Προς το περιεχόμενο

Κάτοχοι oled και γενικότερες απορίες...


Tigio13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Tresorikos είπε

Καλησπέρα παιδιά όταν συνδέουμε μια ηχομπαρα  5.1 για καλυτερο ήχο να μπαίνει σε hdmi arc?  Σκέφτηκα να έχω συνδεδεμένη ηχομπαρα με optical και να την βάλω πίσω μου,  να παίζει και από την tv ήχος  και τα υπόλοιπα ηχεία δεξιά κ αριστερά  στη μέση από tv και μπάρα; τι λέτε αξίζει έτσι;   

Τρομερή και η C2 αλλά Για κοίτα και την c1 και σε μεγαλύτερο μέγεθος.. 

Για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνω η c1 είναι ακριβότερη από τη c2 στις 55 και στις 65 ίντσες. Η b7 ποθ έχω δεν έχει earc αλλά σκέτο arc. Έχω συνδέσει ηχομπάρα μπροστά και 2 ηχεία πίσω για surround. Με το κοντρόλ της tv χειρίζομαι πάλι τον ήχο. 

 

Στις 28/11/2022 στις 6:15 ΜΜ, Skywalker333 είπε

Eίναι τέλεια; Οχι, καμία δεν ειναι.
Αλλά προσωπικά την θεωρώ υπέροχη τηλεόραση και πιστεύω οτι θα την ευχαριστηθείς πολύ. Κ σιγουρα θα δεις μεγαλη βελτιωση απο την Β7 στην C2. Να σου πω την αληθεια κ εγω για αυτην πηγαινα φετος μετα απο τοση ερευνα αλλα μου εκατσε μια καλη εκπτωση στην G2 και τελικα πηρα αυτη μιας κ ηθελα να την βαλω στον τοιχο τελικα ετσι κ αλλιως. :D 

Ότι δεν υπάρχει τέλεια tv το έχω μάθει για τα καλά. Είχα ανοίξει αυτό το topic όταν είχα πάρει την b6 η οποία έβγαλε burn in σε 3 μήνες και αντικαταστάθηκε με την b7. 4.5  χρόνια μετά οριζόντια γραμμή από άκρη σε άκρη στην b7. Τη φωτεινότητα και τα στατικά logos φοβόμουν και τελικά από αλλού μου ήρθε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 756
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

77 άρα oled c1 τι λέτε είναι καλή επιλογή;  το μέγεθος μετράει.. πολύ φοβάμαι δεν υπάρχει επιστροφή άμα μάθεις σε τέτοιο μέγεθος..   Η 5ετη εγγύηση που δίνει κωτσοβολος κλπ είναι αξιόπιστη; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tresorikos είπε

77 άρα oled c1 τι λέτε είναι καλή επιλογή;  το μέγεθος μετράει.. πολύ φοβάμαι δεν υπάρχει επιστροφή άμα μάθεις σε τέτοιο μέγεθος..   Η 5ετη εγγύηση που δίνει κωτσοβολος κλπ είναι αξιόπιστη; 

Παρα πολυ καλη τηλεοραση. Αν ειναι στο budget σου, γιατι οχι, βουρ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από αρκετές μέρες αναμονής παράγγειλα τη c2 της lg. Με την προσφορά της mediamarkt με την εθνική 20% επιστροφή και τιμολόγιο που την έκοψα μου ήρθε τελικά στα 800 € έμμεσα η 55αρα.

Το 1ο που θέλω να κάνω όταν την πάρω είναι να δω πως φαίνεται στο gaming με την κονσόλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Tigio13 είπε

Μετά από αρκετές μέρες αναμονής παράγγειλα τη c2 της lg. Με την προσφορά της mediamarkt με την εθνική 20% επιστροφή και τιμολόγιο που την έκοψα μου ήρθε τελικά στα 800 € έμμεσα η 55αρα.

Το 1ο που θέλω να κάνω όταν την πάρω είναι να δω πως φαίνεται στο gaming με την κονσόλα. 

Πιο κάτω σου ήρθε.... Αφού δε θα πληρώσεις φόρο και την επιστροφή θα την πάρεις μετρητά, ενώ είναι μέσα στην αξία του τιμολόγιο που έχει και ΦΠΑ επίσης.....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα καλύτερα... 😁

Επειδή ψάχνοντας στο νετ χάθηκα, όποιος έχει κάποιον αξιόπιστο για να τη ρυθμίσω σε gaming - netflix-disney+ να στείλει ένα λινκ. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

@Skywalker333 η LG 42C2 είναι σίγουρα 120Hz σε 4Κ?? 

yep

το πανελ της δεν ειναι η τελευταια τεχνολογια της LG (EVO panel) γιατι αυτα βγαινουν μονο σε 55" και πανω και αρα δεν φτανει την ιδια φωτεινοτητα με τα μεγαλα μοντελα, αλλα κατα τα αλλα, τα υπολοιπα specs ειναι πανω κατω ιδια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Skywalker333 είπε

yep

το πανελ της δεν ειναι η τελευταια τεχνολογια της LG (EVO panel) γιατι αυτα βγαινουν μονο σε 55" και πανω και αρα δεν φτανει την ιδια φωτεινοτητα με τα μεγαλα μοντελα, αλλα κατα τα αλλα, τα υπολοιπα specs ειναι πανω κατω ιδια.

