Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus (OTE)


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 816
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα σας!

Αν στο speedport plus με vdsl 50 ,συνδεσω αυτο το ρουτερ https://www.tp-link.com/gr/home-networking/wifi-router/archer-c6/ ,θα δω διαφορα προς το καλυτερο οσο αφορα το ασυρματο ή τσαμπα τα ευρα;

Οχι οτι ειμαι χαλια,αλλα θα ηθελα κατι καλυτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες πέζει κανενα bandwidth limiter τεσταρισμενο που να λειτουργει καλα; Αυτο το καινουριο speedport plus ειναι τελειως μπακατελα στο να διαχειριζεται πολλαπλες συνδεσεις και δεν εχει QoS που να μπορεις να ρυθμισεις. Πηρα τον ΟΤΕ, η κοπελα που με εξυπηρετουσε δεν ειχε ιδεα και με εβαλε σε αναμονη να ρωτησει. Οταν επεστρεψε μου ειπε πως αυτο που ζηταω το εχει η συσκευη και οταν την ρωτησα πως να το ρυθμισω μου ειπε οτι δεν το υποστηριζουν (;;;;) Τι στο καλο σημαινει αυτο, ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν. Εγω επεμεινα να παρω εξηγηση αλλα δεν εβγαζα καμια ακρη και μου προτεινε να επικοινωνησω με το chat. Εχω πολυ καιρο να δω τετοια ανικανοτητα και μεταθεση ευθυνων.

Τωρα στο προβλημα, επειδη δεν θα βγαλω ακρη με τον ΟΤΕ, θελω ιδεες στο πως να βελτιωσω την κατασταση. Στο παλιο Speedport Entry 2i ειχα φτιαξει τα QoS μου και μπορουσε ο ενας να βλεπει αγωνα online, ο αλλος να κατεβασει κι εγω να πεζω και να λειτουργει ρολοι. Τωρα εναν αγωνα μπαινουμε να δουμε και δεν συνδεετε ουτε facebook στους αλλους. Οι ταχυτητες ειναι καλες, το θεμα οτι ενα pc να ζορισει λιγο την γραμμη, παει εκει ολο το bandwidth και τα υπολοιπα pc μενουν ρεστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, bananes είπε

Παίδες πέζει κανενα bandwidth limiter τεσταρισμενο που να λειτουργει καλα; Αυτο το καινουριο speedport plus ειναι τελειως μπακατελα στο να διαχειριζεται πολλαπλες συνδεσεις και δεν εχει QoS που να μπορεις να ρυθμισεις. Πηρα τον ΟΤΕ, η κοπελα που με εξυπηρετουσε δεν ειχε ιδεα και με εβαλε σε αναμονη να ρωτησει. Οταν επεστρεψε μου ειπε πως αυτο που ζηταω το εχει η συσκευη και οταν την ρωτησα πως να το ρυθμισω μου ειπε οτι δεν το υποστηριζουν (;;;;) Τι στο καλο σημαινει αυτο, ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν. Εγω επεμεινα να παρω εξηγηση αλλα δεν εβγαζα καμια ακρη και μου προτεινε να επικοινωνησω με το chat. Εχω πολυ καιρο να δω τετοια ανικανοτητα και μεταθεση ευθυνων.

Τωρα στο προβλημα, επειδη δεν θα βγαλω ακρη με τον ΟΤΕ, θελω ιδεες στο πως να βελτιωσω την κατασταση. Στο παλιο Speedport Entry 2i ειχα φτιαξει τα QoS μου και μπορουσε ο ενας να βλεπει αγωνα online, ο αλλος να κατεβασει κι εγω να πεζω και να λειτουργει ρολοι. Τωρα εναν αγωνα μπαινουμε να δουμε και δεν συνδεετε ουτε facebook στους αλλους. Οι ταχυτητες ειναι καλες, το θεμα οτι ενα pc να ζορισει λιγο την γραμμη, παει εκει ολο το bandwidth και τα υπολοιπα pc μενουν ρεστα.

ειχα το ιδιο θεμα και προσπαθουσα επι μερες να βρω ακρη με την εξυπηρετηση πελατων.

τελικα κατεληξα στο cosmote@your services, ξεκαθαριστηκε οτι QOS δεν υποστηριζεται.

το amv fritz ειναι μονοδρομος αν χρειαζεσαι το παραπανω οπωσδηποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/12/2019 στις 7:36 ΜΜ, MariannaX είπε

Καλησπερα σας!

