Προς το περιεχόμενο

Αποκαλυπτήρια της δεύτερης γενιάς επεξεργαστών Ryzen από την AMD


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 253
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, nectons είπε

Ελληνική νοοτροπία. Κρίμα... Όχι ότι χάνω κάθε ελπίδα αλλά πραγματικά κρίμα... 

Και λίγα που σου έχουν γράψει, και λόγω που είσαι περήφανος " Έλληνας" πάρ'τα κατακέφαλα να γουστάρεις. Κακώς ασχολείσαι να βγάλεις την ξινίλα σου σε thread για AMD, το έχουμε καταλάβει που σε έχει στιγματίσει. Τα τσιπάκια και η πλατφόρμα είναι μια χαρά για τα λεφτά τους. Οι επιδόσεις είναι εκεί, και αν θες καλή ποιότητα από ολοκληρωμένα αγόρασε ποιοτικό mobo πάνω από 200€ για να το έχεις. Έχω φίλους που παίζουν με Athlon x2 από το 2005 που το πλήρωσαν στο κόκκαλο τότε και ακόμα το έχουν να δουλεύει. Ακόμα ο 6320/8320 παίζουν τα παιχνίδια τους και κάνουν την δουλειά τους. Αντί να χαίρεσαι που μια εταιρία με το 1/25 του budget για RnD σε σχέση με την intel καταφέρνει να ανταγωνιστεί το θηρίο που μας αρμέγει τόσα χρόνια κάθεσαι και ασχολείσαι να βγάλεις την χολή σου στους υπόλοιπους εδώ μέσα που γουστάρουν. ΞΕΚΟΛΑ και δεν σου φταίει η Ελληνική νοοτροπία, το μυαλό σου φταίει.   

  • Like 5
  • Thanks 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Xzidique είπε

Και λίγα που σου έχουν γράψει, και λόγω που είσαι περήφανος " Έλληνας" πάρ'τα κατακέφαλα να γουστάρεις. Κακώς ασχολείσαι να βγάλεις την ξινίλα σου σε thread για AMD, το έχουμε καταλάβει που σε έχει στιγματίσει. Τα τσιπάκια και η πλατφόρμα είναι μια χαρά για τα λεφτά τους. Οι επιδόσεις είναι εκεί, και αν θες καλή ποιότητα από ολοκληρωμένα αγόρασε ποιοτικό mobo πάνω από 200€ για να το έχεις. Έχω φίλους που παίζουν με Athlon x2 από το 2005 που το πλήρωσαν στο κόκκαλο τότε και ακόμα το έχουν να δουλεύει. Ακόμα ο 6320/8320 παίζουν τα παιχνίδια τους και κάνουν την δουλειά τους. Αντί να χαίρεσαι που μια εταιρία με το 1/25 του budget για RnD σε σχέση με την intel καταφέρνει να ανταγωνιστεί το θηρίο που μας αρμέγει τόσα χρόνια κάθεσαι και ασχολείσαι να βγάλεις την χολή σου στους υπόλοιπους εδώ μέσα που γουστάρουν. ΞΕΚΟΛΑ και δεν σου φταίει η Ελληνική νοοτροπία, το μυαλό σου φταίει.   

Καλημέρα καλή εβδομάδα. 

 

Μα εγώ δεν είπα ότι όλα τα τσιπακια της είναι προβληματικά! Έχουν  μεγάλο ποσοστό προβλημάτων. Δεν ήρθα να βγάλω καμία χολή. Συζήτηση κάνουμε. Έχετε τρελό πρόβλημα εδώ μέσα και το έχετε πάρει πολύ σοβαρά το θέμα. 

Το ότι οι φίλοι σου έχουν χρόνια amd δεν έχει καμία σημασία. Σημασία έχει τι κάνουν με αυτούς το ρεύμα που έχουν κάψει όλα αυτά τα χρόνια και πόσα προβλήματα έχουν αντιμετωπίσει. Αλίμονο να το θεωρείς επιτυχία που τους έχουν χρόνια. 

Πραγματικά έχετε μεγάλη πλάκα!

Η όλη επιτυχία της amd οφείλεται στην χαμηλή τιμή. Μόνο αυτό. Κανείς δεν έχει αναλογιστεί μακρόχρονα τι έχει χάσει από την χρήση του. Τώρα βάλε και το μεγάλο ποσοστό με τα προβλήματα ή τους καμένους επεξεργαστές και βγαίνει το αποτέλεσμα. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nectons είπε

Καλημέρα καλή εβδομάδα. 

