Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, panospeter είπε

Τι να πει ο άνθρωπος, είναι προφανές.

Δεν μπορεί να κάνουν όλες οι φάλαινες την ίδια στιγμή dump. Το BTC  θα πήγαινε στα τάρταρα και κάποιες θα αναγκαζόντουσαν να πουλήσουν φθηνά/με ζημιά.

Έτσι παίρνει μία μία σειρά και οι υπόλοιπες (μαζί με το κοσμάκη του buy the dip) βοηθάνε να ξανααναίβει. Μετά μένει σταθερό για λίγες μέρες μέχρι να δημιουργηθεί εμπιστοσύνη για νέές επενδύσεις και μόλις αναίβει στα 37-38K παίρνει σειρά η επόμενη φάλαινα να κάνει dump.

Για αυτό είπα ότι σε προηγούμενο σχόλιο ότι με ξεπερνάει η μεταβλητότητα που έχει το BTC μέσα σε ένα εξάωρο. Όταν έχεις να ανταγωνιστείς bot και μια binance που παγώνει τις συναλλαγές στα μεγάλα dip,  είναι δεδομένο ότι θα βγεις χαμένος.

Ερώτηση: με ποιο τρόπο συνεννοούνται οι φάλαινες μεταξύ τους και κάνουν manipulate την αγορά ακολουθώντας τις ίδιες στρατηγικές? Αν εξαιρέσουμε 2-3 γνωστές στο κοινό φάλαινες, καθώς τους γνωστούς θεσμικούς επενδυτές, οι υπόλοιπες φάλαινες είναι άγνωστες. Πως γίνεται ταυτόχρονα να ακολουθούν την ίδια στρατηγική? Πόσο μάλλον να συνεννοουνται να μην κάνουν την ίδια στιγμή dump όπως λες. Εδώ μέσα αν ρωτήσουμε 100 άτομα ο καθένας θα έχει άλλη στρατηγική. 

Επεξ/σία από zananiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, zananiro είπε

Ερώτηση: με ποιο τρόπο συνεννοούνται οι φάλαινες μεταξύ τους και κάνουν manipulate την αγορά ακολουθώντας τις ίδιες στρατηγικές? Αν εξαιρέσουμε 2-3 γνωστές στο κοινό φάλαινες, καθώς τους γνωστούς θεσμικούς επενδυτές, οι υπόλοιπες φάλαινες είναι άγνωστες. Πως γίνεται ταυτόχρονα να ακολουθούν την ίδια στρατηγική? Εδώ μέσα αν ρωτήσουμε 100 άτομα ο καθένας θα έχει άλλη στρατηγική. 

Άγνωστες σε εσένα και εμένα.

Μεταξύ τους λες να μην ξέρουν ποιός είναι ποιός;;

Δεν είσαι τόσο βαθιά χωμένος ώστε να τους γνωρίζεις. Ούτε εσύ, ούτε ο καθένας μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Vsrs7 είπε

Άγνωστες σε εσένα και εμένα.

Μεταξύ τους λες να μην ξέρουν ποιός είναι ποιός;;

Δεν είσαι τόσο βαθιά χωμένος ώστε να τους γνωρίζεις. Ούτε εσύ, ούτε ο καθένας μας...

Μπορεί να έχει περισσότερα από ένα πορτοφόλια ο καθένας , που έχει δηλαδή.

Εδω ο βιταλικ έχει ένα φανερό με 333Κ eth και 3 κρυφά με πολλαπλάσια. Μόνο το μικρό έχει δώσει public , χαζος είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, omitziz είπε

Μπορεί να έχει περισσότερα από ένα πορτοφόλια ο καθένας , που έχει δηλαδή.

Εδω ο βιταλικ έχει ένα φανερό με 333Κ eth και 3 κρυφά με πολλαπλάσια. Μόνο το μικρό έχει δώσει public , χαζος είναι ?

Σωστό και αυτό. Αλλά είμαι σίγουρος ότι αυτός ο μπαγλαμάς, γνωρίζει καλά, ποιοί άλλοι μπαγλαμαδες έχουν πολλά crypto καβαντζα, τους οποίους εμείς δεν τους ξέρουμε 😉

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Άγνωστες σε εσένα και εμένα.

