Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mcstefan7 είπε

Το trading δεν είναι τζόγος (αν ξέρεις τι κάνεις).

Το manual day trading σε shiba κλπ shitcoins ειναι ανωτατου επιπεδου τζογος με σημαδεμενη τραπουλα κιολας.

Το manual day trading σε πιο υψηλου market cap coins ειναι επισης pure τζογος , απλα οχι με τοσο σημαδεμενη τραπουλα οσο στα shitcoins. Η μονη εξαιρεση θα μπορουσε να ειναι το bitcoin που εχει καποιες πιο συγκεκριμενες νορμες στη συμπεριφορα του.

Οποιος υποστηριζει οτι μακροπροθεσμα με χερατο καθημερινο trading στα κρυπτο εχει κερδος, συγκεντρωνει συντριπτικες πιθανοτητες να λεει ψεματα ή να εχει πολυ επιλεκτικη μνημη, συγκεκριμενα να θυμαται μονο τα trades που δωσανε κερδος. Και οι δυο συμπεριφορες ειναι συμπεριφορες οχι απλου τζογαδορου, αλλα αρρωστου που το παει για αστεγος απο τα χρεη που θα του αφησει το τζογαρισμα. Κι οταν βλεπω καποιον να ισχυριζεται τα παραπανω τον κανω απευθειας εικονα στο μυαλο μου , τυπου Αυγολεμονος.

Τα παραπανω τα λεω γιατι πολυ απλα το ποσοστο των επιτυχημενων trades των πιο καλων επαγγελματιων day traders που δουλευουν ολη μερα πανω σε αυτο, διαβαζουν, ενημερωνονται απο μεσα και ενιοτε χειραγωγουν, δεν επηρεαζονται απο το συναισθημα και παιζουν με με ξενα λεφτα, ειναι τετοιο που δεν αφηνει κανενα περιθωριο να πιστεψω οτι ο ερασιτεχνης Μπαμπης απο τα Πετραλωνα μπορει να εχει σταθερα κερδη και μαλιστα στην αγορα των κρυπτο, παρα μονο αν ειναι τρομερα τυχερος, αλλα τοτε μιλαμε για τυχη και οχι ικανοτητα, αρα και παλι τζογος.

 Λεω οτι ακομα και οι καλυτεροι επαγγελματιες των πιο ελεγχομενων απο τα κρυπτο χρηματηστηριων κυμαινονται σε χαμηλα ποσοστα . Οποτε οτι κι αν ισχυριζεται ο Μπαμπης ο κρυπτακιας, ξερω οτι ειναι κατακαημενος και καμενος απο τα trades. Δεν γινεται να με πεισει οτι δεν ειναι τζογαδορος.

ΥΓ. Σιγα μην ξερει τι κανει ο τζογαδορος. Ζωγραφιζει 10 τριγωνακια στην τεχνικη αναλυση του shiba για να παει να σορταρει και το μονο που καταφερνει ειναι να εχει αυτοπεποιθηση τοση ωστε να του φανε παραπανω λεφτα αυτοι που το χειραγωγουν.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, mourgakos2007 είπε

Παρακολουθεις τους advance traders εκ λονδινου? 

Δεν παρακολουθώ κανέναν, δίνω συμβουλές σε άλλους.

 

2 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Το manual day trading σε shiba κλπ shitcoins ειναι ανωτατου επιπεδου τζογος με σημαδεμενη τραπουλα κιολας.

Το manual day trading σε πιο υψηλου market cap coins ειναι επισης pure τζογος , απλα οχι με τοσο σημαδεμενη τραπουλα οσο στα shitcoins. Η μονη εξαιρεση θα μπορουσε να ειναι το bitcoin που εχει καποιες πιο συγκεκριμενες νορμες στη συμπεριφορα του.

Οποιος υποστηριζει οτι μακροπροθεσμα με χερατο καθημερινο trading στα κρυπτο εχει κερδος, συγκεντρωνει συντριπτικες πιθανοτητες να λεει ψεματα ή να εχει πολυ επιλεκτικη μνημη, συγκεκριμενα να θυμαται μονο τα trades που δωσανε κερδος. Και οι δυο συμπεριφορες ειναι συμπεριφορες οχι απλου τζογαδορου, αλλα αρρωστου που το παει για αστεγος απο τα χρεη που θα του αφησει το τζογαρισμα. Κι οταν βλεπω καποιον να ισχυριζεται τα παραπανω τον κανω απευθειας εικονα στο μυαλο μου , τυπου Αυγολεμονος.

