Προς το περιεχόμενο

University of the People - Πανεπιστήμιο του Λαού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, Napier είπε

και παλι τον ρωτας τον αλλο απο το καστελοριζο αν ψηνετε  να ερχετε να δινει μαθηματα αθηνα η οπου αλλου τα δινετε? ενω με το uopeople περιτες εντελως οι μετακινησεις. ουτε μιση φορα το χρονο

αντε με το καλο να αρχισει το προκτορινγκ και σε εσας να εξιπηρετηθουν και ολοι οσοι δεν μπορουν να τρεχουν η δεν εχουν να καλυψουν τα εξοδα. φυσικα ακουω οτι η συντριπτικη πλιοψηφια των φοιτητων του ΕΑΠ ειναι κατα του προκτορινγκ. ισως γιατι φοβουντε οτι με τη καμερα δε θα μπορουν ευκολα να αντιγραψουν?γιατι θα ειναι ενας με ενα στη διαδικασια του προκτορινγκ. μαλιστα καπου διαβασα οτι συγκεντρωνουν υπογραφες για να δωσουν 5η εργασια και να τη σκαπουλαρουν απο τη κορονοκριση χωρις εξετασις.

Γιατί από πρόκτορινγκ δεν μπορείς να έχεις έναν από δίπλα να σου δίνει τις λύσεις κι εσύ απλά να τις γράφεις...η αντιγραφή όταν χρειάζεται, ανάγεται σε επιστήμη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 630
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

γινετε κινηση 360 μοιρων της καμερας και περιπου 10 ως 30 λεπτα ελεγχος του χωρου σου (στις ακραιες περιπτωσις ειναι τα 30 λεπτα). εμενα μου ειχε κανει ελεγχο επι 10 συνεχομενα λεπτα πριν αρχισουμε. διξε εκεινο, διξε το αλλο , το παραδιπλα, κανε ζουμ, ετσι γιουβετσι. που να τον κρυψεις τον αλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Napier είπε

και παλι τον ρωτας τον αλλο απο το καστελοριζο αν ψηνετε  να ερχετε να δινει μαθηματα αθηνα η οπου αλλου τα δινετε? ενω με το uopeople περιτες εντελως οι μετακινησεις. ουτε μιση φορα το χρονο

αντε με το καλο να αρχισει το προκτορινγκ και σε εσας να εξιπηρετηθουν και ολοι οσοι δεν μπορουν να τρεχουν η δεν εχουν να καλυψουν τα εξοδα. φυσικα ακουω οτι η συντριπτικη πλιοψηφια των φοιτητων του ΕΑΠ ειναι κατα του προκτορινγκ. ισως γιατι φοβουντε οτι με τη καμερα δε θα μπορουν ευκολα να αντιγραψουν?γιατι θα ειναι ενας με ενα στη διαδικασια του προκτορινγκ. μαλιστα καπου διαβασα οτι συγκεντρωνουν υπογραφες για να δωσουν 5η εργασια και να τη σκαπουλαρουν απο τη κορονοκριση χωρις εξετασις.

Όντας φοιτητής του ΕΑΠ για χρόνια στο λέω με το χέρι στην καρδιά, αντιγραφή στην τελική εξέταση δεν παίζει με την καμία.. Έχω πετύχει 5 άτομα να μηδενίζονται επειδή πιάστηκαν με σκονάκι.. Πρέπει να είσαι επαγγελματίας για να καταφέρεις κάτι, αλλά δεν το ρισκάρεις... Παρεμπιπτόντως τα νέα για το uopeople, μας δέχτηκαν με το φίλο μου, δώσαμε duolingo σήμερα γιατί το lower ήταν 10ετιας(που πάτε ρε παπούδια) και περιμένουμε να δούμε την εξέλιξη. Το πρόγραμμα σπουδών του Computer Science με έχει ενθουσιάσει ως προγραμματιστή, Εύχομαι να μην απογοητευτώ!

1 ώρα πριν, Napier είπε

γινετε κινηση 360 μοιρων της καμερας και περιπου 10 ως 30 λεπτα ελεγχος του χωρου σου (στις ακραιες περιπτωσις ειναι τα 30 λεπτα). εμενα μου ειχε κανει ελεγχο επι 10 συνεχομενα λεπτα πριν αρχισουμε. διξε εκεινο, διξε το αλλο , το παραδιπλα, κανε ζουμ, ετσι γιουβετσι. που να τον κρυψεις τον αλλον?