Μεταξύ τους λες να μην ξέρουν ποιός είναι ποιός;;

Δεν είσαι τόσο βαθιά χωμένος ώστε να τους γνωρίζεις. Ούτε εσύ, ούτε ο καθένας μας...

Οι φάλαινες είναι λόμπι. Ξέρει ο ένας τον άλλον. Δες και αυτό για τους vip:

  • Exclusive annual VIP dinner with the Binance team and partners

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Άγνωστες σε εσένα και εμένα.

Μεταξύ τους λες να μην ξέρουν ποιός είναι ποιός;;

Δεν είσαι τόσο βαθιά χωμένος ώστε να τους γνωρίζεις. Ούτε εσύ, ούτε ο καθένας μας...

 

33 λεπτά πριν, omitziz είπε

Μπορεί να έχει περισσότερα από ένα πορτοφόλια ο καθένας , που έχει δηλαδή.

Εδω ο βιταλικ έχει ένα φανερό με 333Κ eth και 3 κρυφά με πολλαπλάσια. Μόνο το μικρό έχει δώσει public , χαζος είναι ?

Σίγουρα κάποιοι γνωρίζονται, απλά αυτό που κυκλοφορεί είναι ότι το 40% του btc το κατέχουν 1000 πορτοφόλια. Οπότε αν ισχύει κάτι τέτοιο, μου φαίνεται δύσκολο να μπορούν να συνεννοηθούν. Εκτός και αν όπως λέει και ο @omitziz είναι λίγα άτομα με πολλα πορτοφόλια. Από την άλλη έστω και ένας μικρός αριθμός να συνεννοηθεί, μπορεί να κινήσει τα νήματα. Βέβαια δεν σημαίνει ότι αν κάποιος είναι φάλαινα τον ενδιαφέρει να κάνει και manipulate την αγορά όπως πχ τα δίδυμα αδέρφια που έχουν δηλώσει ότι δεν ασχολούνται, απλά κάνουν HODL. 

Anyway, εκει που θέλω να καταλήξω είναι ότι τις περισσότερες φορές όταν είναι δύσκολο να εξηγήσουμε κάποια πράγματα στην αγορά των crypto το αποδίδουμε στις φάλαινες. Κάθε φορά που γίνεται ένα pump ή dump αποδίδεται στις φάλαινες. Και εγώ εκεί το αποδίδω, απλά μου δημιουργούνται διάφορες απορίες και θεωρώ ότι αυτό δεν είναι υγιές και δεν συνάδει με το decentralization. 

Επεξ/σία από zananiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 λεπτά πριν, cliobaccarra είπε

Ξερει κανεις σε ποιο σημειο του διαγραμματος wyckoff βρισκομαστε ακριβως;

Πολυ φοβαμαι οτι το σημερινο Pump δεν θα ειναι για καλο...

Άλλος λέει phase C άλλος Ε άλλος spring άλλος  summer. Ότι θέλει κλασσικά γράφει ο καθένας και ταιριάζει τα charts με τα γούστα του.

Ποιο πολύ ταιριάζει όμως το Β προς C με το spring και μέγιστο dip να έρχεται το αμέσως επόμενο διάστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, cliobaccarra είπε

Ξερει κανεις σε ποιο σημειο του διαγραμματος wyckoff βρισκομαστε ακριβως;

Πολυ φοβαμαι οτι το σημερινο Pump δεν θα ειναι για καλο...

Πονηρη ερωτηση. 

Στο 15λεπτο? Στης 1 ωρας? Στο 4 ωρο? Στης ημερας? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, mourgakos2007 είπε

Πονηρη ερωτηση. 

Στο 15λεπτο? Στης 1 ωρας? Στο 4 ωρο? Στης ημερας? 

