Προς το περιεχόμενο

Τυριά στα Super Market


agamoi-thytai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, lek88 είπε

Το κουτί δεν έχει βάρος!!!! Ούτε ένα γραμμάριο δεν πάει. 

Αυτό που έγραψες είναι από τις μεγαλύτερες πατάτες που έχω διαβάσει ποτέ στο insomnia.

Για σκέψου λίγο, το πιο συνηθισμένο χαρτί Α4 που βάζουμε στους εκτυπωτές μας είναι 80 γραμμάρια ανά τετραγωνικό μέτρο ή 5 γραμμάρια ανά τεμάχιο(21 x 29.7 cm). Υπάρχει περίπτωση λες ένα χάρτινο κουτί τούρτας να ζυγίζει ούτε το 1/5 μιας κόλας Α4?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Νομίζω ότι ζητάμε παράλογα πράγματα.

Το να ζητήσεις να μην σου χρεώσει τη συσκευασία ναι είναι σωστό,δεν το κάνω αλλά δεν θα κατηγορήσω και κάποιον που το κάνει γιατί είναι νόμιμο.

Αλλά να ζητήσω να μου καθαρίσει το τυρί να το τρίψει και μετά να το ζυγίσει ή να μου καθαρίσει τη γραβιέρα και μετά να τη ζυγίσει νομίζω ότι δεν στέκει.

Παππού τα τυριά από τα lidl, τα παίρνεις ζυγισμένα με τη μούχλα ή ζητάς να στην ξύσουν πρώτα;

:P

Sorry grandpa πρέπει να με χεις βαρεθεί με τέτοια σχόλια αλλά πιστεύω ότι αξίζουν και φαίνεται.. Oooops το ξανακανα!!!! 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mad-proffessor είπε

Τι προβολόνε και μασκαρπόνε πάρτε μια φέτα να τελειώνουμε, άντε καμιά γραβιέρα στη τελική. Μα τυριά είναι αυτά;:lol:

Οχι στο χωριο τους αυτα τρωγανε. Προβολονε, μασκαρπινε. Ε ρε μερκελ που σας χρειαζετε.

Κανονιστε τωρα που ερχετε καλοκαιρι να παραπονιεστε που πουλανε το καρπουζι με τη φλουδα. Πρεπει να το αγοραζετε καθαρισμενο χωρις να ζυγιστει η φλουδα. Ποσο χαμηλα θα πεσουμε σαν λαος πια. για τις φλουδες ανοιγουμε θεμα. 

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν μιλάνε για το εξωτερικό του τυριού που το καθαρίζεις έτσι και αλλιώς κακώς διαμαρτυρεται που το καθαρίζει. Εάν το αγόραζες κομμάτι τυρί θα το πλήρωνες κανονικά. Με την ίδια λογική σου θα έπρεπε να σου χρεώνει το τρίψιμο τότε η να στο τρίβει με το εξωτερικό. Η φύρα είναι εις βάρος σου όχι εναντίον του σούπερ μάρκετ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι ποζεράδες της παρέας, όταν αγοράζουν βαρελίσια φέτα να ζητάνε και το ανάλογο τμήμα ξύλου από το βαρέλι.

...και για να μην κάνουμε και τσιγκουνιές, θα πρέπει να απαιτούμε να μας ζυγίσει μαζί το μερίδιο μας από την παλέτα.

Μην πέσει ο έμπορας έξω ρε παιδιά!  Κρίμα είναι!

Επεξ/σία από akeraios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι έμποροι & σ/μ έχουν υπολογίσει στην τιμή κιλού ότι θα μοιράσουν και μεγάλο μέρος της "φύρας" 

σου λένε π.χ.

αρνί ολόκληρο 6ευρώ/κιλό αλλά έχει μέσα συκοταριές/κεφάλι

μισό αρνί μισό στην ιδια τιμή αν πάρεις με το μαζί ή το κεφάλι ή τις συκωταριές

αν θες να διαλέξεις κομμάτι 8ευρώ το κιλό και διάλεγεις το κομμάτι που γουστάρεις.

γιατί? απλά γιατί ο έμπορος το αγοράζει για παράδειγμα 5ευρώ το κιλό ΟΛΟΚΛΗΡΟ το αρνί και αν αρχίσεις να του λες ότι το θέλω στην τιμή του ολόκληρου αλλά να βγάλεις τα ανεπιθύμητα κομμάτια και να μου το ζυγίσεις χωρίς αυτά τότε ο έμπορος πρέπει να σε επιδοτήσει από την τσέπη του.

