Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7590 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιμένωντας να έρθουν να φέρουν το router κτλπ για την οπτική αποφάσισα μετα και το πληρέστατο όπως πάντα review να πάρω το 7590 αν και ειμαι νέος στα fritz :P  , απο οτι βλέπω εχει 2 θύρες τηλεφώνουν για αναλογική συσκευή.

Έχω 2 τηλέφωνα ( συσκευές ) και τον συναγερμό , ο συναγερμός αυτην την στιγμή ειναι συνδεδεμένος με ενα spliter μαζι με το τηλέφωνο ( την μια συσκευή ) και πάει στο μπριζάκι ( τοίχο ).

Στην λογική του voip μετα απλά θα συνδέσω οπως είναι τώρα στην μια αναλογική θύρα αντι του τοίχου και στην αλλη την 2η συσκευή σωστά ?

Η 2η συσκευή βέβαια νομίζω πως ειναι DECT (  Gigaset SL78H ) οποτε ίσως να μπορέσω να την χρησιμοποιήσω χωρίς καλώδια μεσω του fritz ? ( δεν εχω ξανα χρησιμοποιήσει dect )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 424
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

α. Η σύνδεση θα είναι VDSL ή FTTH;

β. Έχει ήδη VoIP τηλεφωνία ή όχι;

γ. H καλωδίωση σήμερα είναι σωστή, δηλαδή στην πρώτη πρίζα γίνεται διαχωρισμός του DSL σήματος από το τηλεφωνικό, ή κάνεις χρήση επιστροφής της τηλεφωνίας στις άλλες πρίζες μέσω του splitter και χρήση φίλτρων πριν από κάθε συσκευή;

Ανάλογα τις απαντήσεις είναι και η συνδεσμολογία. Γενικά απαντώντας δεν αλλάζει κάτι με την σημερινή κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, jkoukos είπε

α. Η σύνδεση θα είναι VDSL ή FTTH;

β. Έχει ήδη VoIP τηλεφωνία ή όχι;

γ. H καλωδίωση σήμερα είναι σωστή, δηλαδή στην πρώτη πρίζα γίνεται διαχωρισμός του DSL σήματος από το τηλεφωνικό, ή κάνεις χρήση επιστροφής της τηλεφωνίας στις άλλες πρίζες μέσω του splitter και χρήση φίλτρων πριν από κάθε συσκευή;

Ανάλογα τις απαντήσεις είναι και η συνδεσμολογία. Γενικά απαντώντας δεν αλλάζει κάτι με την σημερινή κατάσταση.

Θα ειναι FTTH και Voip πράγμα το οποίο δεν ειναι τώρα.

Η κεντρική μπρίζα πάει και στο επάνω δωμάτιο (εσωτερικά ) τώρα οπου και ειναι το router με splitter το ενα για την συσκευή ( 2η ) και στο αλλο στο router , στην αλλη μεριά της κεντρικής πρίζας στο κάτω σπίτι ειναι συνδεδεμένο με splitter στο ενα ο συναγερμός και στο αλλο η 1η συσκευή και συνδέεται στο πριζάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, σε FTTH είναι πολύ απλά τα πράγματα. Σε αντίθεση με το DSL που παίζει σπουδαίο ρόλο η εσωτερική εγκατάσταση, που σε σένα σύμφωνα με αυτά που αναφέρεις δεν είναι η βέλτιστη.

Η οπτική ίνα θα τερματίσει σε ένα ΟΝΤ (modem). Σε αυτό θα συνδεθεί με καλώδιο δικτύου UTP ο router, στον οποίο θα δουλεύει και η τηλεφωνία.

Το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να συνδέσεις μία θύρα PHONE του router με οποιαδήποτε κοντινή τηλεφωνική πρίζα υπάρχει. Αυτόματα η τηλεφωνία θα πάει σε όλες τις πρίζες του σπιτιού. Θα βγάλεις εκτός, οποιοδήποτε φίλτρο και splitter έχεις τώρα από παντού. Δεν σου χρειάζονται πλέον.

