Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7590 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 minutes ago, eseccer said:

Με Ipad και iPhone xs Max έχω δει τα 125 σε WiFi. Οπότε σίγουρα μπορούν  και παραπάνω. Για το laptop δεν είμαι σίγουρος γιατί το έχω και από 2012

Αν έπαιρνα κάτι τέτοιο θα είχε αποτέλεσμα ,

https://www.skroutz.gr/s/14696462/Ubiquiti-UniFi-nanoHD.html 

Η να έπαιρνα το fritz 7530 ??  για σπίτι το θέλω απλά να έχω καλύτερο WiFi download από το speedport plus θέλω 

το ubiquiti ειναι μια χαρα αλλα το fritz 7590/7530 σε συγκριση με το ubiquiti ειναι κατι διαφορετικο.το ενα ειναιενα access point που η δουλεια του ειναι μονο αυτο κατα κυριο λογο και απο την αλλη εχεις ενα Modem router που ειναι Modem,access point,τηλεφωνικο κεντρο και αλλα 1002  πραγματα.οποτε πρεπει να αποφασισεις τι θες.αν ειναι για το ασυρματο μονο θα πηγαινα σε ubiquiti αν ηταν να αλλαξω τελειως το speedport κτλ θα πηγαινα στο  fritz.και τα δυο εχουν το καλο οτι ειναι 802.11ac και Dual band εννοειται.

απο εκει και περα για το wifi παιζει ρολο

α.η αποσταση.αλλο να εισαι διπλα στο access point αλλο 10 μετρα μακρυα με 2 τοιχους.

β.καναλι .μπορει καποιο καναλι να μην παιζει καλα.

γ.ποσες συσκευες ειναι συνδεδεμενες εκεινη την στιγμη.

δ.το hardware της συσκευης σου οπως εγραψα και πιο πανω μπορει το wifi σου να ειναι 1733 και η συσκευη να ειναι  430/860. το ωραιο θα ηταν να εβρισκες καποιο για δοκιμη ειτε λεγεται fritz ειτε λεγεται ubiquiti ειτε δεν ξερω τι.

το laptop μπορει να μην εχει καν Dual band /να μην ειναι ac.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 424
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, poulinos είπε

το ubiquiti ειναι μια χαρα αλλα το fritz 7590/7530 σε συγκριση με το ubiquiti ειναι κατι διαφορετικο.το ενα ειναιενα access point που η δουλεια του ειναι μονο αυτο κατα κυριο λογο και απο την αλλη εχεις ενα Modem router που ειναι Modem,access point,τηλεφωνικο κεντρο και αλλα 1002  πραγματα.οποτε πρεπει να αποφασισεις τι θες.αν ειναι για το ασυρματο μονο θα πηγαινα σε ubiquiti αν ηταν να αλλαξω τελειως το speedport κτλ θα πηγαινα στο  fritz.και τα δυο εχουν το καλο οτι ειναι 802.11ac και Dual band εννοειται.

απο εκει και περα για το wifi παιζει ρολο

α.η αποσταση.αλλο να εισαι διπλα στο access point αλλο 10 μετρα μακρυα με 2 τοιχους.

β.καναλι .μπορει καποιο καναλι να μην παιζει καλα.

γ.ποσες συσκευες ειναι συνδεδεμενες εκεινη την στιγμη.

δ.το hardware της συσκευης σου οπως εγραψα και πιο πανω μπορει το wifi σου να ειναι 1733 και η συσκευη να ειναι  430/860. το ωραιο θα ηταν να εβρισκες καποιο για δοκιμη ειτε λεγεται fritz ειτε λεγεται ubiquiti ειτε δεν ξερω τι.

το laptop μπορει να μην εχει καν Dual band /να μην ειναι ac.

 έχεις δίκιο καλύτερα να αλλάξω το router ώστε να ξενιασω κιόλας από τα router  του ΟΤΕ μια και καλή. Από τι βλέπω το συγκεκριμένο το πουλάει και η Cosmote οπότε σιγουρά δε θα έχει πρόβλημα και το σταθερό. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχω καλύτερο αποτέλεσμα από το speedport του ΟΤΕ σε WiFi downloads και να να γλιτώσω από το battery drain.  πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. 😤😤😤😤 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το αποφάσισα από δεύτερα θα γίνει η αγορά .μίλησα και με ΟΤΕ εννοείται ότι χρειαστώ πάνω σε αυτό θα το υποστήριξουν . Όσοι το έχετε δεν έχετε κάποιο battery drain έτσι ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θελω να ρωτησω κατι για το qos που εχει.γιατι απο τη στιγμη που εχω ρυθμισει στο prioritization list εχω βαλει σαν background application τα torrents.εχω ρυθμισει σωστα τις πορτες και το pc που θα κανει χρηση.στην χρηση δικτυου ομως δεν φαινεται να ειναι στα background αλλα στις normal οπως φαινεται και στη φωτο που παραθετω.

qos.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις το παρελαβα,ολα καλα,δουλεψε και το τηλ.Ενα μεγαλο θεμα εχω σε σχεση με το προηγούμενο ρουτερ,ξαφνικα ανεβασε attenuation Aπο 5 σε 13 και ετσι ο συντονισμός απο 92 επεσε 76!!!!

