Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, omitziz είπε

Ερώτηση ,

Είναι ο Χ που ασχολείται μερικά χρόνια με το trading , πιθανότατα να έχει και ανάλογες σπουδές , έχει φτιάξει τα εργαλεία του έχει το portfolio του κτλπ.

Και είναι και Ψ που επειδή είναι μόδα τα crypto αυτό το 🌙 άνοιξε ένα account στο Binance έδωσε και ότι είχε και ένιωσε trader. Άρχισε λοιπόν να πατάει στην τύχη κουμπάκια πράσινα και κόκκινα.

Ποιος πιστεύετε ότι θα βγει κερδισμένος και ποιος χαμένος? 

Να σου πω. Θυμαμαι πριν 20 περιπου χρονια στο πανεπιστημιο σε ενα μαθημα finance που εκανα. Ο καθηγητης μας ελεγε μια ιστορια (που πιθανοτατα ειναι αστικος μυθος). Πηρανε μια ομαδα εμπειρων επενδυτων να φτιαξει ενα Portfolio απο μετοχες και μετα βαλανε μια μαιμου να επιλεγει μετοχες πετωντας βελακια στον τοιχο η κατι αναλογο. Στο τελος οι αποδοσεις ηταν πολυ κοντα με ισως ενα προβαδισμα στη μαιμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, omitziz είπε

Ερώτηση ,

Είναι ο Χ που ασχολείται μερικά χρόνια με το trading , πιθανότατα να έχει και ανάλογες σπουδές , έχει φτιάξει τα εργαλεία του έχει το portfolio του κτλπ.

Και είναι και Ψ που επειδή είναι μόδα τα crypto αυτό το 🌙 άνοιξε ένα account στο Binance έδωσε και ότι είχε και ένιωσε trader. Άρχισε λοιπόν να πατάει στην τύχη κουμπάκια πράσινα και κόκκινα.

Ποιος πιστεύετε ότι θα βγει κερδισμένος και ποιος χαμένος? 

Ο Χ θα βγει κερδισμένος στα δύσκολα και χαμένος στα εύκολα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, omitziz είπε

Ερώτηση ,

Είναι ο Χ που ασχολείται μερικά χρόνια με το trading , πιθανότατα να έχει και ανάλογες σπουδές , έχει φτιάξει τα εργαλεία του έχει το portfolio του κτλπ.

Και είναι και Ψ που επειδή είναι μόδα τα crypto αυτό το 🌙 άνοιξε ένα account στο Binance έδωσε και ότι είχε και ένιωσε trader. Άρχισε λοιπόν να πατάει στην τύχη κουμπάκια πράσινα και κόκκινα.

Ποιος πιστεύετε ότι θα βγει κερδισμένος και ποιος χαμένος? 

Στην ανοδικη αγορα ξεκαθαρα ο Ψ, γιατι κανει ''buy the dips'' και παντα πετυχαινει.

Οταν η αγορα γυρισει και τελειωσουν τα ''buy the dips'' ξεκαθαρα ο X.

Ενας καλος παιχτης φαινεται οταν μπορει να πιασει  κινησεις ''κοντρα στην ταση'', οταν ξερει ποτε να βγει κλπ  κλπ, ολα αυτα θα αρχισουν να φαινονται στην καθοδικη αγορα, στα ευκολα οι περισσοτεροι κερδιζουν, στα δυσκολα θα φανει η αξια ενος καλου παικτη.

Αν παλι ο Ψ για συγκυριακους λογους την κοπανησει με τα κερδη  πριν τελειωσει η ανοδικη αγορα ,θα μπορει να καυχιεται οτι ειναι παιχταρας, ξερω και ενα τετοιο παιχτη που εκανε ΜΙΑ κινηση στη ζωη του,του βγηκε και απο τοτε σταματησε να ασχολειται και καυχιεται οτι ειναι κερδισμενος!

Η τυχη ειναι ενας παραγοντας που μπορει να επηρεασει σε ενα βαθμο και ενα καλο παιχτη, με ενα καλο συστημα, καλες γνωσεις κλπ.

Στατιστικα παντως, μακροπροθεσμα, ο Χ θα ειναι κερδισμενος.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bspus είπε

Να σου πω. Θυμαμαι πριν 20 περιπου χρονια στο πανεπιστημιο σε ενα μαθημα finance που εκανα. Ο καθηγητης μας ελεγε μια ιστορια (που πιθανοτατα ειναι αστικος μυθος). Πηρανε μια ομαδα εμπειρων επενδυτων να φτιαξει ενα Portfolio απο μετοχες και μετα βαλανε μια μαιμου να επιλεγει μετοχες πετωντας βελακια στον τοιχο η κατι αναλογο. Στο τελος οι αποδοσεις ηταν πολυ κοντα με ισως ενα προβαδισμα στη μαιμου.

με γάτες ειναι το πείραμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, kokoviosR είπε

Στην ανοδικη αγορα ξεκαθαρα ο Ψ, γιατι κανει ''buy the dips'' και παντα πετυχαινει.

Οταν η αγορα γυρισει και τελειωσουν τα ''buy the dips'' ξεκαθαρα ο X.