Εγώ συχνά ζητάω αφαίρεση ανεπιθύμητων κομματιών ή "καθαρισμα" αλλά τους συμπληρώνω ότι προ-ζύγισε το και μετά καθάρισε το να μην νομίζει ότι το παίζω εξυπνάκιας τζαμπατζής. Οποιος νομίζει ότι οι έμποροι πλουτίζουν εις βάρος του ενώ έπρεπε να πουλάνε φθηνότερα , μπορεί να κάνει το επάγγελμα να πλουτίσει και αυτός.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

οι έμποροι & σ/μ έχουν υπολογίσει στην τιμή κιλού ότι θα μοιράσουν και μεγάλο μέρος της "φύρας" 

σου λένε π.χ.

αρνί ολόκληρο 6ευρώ/κιλό αλλά έχει μέσα συκοταριές/κεφάλι

μισό αρνί μισό στην ιδια τιμή αν πάρεις με το μαζί ή το κεφάλι ή τις συκωταριές

αν θες να διαλέξεις κομμάτι 8ευρώ το κιλό και διάλεγεις το κομμάτι που γουστάρεις.

γιατί? απλά γιατί ο έμπορος το αγοράζει για παράδειγμα 5ευρώ το κιλό ΟΛΟΚΛΗΡΟ το αρνί και αν αρχίσεις να του λες ότι το θέλω στην τιμή του ολόκληρου αλλά να βγάλεις τα ανεπιθύμητα κομμάτια και να μου το ζυγίσεις χωρίς αυτά τότε ο έμπορος πρέπει να σε επιδοτήσει από την τσέπη του.

Εγώ συχνά ζητάω αφαίρεση ανεπιθύμητων κομματιών ή "καθαρισμα" αλλά τους συμπληρώνω ότι προ-ζύγισε το και μετά καθάρισε το να μην νομίζει ότι το παίζω εξυπνάκιας τζαμπατζής. Οποιος νομίζει ότι οι έμποροι πλουτίζουν εις βάρος του ενώ έπρεπε να πουλάνε φθηνότερα , μπορεί να κάνει το επάγγελμα να πλουτίσει και αυτός.

Πολύ σωστά τα λες.

Ο έμπορος θα σου πει κάθε φορά την τιμή που πουλάει κι αν συμφωνείς αγοράζεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια ο ζαχαροπλάστης θα βάλει την τούρτα στο κουτί για να την μεταφέρεις αλλά....
το κουτί ζυγίζει 150-250 γραμμάρια αναλόγως το μέγεθος .Το αγοράζει με το κιλό περίπου 3-4 ευρώ
Στο Κοστολόγιο της τούρτας έχει βάλει και το κουτί
Έρχεται λοιπόν η ώρα να το πουλήσει ... του βάζει την τούρτα μέσα με 13,00-18,00 ευρώ το κιλό και εσύ το διπλό πληρώνεις το κουτάκι φίλε εντάξει όλα καλά το δέχομαι ...Δεν δέχομαι όμως ότι απαγορεύετε να σκέφτομαι και να ξέρω τι μου γίνετε σε κάποια στοιχειώδη πράγματα
Σε ότι αφορά το περιτύλιγμα στα τρόφιμα ....
Καλά είναι να σου διπλώσει ένα κοτόπουλο 3,00  ευρώ το κιλό με χασαπόχαρτο 50χ70 και όλο μαζί να κοστίσει 0,70 λεπτά
παραπάνω 
αν όμως σου διπλώσει φιλετάκι με 12,00-19,00 ευρώ το κιλό, ξέρεις ότι πληρώνεις το χασαπόχαρτο 40χ50 όσο την τιμή κιλού του φιλέτου και το πετάς; Να σκεφτόμαστε ότι αγοράζουμε φιλετάκι και όχι χαρτί ας βάλει μικρότερο χαρτί και αν δεν έχει να κόψει όσο χρειάζεται.
Το τριμμένο τυρί .
Ο έμπορας το αγοράζει όπως είναι με την φλούδα και έτσι πρέπει να το πουλάει ασυζητητί τέλος , αν τώρα εσύ θέλεις να σου το τρίψει φυσικά και θα το καθαρίσει ότι ακριβώς κάνεις και εσύ στο σπίτι σου για να το φας .η να πούμε θέλεις και να το κοσκινίσει η ακόμα θέλεις και να του κάνει αφαλάτωση ας σκεφτούμε  ρε παιδιά λιγάκι και ας κοιτάξουμε και την τιμή πακέτου μέσα στις βιτρίνες ψυγεία πόσο κάνει το τριμμένο σφραγισμένο και μετά να πάρουμε αποφάσεις
Τώρα ποιος είναι το κορόιδο και ποιος ο γύφτος δεν ξέρω
μέτρον άριστο φίλε νόμοι υπάρχουν και τους ξέρουν οι τυρέμποροι και οι χασάπηδες αλλά αφού υπάρχουν άνθρωποι με άγνοια  για τι να μην τους εκμεταλλευτούν
Μια άλλη φορά θα πω την γνώμη μου και για το κατεψυγμένο χταπόδι των 18,00 ευρώ το κιλό με τα παγάκια για το φραπέ που διπλασιάζει το βάρος του προϊόντος + το χασαπόχαρτο.......

