητρικο τους πανεπιστημιο μπορει να σου δωσει εξειδικευση.Παντως το cybersecurity εχει τρομερο μελλον και μαλιστα πριν απο μια δεκαετια φερναν στην ελλαδα ειδικους απο εξω γιατι δεν υπηρχαν εδω.Ακομα και μικρες επιχειρησεις πλεον χρειαζοντε τετοιους ανθρωπους.Σιγουρα θα πας καλα

Έχεις καταλάβει πόσο κοστίζει το bsc στο uol???????? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι παιδια ειπαμε ειναι ματαιο καποιος να βρει οικονομικοτερο μπατσελορ η μαστερ εξ΄αποστασεως απο το uopeople στο δυτικο κοσμο .

μονο σε λιγα ανοιχτα δημοσια πανεπιστημια χωρων της ασιας ισως. νομιζω μπαγκλαντες και πακισταν ειναι σιγουρα πολυ χαμηλα η δωρεαν διδακτρα εξ' αποστασεως. ισως και σε καπιες χωρες ανατολικης ευρωπης και αφρικης? αλλα αυτα σπανια ειναι αγγλοφωνα.αντε στις πρωην βρετανικες αποικιες ισως.

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο προεδρος του ΕΑΠ τωρα ερτ ειπε οι εξετασεις θα γινουν εξ αποστασεως ειτε προφορικες, ειτε πολλαπλων ειτε με εργασια (o καθε υπευθυνος θεματικης θα αποφασιζει τι απο τα 3) και επισης ειπε θα ειναι απο δω και περα εξ αποστασεως οι εξετασεις. επισης σκεφτοντε για μειωση διδακτρων. ολα αυτα για το uopeople ειναι πολυ καλα καθως θα ωθησουν το δοαταπ να αλλαξει και τη σχετικη αποφαση αναγνωρισης για τα εξ αποστασεως.

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάβασα τα περισσότερα σχόλια κι εχω μια απορία. λες οτι εχεις ήδη 2 πτυχία και εργάζεσαι σε μεγαλο κολοσσό, αρα πληρώνεσαι σχετικά καλά, σωστά?  πως καταφερες και πήρες υποτροφία? πριν δωσω κατατακτηριες για σχολή πληροφορικής σκεφτόμουν να πάω εαπ και παρόλο που πληρω αρκετα κοινωνικά κριτηρια όταν ρώτησα για τις υποτροφίες μου είπαν οτι στην καλύτερη περίπτωση να πάρω μερικη υποτροφία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αναφερθικα στη δυσλεξια μου και τις δυσκολιες που εχει διμιουργισει στη ζωη μου μαζι με καπια αλλα κοινονικα/προσοπικα θεματα και πως ολο αυτο με επηρεασε στη καριερα μου . το uopeople δε θελει λαγους με πετραχιλια. ειναι καθαρα needs-based υποτροφιες που σιμαινει αν εχεις και μπορεις να αποδιξεις κοινωνικο-οικονομικη δυσκολια θα τη παρεις την υποτροφια. μπορει οχι με τη πρωτη αλλα τη δευτερη, τριτη φορα εχει καλες πιθανοτητες. και τις δυο φορες με τη δευτερη φορα τις πηρα. τον ιουνιο παω για τριτη αιτισι υποτροφιας και βλεπουμε.ετισιες ειναι οι υποτροφιες btw. επισης το uopeople εχει χιλιαδες θεσεις για υποτροφιες οχι σα το εαπ που εχει απλα για να λεει οτι εχει. οι μαζικες υποτροφιες στο uopeople πανε σε προσφυγες παντως.

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2020 στις 11:56 ΜΜ, dataking1986 είπε

Cyber Security Degree αυτή τη στιγμή είναι ένα: https://www.eccu.edu/academics/bachelor-of-science-in-cyber-security/?utm_source=Backlink&utm_medium=Bachelor-Degree

Πανάκριβο, δεν αγγίζεται αλλά είναι ένα και μοναδικό, όλα τα άλλα...

Το επόμενο path είναι ξεκινάς με CEH και πας για OSCP. (Ειδικά στο κομμάτι του CyberSec αυτή τη στιγμή δεν κοιτάνε το Πτυχίο σου. Μια αναζήτηση τέτοιων θέσεων θα σε πείσει). Το πτυχίο βέβαια θα σε ανεβάσει πιο εύκολα απο Junior security analyst 1st level σε senior κτλ κτλ.

 

Cybersecurity έχει εδώ και αρκετά χρόνια μεταπτυχιακό και το Διεθνές Πανεπιστήμιο. 

https://www.tech.ihu.edu.gr/index.php/en/msc-in-cybersecurity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...