Μηπως ξερετε τον πιθανο λογο και ισως πως να το επαναφερω οπως πριν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.

2 ερωτήσεις θέλω να κάνω. 

1) Με το usb 3.0 που έχει, θα μπορώ να κάνω stream 4Κ ταινίες; Κάπου διάβασα σε προηγούμενο comment ότι είναι λίγο μούφα η usb του.

2) Στο σπίτι ασχολούμαι με το home automation και έχω αρκετές συσκευές (γύρω στις 35-40) συνδεδεμένες συνέχεια. Από κάμερες και φώτα, μέχρι πρίζες, αισθητήρες, θερμοστάτες κλπ. Θα έχω πρόβλημα; το MU-MIMO είναι αυτό που θεωρητικά χρειάζομαι; 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/01/2019 at 11:29, astrea966 said:

εγω θελω να ρωτησω κατι για το qos που εχει.γιατι απο τη στιγμη που εχω ρυθμισει στο prioritization list εχω βαλει σαν background application τα torrents.εχω ρυθμισει σωστα τις πορτες και το pc που θα κανει χρηση.στην χρηση δικτυου ομως δεν φαινεται να ειναι στα background αλλα στις normal οπως φαινεται και στη φωτο που παραθετω.

qos.jpg

Αν και δεν εχω fritz δειξε μας και τις υπολοιπες ρυθμισεις μηπως βγαλουμε ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 29/01/2019 at 17:40, seaman13 said:

Μολις το παρελαβα,ολα καλα,δουλεψε και το τηλ.Ενα μεγαλο θεμα εχω σε σχεση με το προηγούμενο ρουτερ,ξαφνικα ανεβασε attenuation Aπο 5 σε 13 και ετσι ο συντονισμός απο 92 επεσε 76!!!!

Μηπως ξερετε τον πιθανο λογο και ισως πως να το επαναφερω οπως πριν?

Κι όταν ξαναβάζεις το προηγούμενο έχεις πάλι 92?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, timos71 είπε

Αν και δεν εχω fritz δειξε μας και τις υπολοιπες ρυθμισεις μηπως βγαλουμε ακρη.

δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο οπως φαινεται και στις φωτος.να επισημανω οτι η πορτα του torrent client ειναι μεσα στο range που επισημαινεται.

port.jpg

priority.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, astrea966 said:

δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο οπως φαινεται και στις φωτος.να επισημανω οτι η πορτα του torrent client ειναι μεσα στο range που επισημαινεται.

port.jpg

priority.jpg

Δοκίμασε να βάλεις τις πόρτες και στο source port (αν και λογικά δεν χρειάζεται). Επίσης έλεγξε τις ρυθμίσεις στον BitTorrent client μήπως χρησιμοποιεί κάποια άλλη πόρτα από αυτές που δηλώνεις στο qos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2019 στις 12:27 ΜΜ, acmegr7 είπε

Καλησπέρα.

2 ερωτήσεις θέλω να κάνω. 

1) Με το usb 3.0 που έχει, θα μπορώ να κάνω stream 4Κ ταινίες; Κάπου διάβασα σε προηγούμενο comment ότι είναι λίγο μούφα η usb του.

2) Στο σπίτι ασχολούμαι με το home automation και έχω αρκετές συσκευές (γύρω στις 35-40) συνδεδεμένες συνέχεια. Από κάμερες και φώτα, μέχρι πρίζες, αισθητήρες, θερμοστάτες κλπ. Θα έχω πρόβλημα; το MU-MIMO είναι αυτό που θεωρητικά χρειάζομαι; 

Ευχαριστώ!

Καλημέρα!

Τουλάχιστον για το 1, έχει κανείς δυνατότητα να μου απαντήσει; Δεν έχει δοκιμάσει κάποιος να στριμάρει; 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 18/01/2019 at 16:07, eseccer said:

 έχεις δίκιο καλύτερα να αλλάξω το router ώστε να ξενιασω κιόλας από τα router  του ΟΤΕ μια και καλή. Από τι βλέπω το συγκεκριμένο το πουλάει και η Cosmote οπότε σιγουρά δε θα έχει πρόβλημα και το σταθερό. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχω καλύτερο αποτέλεσμα από το speedport του ΟΤΕ σε WiFi downloads και να να γλιτώσω από το battery drain.  πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. 😤😤😤😤 

ναι το 7590 παιζει με την τηλεφωνια του οτε. ειτε βαλεις ενα access point ubiquiti ειτε βαλεις το frtiz 7590 σιγουρα και τα δυο ειναι καλυτερα απο το speedport. απλα ειναι λιγο διαφορετικα με ποια εννοια.το 7590 κανει 10000 πραγματα ενω ενα ubiquiti ειναι πχ μονο access point Οποτε σιγουρα ενα καλο μοντελο θα παιξει καλυτερα στο wifi απο το 7590.

