Προς το περιεχόμενο

Αποκαλυπτήρια της δεύτερης γενιάς επεξεργαστών Ryzen από την AMD


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, cpc464 είπε

Το λέ

Το λέω γιατί φίλος που έκανε εμπόριο Η/Υ μέχρι το 14 είχε τραγικά υψηλά κέρδη, σε περιφερειακά πχ έβγαζε μέχρι και 30%, αλλά τον έφαγαν τα μεγάλα καταστήματα.

Το 30% δεν ειναι τραγικα υψηλο νουμερο καθως μιλαμε για κερδος επι της χονδρικης. Το καθαρο ειναι μετα τους φορους,τεβε κλπ κλπ. Αν δουλευε η λιανικη με πχ ενα 10-15% θα ειχαν μπει ολοι μεσα με τα μπουνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 253
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

34 λεπτά πριν, FORIS78 είπε

σωστα αλλα το περισοτερο γελιο το ριχνανε μολις βλεπανε τι εκανε το 2πηρηνο με ht εναντι στα σουπερ ντουπερ 8πηρηνα fx κουφαρια τις amd,

ευτηχως ομως που αλαξε αυτο με την ελευση των ryzen και υπαρχει σοβαρος ανταγωνισμος πλεον

Γιατί όλοι οι σοβαροι τρεχαν NAMD η καναν encoding με τα σαπάκια τα διπύρηνα... Το τερμάτισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πάλι που μπαίνουν διάφοροι σε ένα θέμα με τίτλο "Αποκαλυπτήρια της δεύτερης γενιάς επεξεργαστών Ryzen από την AMD" για να σου πούν πως είσαι θύμα εαν αγορασεις ryzen και πως η ιντελ είναι καλύτερη με σκοτώνει, ρε παιδιά ποσοστά η μετοχές σας δίνει ?, η μήπως υπάρχει στοκ cpu απούλητο?, η μήπως είναι σενάριο "όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρι"?.  

Αφήστε τον κόσμο να χαρεί, την πέμπτη θα δούμε τι ψάρια πιάνουν και οι pinnacle.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, primeragt είπε

Το 30% δεν ειναι τραγικα υψηλο νουμερο καθως μιλαμε για κερδος επι της χονδρικης. Το καθαρο ειναι μετα τους φορους,τεβε κλπ κλπ. Αν δουλευε η λιανικη με πχ ενα 10-15% θα ειχαν μπει ολοι μεσα με τα μπουνια.

υπαρχουν και αυτοι με 20 τμ μαγαζι που δεν κοβουν αποδειξεις και τους πληρωνεις με την ιδια τιμι ειδικα στα περιφεριακα απο το λοοπ μια αποδειξει δεν εχω 240mm ,360mm  d5 g2 , 150 reserv  ρακορ σολινες κλπ μπιχλιμπιδια ολα ek την περιμενο την αποδειξει με μαιλ να μου ρθει 350 euro + πραγματα  ενας χρονος εχει περασει ακομα περιμενο αλλα ελα που απο μεγαλο μαγαζι θα θελα κοντα 500 .. ευτιχως δεν χρειαστικα εγγυηση για κατι 1 χρονος ειναι ετσι κι αλλιος σε αυτα θα χαμε αιματα

Επεξ/σία από GiorgosPP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ZahosDoganos είπε

Τι είμαι εγώ να ξέρω μέχρι πότε θα βγαίνει και σε τι τιμές. Εντυπώσεις μπορεί να βρει ο καθένας στο ίντερνετ νομίζω

Εσύ αμα κάνεις τέτοια δουλειά οκ δώσε περισσότερα λεφτα πάρε ιντελ για ίδιες επιδόσεις, ο καθένας κανει ότι θέλει.

Οι άλλοι δεν ξέρω με τι ασχολούνται εγώ απλά είπα την εμπειρία μου με ραιζεν εδώ και ένα χρόνο κοντά για 3d με αρχιτεκτονικά. Θερμοκρασίες CPU mobo μια χαρά ολα, πολύ γρήγορος στο rendering ειδικά με Corona renderer που χρησιμοποιώ (33% πανω από τον i7 7700κ που ήταν το τοπ από mainstream για ιντελ όταν τον πηρα) μετά βγαλαν την νέα γενιά αλλά πάλι πίσω είναι ο 8700κ. Οπότε είμαι ευχαριστημένος, πολύ απλό. 

Άμα η δουλειά μου ήταν κάτι αλλο, δεν ξέρω  και γω τι, που χρειάζεται υψηλο single core θα έπαιρνα ιντελ γιατί θα ήταν μονόδρομος 

Τα μπολντ είναι αντιφατικά. Αφού ο 8700Κ είναι περίπου 50% ταχύτερος του 7700K σε παράλληλη επεξεργασία. Ακόμα και σε στοκ σύγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, aneurysm είπε

Γιατί όλοι οι σοβαροι τρεχαν NAMD η καναν encoding με τα σαπάκια τα διπύρηνα... Το τερμάτισες.

οι σοβαροί δεν περνάν ούτε διπύρηνο ιντελ άλλα ούτε και τζουφια οχταπηρηνα μπουλντοζερ τσάπες και άλλα μηχανήματα...