Νταξει θεωρητικά με το δικό σου offline Proctor ξέρει το πανεπιστήμιο ότι μπορεί να κάνεις cheat, δεν ξέρω βέβαια κιόλας πως πάει. Βέβαια στα αμφιθέατρα δεν παίζει αντιγραφή;;;; μην τρελαθούμε!!! Αλήθεια οι τελικές εξετάσεις του uopeople, τι μορφή έχουν; πχ σεντόνια κείμενο γράψιμο κτλ, multiple choice.. ? 

Επεξ/σία από dataking1986
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, nitsa21 είπε

Ρε αγόρι μου κάνε ο,τι καταλαβαίνεις! Έχω και ζωη να ασχοληθώ! Πάντως να ξέρεις μακάρι να υπάρχουν πολλοί σαν εσένα γιατί κάνουν τη καριέρα τη δίκη μου πολύ πιο εύκολη! Και θυμήσου .... τυφλώνει! 

Εδώ και κάμποσες σελίδες, σε βλέπω να ειρωνεύεσαι και να βρίζεις ως "πανηλίθιους" όσους γράφουμε εδώ, γιατί θέλουμε να ρωτήσουμε 2 πράγματα. Αν είναι έτσι οι "υπερ-μορφωμένοι" απόφοιτοι των καλύτερων Πανεπιστημίων, ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω...  😉

Προφανώς κι έχω πολλές αμφιβολίες σχετικά με την αξιοπιστία του συγκεκριμένου "Πανεπιστημίου" και όπως είπα θα το ψάξω πολύ ακόμα. Θα περιμένω το Φθινόπωρο, γιατί ελπίζω ότι με τον κορονοϊό θα βγουν και καλύτερα Πανεπιστήμια με online Bachelor σε λογική τιμή. To UOPeople θα είναι από τις τελευταίες μου επιλογές (εφόσον το Bachelor είναι πραγματικό). Δεν μ' ενδιαφέρει η αναγνώριση στην Ελλάδα, γιατί στα επόμενα χρόνια πιθανόν να φύγω για ΗΠΑ.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, constandinos είπε

[...]

Η λύση του ΕΑΠ, εκτός από ακριβή, απαιτεί φυσική παρουσία, πράγμα που έχει ως αποτέλεσμα, ειδικά για εμάς που είμαστε 30+, και δεν ζούμε σε κάποια μεγάλη πόλη, να πρέπει να πάμε στην Πάτρα, με ότι αυτό συνεπάγεται (δουλειά, οικογένεια κτλ)

Και τα δύο είναι λάθος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, valkon είπε

Γιατί δεν κρατάτε χρήματα να κάνετε κανά σίγουρο σοβαρό online; Όπως Georgia Tech για παράδειγμα

Γιατί το το κόστος για εμένα είναι απαγορευτικό. Σε περίπτωση που θα κάνω 2ο πτυχίο πιθανόν να προτιμήσω το ΕΑΠ.

7 λεπτά πριν, filipN είπε

Και τα δύο είναι λάθος!

Παρακαλώ διευκρίνησε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, constandinos είπε

Σχετικά με το ΕΑΠ πως ήταν το πρόγραμμα σπουδών και το επίπεδο δυσκολίας;

ούτε εύκολο ούτε δύσκολο, τα μαθηματικά που είναι το ποιο δύσκολο κομμάτι εγώ το είχα. Τα υπόλοιπα μια κλασική πληροφορική (4ου πεδίου) πανω κάτω. Μην μπερδευτείς ότι σπουδάζεις δίκτυα ή προγραμματισμό σπουδάζεις παραγωγή και διαχείριση πληροφορίας στα πρώτα έτη και μια εισαγωγή στον πραγματικό κόσμο στα επόμενα. Όσον αφορά τις αντιγραφες τιμπορείς να αντιγράψεις σε μια άσκηση που σου ζητάει μηχανή τούριγκ αγαπήτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, andreas49 είπε