On 29/01/2019 at 17:40, seaman13 said:

Μολις το παρελαβα,ολα καλα,δουλεψε και το τηλ.Ενα μεγαλο θεμα εχω σε σχεση με το προηγούμενο ρουτερ,ξαφνικα ανεβασε attenuation Aπο 5 σε 13 και ετσι ο συντονισμός απο 92 επεσε 76!!!!

Μηπως ξερετε τον πιθανο λογο και ισως πως να το επαναφερω οπως πριν?

το καθε modem εχει διαφορετικο Chipset και καταλαβαινει διαφορετικα την γραμμη.καντο firmware update τυπικα.καποιοι εχουν πει οτι τα Fritz γενικοτερα εχουν μικροτερο συγχρονισμο απο οτι αλλα router. επισης υπαρχει και μια καρτελα που μπορεις να πειραξεις το ποσο σταθερο θα ειναι to fritz με την dsl γραμμη .δεν θυμαμαι την καρτελα απεξω τωρα και νομιζω οτι απο default ειναι να παιζει στο Max.αλλα δεστο και παιξε να δεις αν θα αλλαξει κατι.

On 26/02/2019 at 12:27, acmegr7 said:

Καλησπέρα.

2 ερωτήσεις θέλω να κάνω. 

1) Με το usb 3.0 που έχει, θα μπορώ να κάνω stream 4Κ ταινίες; Κάπου διάβασα σε προηγούμενο comment ότι είναι λίγο μούφα η usb του.

2) Στο σπίτι ασχολούμαι με το home automation και έχω αρκετές συσκευές (γύρω στις 35-40) συνδεδεμένες συνέχεια. Από κάμερες και φώτα, μέχρι πρίζες, αισθητήρες, θερμοστάτες κλπ. Θα έχω πρόβλημα; το MU-MIMO είναι αυτό που θεωρητικά χρειάζομαι; 

Ευχαριστώ!

η usb 3 οπως εγραψα και στο review .μπορει πλεον μετα τα firmware Να παιζει καλυτερα αλλα σιγουρα δεν θα παιξει οσο παει η Usb 3.οποτε δες ποσο bandwidth θελει το 4κ και υπολογισε.

  • Χαμηλή ταχύτητα USB 3.0 .33 Μbytes σε ανάγνωση και 15 Mbytes σε εγγραφή

αν εχεις το ιδιο ssid και στα 2,4 και στα 5 ghz τοτε αμα συνδεσεις παρα πολλες συσκευες στα 5ghz τοτε αμα πιταρει
θα σου γυρισει καποιες στα 2,4 αν εχεις ενεργοποιησει το band steering.το ποσες συσκευες θα αντεξει εξαρτατε την κινηση που θα δημιουργουν
οπως και αν θα διαμοιραστουν αναμεσα στα 2,4 και στα 5ghz.αν ολες ειναι 2,4 τοτε ναι θα ζοριστει αρκετα.σε εκεινη την περιπτωση
μπορει να χρειαστει να βαλεις ενα access point.

 

On 04/03/2019 at 09:44, acmegr7 said:

Καλημέρα!

Τουλάχιστον για το 1, έχει κανείς δυνατότητα να μου απαντήσει; Δεν έχει δοκιμάσει κάποιος να στριμάρει; 

Ευχαριστώ!

απαντηση πιο πανω.τωρα αν υπαρχει καποιος αλλος περιορισμος περα απο την usb 3.0 Πχ στον Media server δεν το γνωριζω.to netflix ζηταει 25mbit για να παιξει 4κ οποτε αυτο μεταφραζεται σε 2,5- 3 Mbyte transfer rate που η usb 3.0 ναι μπορει να τα μεταφερει.

On 27/02/2019 at 09:12, astrea966 said:

δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο οπως φαινεται και στις φωτος.να επισημανω οτι η πορτα του torrent client ειναι μεσα στο range που επισημαινεται.

port.jpg

priority.jpg

τυπικα θα τις ανοιγα και σε Udp και επισης θα εβαζα τα source ports παρα να τα εχω any.

και επισης δεν ξεχναμε Firmware updates γιατι to fritz!os 7 ειναι νεο οποτε θα βγουν αρκετα fixes σιγουρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σε λίγο καιρό θα βγει και η διεθνής έκδοση. Πάντα έτσι συμβαίνει στα Fritz, όπου πρώτα βγαίνει η γερμανική και λίγο αργότερα ακολουθούν οι άλλες εκδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/04/2019 at 16:16, sezebo said:

@poulinos Βγηκε η 7.10 αλλα αποτι ειδα ειναι μονο για γερμανια. Θα την βαλεις?

δεν την εχω βαλει ακομα.εχω ενα technicolor 788 v3 πανω προς ωρας.αλλα ναι γενικα αν εβρισκα κατι στο Lab το εβαζα. στο αγγλικο Lab προς ωρας εχουν για το 6890 ενα beta firmware.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...