Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, chek2fire είπε

αυτο εδώ είναι το target πάντως

exo4S9v.jpeg

Πάντως ωραίο το spike του xrp. Χθες πριν κοιμηθώ γύρισα ένα κομματι bitcoin σε xrp. Είχα βάλει ένα trade xrp-btc 0,000026 που θεωρούσα υπερβολικό (μιας και τότε έπεφτε η τιμή) απλά για να υπαρχει. Κατά της 2:30 εκτελέστηκε και ξύπνησα με ένα πολύ καλό κέρδος.

 

Καλημερες και πάντα τέτοια.

Επεξ/σία από fingolfingr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 21/11/2020 στις 11:59 ΜΜ, Faithlesscookiemonster είπε

Να πω την αλήθεια, και εγώ αυτό λέω. Από την στιγμή που δεν υπάρχει κάπου στην δήλωση ή σε κάποιο νομικό πλαίσιο, τίποτα δεν θα έπρεπε να γίνει. Απλά ρώτησα διότι στο bitcoin forum κάποιοι τα δηλώνανε σαν «περιουσία σε αλλοδαπή» ή κάπως έτσι. 

Εγω παλι νομιζω οτι αμα ζητησουν να τα δηλωσουμε πολλοι ξαφνικα θα χασουν τα κλειδια η θα τους τα κλεψουν οι χακερς και δεν θα εχουν προσβαση πια, οποτε δεν θα τους ανηκουν για να τα δηλωσουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2020 στις 11:59 ΜΜ, Faithlesscookiemonster είπε

Απλά ρώτησα διότι στο bitcoin forum κάποιοι τα δηλώνανε σαν «περιουσία σε αλλοδαπή» ή κάπως έτσι. 

Αυτό είναι εντελώς αόριστο και δεν καλύπτει κανέναν.

Ορισμένοι τρέμουν και τον ίσκιο τους όταν κάτι θα μπορούσε να αφορά την εφορία. Προσπερνάμε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chek2fire είπε

Ωραίο αλλά όχι και few understand this.

 

Πάντως να πω ότι τις τελευταίες 2 μέρες που ασχολήθηκα λίγο με trades με το xrp, βγήκα με ένα καλό ποσο αε btc. Βέβαια αν δεν πήγαινα συντηρητικά θα είχα πολύ μεγαλύτερο κέρδος (ειδικά χθες βράδυ) αλλά..... 

Ελπίζω μόνο να μην καταποντιστεί αποτομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Bspus είπε

Εγω παλι νομιζω οτι αμα ζητησουν να τα δηλωσουμε πολλοι ξαφνικα θα χασουν τα κλειδια η θα τους τα κλεψουν οι χακερς και δεν θα εχουν προσβαση πια, οποτε δεν θα τους ανηκουν για να τα δηλωσουν!

Βλέπεις το μέλλον!

Εχω κρατημένους σκληρους μπόλικους.

"Εδω τα ειχα παιδιά, στον σκληρό δίσκο, τα δηλώνω, ανοίξτε τους και φορολογήστε με την ησυχία σας" :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2020 στις 8:06 ΠΜ, fingolfingr είπε

Πάντως ωραίο το spike του xrp. Χθες πριν κοιμηθώ γύρισα ένα κομματι bitcoin σε xrp. Είχα βάλει ένα trade xrp-btc 0,000026 που θεωρούσα υπερβολικό (μιας και τότε έπεφτε η τιμή) απλά για να υπαρχει. Κατά της 2:30 εκτελέστηκε και ξύπνησα με ένα πολύ καλό κέρδος.

Καλημερες και πάντα τέτοια.

Μόλις προχθές θεωρούσα το 0.000026 υπερβολικο. Τώρα είναι στο 0.000038 περίπου. 

😛😛😛😛😛😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό αυτό εδώ το άρθρο ότι αν έλεγες πριν χρόνια ότι η Wall Street Journal θα είχε πρωτοσέλιδο την ισοτιμία του Bitcoin θα σε έπερναν με ζουρλομανδία

https://www.euro2day.gr/investments/crypto/article/2053117/bitcoin-apo-ton-arhario-ston-prohorhmeno.html

%CE%BA%CF%81%CF%85%CF%80%CF%84%CE%BF2411

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα 10% ειναι. Γυρισαμε στις τιμες της προηγουμενης εβδομαδας.

Don't panic. Φυσιολογικα πραγματα

Απο την αλλη, υπαρχει και αυτο

 

Επεξ/σία από Bspus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Bspus είπε

Ενα 10% ειναι. Γυρισαμε στις τιμες της προηγουμενης εβδομαδας.

Don't panic. Φυσιολογικα πραγματα

Απο την αλλη, υπαρχει και αυτο

Μου αρέσει που το παίζει υπερασπιστής των wallet ο Brian. Υπήρχε καμία περίπτωση να μην πάει εκεί το πράγμα στο τέλος; Δεν νομίζω ότι και οι άλλες χώρες να μην σκέφτονται ότι τα wallets θα πρέπει να γίνουν KYC στο μέλλον. Με δικαιολογία ότι τα crypto χρησιμοποιούνται στη τρομοκρατία και στα scams, θα σου πουν ότι ανώνυμο wallet δεν πρόκειται να ξαναυπάρξει.

Μπορεί η μετάβαση να είναι δύσκολη για τα ανταλλακτήρια, γιατί σήμερα μεγάλος αριθμός χρηστών έχει wallet και στη ουσία θα χάσει πελάτες το Coinbase και όλα τα Αμερικάνικα ανταλλακτήρια, αλλά μακροπρόθεσμα μόνο αυτοί βγαίνουν κερδισμένοι και το ξέρει αυτό. Άμα αρχίσει να γίνεται KYC στα wallet και δηλώνεις στοιχεία όπως όνομα, επίθετο και κινητό, ποιος θα κάτσει να τα έχει φάτσα φόρα στο blockchain, όταν μπορεί οποιοσδήποτε να το δει με έναν απλό blockchain explorer; Πολύ απλά όλοι θα μεταφέρουν τα crypto στο ανταλλακτήριο, γιατί δεν μπορεί να εντοπίσει κάποιος τα στοιχεία μέσα από τέτοια εργαλεία. Στη περίπτωση που δεν είναι στο blockchain τα στοιχεία θα βρίσκονται στους server της εταιρείας που φτιάχνει το mobile wallet ή το Ledger πχ. Μετά το πρόσφατο hack στο Ledger και τη διαρροή των προσωπικών στοιχείων, νομίζω εγώ θα προτιμήσω κάποιο ανταλλακτήριο που πρέπει να ακολουθεί κάποιους αυστηρούς νόμους και έχει επιπτώσεις σε αντίστοιχα γεγονότα.

Άμα γίνει σχεδόν σε όλες τις χώρες η νομοθεσία έτσι, οχι δεν θα προτιμήσω να έχω λογαριασμό στο Binance πχ που δεν ακολουθεί το νόμο γιατί μετά μπορεί να βρώ το μπελά μου με το Ελληνικό κράτος. Άμα αναγκάζει η ΕΕ τις χώρες να συνεργάζονται μόνο με συγκεκριμένα ανταλλακτήρια για να ελέγχουν άμα τα στοιχεία που δήλωσες στη φορολογική δήλωση είναι ακριβή, τότε αυτά τα ανταλλακτήρια θα είναι μονόδρομος.

Ακόμα είμαστε σε επίπεδα far west στα crypto, αλλά μην νομίζετε ότι θα είναι για πάντα έτσι. Enjoy it while it lasts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...