Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7590 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, HateMe είπε

Το θυμάμαι από Nova αυτό.

Όσοι είχαν "100ρα" ip, ήταν επειδή δεν είχαν βάλει σωστά τα στοιχεία τους και έπρεπε να βάλουν το σωστό username / password.

Παίζει να μην είναι το ίδιο στην cosmote όμως.

@poulinos εσύ λογικά θα το θυμάσαι αυτό :P 

 

Εμένα τώρα πχ το fritzbox μου έχει κανονική ip.

Όταν έκανε το firmware update σήμερα, είχε γυρίσει σε 100ρα IP από μόνο του λόγω στοιχείων τα οποία άλλαξα και είναι οκ τώρα.

Είναι αυτά που αλλάζεις εδώ image.png.b7796c75e8efcbd8c160925b18e35e9d.png

Δεν φαινεται να εχει αλλαξει τα στοιχεία μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 423
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, kimmi said:

χμ..

στο ρουτερ οντως IPv4 address αρχιζει από 100 

σε διευθυνσεις τυπου https://www.whatismyip.com/ εμφανιζεται διαφορετικη.

Μαλλον εχεις δικιο poulinos, πρεπει να παρω στον ΟΤΕ

δεν χανεις κατι.το να βγεις απο cgnat δεν εχει κατι μειον για να σου πω οτι θα εχεις προβλημα μετα.στην καλυτερη θα λυσεις το θεμα.στην χειροτερη απλα θα εισαι οπως πριν.

1 hour ago, HateMe said:

Το θυμάμαι από Nova αυτό.

Όσοι είχαν "100ρα" ip, ήταν επειδή δεν είχαν βάλει σωστά τα στοιχεία τους και έπρεπε να βάλουν το σωστό username / password.

Παίζει να μην είναι το ίδιο στην cosmote όμως.

@poulinos εσύ λογικά θα το θυμάσαι αυτό :P

Εμένα τώρα πχ το fritzbox μου έχει κανονική ip.

Όταν έκανε το firmware update σήμερα, είχε γυρίσει σε 100ρα IP από μόνο του λόγω στοιχείων τα οποία άλλαξα και είναι οκ τώρα.

Είναι αυτά που αλλάζεις εδώ image.png.b7796c75e8efcbd8c160925b18e35e9d.png

της nova ειναι διαφορετικο.πριν κανει zero touch ή one touch παιρνει μια δεκαρα ip που ειναι το account acsdefault.μετα συνδεεται σε axiros για να τραβηξει τα στοιχεια του συνδομητη.ειναι σαν temporary ip. το ιδιο και αν βαλεις λαθος username καποια στιγμη σου δινει Ip 10.x.x.x . ειναι ασχετο με το cgnat.στον οτε βαζεις τα στοιχεια και σου δινει ip 10 ¨η 100 σαν να βγαινεις απο proxy οπως και αλλοι χρηστες. εχεις κανονικα ιντερνετ απλα εισαι πισω απο cgnat. ενω με την 10.χ της forthnet δεν βγαινεις στο ιντερνετ.ειναι μονο και μονο για να γινει μετα το zero,one touch αναλογως τι θα χρεαστει.ειναι μια ας το πουμε temporary ip στην nova.

h nova δεν σε βγαζει πισω απο cgnat.κανει κατι αλλο που δεν ξερω παραπανω info αλλα οσο ξερω ολοι βγαινουν με κανονικη ip.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, kimmi είπε

Καλησπέρα

Θα επανέρθω με ενα πρόβλημα που αντιμετωπιζω τον τελευταιο1,5 χρονο.

Με την χρηση τηε εφαρμογής fritz app fon είχα καταφέρει κι εγω  να κάνω κλήσεις από το κινητό μου με δεδομενα ή διαφορετικό ιντερνετ, με το σταθερό του σπιτιού. Πλεόν δεν δουλευει παρα μονο με το wifi του σπιτιού. Τα εχω απεγκαταστήσει και εγκαταστήσει απειρες φορες , αλλα δεν...

Σε εσάς λειτουργει?