 

Το μεγάλο κόλπο είναι που θα βάλεις την αρχή , το 2011 ,το 2019 , το 2020 ή το 2021? Μετά ορίζεις.και τα κεράκια , ζουμαρεις ανάλογα και είσαι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάτι που να δικαιολογεί κάπως που να βάλεις την αρχή;  Η τελικά όλα είναι αλλά λόγια να αγαπιόμαστε;

Προσπαθώ από εχτές να βγάλω μια άκρη η να βρω κάτι αισιόδοξο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, cliobaccarra είπε

Υπάρχει κάτι που να δικαιολογεί κάπως που να βάλεις την αρχή;  Η τελικά όλα είναι αλλά λόγια να αγαπιόμαστε;

Προσπαθώ από εχτές να βγάλω μια άκρη η να βρω κάτι αισιόδοξο!

Θα ψηφισω το "άλλα λογια να αγαπιομαστε" 

Δυο τρόποι υπάρχουν για να βγαλεις λεφτα. 

Τα ξεχνας για χρόνια ή κάνεις trading.  Δεν βλεπω να έχει καμμια σημασια στο που βρισκεσαι στο διαγραμμα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, zananiro είπε

Ερώτηση: με ποιο τρόπο συνεννοούνται οι φάλαινες μεταξύ τους και κάνουν manipulate την αγορά ακολουθώντας τις ίδιες στρατηγικές? Αν εξαιρέσουμε 2-3 γνωστές στο κοινό φάλαινες, καθώς τους γνωστούς θεσμικούς επενδυτές, οι υπόλοιπες φάλαινες είναι άγνωστες. Πως γίνεται ταυτόχρονα να ακολουθούν την ίδια στρατηγική? Πόσο μάλλον να συνεννοουνται να μην κάνουν την ίδια στιγμή dump όπως λες. Εδώ μέσα αν ρωτήσουμε 100 άτομα ο καθένας θα έχει άλλη στρατηγική. 

Χρειάζεται να συνεννοηθούν ?

Όταν 1, 2, 3 φάλαινες βλέπουν την τιμή να κατρακυλάει δεν θα χρησιμοποιήσουν τα διαθέσιμα κεφάλαια τους (ή δανικά) για να ξαναανεβάσουν την τιμή ?

Είναι δυνατό οι retail επενδυτές να κάνουν pump το BTC 4Κ σε έξι ώρες ?

Το bear market θα διαρκέσει πολύ περισσότερο απο το 2017, καθώς τώρα μπήκαν μεγαλύτεροι παίχτες.

Επεξ/σία από panospeter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zananiro είπε

 

Σίγουρα κάποιοι γνωρίζονται, απλά αυτό που κυκλοφορεί είναι ότι το 40% του btc το κατέχουν 1000 πορτοφόλια. Οπότε αν ισχύει κάτι τέτοιο, μου φαίνεται δύσκολο να μπορούν να συνεννοηθούν. Εκτός και αν όπως λέει και ο @omitziz είναι λίγα άτομα με πολλα πορτοφόλια. Από την άλλη έστω και ένας μικρός αριθμός να συνεννοηθεί, μπορεί να κινήσει τα νήματα. Βέβαια δεν σημαίνει ότι αν κάποιος είναι φάλαινα τον ενδιαφέρει να κάνει και manipulate την αγορά όπως πχ τα δίδυμα αδέρφια που έχουν δηλώσει ότι δεν ασχολούνται, απλά κάνουν HODL. 

Anyway, εκει που θέλω να καταλήξω είναι ότι τις περισσότερες φορές όταν είναι δύσκολο να εξηγήσουμε κάποια πράγματα στην αγορά των crypto το αποδίδουμε στις φάλαινες. Κάθε φορά που γίνεται ένα pump ή dump αποδίδεται στις φάλαινες. Και εγώ εκεί το αποδίδω, απλά μου δημιουργούνται διάφορες απορίες και θεωρώ ότι αυτό δεν είναι υγιές και δεν συνάδει με το decentralization. 

Τα πιο πολλά dip τα κάνουν οι miners. Το glassnode cryptoquant δίνει πολλές πληροφορίες που είναι πιο έγκυρες και απο την ανάλυση των διαγραμμάτων. 

Edit: Λάθος site

 

Επεξ/σία από mcstefan7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...