Προς το περιεχόμενο

Αποκαλυπτήρια της δεύτερης γενιάς επεξεργαστών Ryzen από την AMD


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ξεχνανε τα γνωστα ζιζανια οτι πριν απο κανα χρονο και, παιρνανε ξεκλειδωτο 2core με ΗΤ απο την ιντελα με τιμη 230 ευρω. Γελια μεχρι δακρυων... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 253
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το μονο που με ανησυχει είναι το TDP του κορυφαιου μοντελου που πηγε στα 105W.

Ο επεξεργαστής μπορει να μην καιγεται οπως γραφουν μερικοί αστείοι εδω μεσα, αλλα το συνολικο συστημα και κυριως η μητρική έτρωγε πολλα ζορια, με τους AMD.Αυτος ειναι ο λογος που δεν εχουμε δει πολλα compact συτηματα ή laptop απο πλευριάς AMD. Και μην ακουσω ξανα  για θερμοκρασίες ,γιατι οποιος δεν καταλαβαινει την διαφορά θερμοτητας με θερμοκρασία που δειχνει ενας sensor που μπορει να βρισκεται και στο πυρηνα του επεξεργαστη, τοτε ειναι αναξιος σχολιασμου.

Ως τωρα με τους Ryzen εχουμε πολυ καλα δειγματα διαχειρησης της θερμοτητας απο πλευρας AMD ασχετα αν ο sensor της θερμοκρασίας μπορει να μουρλένεται απο τα ανεβοκατεβασματα, το συνολικο συστημα ειναι σχετικά κρύο, με ελαχιστες θερμικές καταπονήσεις. Ακομα και με φτηνες μητρικες ή ψύκτρες ενας ryzen μπορει να δουλεψει απροβλημάτιστα κατι που στο παρελθόν ηταν λιγο δύσκολο...

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, nectons είπε

Έχω δοκιμάσει τα πάντα "φίλτατε". Γιατί θα πρέπει να είναι διαφορετικό αυτό εδώ? Οι επεξεργαστές της AMD καίγονται και το κακό είναι ότι οι καμένοι χρήστες της δεν βάζουν μυαλό. Τώρα το τι άκυρο γράφω εγώ δεν έχει σημασία από την στιγμή που δεν μπορείς να δεις την πραγματικότητα και φοράς παρωπίδες.

 

 

5 ώρες πριν, nectons είπε

. Οπότε τα έχω όλα και τα δοκιμάζω. Σε ΟΛΑ η amd είναι χειρότερη από την ιντέλ σε κόστος προς απόδοση. Και όταν λέω απόδοση δεν εννοώ τα benchmarks μόνον αλλά και την καθημερινή χρήση, κατανάλωση, θερμοκρασίες, σταθερότητα κλπ κλπ....

Το πόσο άσχετος και φανμπόις είσαι..έλεος.Τουλάχιστον να μην ανέφερες θερμοκρασίες και την κλασσική π@π@ριά που λέγαν κάτι παιδάκια πριν 10 χρόνια οτι οι amd ζεσταίνονται και καίγονται..

Μέσα πέφτεις,ναι ! Ενώ οι ιντελ είναι τόσο κρύοι,που δεν σε νοιάζει ούτε να βάλεις ψύκτρα. Αφού να φανταστείς κάποιοι κάτοχοι από τη χαρά τους ανοίγουν τους επεξεργαστές και αλλάζουν το tim,βάζουν λέει ένα υγρό μέταλλο. Ακου να δεις πράματα.Έτσι για χαβαλέ το κάνουν ρε συ.Από βαρεμάρα μη σου πώ ,χάνουν και την εγγύηση και ρισκάρουν να τον χαλάσουν.

Το άλλο με τον τοτό το ξέρεις?

Επεξ/σία από mcrae13
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ZahosDoganos είπε

Όχι δεν λέει κάτι ότι έχει 1000 ευρώ ακόμα. 

Πρέπει να είσαι χαζός τελείως να τον αγοράσεις με 1000 ευρώ έναντι του threadripper (ίδια τιμή) με τον οποίο κανείς την δουλειά σου 2 φορές πιο γρήγορα.