Μα εγώ δεν είπα ότι όλα τα τσιπακια της είναι προβληματικά! Έχουν  μεγάλο ποσοστό προβλημάτων. Δεν ήρθα να βγάλω καμία χολή. Συζήτηση κάνουμε. Έχετε τρελό πρόβλημα εδώ μέσα και το έχετε πάρει πολύ σοβαρά το θέμα. 

 

Πραγματικά έχετε μεγάλη πλάκα!

Η όλη επιτυχία της amd οφείλεται στην χαμηλή τιμή. Μόνο αυτό. Κανείς δεν έχει αναλογιστεί μακρόχρονα τι έχει χάσει από την χρήση του. Τώρα βάλε και το μεγάλο ποσοστό με τα προβλήματα ή τους καμένους επεξεργαστές και βγαίνει το αποτέλεσμα. 

Εγώ πραγματικά δεν ξέρω τι να πω πάνω σε ολα αυτα που λέτε για καμμενα τσιπακια και προβλήματα. Δεν εχω δει ryzen build πιο κατω απο threadripper..δεν ξερω αν μετραει η αποψη μου αλλα σε συγκριση με αλλα Workstation ειναι μια χαρα..οι χρονοι ειναι φοβεροι και ολα δουλευουνε ρολοι . Η αληθεια ειναι οτι το προβλημα και οι εκρηξεις που γινονται εδω περα δεν ειναι τοσο για τους επεξεργαστες οσο για τις καρτες γραφικων. Θεωρω οτι ολοι σας βγαζετε κομπλεξ γιατι πολυ απλα δεν μπορειτε να εχετε τις καινουριες καρτες γραφικων ή ακομα και παλαιοτερες υλοποιησεις λογω χρηματων . -και με το "δε μπορειτε να εχετε" Βάζω και τον εαυτο μου μέσα παραθέτοντας όλο αυτό-. Αυτα είχα να πω. Αναμένω στα μπεντσ ! :) Peace

Επεξ/σία από kostasneo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

αυτό το αστείο κάποια στιγμή με το ρεύμα πρέπει να σταματήσει.
Το ίδιο καίνε όλα πάνω κάτω.
Δεν έχει σημασια εάν είναι intel η amd γιατί πολύ άπλα δουλεύουν υπό προϋποθέσεις! 
Τα 20 με 30 watt διαφορά δεν έχουν και τόσο σημασία.
Άσε που είναι και λίγο γύφτικο... σιγά το ρεύμα δλδ
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, pirmen56 said:

Από την άλλη βέβαια είναι σοκ να παίρνεις AMD νωρίς και να βλέπεις τέτοια κατρακύλα. Σε νοιάζει διπλά γιατί αποβλέπεις σε αναβάθμιση πάνω στην ίδια πλατφόρμα.

Κλασσικα, εθελοτυφλισμος. Ενω αυτος που πηρε οτιδηποτε Intel την ιδια περιοδο θα τον σπρωξει μεταχειρισμενο μια περιουσια ε? Για πες, ποσο δινεις για 7600 και 7700 μεταχειρισμενους? Εκαναν 270 και 350 αντιστοιχα την ιδια περιοδο που βγηκαν οι Ryzen. Υποψιν, με 150 παιρνεις τον ανωτερο 8350k και με 230 8600k. Καλη τυχη τωρα να τον δωσεις εστω και στα μισα απο οσα τον πηρες

14 hours ago, mcrae13 said:

Το πόσο άσχετος και φανμπόις είσαι..έλεος.Τουλάχιστον να μην ανέφερες θερμοκρασίες και την κλασσική π@π@ριά που λέγαν κάτι παιδάκια πριν 10 χρόνια οτι οι amd ζεσταίνονται και καίγονται..

Μέσα πέφτεις,ναι ! Ενώ οι ιντελ είναι τόσο κρύοι,που δεν σε νοιάζει ούτε να βάλεις ψύκτρα. Αφού να φανταστείς κάποιοι κάτοχοι από τη χαρά τους ανοίγουν τους επεξεργαστές και αλλάζουν το tim,βάζουν λέει ένα υγρό μέταλλο. Ακου να δεις πράματα.Έτσι για χαβαλέ το κάνουν ρε συ.Από βαρεμάρα μη σου πώ ,χάνουν και την εγγύηση και ρισκάρουν να τον χαλάσουν.

Το άλλο με τον τοτό το ξέρεις?