Τα παραπανω τα λεω γιατι πολυ απλα το ποσοστο των επιτυχημενων trades των πιο καλων επαγγελματιων day traders που δουλευουν ολη μερα πανω σε αυτο, διαβαζουν, ενημερωνονται απο μεσα και ενιοτε χειραγωγουν, δεν επηρεαζονται απο το συναισθημα και παιζουν με με ξενα λεφτα, ειναι τετοιο που δεν αφηνει κανενα περιθωριο να πιστεψω οτι ο ερασιτεχνης Μπαμπης απο τα Πετραλωνα μπορει να εχει σταθερα κερδη και μαλιστα στην αγορα των κρυπτο, παρα μονο αν ειναι τρομερα τυχερος, αλλα τοτε μιλαμε για τυχη και οχι ικανοτητα, αρα και παλι τζογος.

 Λεω οτι ακομα και οι καλυτεροι επαγγελματιες των πιο ελεγχομενων απο τα κρυπτο χρηματηστηριων κυμαινονται σε χαμηλα ποσοστα . Οποτε οτι κι αν ισχυριζεται ο Μπαμπης ο κρυπτακιας, ξερω οτι ειναι κατακαημενος και καμενος απο τα trades. Δεν γινεται να με πεισει οτι δεν ειναι τζογαδορος.

ΥΓ. Σιγα μην ξερει τι κανει ο τζογαδορος. Ζωγραφιζει 10 τριγωνακια στην τεχνικη αναλυση του shiba για να παει να σορταρει και το μονο που καταφερνει ειναι να εχει αυτοπεποιθηση τοση ωστε να του φανε παραπανω λεφτα αυτοι που το χειραγωγουν.

Δεν ασχολούμαι με shitcoin, δεν έχω ούτε ενα σεντς εκεί. Το trading δεν είναι τζόγος αλλα πιθανότητες με ελεγχόμενο ρίσκο. Τριγωνάκια, γραμμούλες, ΕΜΑ, ΜΑ είναι για τους άσχετους και χαίρομαι ιδιαίτερα οταν μαζεύω τα λεφτά τους. Όποιος δεν ακούει και κάνει τα δικά του απλά βγαίνει χαμένος.

Επεξ/σία από mcstefan7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mcstefan7 είπε

Δεν παρακολουθώ κανέναν, δίνω συμβουλές σε άλλους.

 

Δεν ασχολούμαι με shitcoin, δεν έχω ούτε ενα σεντς εκεί. Το trading δεν είναι τζόγος αλλα πιθανότητες με ελεγχόμενο ρίσκο. Τριγωνάκια, γραμμούλες, ΕΜΑ, ΜΑ είναι για τους άσχετους και χαίρομαι ιδιαίτερα οταν μαζεύω τα λεφτά τους. Όποιος δεν ακούει και κάνει τα δικά του απλά βγαίνει χαμένος.

Εγώ πάντως υγράθηκα λίγο. 💦

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ooaris είπε

Εγώ πάντως υγράθηκα λίγο. 💦

Υπάρχει και το κατάλληλο coin 

https://coinmarketcap.com/el/currencies/floki-inu/

Θα λες οτι έχεις πολλά flokia 

Επεξ/σία από laserjesus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, mcstefan7 είπε

Δεν παρακολουθώ κανέναν, δίνω συμβουλές σε άλλους.

 

Δεν ασχολούμαι με shitcoin, δεν έχω ούτε ενα σεντς εκεί. Το trading δεν είναι τζόγος αλλα πιθανότητες με ελεγχόμενο ρίσκο. Τριγωνάκια, γραμμούλες, ΕΜΑ, ΜΑ είναι για τους άσχετους και χαίρομαι ιδιαίτερα οταν μαζεύω τα λεφτά τους. Όποιος δεν ακούει και κάνει τα δικά του απλά βγαίνει χαμένος.

Χαιρομαι για σενα που εισαι η εξαιρεση στον κανονα και τα πας καλυτερα κι απο επαγγελματιες traders σε χρηματηστηρια. Εισαι ομως εξαιρεση και μην προσοαθεις να περασεις την τυχη σου/ικανοτητα σου/whatever ως ευκαιρια κερδους για τον καθενα.


Απο την αλλη, οσο κι αν μουσκεψαμε με αυτα που γραφεις,  δεν αλλαζω ουτε τελεία σε οσα εγραψα προηγουμενως, ωστοσο. 


