Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, thessalonik είπε

Πιστευεται οτι ειμασε σε cycle πτωσης πριν αρχισει

Το 99.9% εδώ λέει ότι είμαστε στη μέση του bull run και θα πάρει χρόνια να πάμε σε bear run και crypto Winter.

Άλλωστε φαίνεται και στο 3D chart

 

Screenshot_20210715-192757.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, laserjesus είπε

Το 99.9% εδώ λέει ότι είμαστε στη μέση του bull run και θα πάρει χρόνια να πάμε σε bear run και crypto Winter.

Άλλωστε φαίνεται και στο 3D chart

 

Screenshot_20210715-192757.jpg

Ειμαι καινουργιος στον χωρο και εχω καποιες αποριες. Για παραδειγμα πριν μερικους μηνες το Bitcoin ηταν στα 65.000$ και τωρα κοντευει στα 31.000$. Αυτο ειναι > 50% πτωση, αρα ειναι ευλογο να ρωτησω πως ειναι δυνατον να ειμαστε στη μεση ενος bullrun? Αφου πεφτουν οι τιμες. Εμενα για bear marker μου κανει και ανησυχω γιατι δεν ξερω ποσο κατω θα παει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thessalonik είπε

Ειμαι καινουργιος στον χωρο και εχω καποιες αποριες. Για παραδειγμα πριν μερικους μηνες το Bitcoin ηταν στα 65.000$ και τωρα κοντευει στα 31.000$. Αυτο ειναι > 50% πτωση, αρα ειναι ευλογο να ρωτησω πως ειναι δυνατον να ειμαστε στη μεση ενος bullrun? Αφου πεφτουν οι τιμες. Εμενα για bear marker μου κανει και ανησυχω γιατι δεν ξερω ποσο κατω θα παει.

Φίλε μου εγώ σου μετέφερα ότι έχουν γράψει εδώ τις τελευταίες μέρες δεν ξέρω παραπάνω. Το μόνο που ξέρω είναι ότι ο καθένας σκέφτεται την θέση του και μόνο. Εάν έχει εγκλωβιστεί στα 44Κ θα κάνει το παν να πείσει όσο ποιο πολύ κόσμο μπορεί γιατί νομίζει ότι θα κουνήσει την αγορά προς τα πάνω μπας και ρεφαρει τα χαμένα.

Άλλοι δεν έχουν θέση και περιμένουν να πέσει στα τάρταρα μπας και πιάσουν καλή θέση.

Στη προηγούμενη σελίδα δες το post του nepe και θα καταλάβεις ότι πρέπει να βασίζεσαι μόνο σε εσένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια:

Σύμφωνα με το δείκτη NUPL δεν μπήκαμε ακόμα σε bear market διότι το BTC βρίσκεται ακόμα στη φάση Optimism Anxiety! Στο bear market θα πρέπει να αγγίξουμε hope - fear και Capitulation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Με λίγα λόγια:

Σύμφωνα με το δείκτη NUPL δεν μπήκαμε ακόμα σε bear market διότι το BTC βρίσκεται ακόμα στη φάση Optimism Anxiety! Στο bear market θα πρέπει να αγγίξουμε hope - fear και Capitulation.

Εσυ προσωπικα πως πιστευεις θα εξελιχθουν οι τιμες των κρυπτο? θα πεσουν και αλλο πριν ανεβουν?
 
 
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, thessalonik είπε
Εσυ προσωπικα πως πιστευεις θα εξελιχθουν οι τιμες των κρυπτο? θα πεσουν και αλλο πριν ανεβουν?
 
 
 
 

Θα ανέβουν;

 

(δεν είναι εποχή να ασχολείσαι, μείνε μακρυά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Θα ανέβουν;

 

(δεν είναι εποχή να ασχολείσαι, μείνε μακρυά)

Σίγουρα θα ανέβουν πέφτοντας διότι είναι γνωστό ότι ανεβενεις πέφτοντας …… νόμος βαρύτητας κλπ κλπ ….. τουτεστην ποιο αξιόπιστα θα σου απαντήσει καφετζού παρά επενδυτής !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thessalonik είπε
Εσυ προσωπικα πως πιστευεις θα εξελιχθουν οι τιμες των κρυπτο? θα πεσουν και αλλο πριν ανεβουν?
 

Βρισκόμαστε σε αρνητική τάση. Ναι είναι στενάχωρο να βλέπεις το κεφάλαιό σου -50%, αλλά νομίζω λίγο πολύ οι περισσότεροι το έχουμε ζήσει αυτό. Καταλαβαίνω γιατί ρωτάς, αλλά αν γνώριζα πραγματικά τι θα γίνει, ήδη θα είχα βγει σε πρόωρη σύνταξη και μόνιμες διακοπές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thessalonik είπε

Ειμαι καινουργιος στον χωρο και εχω καποιες αποριες. Για παραδειγμα πριν μερικους μηνες το Bitcoin ηταν στα 65.000$ και τωρα κοντευει στα 31.000$. Αυτο ειναι > 50% πτωση, αρα ειναι ευλογο να ρωτησω πως ειναι δυνατον να ειμαστε στη μεση ενος bullrun? Αφου πεφτουν οι τιμες. Εμενα για bear marker μου κανει και ανησυχω γιατι δεν ξερω ποσο κατω θα παει.