Το πρωτο μου σχολιο στο θεμα των coffeelake οταν πηγα απο 1600 σε 8700k ηταν ακριβως αυτο, πωπω ρε φιλε παγωμενος ειναι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, strawman είπε

Κλασσικα, εθελοτυφλισμος. Ενω αυτος που πηρε οτιδηποτε Intel την ιδια περιοδο θα τον σπρωξει μεταχειρισμενο μια περιουσια ε? Για πες, ποσο δινεις για 7600 και 7700 μεταχειρισμενους? Εκαναν 270 και 350 αντιστοιχα την ιδια περιοδο που βγηκαν οι Ryzen. Υποψιν, με 150 παιρνεις τον ανωτερο 8350k και με 230 8600k. Καλη τυχη τωρα να τον δωσεις εστω και στα μισα απο οσα τον πηρες

Το πρωτο μου σχολιο στο θεμα των coffeelake οταν πηγα απο 1600 σε 8700k ηταν ακριβως αυτο, πωπω ρε φιλε παγωμενος ειναι! 

Στην τεχνολογία που προχωράνε τα πάντα τόσο γρήγορα προφανώς και οι πτώσεις τιμών είναι καθημερινή ρουτίνα. Δεν περνεις κάτι για να το πουλήσεις με κέρδος. Το πήρες το χαίρεσαι και όταν και αν θέλεις να το πουλήσεις βλέπεις πόσο πάνε τα υπόλοιπα και το πουλάς. Ούτε βλέπεις αν έχασες ούτε τίποτα. Εφόσον τον δουλεψες και τον χάρηκες φτάνει τα έβγαλε τα λεφτά του. 

 

Αν βάλεις έναν 8700k στα 4ghz all core θα τρέξει και με 1volt με θερμοκρασίες κάτω από 50 55 σε benchmark. Ένας 1600x στα 4 θέλει 1.3+. Όταν με το καλό δούμε ryzen στα 5ghz θα δούμε και τι θερμοκρασίες θα έχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα δεν διαφωνω με αυτο που λες, οποτε το οτι εστιαζουν στην πτωση τιμων των AMD ενω μεγαλυτερη πτωση ειχαν τα Intel με ξεπερναει.

Οσο για τις θερμοκρασιες, δεν ειναι ετσι ακριβως. Ασχετος συχνοτητας οταν ο Ryzen τραβαει περισσοτερο ρευμα και ειναι 20 βαθμου κατω κατι δεν παει καλα με το Tim της Intel. O Ιntel σε 1.22 ειναι +20 βαθμους απο τον R5 σε 1.375. Η διαφορα στα volt ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ.

16 hours ago, pirmen56 said:

Το είχα πάντοτε απορία. Όταν λέμε ότι κάτι είναι vfm για ποιά χρονική στιγμή ακριβώς μιλάμε;

Ας πούμε, πότε ήταν vfm ο προσιτός οικονομικά εκ των 8 core ryzen, o 1700; Όταν είχε 380€(τιμές Ελλάδας) ή λίγους μήνες(λιγότερο από 6) μετά που έπεσε κάτω από τα 300€; 

Anyway, βλέπω τους νέους στα 370€ στο Πλαίσιο. 300€ είναι η λογική τιμή τους απέναντι σε 8700Κ με εξίσου καλά συνοδά(π.χ. ram). Μόνο και μόνο επειδή έχουν ψύκτρα. Υπομονή κανα τρίμηνο. 

Οταν λεμε οτι κατι ειναι VFM εννουομε οτι αξιζει σε σχεση με τις επιδοσεις / τιμη του ανταγωνισμου για την δεδομενη χρονικη στιγμη. Ε ο 1700 οταν βγηκε ηταν κλοπη, σε σχεση παντα με το τι ανταγωνισμος υπηρχε. Ειχε την ιδια τιμη με τον 7700k και τον ξεφτυλιζε σε συνολικη ισχυ. Για αυτον λοιπον που ηθελε αυτη την ισχυ δεν ηταν απλα VFM, ηταν αποκαλυψη. O 6800k που επισης δεν κλοκαρε και ηταν -2 πυρηνες ειχε 100€ πανω, και αλλα τοσο η mobo του. 