Αυτό το τεφαρίκι πόσο πούλησε ; Πόσοι το πήραν εδώ μέσα από τους λιβανιστές του ; Αφού κανείς από τους πολυγραφότατους amd-άκηδες δεν καταδέχεται να ασχολείται με ... games και όλοι ασχολούνται με το productivity , γιατί δεν πήραν αυτή την επεξεργαστάρα ;;; Να μας πουν εντυπώσεις στην τελική ρε αδελφέ ....

Θα συνεχίσει να βγαίνει ; Σε τι τιμές ;;;

 

 

Σχετική με την ΨΥΞΗ και τις ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ. Έχετε διαβάσει reviews στο amazon για ψύκτρες που κάνουν και για τις 2 πλατφόρμες ;;;

Το 80% των κριτικών είναι από κατόχους ryzen !!! Έχουν το 80% της αγοράς ;;;

Εδώ γελάμε !!!!

 

Βέβαια ό,τι κι αν λέμε , με τις τιμές των ram (& vga) οποιαδήποτε εξέλιξη σε cpu+mobos θεωρώ ότι είναι άνευ σημασίας.

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως με αυτα που διαβαζω εδω στο site απο τους "gamerz", θα επρεπε να κλεισουν παραυτα οι AMD και Μs (xbox division) να απελευθερωθουμε επιτελους απο αυτα τα καρκινοματα που μας κρατανε πισω και να αφησουμε τις υπολοιπες εταιρειαρες να μεγαλουργησουν μονες τους χωρις να πρεπει να ασχοληθουν με τον ανταγωνισμο μπας και παμε μπροστα στα παιχνιδια ποτε μας.Α ξεχασα και κλασικα την νιντυ που πρεπει επιτελους να αφησει τις μ@λ@κιες που ασχολειται και να το γυρισει σε 3rd party μπας και βγαλει τιποτα αξιολογα εκτος απο σαπακια.

Επεξ/σία από primeragt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Αυτό το τεφαρίκι πόσο πούλησε ; Πόσοι το πήραν εδώ μέσα από τους λιβανιστές του ; Αφού κανείς από τους πολυγραφότατους amd-άκηδες δεν καταδέχεται να ασχολείται με ... games και όλοι ασχολούνται με το productivity , γιατί δεν πήραν αυτή την επεξεργαστάρα ;;; Να μας πουν εντυπώσεις στην τελική ρε αδελφέ ....

Θα συνεχίσει να βγαίνει ; Σε τι τιμές ;;;

Τι είμαι εγώ να ξέρω μέχρι πότε θα βγαίνει και σε τι τιμές. Εντυπώσεις μπορεί να βρει ο καθένας στο ίντερνετ νομίζω

Εσύ αμα κάνεις τέτοια δουλειά οκ δώσε περισσότερα λεφτα πάρε ιντελ για ίδιες επιδόσεις, ο καθένας κανει ότι θέλει.

Οι άλλοι δεν ξέρω με τι ασχολούνται εγώ απλά είπα την εμπειρία μου με ραιζεν εδώ και ένα χρόνο κοντά για 3d με αρχιτεκτονικά. Θερμοκρασίες CPU mobo μια χαρά ολα, πολύ γρήγορος στο rendering ειδικά με Corona renderer που χρησιμοποιώ (33% πανω από τον i7 7700κ που ήταν το τοπ από mainstream για ιντελ όταν τον πηρα) μετά βγαλαν την νέα γενιά αλλά πάλι πίσω είναι ο 8700κ. Οπότε είμαι ευχαριστημένος, πολύ απλό. 

Άμα η δουλειά μου ήταν κάτι αλλο, δεν ξέρω  και γω τι, που χρειάζεται υψηλο single core θα έπαιρνα ιντελ γιατί θα ήταν μονόδρομος 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Αυτό το τεφαρίκι πόσο πούλησε ; Πόσοι το πήραν εδώ μέσα από τους λιβανιστές του ; Αφού κανείς από τους πολυγραφότατους amd-άκηδες δεν καταδέχεται να ασχολείται με ... games και όλοι ασχολούνται με το productivity , γιατί δεν πήραν αυτή την επεξεργαστάρα ;;; Να μας πουν εντυπώσεις στην τελική ρε αδελφέ ....