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όλα τα κατεψυγμένα προιόντα έχουν τιμή κιλού που συμπεριλαμβάνει νόμιμο επίπαγο.

γενικά πράγματι πολλοί έμποροι σκέφτονται πονηρά και "υπερφορτώνουν" φύρα - συσκευασία πάνω από αυτό που αναλογεί.

συνήθως οι οργανωμένες αλυσίδες είναι ποιο "διαφανείς" και ποιο "λογικές" σε τέτοια θέματα.

Η δύναμη του καταναλωτή είναι να διαλέγει από που θα αγοράσει & όχι να περιμένουμε από το κράτος σταλινοπατερούλης να φτιάχνει δαιδαλώδεις νόμους και να προσλαμβάνει αστυνομικούς/τελώνηδες να προσέχουν τον καταναλωτή γιατί είναι χαζός και δεν έχει καταναλωτική συνείδηση. 

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάτε να πάρετε συσκευασμένα τυριά Ή αλλαντικά που μπορεί να έχουν 14-15Ε το κιλό και πάτε να πάρετε τα ίδια ακριβώς χύμα, θα δείτε διαφορές στην τιμή από 2Ε έως και 5Ε το κιλό, αδιανόητο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

όλα τα κατεψυγμένα προιόντα έχουν τιμή κιλού που συμπεριλαμβάνει νόμιμο επίπαγο.

γενικά πράγματι πολλοί έμποροι σκέφτονται πονηρά και "υπερφορτώνουν" φύρα - συσκευασία πάνω από αυτό που αναλογεί.

συνήθως οι οργανωμένες αλυσίδες είναι ποιο "διαφανείς" και ποιο "λογικές" σε τέτοια θέματα.

Η δύναμη του καταναλωτή είναι να διαλέγει από που θα αγοράσει & όχι να περιμένουμε από το κράτος σταλινοπατερούλης να φτιάχνει δαιδαλώδεις νόμους και να προσλαμβάνει αστυνομικούς/τελώνηδες να προσέχουν τον καταναλωτή γιατί είναι χαζός και δεν έχει καταναλωτική συνείδηση. 

Σωστός.
Από την άλλη έτσι όπως έχει παγκοσμιοποιηθεί η κατάσταση και το ολιγοπώλιο είναι στα καλύτερα του, δεν είναι κακό να υπάρχει από το κράτος κάποια στρατηγική παρέμβαση ειδικά σε βασικά αγαθά διαβίωσης.
Για παράδειγμα, θα έπρεπε να παρεμβαίνει δραστικά όταν αγαθά όπως το γάλα, πωλούνται εδώ ακριβότερα απ' ότι στην Γερμανία.
Μεγάαααααααλη συζήτηση βέβαια. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Παντου ετσι τα ζυγιζουνε.

Εσυ να πας να παρεις και τα φρουτα στις τσεπες για να γλιτωσεις 0,01 γραμμαρια

xaxaxaxaxaxaxxaxa δάκρυσα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 ώρες πριν, mp123 είπε

Οχι στο χωριο τους αυτα τρωγανε.

Φιλε στο χωριο μου δεν ειχαμε αμαξια, πειραζει που αγορασα ενα και οδηγω τωρα ή να κατεβαινω με ενα γαιδουρι την Κηφισιας?

 

Παντως ειδικα για το τυρι, οπως ειπαν, ο εμπορος αγοραζει το τυρι ολοκληρο με τη φλουδα κλπ, δεν στεκει να το πουλησει καθαρισμενο, εκτος αν ανεβασει την τιμη για να ισορροπησει, οποτε δεν εχει νοημα. 
Τωρα ειδικα για τις συσκευασιες δεν εχω αποψη, δεν με εχει απασχολησει ιδιαιτερα το θεμα, θεωρω πως αν παρεις κατι που κοστιζει 200 ευρω το κιλο λ.χ. (ο,τι κι αν ειναι αυτο) ισως εκει φαινεται η διαφορα στο ζυγισμα, τωρα στα αλλαντικα κλπ πρεπει να μιλαμε για κατι λεπτα διαφορα οποτε προσωπικα δεν το αξιολογω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...