το έχετε τερματίσει εσείς οι περήφανοι κάτοχοι fx πριν από μένα 

2700x σε single core δεν βλεπω και μεγαλη βελτιωση 180cb

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, για να λέμε του στραβού το δίκιο, όταν κάποια μυαλά σχεδίαζαν τους FX που θα κυκλοφορούσαν μετά από χρόνια, ονειρευόντουσαν έναν multitasking κόσμο. Thanks to Intel όμως ακόμη με single core απόδοση ασχολούμαστε. Αλλά αυτό είναι μια μεγάλη, θεωρητική κουβέντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Τα μπολντ είναι αντιφατικά. Αφού ο 8700Κ είναι περίπου 50% ταχύτερος του 7700K σε παράλληλη επεξεργασία. Ακόμα και σε στοκ σύγκριση.

Στο ποστ μου αναφέρομουν για την δουλειά μου με Corona οπότε αλλιώς τα βλέπω εδώ.

IMG_20180415_225841.png.9a9e4caf95022e7c3964deed5464bb9d.png

Και για cinebench το ίδιο ισχύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, VChris είπε

Πάντως, για να λέμε του στραβού το δίκιο, όταν κάποια μυαλά σχεδίαζαν τους FX που θα κυκλοφορούσαν μετά από χρόνια, ονειρευόντουσαν έναν multitasking κόσμο. Thanks to Intel όμως ακόμη με single core απόδοση ασχολούμαστε. Αλλά αυτό είναι μια μεγάλη, θεωρητική κουβέντα...

αυτα ειναι αερολογιες της amd. οταν η ιντελ με μονο 4 πυρηνες ειχε καλυτερες επιδοσεις σε multitasking, τοτε καταλαβαινει κανεις οτι οι fx ηταν απλα πατατα. 

επισης η ιντελ που φταιει ακριβως? τα επαγγελματικα προγραμματα μια χαρα αξιοποιουσαν τους πυρηνες, ενω στα παιχνιδια ειναι θεμα των dev και γενικα των παιχνιδιων που δεν σπανε σε threads ευκολα

 

να σας πω, καταλαβαινω οτι ειναι μερικα ιντελ φανμποις που πετανε κοτσανες και ολοι ειναι στα μαχαιρια, αλλα μη δικαιολογουμε και τους fx. ντροπη για τεχνολογικο φορουμ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι άλλο πράγμα η απόδοση στις ίδιες συνθήκες και άλλο το να ορίζεις τις συνθήκες. Anyway, είναι μεγάλη κουβέντα, όπως είπα και πριν, δεν πρόκειται να την κάνω εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, VChris είπε

Είναι άλλο πράγμα η απόδοση στις ίδιες συνθήκες και άλλο το να ορίζεις τις συνθήκες. Anyway, είναι μεγάλη κουβέντα, όπως είπα και πριν, δεν πρόκειται να την κάνω εδώ.

δεν βγαζεις νοημα..

λες για multitasking αλλα οταν παρεις ενα προγραμμα που χρησιμοποιει ολη τη διαθεσιμη επεξεργαστικη ισχυ οι fx πατωνουν. ορισε η ιντελ την ισχυ των fx? μηπως την "πανεξυπνη" ιδεα των modular πυρηνων? 

οι fx ηταν σκατα στο multitasking και δις στα singlethreaded, οι phenom2 ηταν καλυτεροι

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

δεν βγαζεις νοημα..

λες για multitasking αλλα οταν παρεις ενα προγραμμα που χρησιμοποιει ολη τη διαθεσιμη επεξεργαστικη ισχυ οι fx πατωνουν. ορισε η ιντελ την ισχυ των fx? μηπως την "πανεξυπνη" ιδεα των modular πυρηνων? 

οι fx ηταν σκατα στο multitasking και δις στα singlethreaded, οι phenom2 ηταν καλυτεροι

Και εσυ καλα το πάς. Θα πάρεις σε λίγο προαγωγή σε The_Elf.. Πάντα να χαρίζετε απλόχερα τον γέλωτα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και ‘γω την κουτουράδα μου..

 

Το ότι έχει λογική τιμή ο πρώτος ΕΞΑΠΥΡΗΝΟΣ mainstream επεξεργαστής της intel, οφείλεται στον ανταγωνισμό ξυπνάτε ωρεεεεε. Γεγονός 1

Ο κάθε ένας επεξεργαστής, προορίζεται  για συγκεκριμένη χρήση ανεξαρτήτως τιμής η φίρμας, οποτε καμμία εταιρία είτε μπλε είτε κόκκινη δεν είναι πανάκεια. Γεγονός 2

Κάθε φορά που θα ανακοινωθεί νέο για την amd η την intel, θα βγουν εκατερωθεν οι γνωστοί γαμωθεμακηδες και τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου. Γεγονός 3

Απευθυνόμενος και στους μεν και στους δε, μπορείτε να μείνετε εντός θέματος η να μην ασχολείστε καθόλου για κάτι που είτε πολεμάτε είτε απεχθάνεστε;  Παράκληση 1

Η amd για τους ryzen στο ίδιο mobo  το είπε, το κάνει και θα το κάνει και του χρόνου. Η intel μπορεί να μιμηθεί και να μην αρμέγει τους φουκαράδες κάθε χρόνο με νέο chipset; Παράκληση 2

Με την άφιξη των b450 x470, αναμένουμε όχι άλλο κάρβουνο και bios update, κάθε φορά να σταθεροποιηθεί το σύστημα λόγω συχνότητας μνημών. Παράκληση 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, aneurysm είπε

Και εσυ καλα το πάς. Θα πάρεις σε λίγο προαγωγή σε The_Elf.. Πάντα να χαρίζετε απλόχερα τον γέλωτα..

Δεν ξερω τι σημαίνει αυτο, αλλα απ οτι φαίνεται μαζεύτηκαν ολα τα φανκλαμπ εδω και δεν γίνεται σοβαρη συζήτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...