Bear market k winter ειναι στο 80-. Συμφωνα με την ιστορία. 

Το - 50 ειναι "διορθωση"  κ "ξεκαρταρισμα" 

Μην με ρωτας αν θα ανέβει ή θα πεσει. Στα 30 με 31 πάντως έχει πολυ καλο support.

Εται φιδακι που παει η αγορά, μου φαίνεται οτι μονο τα bot "ασχολούνται" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/7/2021 στις 1:30 ΜΜ, pp6210 είπε

ερώτηση αδαούς στη μεταφορά νομισμάτων απο binance σε mobile wallet: σε καποια νομίσματα, το coinomi (και το trust) δίνουν επιλογή ERC20 και BEP20 ή ΒΕΡ2,

π.χ. στο FTM έχω ERC20 και ΒΕΡ2, φανταζομαι αν τα μεταφερω στο πορτοφολι μεσω ERC20 τοτε θα πρεπει να τα ξαναστείλω σε ERC20 wallet σωστά; αν τα BEP δινουν καλύτερα fees και σκοπεύω μονο να μεταφερω απο και προς binance να επιλέξω αυτό;

ξανα φέρνω την ερώτηση γιατί πήγα να μεταφέρω τα LINK μου και βλέπω οτι αν τα βαλω στο ERC20 address του coinomi θα εχω fee 0,86link ενω αν χρησιμοποιήσω την BEP2 address εχει fee μόνο 0,002link. Υπάρχει κάποιος λόγος να μην διαλέξω BEP2, αφού αν θελήσω να τα πουλήσω, πάλι στην binance θα τα στείλω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, pp6210 είπε

ξανα φέρνω την ερώτηση γιατί πήγα να μεταφέρω τα LINK μου και βλέπω οτι αν τα βαλω στο ERC20 address του coinomi θα εχω fee 0,86link ενω αν χρησιμοποιήσω την BEP2 address εχει fee μόνο 0,002link. Υπάρχει κάποιος λόγος να μην διαλέξω BEP2, αφού αν θελήσω να τα πουλήσω, πάλι στην binance θα τα στείλω....

Πρόκειται για δύο διαφορετικά chains. To BEP2 είναι της Binance. Αν τα στείλεις εκεί μετά θα πρέπει να τα κάνεις swap στο ERC20 (αν θες να τα στείλεις σε άλλο ανταλλακτήριο που δεν υποστηρίζει BEP2) κάτι που δεν νομίζω να γίνεται στο coinomi. 

Οπότε από εμένα erc20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα έβαλα sell orders στο υψηλότερο price που μου επέτρεπε η binance.

παράδειγμα με αγορά Theta στα 6.2ευρώ μου επέτρεψε max sell order τα 21ευρώ δηλαδή στο 3x περίπου.

αντίστοιχα έκανα και στο Vechain.

Αν κάποια στιγμή λοιπόν πιάσουν τα alts που επένδυσα ένα 3x της τωρινής τιμής τους θα μαζέψω τα κέρδη και θα ξανατοποθετηθώ στο μέλλον ανάλογα με την πορεία του crypto market είτε στα ίδια projects είτε σε άλλα μελλοντικά που μπορεί να παρουσιαστούν.

Μέχρι τότε sit back and relax. hodl for eternity και ξεχνάω το ποσό που έχω βάλει μέσα.

Αν το 3x γίνει σε 1χρόνο so be it. Αν γίνει σε 2 χρόνια πάλι so be it.

Να κοιμάστε άνετα τα βράδια και να προχωράτε με τη ζωή σας. Αν στηριχθήκατε στο να τζογάρετε μπας και δείτε άσπρη μέρα ξεκινήστε σχέδια απεμπλοκής με τις λιγότερες απώλειες και βρείτε άλλες πηγές εισοδήματος να ισοφαρήσετε τη χασούρα. Μπορεί να είμαστε μεταξύ 30-35Κ όλο το καλοκαίρι. Το βαρέλι ΕΧΕΙ πάτο κοντά στα 30Κ......(ίσως για λίγο να σπάσει και το 30 αλλά αν δε μείνει καιρό εκεί....και ξανανέβει τι είχαμε τι χάσαμε)

Η ιστορία και τα γραφήματα δείχνουν οτι η περιοχή των 30 δεν έχει χαμένους αν δε κουνηθούν χεσμένοι να βγουν. Το BTC και τα cryptos ήρθαν για να μείνουν. Αν αντέχετε απλά κλείστε τα όλα και τα ξαναβλέπετε μήνες μετά.

Εφόσον έπιασε τα 64Κ γιατί όχι να μην πάει και 80Κ. Μας νοιάζει το πότε; όχι εκτός αν εξαρτάστε από τα χρήματα που τοποθετήσατε.