Αν διαφωνεις με το οτι ολη η σειρα Ryzen ηταν απιστευτο VFM φταιει το οτι εχεις κολλησει στο 720p / 50% resolution scale και τιποτα αλλο. Εκτος αν ολοι οι reviewers που μοιραζαν απλοχερα vfm awards και στη σειρα 5 και στη σειρα 7 λεγαν ψεμματα. Εγω δεν διαφωνω οτι για τον μεσο χρηστη ενας Intel ειναι καλυτερος (αν και οταν μιλαμε για kaby δεν συμφωνω ιδιαιτερα), αλλα υπαρχουν και περισσοτερες χρησεις απο αυτην του να χρησιμοποιουμε το PC σαν gaming console, πατωντας alt tab να κλεισουμε ολα τα process για να κανουμε benchmark ενα game οπως κανουν μερικοι μερικοι -_-

Απλα τα πραματα, αν εχεις ας πουμε εναν R5 1600 και σου πει το Intel shill με 260€ πηρε καλυτερο επεξεργαστη, και εννοει τον 7600k τον μουντζωνεις. Και με τα 2 χερια. Και επειδη θα μου πεις "μα single thread 720p / 50% scale κλπα κλπα", ασε τον Ryzen και συγκρινε τον με τον 6800k. Λιγοτερο single thread, λιγοτερο IPC, λιγοτερα κλοκια, παρολαυτα ποιος ειναι καλυτερος, 6800 η 7600?

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, strawman είπε

Μα δεν διαφωνω με αυτο που λες, οποτε το οτι εστιαζουν στην πτωση τιμων των AMD ενω μεγαλυτερη πτωση ειχαν τα Intel με ξεπερναει.

Οσο για τις θερμοκρασιες, δεν ειναι ετσι ακριβως. Ασχετος συχνοτητας οταν ο Ryzen τραβαει περισσοτερο ρευμα και ειναι 20 βαθμου κατω κατι δεν παει καλα με το Tim της Intel. O Ιntel σε 1.22 ειναι +20 βαθμους απο τον R5 σε 1.375. Η διαφορα στα volt ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ.

Έχουν λάθος γιατί είναι fan boys άστους. Όλα πέφτουν. 

 

Για τις θερμοκρασίες δεν είναι όπως τα γράφεις ρε συ. Με 1.30 τι θερμοκρασίες έχεις στον ryzen στα πόσα GHz σε cinebench? Σε παιχνίδια βαριά βαριά να δω 70 βαθμούς πχ origins payback. Με tjmax 105 δεν παθαίνουν τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, Heybro said:

Έχουν λάθος γιατί είναι fan boys άστους. Όλα πέφτουν. 

Για τις θερμοκρασίες δεν είναι όπως τα γράφεις ρε συ. Με 1.30 τι θερμοκρασίες έχεις στον ryzen στα πόσα GHz σε cinebench? Σε παιχνίδια βαριά βαριά να δω 70 βαθμούς πχ origins payback. Με tjmax 105 δεν παθαίνουν τίποτα. 

Με 1.350-1.375 (εκει επαιζε το llc)  και την ψυκτρα στο silent ημουνα 50-52. Εδω σε OCCT δεν ξεπερναγα τους 60. Αφου το οριο ηταν στους 65 νομιζω. Στον i7 εχω custom fan curve να ξεκιναει απο 70% και ειμαι στο +20 στο cb και +25 στο OCCT. Με 1.22 ρευμα. Με ψυκτρα στο silent να μη σου πω τι γινεται.

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, strawman είπε

Με 1.350-1.375 (εκει επαιζε το llc)  και την ψυκτρα στο silent ημουνα 50-52. Εδω σε OCCT δεν ξεπερναγα τους 60. Αφου το οριο ηταν στους 65 νομιζω. Στον i7 εχω custom fan curve να ξεκιναει απο 70% και ειμαι στο +20 στο cb και +25 στο OCCT. Με 1.22 ρευμα. Με ψυκτρα στο silent να μη σου πω τι γινεται.

Αν έχεις τέτοιες θερμοκρασίες τότε ναι υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά.. Γνωρίζουμε τι tjmax έχουν οι ryzen? Το θέμα είναι ότι ένας 2600k 7ετιας είναι καλύτερος σε gaming από ryzen 1800x. Αυτό δεν αλλάζει. Σε multi εντάξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Heybro said:

Αν έχεις τέτοιες θερμοκρασίες τότε ναι υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά.. Γνωρίζουμε τι tjmax έχουν οι ryzen? Το θέμα είναι ότι ένας 2600k 7ετιας είναι καλύτερος σε gaming από ryzen 1800x. Αυτό δεν αλλάζει. Σε multi εντάξει. 