Για την ιστορια θα προσθεσω, οτι οταν το στοιχημα για ποδοσφαιρο πρωτοηρθε στην Ελλαδα, που ξημεροβραδιαζονταν ολοι στα προποτζιδικα με δεκα δελτια στο χερι, αλλες δεκα εφημεριδες και προτεινανε αριστερα δεξια στανταρακια κλπ, ολοι ανεξαιρετως δηλωναν κερδισμενοι στους χωρους αυτους. Ο ενας πιο γκουρου απο τον αλλον και μονος χαμενος ο ΟΠΑΠ. Θα μου επιτρεψεις λοιπον σε βαρυσημαντες δηλωσεις αντιστοιχου υφους που μουσκευουν τον αναγνωστη, να διατηρω επιφυλαξεις. Δε το λεω για εσενα, αλλα για οσους δόλιους μας διαβαζουν κι αποφασισουν απο τα γραφομενα σου να χωθουν σε κατι που οδηγει με στατιστικη βεβαιοτητα σε οικονομικες απωλειες, οπως οδηγουσε και το στοιχημα παρολο που ολοι δηλωναν κερδισμενοι και κανεις δεν ηταν… Αυτο ειναι το manual day trading.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με τον @BackFromHell αλλα δυστυχως ο κοσμος δε πειθεται απο στατιστικη, παρελθον, και λογικα επιχειρηματα, εχω προσπαθησει απειρες φορες να εξηγω τα παντα ακομα και σε "εξυπνο" κοσμο αλλα κατα κανονα κυριαρχει το συναισθημα. καποιοι ειναι τυχεροι σαν εγκρατεις μαλλον.

αυτα συνεχιστε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν είναι τζόγος ή όχι είναι μεγάλη κουβέντα. Εν συντομία εάν ασχολείται κάποιος με CFD τότε ναι είναι τζόγος. 
Εαν αγοράζεις και κατέχεις cryptos δεν είναι τζόγος. 

Απο την άλλη σε όσα ανταλλακτήρια έχω λογαριασμό έχω και χρεωστική κάρτα. Δηλαδή δεν αγοράζεις κοπανιστό αέρα. Τα χρήματά σου μετατρέπονται σε cryptos και με την χρεωστική αγοράζεις ότι θες από οποίο κατάστημα θες. Είναι άμεσα διαθέσιμα. 

Δυστυχώς οι περισσότεροι θέλουν να βγάλουν χρήματα αμέσως και με το τίποτα. Το χρηματιστήριο και προϊόντα του απαιτούν υπομονετικούς χρήστες. Τα κέρδη που θα βγάλω εγώ θα είναι από κάποιον μη υπομονετικό και ανάποδα.

Τέλος, ο κάθε χρήστης θα πρέπει με βάση το πορτοφόλι του να υπολογίσει εκ των προτέρων τι κέρδη περιμένει. Προσωπικά τα βασικά κέρδη που θέλω από εμένα είναι 10-20 ευρώ την μέρα με κεφάλαιο 1.000 ευρώ για καθημερινό trade. Και φυσικά υπάρχουν αγορασμένα και άλλα cryptos για μακροπρόθεσμη πώληση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Kostasallinone είπε

Προσωπικά τα βασικά κέρδη που θέλω από εμένα είναι 10-20 ευρώ την μέρα με κεφάλαιο 1.000 ευρώ για καθημερινό trade.

1-2% την ημέρα θέλει μεγάλο ρίσκο εκτός και εαν έχεις βρει το holy grail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω δεν ειναι τζογος οταν υπαρχουν ενδειξεις τουλαχιστον εβδομαδας.

 Manipulation αν θα γινει μεγαλυτερη αυξηση η πτωση απο το αναμενομενο, ποτε και τι  διαρκεια θα εχει ..ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, laserjesus είπε

1-2% την ημέρα θέλει μεγάλο ρίσκο εκτός και εαν έχεις βρει το holy grail.

Τα σπάω ανα 200 και παίζω σε διαφορετικές τιμές και πάντα με limits.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kostasallinone είπε

Τα σπάω ανα 200 και παίζω σε διαφορετικές τιμές και πάντα με limits.

ξαναλέω εαν καταφέρνεις και εχεις αυτο το νούμερο που λες καθημερνά εχεις πέτυχει αυτο που προσπαθούν παρα πολλοι.

Για τα 1000 σε ενα χρόνο γίνονται 1.3mil :) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ειπα να παραθεσω εξελακι με προλαβες. κλασικη παπατζα των χρηματιστηραιων, ελα μωρε ενα σταθερο 1% τη μερα η 5% το μηνα χαλαρα. warren buffet κι ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...