Ενας καλος παιχτης φαινεται οταν μπορει να πιασει  κινησεις ''κοντρα στην ταση'', οταν ξερει ποτε να βγει κλπ  κλπ, ολα αυτα θα αρχισουν να φαινονται στην καθοδικη αγορα, στα ευκολα οι περισσοτεροι κερδιζουν, στα δυσκολα θα φανει η αξια ενος καλου παικτη.

Αν παλι ο Ψ για συγκυριακους λογους την κοπανησει με τα κερδη  πριν τελειωσει η ανοδικη αγορα ,θα μπορει να καυχιεται οτι ειναι παιχταρας, ξερω και ενα τετοιο παιχτη που εκανε ΜΙΑ κινηση στη ζωη του,του βγηκε και απο τοτε σταματησε να ασχολειται και καυχιεται οτι ειναι κερδισμενος!

Η τυχη ειναι ενας παραγοντας που μπορει να επηρεασει σε ενα βαθμο και ενα καλο παιχτη, με ενα καλο συστημα, καλες γνωσεις κλπ.

Στατιστικα παντως, μακροπροθεσμα, ο Χ θα ειναι κερδισμενος.

 

 

 

Ο Ψ θα είναι κερδισμένος μόνο σε bull run εφόσον έχει χαμηλούς στόχους. Σε όλα τα άλλα είναι χαμένος από τον Χ και ο Χ θα του μαζέψει όλο το portfolio.

Είναι όπως στην δουλειά της γυναίκας μου , όταν πάρεις μια παλέτα ένα πινέλο και ένα καμβά δεν έγινες ζωγράφος. Όσο ταλέντο και να έχεις θα κάνεις στην καλύτερη εξαιρετικά κάτω του μετρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως επηρεάζονται οι τιμές από την άνοδο/κάθοδο του BTC Dominance;

Για παράδειγμα αν το BTC Dominance μειώνεται, αυτό σημαίνει ότι πέφτει η τιμη του BTC και ανεβαίνει αυτή των alts;

Γενικά τι συμπεράσματα βγάζουμε από τον δείκτη του BTC Dominance;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mindnever είπε

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως επηρεάζονται οι τιμές από την άνοδο/κάθοδο του BTC Dominance;

Για παράδειγμα αν το BTC Dominance μειώνεται, αυτό σημαίνει ότι πέφτει η τιμη του BTC και ανεβαίνει αυτή των alts;

Γενικά τι συμπεράσματα βγάζουμε από τον δείκτη του BTC Dominance;

Bitcoin Dominance is a measure of how much of the total market cap of crypto is comprised of Bitcoin. ... The most important thing about Bitcoin Dominance is that it can help you understand if altcoins are in a downtrend or uptrend against BTC. When BTC Dominance increases, alts, on the whole, lose value against BTC.

https://cryptocurrencyfacts.com/what-is-bitcoin-dominance/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση.

Έστω ότι το eth2 γίνεται στις 31 Δεκεμβρίου 2021.

Έστω ότι έχω μέχρι τότε 2 eth.

Συνεχίζω να τα έχω και μετά το 2021 σαν eth2 η θα πρέπει να κάνω κάποια διαδικασία ώστε να τα μετατρέψω σε eth2;;

Παράδειγμα... Θα πρέπει να τα κάνω stake κάπου όπως οι validators για να μου δείξει 6% η όχι;

 

 

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vsrs7 είπε

Ερώτηση.

Έστω ότι το eth2 γίνεται στις 31 Δεκεμβρίου 2021.

Έστω ότι έχω μέχρι τότε 2 eth.

Συνεχίζω να τα έχω και μετά το 2021 σαν eth2 η θα πρέπει να κάνω κάποια διαδικασία ώστε να τα μετατρέψω σε eth2;;

 

 

Συνεχίζεις κανονικά και τα έχεις σαν ''eth2''

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Vsrs7 είπε

Ερώτηση.

Έστω ότι το eth2 γίνεται στις 31 Δεκεμβρίου 2021.

Έστω ότι έχω μέχρι τότε 2 eth.

Συνεχίζω να τα έχω και μετά το 2021 σαν eth2 η θα πρέπει να κάνω κάποια διαδικασία ώστε να τα μετατρέψω σε eth2;;

 

 

Τίποτα δεν χρειάζεται να κάνεις.. Βέβαια όπως πάνε τα πράματα πάλι θα το αναβάλουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, omitziz είπε

Τίποτα δεν χρειάζεται να κάνεις.. Βέβαια όπως πάνε τα πράματα πάλι θα το αναβάλουν

Δηλαδή τι εννοείς; Μιλάς για την πτώση ή κάτι άλλο που μου έχει διαφύγει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
16 λεπτά πριν, djphilip είπε

Δηλαδή τι εννοείς; Μιλάς για την πτώση ή κάτι άλλο που μου έχει διαφύγει; 

To roadmap σε γενικές γραμμές τηρείται , το πρόβλημα τους ότι ποτέ δεν ήταν σωστοί στους χρόνους και όλο βάζουν αναβολές. Κανονικά έπρεπε να έχουμε περάσει σε φουλ eth2 Dec 2020.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, omitziz είπε

Τίποτα δεν χρειάζεται να κάνεις.. Βέβαια όπως πάνε τα πράματα πάλι θα το αναβάλουν

Καλύτερα μπας και προλάβω να μαζέψω 32 eth σε 3-4 χρόνια να γίνω κι εγώ Validator 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...