ούτε εύκολο ούτε δύσκολο, τα μαθηματικά που είναι το ποιο δύσκολο κομμάτι εγώ το είχα. Τα υπόλοιπα μια κλασική πληροφορική (4ου πεδίου) πανω κάτω. Μην μπερδευτείς ότι σπουδάζεις δίκτυα ή προγραμματισμό σπουδάζεις παραγωγή και διαχείριση πληροφορίας στα πρώτα έτη και μια εισαγωγή στον πραγματικό κόσμο στα επόμενα. Όσον αφορά τις αντιγραφες τιμπορείς να αντιγράψεις σε μια άσκηση που σου ζητάει μηχανή τούριγκ αγαπήτε;

Δεν μπορείς - δεν προλαβαίνεις να αντιγράψεις, το δηλώνω ως φοιτητής ΕΑΠ Πληροφορική στην Αθήνα. Τα δίκαια να λέγονται!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dataking1986 είπε

Δεν μπορείς - δεν προλαβαίνεις να αντιγράψεις, το δηλώνω ως φοιτητής ΕΑΠ Πληροφορική στην Αθήνα. Τα δίκαια να λέγονται!

ηθελα να σε ρωτησω αλλα δεν ειχες δωσει πολλες λεπτομεριες. απο το εαπ γιατι φευγεις ομως. τι σε αναγκασε να τα δεις ετσι. θελεις να τελιωσεις πιο γρηγορα.το κοστος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, andreas49 είπε

είμαι υπερμάχος του να παίρνεις γνώση ΔΩΡΕΑΝ και από όπου μπορεις μπράβο σου, το θέμα είναι η τυπική αναγνώριση στο είπα πόσες φορες ότι αυτό που κάνεις δεν σε τιμά ούτε εσένα ούτε το ίδρυμα σου.

Παιδιά ο καθένας μπορεί να κάνει και την έρευνα του. Εγώ με τον φίλο μου που κάναμε αίτηση για το Uopeople ψάξαμε, προσαρμοστήκαμε στην ιδέα οτι οκ ΔΟΑΤΑΠ δε θα το αναγνωρίσει. Μακάρι να το αναγνωρίσει αλλά εμείς πήραμε το worst case. Το κάνουμε για την όποια γνώση και για το tick in the box για ένα bachelor που μας λείπει. (Είμαστε κι οι δυο προγραματιστές με σχετικά καλό portfolio Και certifications). Αλλά δεν πήγαμε γιατί μας έψησε ο Napier ή ο οποιοσδήποτε εδώ. Προς Θεού! Ο άνθρωπος μας βοήθησε στο να καταλάβουμε κάποιες διαδικασίες και τον υπεευχαριστούμε για αυτό αλλά ψάχνεις και μόνος σου! Είμαστε όλοι ενήλικοι θεωρώ και υπεύθυνοι των πράξεων και των επιλογών μας! Φιλικά με αγάπη προς όλους σας! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Napier είπε

ηθελα να σε ρωτησω αλλα δεν ειχες δωσει πολλες λεπτομεριες. απο το εαπ γιατι φευγεις ομως. τι σε αναγκασε να τα δεις ετσι. θελεις να τελιωσεις πιο γρηγορα.το κοστος?

Με κούρασαν συγκεκριμένα μαθήματα με την ύλη τους και κάποιοι καθηγητές. Οτι εχεις 3 ώρες για εξέταση συνδυαστικής ενότητας 3 ή 4 μαθημάτων με αποτέλεσμα να γράφεις 3 ώρες κώδικα σε κολλα Α4 και να μην προλαβαίνεις να γράψεις τίποτα στο τέλος. και να χάνεις μια χρονιά γιατί είχες διαλέξει μόνο μια ενότητα εκείνη τη χρονιά. Και βάλτωσα με τα τόσα πολλά μαθηματικά και κάποια άλλα μαθήματα που κατά τη γνώμη μου δεν είναι απαραίτητα όλα σεένα computer science Bachelor. Και σκεπτόμενος μελλοντικά το πρόγραμμα σπουδών με απογοήτευσε, το θεωρώ λίγο από όλα και ουσία τίποτα! Δεν το απαξιώνω, είναι προσωπικό βίωμα, άλλα παιδιά είναι happy με το ΕΑΠ. Οκ!