Γνωρίζει κάποιος τι μπορει να άλλαξε?? 

Αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με το 7590 του γραφείου αλλά όχι με το 7530 AX του σπιτιού!. Και οι δυο συνδέσεις cosmote, η μία 50αρα, η άλλη 100αρα. Άκρη δεν μπορώ να βγάλω, οπότε μακάρι να βγάλεις εσύ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, poulinos είπε

δεν χανεις κατι.το να βγεις απο cgnat δεν εχει κατι μειον για να σου πω οτι θα εχεις προβλημα μετα.στην καλυτερη θα λυσεις το θεμα.στην χειροτερη απλα θα εισαι οπως πριν.

 

Κατι άλλο που σκεφτόμουν είναι πριν καλέσω τον ΟΤΕ, να συνδέσω την εταιρία vpn που εχω στις συσκευες απ ευθείας με το 7590. Λογικα εαν παιζει θεμα cgnat θα λυθεί. Από βδομάδα περιμένω και το πρώτο μου nas και δεν θελω να πιστευω πως το cgnat θα του στερησει λειτουργίες. Με το φτωχό μου το μυαλο παντως αναρωτιέμαι γιατί να λειτουργει κανονικα το myfritz up που ουσιαστικα κανει vpn με το 7590 καθώς και ο nas του 7590 που έχω πρόσβαση από παντού? Δεν έχω και καμμια δικτυακή κάμερα να δοκιμάσω επι τόπου.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/01/2023 at 16:53, lamargos said:

Αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με το 7590 του γραφείου αλλά όχι με το 7530 AX του σπιτιού!. Και οι δυο συνδέσεις cosmote, η μία 50αρα, η άλλη 100αρα. Άκρη δεν μπορώ να βγάλω, οπότε μακάρι να βγάλεις εσύ....

δες και εσυ αν βγαινεις απο cgnat.ειναι ενα λεπτο ο ελεγχος με τους 2 τροπους που ανεφερα πιο πανω.

On 13/01/2023 at 23:13, kimmi said:

Κατι άλλο που σκεφτόμουν είναι πριν καλέσω τον ΟΤΕ, να συνδέσω την εταιρία vpn που εχω στις συσκευες απ ευθείας με το 7590. Λογικα εαν παιζει θεμα cgnat θα λυθεί. Από βδομάδα περιμένω και το πρώτο μου nas και δεν θελω να πιστευω πως το cgnat θα του στερησει λειτουργίες. Με το φτωχό μου το μυαλο παντως αναρωτιέμαι γιατί να λειτουργει κανονικα το myfritz up που ουσιαστικα κανει vpn με το 7590 καθώς και ο nas του 7590 που έχω πρόσβαση από παντού? Δεν έχω και καμμια δικτυακή κάμερα να δοκιμάσω επι τόπου.... 

ειναι δεν ειναι αυτο καλο θα ηταν να το βγαλεις το cgnat. αλλα καταρχην τσεκαρε αν εχεις cgnat ή οχι.δυστυχως δεν τα εχω δοκιμασει για να σου πω κατι παραπανω.μονο αυτο μπορω να σκεφτω. αλλα αμα βγαινεις απο Cgnat πολλα δεν θα παιξουν.(vpn,port forward)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/01/2023 at 23:59, kimmi said:

Δεν φαινεται να εχει αλλαξει τα στοιχεία μου..

σε cosmote δεν νομιζω οτι παιζουν με τον ιδιο τροπο.αν και καποτε απο default υπηρχε το [email protected]

On 12/01/2023 at 23:51, HateMe said:

Το θυμάμαι από Nova αυτό.

Όσοι είχαν "100ρα" ip, ήταν επειδή δεν είχαν βάλει σωστά τα στοιχεία τους και έπρεπε να βάλουν το σωστό username / password.

Παίζει να μην είναι το ίδιο στην cosmote όμως.

@poulinos εσύ λογικά θα το θυμάσαι αυτό :P 

 

Εμένα τώρα πχ το fritzbox μου έχει κανονική ip.

