Προς το περιεχόμενο

Οι έφηβοι χρησιμοποιούν ολοένα και λιγότερο το Facebook


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού για μαμησια έχουν πια το Tinder.....
Και χωρις να θέλω να φανώ σεξιστής ποιο πολύ οι γκόμενες το χρησιμοποιουν το FB για να περνούν likes και να ταΐζουν το εγώ τους.... όχι πως δεν το κάνουν και άντρες αλλά ποιο πολύ  γυναίκες 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Και ολο περισσοτεροι ειναι οι γριες και οι γεροι που το χρησιμοποιουν...Ισως αυτος ειναι ενας λογος που εχει αποτραβηχτει η νεολαια απο το fb...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Zengar Zombolt είπε

Αφού για μαμησια έχουν πια το Tinder.....
Και χωρις να θέλω να φανώ σεξιστής ποιο πολύ οι γκόμενες το χρησιμοποιουν το FB για να περνούν likes και να ταΐζουν το εγώ τους.... όχι πως δεν το κάνουν και άντρες αλλά ποιο πολύ  γυναίκες 

μπα, γενικα νομιζω ολοι το χρησιμοποιουν σα σαιτ γνωριμιων, αυτοι που κυνηγανε τα like εχουν αλλα 

εν τω μεταξυ τι φαση τωρα πια το tinder? θυμαμαι το ακουγα στο εξωτερικο αλλα δεν ηταν για ελλαδα, και τωρα που χει ερθει δεν μπορω να το χρησιμοποιησω (για θα φαω παντοφλα :P ) και χω μεινει με την απορια πως ειναι 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι έφηβοι το χρησιμοποιούν λιγότερο γιατί έπαψε να στοχεύει στους νέους. Όταν οι νέοι, αποκτήσουν πιο ενήλικα ενδιαφέροντα, πάλι στο facebook θα γυρίσουν, γιατί τα έχει όλα και ακόμα είναι underpriced για όσα προσφέρει.
Marketplace, live streaming etc

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικό αφού το Facebook έχει γεμίσει θείες και τρελές 50αρες τί να κάνουν τα παιδιά...?

 

Ανοίγεις Facebook όλο κόμπλεξ από παππούδες που μας λένε ότι τα πράγματα δεν πάνε καλά (όχι ότι πάνε βέβαια) και φιγούρα από γιαγιάδες που δεν λένε να καταλάβουν την ηλικία τους

 

Επεξ/σία από redcom7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ζωή μου είναι πολύ καλύτερη απο την στιγμή που πήρα την απόφαση να σβήσω μια για πάντα το Facebook και τους 343 φίλους μου, τους περισσότερους απο τους οποίους δεν είχα δει ποτέ. Το σπίτι μου είναι πιο καθαρό, διασκεδάζω μικρές καθημερινές στιγμές χωρίς να με απασχολεί τι κάνει ο καθένας, τι φόρεσε η καθεμιά, το καινούργιο αμάξι που αγόρασε ο τάδε κτλ. Αισθάνομαι οτι μέρα με την μέρα η ιδιωτικότητα μου ενισχύεται και πάλι, χωρίς να μπαίνω στο τρυπάκι να μοιράζομαι με τους πάντες τι τρώω και που βρίσκομαι. Η απόφασή μου αυτή με έκανε να συνειδητοποιήσω πόσο χρόνο ξόδευα στο διαδίκτυο και να αναθεωρήσω την κατανομή του σε περισσότερα παραγωγικά για τον εαυτό μου πράγματα! Σας προτρέπω να κάνετε το ίδιο!

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, redcom7 είπε

Λογικό αφού το Facebook έχει γεμίσει θείες και τρελές 50αρες τί να κάνουν τα παιδιά...?

 

Ανοίγεις Facebook όλο κόμπλεξ από παππούδες που μας λένε ότι τα πράγματα δεν πάνε καλά (όχι ότι πάνε βέβαια) και φιγούρα από γιαγιάδες που δεν λένε να καταλάβουν την ηλικία τους

 

Τώρα που είπες για θείες, τις προάλλες μου έστειλε αίτημα φιλίας ο θείος μου, δεν το έκανα add και τελικά με έκανε follow. Μετά με ρώτησε στο τηλέφωνο αν είδα που μου έστειλε add του λέω εγώ δεν βλέπω τίποτα. Είναι αλήθεια οτι πλέον γονείς και άτομα μεγαλύτερης ηλικίας ανοίγουν λογαριασμούς. Εγώ δεν θέλω απλά να με έχουν add συγγενείς ούτε να βλέπω τα προφίλ τους, οχι πως φοβάμαι ή έχω να κρύψω κάτι αλλά δεν γουστάρω, μόνο 2 συγγενείς που είμαστε συνομήλικοι. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το FB είναι το πιο "ολοκληρωμένο" περιβάλλον περιέχοντας την λειτουργικότητα ΟΛΩΝ των άλλων μαζί. Και φωτογραφίες μπορείς να ανεβάσεις και βίντεο και status και share ειδησεις sites κτλ και ασφαλώς έχει μηνύματα με επισυναπτόμενα κτλ. 