Επεξ/σία από dataking1986
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dataking1986 είπε

Με κούρασαν συγκεκριμένα μαθήματα με την ύλη τους και κάποιοι καθηγητές. Οτι εχεις 3 ώρες για εξέταση συνδυαστικής ενότητας 3 ή 4 μαθημάτων με αποτέλεσμα να γράφεις 3 ώρες κώδικα σε κολλα Α4 και να μην προλαβαίνεις να γράψεις τίποτα στο τέλος. και να χάνεις μια χρονιά γιατί είχες διαλέξει μόνο μια ενότητα εκείνη τη χρονιά. Και σκεπτόμενος μελλοντικά το πρόγραμμα σπουδών με απογοήτευσε, το θεωρώ λίγο από όλα και ουσία τίποτα! Δεν το απαξιώνω, είναι προσωπικό βίωμα, άλλα παιδιά είναι happy με το ΕΑΠ. Οκ!

μαλιστα. απλα μια προιδοποιηση για το uopeople , δλδ αυτο πρεπει να το ξερετε και εσυ και ο φιλος σου. οι γραπτες εργασιες και τα discussion forums που ειναι και το μεγαλυτερο κοματι των γραπτων βαθμολογητε απο συμφοιτητες. ειναι το peer grading συστημα. εκει λοιπον παιζει τρομερο revenge/hate grading απο πολλους κολημενους. πρεπει να εχετε χαμηλο προφιλ στο δημοσιο φορουμ που θα κανετε submission. το λεω γιατι τα εχω περασει και μαλιστα επιδη εγω ειχα αμεση εξαρτηση απο τους υψηλους βαθμους για να συνεχισω την υποτροφια μου (ορος της υποτροφιας) εχω ταλεπωρηθει πολυ με αυτο.

οποιο φοιτητη του uopeople ρωτησεις αυτο θα σου πει για το peer-grading ειναι η πιο δυσκολη διαδικασια στο πανεπιστημιο. εκει η μονη σου γραμη αμυνας ειναι η αναφορα στον καθηγητη. και δυστυχως βρισκομουν σχεδον ΚΑΘΕ βδομαδα να κανω αναφορα στο καθηγητη για να μου αλλαζει βαθμους. αυτα ομως στην αρχη. μετα καθως κοβοντε  η τα παρατανε τα μπαζα και πας σε ανωτερα επιπεδα μαθηματων βελτιονοντε αισθητα αυτα.

προσοχη λοιπον σε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Napier είπε

μαλιστα. απλα μια προιδοποιηση για το uopeople , δλδ αυτο πρεπει να το ξερετε και εσυ και ο φιλος σου. οι γραπτες εργασιες και τα discussion forums που ειναι και το μεγαλυτερο κοματι των γραπτων βαθμολογητε απο συμφοιτητες. ειναι το peer grading συστημα. εκει λοιπον παιζει τρομερο revenge/hate grading απο πολλους κολημενους. πρεπει να εχετε χαμηλο προφιλ στο δημοσιο φορουμ που θα κανετε submission. το λεω γιατι τα εχω περασει και μαλιστα επιδη εγω ειχα αμεση εξαρτηση απο τους υψηλους βαθμους για να συνεχισω την υποτροφια μου (ορος της υποτροφιας) εχω ταλεπωρηθει πολυ με αυτο.

οποιο φοιτητη του uopeople ρωτησεις αυτο θα σου πει για το peer-grading ειναι η πιο δυσκολη διαδικασια στο πανεπιστημιο. εκει η μονη σου γραμη αμυνας ειναι η αναφορα στον καθηγητη. και δυστυχως βρισκομουν σχεδον ΚΑΘΕ βδομαδα να κανω αναφορα στο καθηγητη για να μου αλλαζει βαθμους. αυτα ομως στην αρχη. μετα καθως κοβοντε  η τα παρατανε τα μπαζα και πας σε ανωτερα επιπεδα μαθηματων βελτιονοντε αισθητα αυτα.

προσοχη λοιπον σε αυτο.

Δεν έχω σκοπό να μπώ σε φορουμ και να υψώσω τόνους.. Πιστέυω θα κρατήσουμε low profile.Αμα μπαίνεις απλά και μόνο για να βάλεις την εργασία τι θέμα έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...