Αν στο speedport plus με vdsl 50 ,συνδεσω αυτο το ρουτερ https://www.tp-link.com/gr/home-networking/wifi-router/archer-c6/ ,θα δω διαφορα προς το καλυτερο οσο αφορα το ασυρματο ή τσαμπα τα ευρα;

Οχι οτι ειμαι χαλια,αλλα θα ηθελα κατι καλυτερο...

Τελικα το αγορασα το συγκεκριμενο ρουτερ αλλα τωρα πως το συνδεω;

Τα ενωσα με καλωδιο,αλλα το ρουτερ δε δινει ιντερνετ...Θελει τιποτα ρυθμισεις;

Επισης υπαρχει τροπος να μην το συνδεσω στο speedport και να το βαλω σε αλλη πριζα τηλεφωνου;Για να ειναι κοντα στην τηλεοραση και να το συνδεσω με καλωδιο.

Επεξ/σία από MariannaX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, MariannaX said:

Τελικα το αγορασα το συγκεκριμενο ρουτερ αλλα τωρα πως το συνδεω;

Τα ενωσα με καλωδιο,αλλα το ρουτερ δε δινει ιντερνετ...Θελει τιποτα ρυθμισεις;

Επισης υπαρχει τροπος να μην το συνδεσω στο speedport και να το βαλω σε αλλη πριζα τηλεφωνου;Για να ειναι κοντα στην τηλεοραση και να το συνδεσω με καλωδιο.

Στα windows δες το "Δίκτυο" λογικά θα το έχει σαν συσκευή δικτύου, κανε διπλό κλικ σε αυτό και θα σε πάει στο interface του εκεί θα βάλεις κωδικό και όνομα "admin" και στα 2 και θα το σετάρεις σαν access point.

Επεξ/σία από SeXBOX
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 04/12/2019 at 18:51, George.B said:

poulinos, καλησπέρα.

Στο προηγούμενο ρούτερ που είχα, το ZXHN H168N στο Local Network, είχε μια λειτουργία
Samba Service, στην οποία τσέκαρα το on, στο Host Name έγραφα το όνομα του υπολογιστή μου
Anonymous στο on, apply και αυτό ήταν.

Μπορούσε μετά το WDLXTV_LIVE μέσω του ρούτερ, να συνδεθεί μέσω του υπολογιστή,
γιατί με άλλο τρόπο δεν γίνεται ή τουλάχιστον εγώ δεν έκανα κάτι καλά.

Την ίδια λειτουργία λοιπόν ψάχνω να βρω σε αυτό το ρούτερ...

δες με το νεο firmware αλλιως πιθανοτητα να μην υπαρχει.δες τι αναφερει το manual. κανα fritz 7530 θα ηταν καλυτερη λυση

On 17/12/2019 at 19:36, MariannaX said:

Καλησπερα σας!

Αν στο speedport plus με vdsl 50 ,συνδεσω αυτο το ρουτερ https://www.tp-link.com/gr/home-networking/wifi-router/archer-c6/ ,θα δω διαφορα προς το καλυτερο οσο αφορα το ασυρματο ή τσαμπα τα ευρα;

Οχι οτι ειμαι χαλια,αλλα θα ηθελα κατι καλυτερο...

καλυτερα ενα access point ubiquiti που να ειναι σκετο access point παρα router.αλλιως δες αν μπορεις να κανεις το router να παιξει σαν access point ή να μην χρησιμοποιησεις την wan ωστε να ειναι σαν ενα access point .αν παιζεις σαν ρουτερ εχεις 2 nat κτλ κτλ.

On 19/12/2019 at 20:32, MariannaX said:

Τελικα το αγορασα το συγκεκριμενο ρουτερ αλλα τωρα πως το συνδεω;

Τα ενωσα με καλωδιο,αλλα το ρουτερ δε δινει ιντερνετ...Θελει τιποτα ρυθμισεις;

Επισης υπαρχει τροπος να μην το συνδεσω στο speedport και να το βαλω σε αλλη πριζα τηλεφωνου;Για να ειναι κοντα στην τηλεοραση και να το συνδεσω με καλωδιο.

οχι δεν γινεται να μπει σε αλλη πριζα τηλεφωνου.θελει ethernet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2019 στις 11:21 ΜΜ, bezoss είπε

Φίλος που είχε χοντρό θέμα, παρατήρησε ότι έχει σταματήσει το Battery Drain

Και εγώ νομίζω ότι δεν εχω πλεον battery drain

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υφισταται πλέον το Drain δοκίμασα 3 κινητά που ξεφόρτιζαν πριν στα 8ωρο... τώρα βγάζουν μέρα στα 5ghz και high transmission.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, SeXBOX said:

Δεν υφισταται πλέον το Drain δοκίμασα 3 κινητά που ξεφόρτιζαν πριν στα 8ωρο... τώρα βγάζουν μέρα στα 5ghz και high transmission.