Όταν έκανε το firmware update σήμερα, είχε γυρίσει σε 100ρα IP από μόνο του λόγω στοιχείων τα οποία άλλαξα και είναι οκ τώρα.

γιατι εχασε τα στοιχεια σου μετα το firmware update?εκτος αν καταλαβα λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

 

γιατι εχασε τα στοιχεια σου μετα το firmware update?εκτος αν καταλαβα λαθος.

Αυτό ακριβώς έγραψα :P 

Είχε πάρει το [email protected] και είχε 100ρα IP.

Μόλις έβαλα τα δικά μου γύρισε εκεί που έπρεπε.

Το ίδιο ακριβώς έκανα στους πελάτες όταν δούλευα τεχνική εξυπηρέτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, HateMe said:

Αυτό ακριβώς έγραψα :P 

Είχε πάρει το [email protected] και είχε 100ρα IP.

Μόλις έβαλα τα δικά μου γύρισε εκεί που έπρεπε.

Το ίδιο ακριβώς έκανα στους πελάτες όταν δούλευα τεχνική εξυπηρέτηση.

απλα κανονικα δεν θα πρεπε μετα απο update να χασει τα στοιχεια που ειχες βαλει. εκτος αν δεν ειχες καθολου στοιχεια πριν.αλλα κανονικα και σε forthnet Οταν κανεις Update δεν ξαναπαιρνει 10.χ.χ.χ .αλλα κανονικα παιζει απευθειας με τα στοιχεια αφου δεν τα σβηνει απο το connection.anyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, poulinos είπε

απλα κανονικα δεν θα πρεπε μετα απο update να χασει τα στοιχεια που ειχες βαλει. εκτος αν δεν ειχες καθολου στοιχεια πριν.αλλα κανονικα και σε forthnet Οταν κανεις Update δεν ξαναπαιρνει 10.χ.χ.χ .αλλα κανονικα παιζει απευθειας με τα στοιχεια αφου δεν τα σβηνει απο το connection.anyway.

Πάντα βάζω στοιχεία και γενικά τα κοιτάζω αρκετά συχνά τα settings από δικό μου σκάλωμα και μόνο.

Επίσης υπήρξαν αρκετές φορές που έστελνα firmware update από axiros σε πελάτες σε κάτι ZTE 108N προπολεμικά και έχαναν τα στοιχεία και μετά τους τα περνούσα manual, εκτός από μερικές φορές που τα έπαιρνε το ρουτερ από μόνο του.

Άντε βγάλε άκρη.

Εγώ τα λέω "τυχαία σκαλώματα" :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, HateMe said:

Πάντα βάζω στοιχεία και γενικά τα κοιτάζω αρκετά συχνά τα settings από δικό μου σκάλωμα και μόνο.

Επίσης υπήρξαν αρκετές φορές που έστελνα firmware update από axiros σε πελάτες σε κάτι ZTE 108N προπολεμικά και έχαναν τα στοιχεία και μετά τους τα περνούσα manual, εκτός από μερικές φορές που τα έπαιρνε το ρουτερ από μόνο του.

Άντε βγάλε άκρη.

Εγώ τα λέω "τυχαία σκαλώματα" :P 

Καλα το zte 108 δεν θα επρεπε να το αποκαλεις ρουτερ. επισης εχω δει κολλημα σε αναβαθμιση.να θελει ενδιαμεσο firmware για να πας στο τελευταιο ακομα και απο axiros.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, poulinos είπε

Καλα το zte 108 δεν θα επρεπε να το αποκαλεις ρουτερ. επισης εχω δει κολλημα σε αναβαθμιση.να θελει ενδιαμεσο firmware για να πας στο τελευταιο ακομα και απο axiros.