Αυτο ειναι μυθος. Ενας 2600k στα 4.7 ghz ειναι χειροτερος στο 99% των games απο εναν 1700 στα 3.9ghz. Aκομα και σε αυτα που ειναι κοντα ειναι πολυ χειροτερος σε frametimes. Μην κοιτας τα launch day reviews, το gn εκανε ξανα review μετα τα optimization patches κλπα. Σε αρκετα μαλιστα games (μιλαμε για non gpu bound καταστασεις) η διαφορα ειναι χαοτικη, μεγαλυτερη απο οτι ειναι μεταξυ του 1800x και του 8700k για παραδειγμα. Ειδικα στο αγαπημενο μας AC origins ας πουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, strawman είπε

Αυτο ειναι μυθος. Ενας 2600k στα 4.7 ghz ειναι χειροτερος στο 99% των games απο εναν 1700 στα 3.9ghz. Aκομα και σε αυτα που ειναι κοντα ειναι πολυ χειροτερος σε frametimes. Μην κοιτας τα launch day reviews, το gn εκανε ξανα review μετα τα optimization patches κλπα. Σε αρκετα μαλιστα games (μιλαμε για non gpu bound καταστασεις) η διαφορα ειναι χαοτικη, μεγαλυτερη απο οτι ειναι μεταξυ του 1800x και του 8700k για παραδειγμα. Ειδικα στο αγαπημενο μας AC origins ας πουμε.

Στελνεις σε παρακαλω ενα λινκ? Σε πιστευω, απλα βαριεμαι και θέλω να χαζεψω τιποτις :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτρια στη καλύτερη περίπτωση η τιμή του 2600 εκτός και αν δούμε εντυπωσιακές βελτιώσεις. Δύσκολα όμως θα αξίζει με τον 1600 στα 154€ και τον 8400 στα 162€. Ελπίζω η αγορά να τον οδηγήσει γρήγορα εκεί που πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nectons είπε

Καλημέρα καλή εβδομάδα. 

Μα εγώ δεν είπα ότι όλα τα τσιπακια της είναι προβληματικά! Έχουν  μεγάλο ποσοστό προβλημάτων. Δεν ήρθα να βγάλω καμία χολή. Συζήτηση κάνουμε. Έχετε τρελό πρόβλημα εδώ μέσα και το έχετε πάρει πολύ σοβαρά το θέμα. 

Το ότι οι φίλοι σου έχουν χρόνια amd δεν έχει καμία σημασία. Σημασία έχει τι κάνουν με αυτούς το ρεύμα που έχουν κάψει όλα αυτά τα χρόνια και πόσα προβλήματα έχουν αντιμετωπίσει. Αλίμονο να το θεωρείς επιτυχία που τους έχουν χρόνια. 

Πραγματικά έχετε μεγάλη πλάκα!

Η όλη επιτυχία της amd οφείλεται στην χαμηλή τιμή. Μόνο αυτό. Κανείς δεν έχει αναλογιστεί μακρόχρονα τι έχει χάσει από την χρήση του. Τώρα βάλε και το μεγάλο ποσοστό με τα προβλήματα ή τους καμένους επεξεργαστές και βγαίνει το αποτέλεσμα. 

Καλή εβδομάδα. Δηλαδή φάσκεις και αντιφάσκεις ότι δεν είναι τα τσιπάκια προβληματικά. Όταν γράφεις για "προβλήματα" που έχουν οι επεξεργαστές/πλατφόρμα AMD τι προβλήματα εννοείς ακριβώς. Γιατί αν εννοείς που καίγονται όταν ο χρήστης κάνει την πατάτα του το ίδιο καίγονται και οι intel. 

Όσο αφορά το τι έκαναν τότε οι φίλοι μου τους AMD θα σου πω πως έπαιξαν τα παιχνίδια τους, έδωσαν τις πτυχιακές τους με αυτά τα μηχανήματα (Computer Science / Graphics Engineering / Audio Technology), έκαναν τα transcoding τους, τα 3d renders, έγραψαν μουσική σε αυτά τα μηχανήματα, και από το 2012 και μετά κάποια έχουν γίνει NAS και χρησιμοποιούνται για ελαφρές serverικές εργασίες.

Δεν είναι κακό μια εταιρία να έχει επιτυχία σε προϊόντα που έχουν ανταγωνιστικές/καλύτερες τιμές. Το ότι η AMD παλιότερα είχε δημιουργήσει εσκεμμένα Hype για όχι τόσο δυνατό προϊόν το είχε κάνει, όπως και η Intel (εποχές Pentium D/ Pentium 3). Όλες το κάνουν, συμπεριλαμβάνω και την nvidia.

Επεξ/σία από Xzidique
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...