Το μόνο που πρέπει να κάνεις επιπλέον είναι να αποσυνδέσεις από την πρώτη (ή κεντρική) πρίζα του σπιτιού, το ζεύγος που καταλήγει στον κατανεμητή της οικοδομής. Δεν θέλεις και δεν χρειάζεται να φθάνει η τηλεφωνία μέχρι εκείνο το σημείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θέλω να φτιάξω έναν κανόνα για καλύτερη προτεραιότητα στο νετφλιξ απ όλες τις συσκευες στο δίκτυο πως το δημιουργώ και σε ποιες πόρτες παίζει το νετφλιξ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινα κάτοχος κι εγώ, πολύ καλό με τις επιλογές στο Advanced να ειναι τεράστιες σε αριθμό, το σετάρεις όπως θες, τηλεφωνικό κατάλογο έχει, Αυτόματο τηλεφωνητή βάζοντας δικό σου χαιρετισμό... και πολλά άλλα. Το μόνο που δεν κάνει και δεν ξέρω γιατι ειναι να κάνεις την LAN 4 να δώσει DHCP σε άλλο PC... τίποτα δεν βοήθησε στο internet όσο έψαξα, έβαλα τελευταίο update αλλά πάλι τπτ ουτε σε guest mode... επισης στο κομμάτι VPN περίμενα να έχει επιλογές PPTP, OpenVPN, UDP, IKEv2 που σου παρέχουν οι εταιρείες αλλά για να του βάλεις VPN θέλει άλλο πρόγραμμα και πολύ διάβασμα σε οδηγούς για να το καταφέρεις... φυσικά δεν μου δούλεψε. Σε CRC λίγο καλύτερο από το Plus, για τηλεφωνία έπρεπε από ΟΤΕ να μου στείλουν κωδικό. Στην RJ11 to RJ45 εκτός του ότι σου έχει το δικό του καλώδιο... ένα RJ11 αρσενικό να βάλεις στην RJ45 πάλι θα δουλέψει μια χαρά. Μου αρέσει που έχει επιλογές για το ρεύμα που καταναλώνει και επισης τις ιδιότητες να ρυθμίζεις την σύνδεση σου από Stable σε Performance αν αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα, κάνει bridge με οποιοδήποτε άλλο εύκολα... γενικά στις αρχές θέλει ΠΟΛΥ ψάξιμο. Κατά τα άλλα ειναι μια χαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2020 στις 6:31 ΜΜ, kifinas είπε

Cosmote TV εννοείς; Ναι, αν επιλέξεις το προφίλ του παρόχου φτιάχνει αυτόματα τις ρυθμίσεις για την LAN 4. 

Ναι αυτό εννοούσα! Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/01/2020 at 19:14, kinitos said:

το εβαλα σημερα και απο 99999 επεσα σε 83700 ελπιζω να μην ειναι ετσι συνεχεια (απο το speedport 2 plus)

Φίλτρο και καλώδια. Αγόρασε φίλτρο με ενσωματωμένο κοντό σε μάκρος RJ11 π.χ 3 εκατοστά. Αντικατέστησε όλα τα καλώδια από φίλτρο σε modem με κοντά σε μάκρος 4-5 εκατοστών. Λογικά θα φτιάξει. Το φίλτρο του Plus ειναι σάπιο. Όλα θα σου κοστίσουν 5-7€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω φίλτρο. Voip έβαλα δύο διαφορετικά καλώδια. Το 1 είναι που είχα και το 2 είναι από την συσκευασία το φριτζ.

Διάβασα ότι πολλά φριτζ παίζουν χαμηλότερα. Αλλά 13 mb είναι μια καλή adsl.... Έλεος ένα καλό πακέτο τόσο ακριβό και να χάνει τόσο σε γραμμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που είχες δεν μπαίνει σωστά στην RJ45 του Fritz. Βάλε το δικό του και δες αν το vectoring έχει ενεργοποιηθεί (Internet, DSL information, DSL, G.Vector).

Επεξ/σία από kifinas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, kinitos said:

Δεν έχω φίλτρο. Voip έβαλα δύο διαφορετικά καλώδια. Το 1 είναι που είχα και το 2 είναι από την συσκευασία το φριτζ.

Διάβασα ότι πολλά φριτζ παίζουν χαμηλότερα. Αλλά 13 mb είναι μια καλή adsl.... Έλεος ένα καλό πακέτο τόσο ακριβό και να χάνει τόσο σε γραμμή

διαφορετικο chipset καλως η κακως.εχω δει πολλα mbit διαφορα στο attainable(εχω 50αρα) αναμεσα σε διαφορετικα modem routers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...