Και στο καινούριο που είχαν βγάλει τότε είχα περιπτώσεις αρκετές. Το 288 κάπως έτσι. Ούτε θυμάμαι το όνομα και βαριέμαι να ψάξω :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, HateMe said:

Και στο καινούριο που είχαν βγάλει τότε είχα περιπτώσεις αρκετές. Το 288 κάπως έτσι. Ούτε θυμάμαι το όνομα και βαριέμαι να ψάξω :P 

στο 288 το ειχα πετυχει αυτο που σου εγραψα.πολυ πιο παλιο firmware και δεν επαιρνε το new απευθειας .ηθελε το ενδιαμεσο.καλα δεν με παραξενευει να φαει καποιο κολλημα η βαση ή το cpe. σε τοσες χιλιαδες cpe κατι θα τυχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, poulinos είπε

στο 288 το ειχα πετυχει αυτο που σου εγραψα.πολυ πιο παλιο firmware και δεν επαιρνε το new απευθειας .ηθελε το ενδιαμεσο.καλα δεν με παραξενευει να φαει καποιο κολλημα η βαση ή το cpe. σε τοσες χιλιαδες cpe κατι θα τυχει.

Ναι το θυμάμαι και εγώ αυτό με το firmware.

Μας είχαν πει κιόλας να μη στέλνουμε καν τα updates εμείς και απλά στέλναμε περιπτώσεις netlevel2 αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2023 στις 11:15 ΜΜ, poulinos είπε

 

δεν το εχω δοκιμασει αλλα θα πω μια ιδεα.οσο ξερω το Fritz!app κανει ενα Vpn για να το πετυχεις αυτο.πολλοι παροχοι ομως δεν σε βγαζουν στο ιντερνετ με public ip αλλα σε βγαζουν πισω απο cgnat.ισως για αυτο να μην μπορει να παιξει.σε cosmote ειδικα παιζει πολυ cgnat.για να δεις αν εισαι δες τι ip εχεις μεσα απο το Fritz!box>αν ειναι τιποτα 100 ή 10 να ξεκιναει εισαι πισω απο Cgnat οποτε πρεπει να τους παρεις να σε βγαλουν.αλλος τροπος ειναι να δεις τι ip εχει το ρουτερ και τι Ip εχεις στο whatismyipaddress.com. αν ειναι διαφορετικη τοτε εισαι πισω απο cgnat.παρτους τηλεφωνο πες να σε βγαλουν διοτι δεν μπορεις πχ να δεις τις καμερες απο μακρυα αφου δεν παιζει το port forward λογω cgnat.

Καλησπέρα. poulinos είχες δίκιο, η ip ήταν σε cgnat. Ενα τηλέφωνο τους πηρα στην comote και το εβγαλαν οποτε παιζω με κανονική ip.

Βεβαια, το πρόβλημα με το fritzfon δεν λύθηκε (χαχα) αλλά τουλαχιστον δεν θα υπάρχουν περαιταίρω προβλήματα. Αλλωστε κάποιο ticket θα ανοίξω πάλι στην AVM. -))

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, kimmi said:

Καλησπέρα. poulinos είχες δίκιο, η ip ήταν σε cgnat. Ενα τηλέφωνο τους πηρα στην comote και το εβγαλαν οποτε παιζω με κανονική ip.

Βεβαια, το πρόβλημα με το fritzfon δεν λύθηκε (χαχα) αλλά τουλαχιστον δεν θα υπάρχουν περαιταίρω προβλήματα. Αλλωστε κάποιο ticket θα ανοίξω πάλι στην AVM. -))

 

 

δυστυχως δεν ξερω κατι παραπανω για να σου πω. καλο που βγηκες απο cgnat για να εχεις ενα θεμα λιγοτερο.

On 15/01/2023 at 19:43, HateMe said:

Ναι το θυμάμαι και εγώ αυτό με το firmware.

Μας είχαν πει κιόλας να μη στέλνουμε καν τα updates εμείς και απλά στέλναμε περιπτώσεις netlevel2 αν θυμάμαι καλά.

δεν ξερω ποιος τα κανει.απλα πετυχα ενα zte288 πολυ παλιο που ειχε μεσα παλιο firmware και δεν επαιρνε το νεο .ηθελε ενα ενδιαμεσο.δεν θυμαμαι καν ποιο ειχε και ποιο εβαλα και ποιο πηρε στο τελος.τα εχω ξεχασει με τοσα cpe πλεον. κατι εκδοση 16 17 κατι τετοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...