Άρα τι πάει στραβά;

Έχει γίνει άλλη έρευνα για αυτό. Ο κυριότερος λόγος είναι ότι μαζεύτηκαν ΜΕΓΑΛΟΙ. Εστω ότι ο έφηβος έφτιαξε fb όταν ήταν στο δημοτικό ή αργότερα δεν έχει σημασία. Είναι σήμερα μετά από τόσο καιρό  "φίλοι" των εφήβων οι γιαγιάδες, παππούδες, θείες, μανάδες, κλτ.. Είτε γιατί εφτιαξαν και αυτοί fb για να βλέπουν τα εγκόνια τους και να πιάσουν την νεολέα είτε γιατί μεγάλωσαν από το 2007 που είχαν φτιάξει τότε πιο νέοι FB. Όπως και να έχει μαζεύτηκαν "μεγάλοι" συγγενείς!!  Οπότε εφμανίζεται το εξής σενάριο. Ανεβάζει "κώλο" το 16χρονο και παίρνει like από την θεία με μήνυμα "χαιρετίσματα στην μαμά". και απαντάει η μαμά από κάτω "ευχαριστώ να χαίρεσαι και εσύ την κόρη σου" (μπηχτή "μη νομίζεις ότι η δικιά σου είναι καλύτερη")

 

Δεν γίνονται αυτά! Στο ίδιο στέκι μικροί και μεγάλοι και κόλπα με λίστες και δικαιώματα δεν "παίζουν" καθώς είναι πολύπλοκα και θα γίνει λάθος. Ασε που θα μαθευτεί και θα σε εκθέσει.. Οπότε;

 

Οπότε πάμε στο άλλο "cafe" που δεν πάνε παππούδια.. Τόσο απλά! Τα στέκια είναι να αλλάζουν και ένας λόγος είναι ποιοι μαζεύονται εκεί..

  • Like 10
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Federer είπε

Η ζωή μου είναι πολύ καλύτερη απο την στιγμή που πήρα την απόφαση να σβήσω μια για πάντα το Facebook και τους 343 φίλους μου, τους περισσότερους απο τους οποίους δεν είχα δει ποτέ. Το σπίτι μου είναι πιο καθαρό, διασκεδάζω μικρές καθημερινές στιγμές χωρίς να με απασχολεί τι κάνει ο καθένας, τι φόρεσε η καθεμιά, το καινούργιο αμάξι που αγόρασε ο τάδε κτλ. Αισθάνομαι οτι μέρα με την μέρα η ιδιωτικότητα μου ενισχύεται και πάλι, χωρίς να μπαίνω στο τρυπάκι να μοιράζομαι με τους πάντες τι τρώω και που βρίσκομαι. Η απόφασή μου αυτή με έκανε να συνειδητοποιήσω πόσο χρόνο ξόδευα στο διαδίκτυο και να αναθεωρήσω την κατανομή του σε περισσότερα παραγωγικά για τον εαυτό μου πράγματα! Σας προτρέπω να κάνετε το ίδιο!

Μπράβο που κατάφερες και βελτίωσες κάποια πράγματα στην ζωή σου με αυτή την κίνηση. Αλλά να πω και κάποια πράγματα, δεν φταίει το facebook για το πως το χρησιμοποιούμε. Παλιότερα και εγώ το έκραζα αλλά δεν έφταιγε αυτό. Στα θέματα που αναφέρεις, εγώ σηκώνω κάτι μόνο όταν το θέλω, δεν αισθάνομαι να έχει παραβιαστεί η ιδιωτικότητά μου οτι σηκώνω το σηκώνω με δική μου θέληση, όσα άτομα με ενοχλούσαν με οτι σήκωναν έγιναν block από τις ειδοποιήσεις χρονολογίου, μετά από κάποια χρόνια εφαρμογής ηρέμησα. Επίσης έχω φίλους μόνο άτομα που γνωρίζω ή έχω γνωρίζει στο παρελθόν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Μπράβο που κατάφερες και βελτίωσες κάποια πράγματα στην ζωή σου με αυτή την κίνηση. Αλλά να πω και κάποια πράγματα, δεν φταίει το facebook για το πως το χρησιμοποιούμε. Παλιότερα και εγώ το έκραζα αλλά δεν έφταιγε αυτό. Στα θέματα που αναφέρεις, εγώ σηκώνω κάτι μόνο όταν το θέλω, δεν αισθάνομαι να έχει παραβιαστεί η ιδιωτικότητά μου οτι σηκώνω το σηκώνω με δική μου θέληση, όσα άτομα με ενοχλούσαν με οτι σήκωναν έγιναν block από τις ειδοποιήσεις χρονολογίου, μετά από κάποια χρόνια εφαρμογής ηρέμησα. Επίσης έχω φίλους μόνο άτομα που γνωρίζω ή έχω γνωρίζει στο παρελθόν. 

 

Κάθεσαι και απαντάς στο resident troll του insomnia;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν να ξοδεψω το χρόνο μου στα social media,θα διάλεγα το quora  που μαθαίνεις και κάτι καινούργιο. Το μόνο καλό που βρίσκω σε facebook και instagram είναι ότι μπορείς να κάνεις  εύκολα διαφήμιση και πωλήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, NT1G είπε

Κάθεσαι και απαντάς στο resident troll του insomnia;

Αν και μυρίζομαι εύκολα τα troll, αυτόν δεν τον έχω πάρει πρέφα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Αν και μυρίζομαι εύκολα τα troll, αυτόν δεν τον έχω πάρει πρέφα......

 Καλά, δες γενικά τις απαντήσεις του τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...