Θα συνεχίσει να βγαίνει ; Σε τι τιμές ;;;

Σχετική με την ΨΥΞΗ και τις ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ. Έχετε διαβάσει reviews στο amazon για ψύκτρες που κάνουν και για τις 2 πλατφόρμες ;;;

Το 80% των κριτικών είναι από κατόχους ryzen !!! Έχουν το 80% της αγοράς ;;;

Εδώ γελάμε !!!!

Βέβαια ό,τι κι αν λέμε , με τις τιμές των ram (& vga) οποιαδήποτε εξέλιξη σε cpu+mobos θεωρώ ότι είναι άνευ σημασίας.

μιλαει και αυτος που εχει i7 των 350 και εκανε οικονομια στην ram δουλευοντας την single channel. Απο εκει φαινεται ποσο ντεμεκ γνωστης εισαι...

Κερναει ξυδακι το Λιζακι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ρε κλαμα ουτε για την αμδ και για την ιντελ να δουλευατε . απο τα προτα βιντεακια που κικλοφορουν  φενετε για + 200-400 ρολογια πανο μεσος ορος απο την προηγουμενη γενια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την τιμή -και από την εμπειρία μου ως εργαζόμενος σε επίσημο αντιπρόσωπο στο παρελθόν, έχοντας δει δεκάδες τιμοκαταλόγους της- να ξέρετε ότι η τιμή που ανακοινώνει η AMD στο λανσάρισμα ως retail αφορά Αμερική. Η ίδια ακριβώς τιμή είναι και της χονδρικής της στην Ευρώπη. Γι' αυτό και πάντα υπάρχει η απορία γιατί πχ τα $250 καταλήγουν αρκετά πιο πάνω -και σε ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aneurysm είπε

Και ξεχνανε τα γνωστα ζιζανια οτι πριν απο κανα χρονο και, παιρνανε ξεκλειδωτο 2core με ΗΤ απο την ιντελα με τιμη 230 ευρω. Γελια μεχρι δακρυων... 

σωστα αλλα το περισοτερο γελιο το ριχνανε μολις βλεπανε τι εκανε το 2πηρηνο με ht εναντι στα σουπερ ντουπερ 8πηρηνα fx κουφαρια τις amd,

ευτηχως ομως που αλαξε αυτο με την ελευση των ryzen και υπαρχει σοβαρος ανταγωνισμος πλεον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, VChris είπε

Γι' αυτό και πάντα υπάρχει η απορία γιατί πχ τα $250 καταλήγουν αρκετά πιο πάνω -και σε ευρώ.

Βασικά ποτέ δέν είχα αυτή την απορία, η δικιά μου είναι τι περιθώριο κέρδους έχει ο έμπορος όταν του λέει η εταιρεία msrp 329$ ,ο έμπορος δηλαδή στην εταιρεία τι πληρώνει?, λογικά θα έχει μία έκπτωση ανάλογα το μέγεθος της αγοράς, αλλα ανα μέσο όρο τι κέρδος έχει, 30%?.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Βασικά ποτέ δέν είχα αυτή την απορία, η δικιά μου είναι τι περιθώριο κέρδους έχει ο έμπορος όταν του λέει η εταιρεία msrp 329$ ,ο έμπορος δηλαδή στην εταιρεία τι πληρώνει?, λογικά θα έχει μία έκπτωση ανάλογα το μέγεθος της αγοράς, αλλα ανα μέσο όρο τι κέρδος έχει, 30%?.

Ούτε για πλάκα. Υπερβολικά υψηλό είναι το νούμερο που είπες (για τα δεδομένα μέχρι και το 2015 τουλάχιστον).

Γενικά τα components στην χονδρική έχουν μικρό περιθώριο κέρδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

11 λεπτά πριν, VChris είπε

Ούτε για πλάκα. Υπερβολικά υψηλό είναι το νούμερο που είπες

Το λέω γιατί φίλος που έκανε εμπόριο Η/Υ μέχρι το 14 είχε τραγικά υψηλά κέρδη, σε περιφερειακά πχ έβγαζε μέχρι και 30%, αλλά τον έφαγαν τα μεγάλα καταστήματα.

Επεξ/σία από cpc464
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...