Μετά από τόσο καιρό που κυκλοφορεί το εφτιαξαν.

On 02/01/2020 at 21:49, vasantho said:

Και εγώ νομίζω ότι δεν εχω πλεον battery drain

καλιο αργά παρα ποτέ.το επομενο θα ειναι να βαλουν qos που λενε οτι δεν υπαρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στους γκουρου δικτυαδες!

Μια και οι γνωσεις μου γυρω από τα δικτυα είναι οι βασικες και πλεον παρωχυμενες, ελπιζω αν μπορειτε να με βοηθήσετε.

Εχω το ρουτερ του θεματος, βρίσκεται σε απομακρυσμενο σημειο και γι' αυτό το λογο χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρονια το Xiaomi Mi Repeater 2. Mε καλυπτε σε μεγαλο ποσοστο, όμως οι απαιτησεις ανεβηκαν (online gaming, Netflix streaming σε smart TV) και προσφατα προστεθηκε η αναγκη συνεχομενης λειτουργιας Bluetooth στο κινητο, το οποιο δημιουργει τρομερα μεγαλη μειωση της ταχύτητας. Να προσθεσω ότι από το ιδιο ρουτερ παιρνει ιντερνετ και άλλη οικογενεια στον πανω οροφο, με δικο τους single band (2,4 Ghz) repeater.

Mπορω από το Speedport Plus να εκπέμπω 2 διαφορετικα δικτυα (με διαφορετικο φανταζομαι SSID), το ένα στα 2,4G για το πανω σπιτι και το άλλο 5G για μενα; Αν γινεται, θεωρω ότι μια σωστη κινηση είναι παρω ένα σετ passthrough wifi dual band powerlines με 2 εξοδους ethernet ώστε να κουμπωσω κονσολα και TV, και αφου εγω θα παιζω στα 5G δε θα εχω πρόβλημα και με το Bluetooth.

Ισως να φανει αφελες η/και ανυπαρκτο το πρόβλημα μου, όμως είμαι σε αδιεξοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρέλαβα το συγκεκριμένο router. Οι κάμερες που είχα στο σπίτι οι οποίες λειτουργούν μόνο στα 2,4ghz δεν συνδέονται με τίποτα πλέον στο wifi παρόλο που είναι dual band και έχει και τις δύο συχνότητες. Προσπάθησα να το κάνω να δουλεύει μόνο στα 2,4 αλλά τότε χάθηκε το ιντερνετ. Πρέπει να είναι ενεργοποιημένα και τα δύο.

Με αναγκάζει αυτό να βρω νέες κάμερες που να δουλεύουν στα 5G και να καταξοδευτώ προφανώς. 

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει μια λύση? Η συνδεσή μου είναι 50mbps γιαυτό και μου δώσαν αυτό το router προφανώς (από Cosmote). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/12/2019 στις 3:14 ΜΜ, Nikos_Ar είπε

Καλησπέρα στην παρέα ..

Εγώ είμαι σε macOS και μετά την αναβάθμιση του ρούτερ στην έκδοση 09022001.00.030_OTE3, δεν με αφήνει πλέον να μπώ με Safari στη σελίδα του ρούτερ 192.168.1.1 μπορώ να μπώ από Win7 με Internet explorer  και με Firefox σε macOS. Έχω δοκιμάσει reset 2-3 φορές αλλά τίποτα, με wifi, ethernet ... τίποτα. Με μπλοκάρει το ρούτερ. Γυρίζοντας τώρα στην προηγούμενη έκδοση 09022001_00_021 όλα μια χαρά ... όμως μετά από ώρα κάνει αυτόματα αναβάθμιση και πάλι τα ίδια.

Δεν γνωρίζω μήπως με ρύθμιση στο ρούτερ ξέρει κάποιος να βοηθήσει ?

Αν είναι ευκολο θα το ηθελα κι εγώ το 021 firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα...παρατήρησα 2-3 φορες την ημερα αποσυνδεεται και επανακκινειται , και εμφανιζει στα logs αυτα τα μηνυματα εαν καταλαβα καλα...

...αυτο 2-3 φορες οταν επανακκινειται---->Providing DHCP information to a requesting station has failed (H003)

....και μετα αυτο καμια 20αρια φορες---> DNSv6-error:The DNSv6 Servers 2a02:587:101:0:195:170:0:1 replies Server Failure(2). (P008)

...καποια γνωμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...