Η τελευταίες παρτίδες έρχονται πλέον   με WBE (OLED.EX) EVO panel το νέο της LG αντι για WBC.Εγώ αυτό έτυχα με αγορά πριν από μερικές μέρες. Απλα ήταν λοταρία στην αρχή. Βέβαια παρόλο που έχει τις βελτιώσεις της τεχνολογίας δεν θα την έλεγα σημαντικά πιο φωτεινή από τις WBC, λόγω του μεγάλου pixel density. Το μόνο θέμα είναι ότι είναι πανάκριβες για 42’

WBE (new panel) = 08/00/1/03

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nekrik είπε

Η τελευταίες παρτίδες έρχονται πλέον   με WBE (OLED.EX) EVO panel το νέο της LG αντι για WBC.Εγώ αυτό έτυχα με αγορά πριν από μερικές μέρες. Απλα ήταν λοταρία στην αρχή. Βέβαια παρόλο που έχει τις βελτιώσεις της τεχνολογίας δεν θα την έλεγα σημαντικά πιο φωτεινή από τις WBC, λόγω του μεγάλου pixel density. Το μόνο θέμα είναι ότι είναι πανάκριβες για 42’

WBE (new panel) = 08/00/1/03

nice, δεν ειχα ακουσει κατι για αναβαθμιση των panels ως τωρα, καλο νεο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

nice, δεν ειχα ακουσει κατι για αναβαθμιση των panels ως τωρα, καλο νεο. 

Δυστυχώς όμως δεν έχει την λειτουργία brightness booster των 55’ και πάνω γιατί δεν έχει heatsing και θα λιώσει κανα πάνελ  με τοσο μεγάλο pixel density. Αλλά είναι καλύτερη σε σχέση με τα προηγούμενα πάνελ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, χθες έστησα την τηλεόραση (lg c2) και έχω κάποια πράγματα να μοιραστώ. 

Καταρχάς η τηλεόραση ήρθε μόνο με ζελατίνες και όχι και με μεμβράνες στο πάνελ και πίσω. Επειδή θυμάμαι στην b7 πως είχα βγάλει πολλές μεμβράνες, σκέφτηκα μήπως είναι από επιστροφή, εκθεσιακή ή κάτι τέτοιο. Ύστερα που την άνοιξα βέβαια έκανε κάποια updates σε εφαρμογές και λειτουργικό. 

Με το που σύνδεσα το xbox το βρήκε και μπήκε σε λειτουργία gaming. Πραγματικά το forza horizon 5 είναι άλλο παιχνίδι σε αυτήν την τηλεόραση. 

Ύστερα σύνδεσα και το pc και έπαιξα cod vanguard και spiderman miles morales.

Στο 1ο έπαιζα σταθερά στα 100 fps ενώ στο 2o σταθερά στα 120. Η ερώτηση που έχω όσον αφορά το pc είναι αν υπάρχει λόγος να παίζει κάποιος σε οθόνη όταν έχει τηλεόραση με αυτά τα χαρακτηριστικά. 

Τέλος να πω πως από την b7 στη c2 (5 χρόνια διαφορά περίπου) η τεχνολογία στις oled έχει αλλάξει κατακόρυφα. Η μόνη σχέση που έχει η παλιά μου tv με τη νέα πρέπει να είναι μόνο οι ίντσες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2023 στις 7:32 ΜΜ, Tigio13 είπε

Καλησπέρα, χθες έστησα την τηλεόραση (lg c2) και έχω κάποια πράγματα να μοιραστώ. 

Καταρχάς η τηλεόραση ήρθε μόνο με ζελατίνες και όχι και με μεμβράνες στο πάνελ και πίσω. Επειδή θυμάμαι στην b7 πως είχα βγάλει πολλές μεμβράνες, σκέφτηκα μήπως είναι από επιστροφή, εκθεσιακή ή κάτι τέτοιο. Ύστερα που την άνοιξα βέβαια έκανε κάποια updates σε εφαρμογές και λειτουργικό. 

Με το που σύνδεσα το xbox το βρήκε και μπήκε σε λειτουργία gaming. Πραγματικά το forza horizon 5 είναι άλλο παιχνίδι σε αυτήν την τηλεόραση. 

Ύστερα σύνδεσα και το pc και έπαιξα cod vanguard και spiderman miles morales.

Στο 1ο έπαιζα σταθερά στα 100 fps ενώ στο 2o σταθερά στα 120. Η ερώτηση που έχω όσον αφορά το pc είναι αν υπάρχει λόγος να παίζει κάποιος σε οθόνη όταν έχει τηλεόραση με αυτά τα χαρακτηριστικά. 

Τέλος να πω πως από την b7 στη c2 (5 χρόνια διαφορά περίπου) η τεχνολογία στις oled έχει αλλάξει κατακόρυφα. Η μόνη σχέση που έχει η παλιά μου tv με τη νέα πρέπει να είναι μόνο οι ίντσες... 

και εγω το forza εβαλα πρωτο παιχνιδι στο series Χ να δω 4κ 120hz! εξεπλάγην!

εμένα ειχε ζελατινα και στο πανελ....μηπως ηταν εκθεσιακη τιποτα η καμια επιστροφη απο πελατη που αλλαξε γνωμη😶; (εχω  την επίσημη εισαγωγη αγορασμένη απο Media)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...