Επεξ/σία από greekfragma
  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω αφήσει για λίγο το trading και έχω αρχίσει να μαθαίνω πώς μπορεί να βγει κέρδος στα DeFi.

Υπάρχουν αρκετές ευκαιρίες σε νέα τοκενς που έχει το κάθε DeFi και μέσω του τεράστιου ποσοστού yield farming που σου προσφέρει τις πρώτες ημέρες μπορείς να κερδίσεις κάτι.

Βέβαια, προφανώς και ο συγκεκριμένος τρόπος επένδυσης αγγίζει τα όρια του τζόγου, αλλά δεν μας απασχολεί εάν βγαίνει κάτι.

Ακόμη πειραματίζομαι με μικρά ποσά γιατί ο κίνδυνος να την πατήσεις με rug pull ή να εγκλωβιστείς σε λάθος επιλογή είναι μεγάλος.

Σε ορισμένες περιπτώσεις μπορείς να βρεις optimizer που να σου απογειώσει την απόδοση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greekfragma είπε

Σήμερα έβαλα sell orders στο υψηλότερο price που μου επέτρεπε η binance.

παράδειγμα με αγορά Theta στα 6.2ευρώ μου επέτρεψε max sell order τα 21ευρώ δηλαδή στο 3x περίπου.

αντίστοιχα έκανα και στο Vechain.

Αν κάποια στιγμή λοιπόν πιάσουν τα alts που επένδυσα ένα 3x της τωρινής τιμής τους θα μαζέψω τα κέρδη και θα ξανατοποθετηθώ στο μέλλον ανάλογα με την πορεία του crypto market είτε στα ίδια projects είτε σε άλλα μελλοντικά που μπορεί να παρουσιαστούν.

Μέχρι τότε sit back and relax. hodl for eternity και ξεχνάω το ποσό που έχω βάλει μέσα.

Αν το 3x γίνει σε 1χρόνο so be it. Αν γίνει σε 2 χρόνια πάλι so be it.

Να κοιμάστε άνετα τα βράδια και να προχωράτε με τη ζωή σας. Αν στηριχθήκατε στο να τζογάρετε μπας και δείτε άσπρη μέρα ξεκινήστε σχέδια απεμπλοκής με τις λιγότερες απώλειες και βρείτε άλλες πηγές εισοδήματος να ισοφαρήσετε τη χασούρα. Μπορεί να είμαστε μεταξύ 30-35Κ όλο το καλοκαίρι. Το βαρέλι ΕΧΕΙ πάτο κοντά στα 30Κ......(ίσως για λίγο να σπάσει και το 30 αλλά αν δε μείνει καιρό εκεί....και ξανανέβει τι είχαμε τι χάσαμε)

Η ιστορία και τα γραφήματα δείχνουν οτι η περιοχή των 30 δεν έχει χαμένους αν δε κουνηθούν χεσμένοι να βγουν. Το BTC και τα cryptos ήρθαν για να μείνουν. Αν αντέχετε απλά κλείστε τα όλα και τα ξαναβλέπετε μήνες μετά.

Εφόσον έπιασε τα 64Κ γιατί όχι να μην πάει και 80Κ. Μας νοιάζει το πότε; όχι εκτός αν εξαρτάστε από τα χρήματα που τοποθετήσατε.

Δηλαδή έχεις σκοπό να κάνεις HODL μερικά χρόνια και τα αφήνεις στο exchange και όχι σε cold wallet ?

Μαααααααλιστα.

Και ένας πούμε ότι γουστάρεις να ζεις επικίνδυνα και δεν σε νοιάζει να έχουν άλλοι τα coins σου γιατί δεν τα βάζεις να παίρνεις interest? Εκτός εάν σε νοιάζουν μόνο τα πολλαπλάσια και τα 20% σε 2 χρόνια σου φαίνονται αστεία ποσά.(χωρίς να κάνεις τίποτα)

Όσο για το έπιασε τα 64 γιατί να μην πάει 80 είμαι μαζί σου και σίγουρα θα πάει και παραπάνω. Αλλά θα βγάλει ένα 30% αυτός που μπήκε στα 60 και 340% αυτός που θα μπει στα 25. Σιγά την διαφορά και οι 2 κερδισμένοι ειναι .. oh wait.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα μπω σε πλήρεις λεπτομέρειες του τι θα κάνω το porftolio μου @laserjesus

τη γενική ιδέα λέω σε όσους αγχώνονται ή κλειδώθηκαν σε ψηλότερες τιμές.

Το αν θα τα βάλω για interest είναι όντως μια επιλογή. 

Δε θα κάτσω όμως να κάνω σούπερ ανάλυση τι πιστεύω. Άλλωστε εδώ μέσα κανένας μας δεν είναι ο Τζιζους της αλήθειας ή ο Τζίζους του αλάθητου του θείου Πάπα.

Το πόσο % κέρδος είναι ικανοποιημένος ο καθένας είναι προσωπική επιλογή και δε μας πέφτει λόγος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...