Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Dvs είπε

γιατι καποια εταιρεια να υιοθετήσει ενα υπαρχων κρυπτο με Χ κόστος και να μην φτιάξει ενα δικος της εσωτερικά ;

Γιατί αυτό το "εσωτερικό" κρύπτο θα λειτουργεί κατά βάση μόνο εντός της εταιρείας που το έφτιαξε. Έτσι δεν διαφέρει και πολύ απο ένα απλό IOU. Οι ανταγωνίστριες εταιρείες δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσουν κάποιο νόμισμα που εκδίδει ο ανταγωνιστής τους. Για αυτό το λόγο πρέπει να υπάρχει ένα ανεξάρτητο crypto ή μια γκάμα από επιλεγμένα crypto που είναι permissionless, δηλαδή μπορεί οποιοσδήποτε να συμμετέχει στο δίκτυο, να είναι trustless, να έχουν πολύ γρήγορο διακανονισμό πληρωμών (σε δευτερόλεπτα για μειώνεται το volatility στην αυξομείωση της τιμής), να μην είναι pegged με fiat νόμισμα (υπάρχει ο κίνδυνος του counterparty risk), να έχουν πολύ χαμηλά fees (υποδιαιρέσεις των cents) και να έχουν cap σε συγκεκριμένο αριθμό μονάδων που θα δημιουργηθούν.

Όταν μεταφέρεις ένα crypto που έχει φτιαχτεί απο μια εταιρεία και δεν είναι publicly traded, άρα η αξία του να είναι καθαρά όπως ορίζεται απο την αγορά, και δεν έχει όριο στη δημιουργία καινούριων μονάδων, τότε υπάρχει κίνδυνος εμπιστοσύνης στην ικανότητα να μπορέσει αυτή η εταιρία να εξαργυρώσει το crypto της, με fiat νόμισμα, στο δικαιούχο. Το λεγόμενο counterparty risk που είπα πριν. Άμα γίνει από κεντρική τράπεζα αυτό το ενδεχόμενο μειώνεται, αλλά δεν εκμηδενίζεται. Μπορεί να χρεοκοπήσει το κράτος. Έκει έχεις και το πρόβλημα ότι κανένα CBDC δεν πρόκειται να θεωρηθεί ως το κυρίαρχο και σε οικονομίες που είναι ασθενέστερες πάντα θα υπάρχει έλλειψη ρευστότητας μεταξύ νομισμάτων που δεν είναι ισχυρά.

Ας πούμε αν θέλει μια εταιρεία στη Νιγηρία να στείλει λεφτά σε μια εταιρεία στο Κονγκό, τότε δεν θα μπορεί να χρησιμοποιήσει αυτό το CBDC, γιατί πιθανότατα θα εκδίδεται από κάποια ισχυρή χώρα και δεν θα έχει ρευστότητα και στα δύο ζευγάρια. Δηλαδή στο CBDC/NGN και CBDC/CDF. Θα μπορούσε όμως να χρησιμοποιήσει ένα ουδέτερο crypto που δεν έχει κάποια εταιρεία που το εκδίδει. Έτσι δεν υπάρχει ο κίνδυνος του counterparty risk και η ανάγκη να κρατάει ένα CBDC από κάθε χώρα για να μπορεί να κάνει μια συναλλαγή.

Επεξ/σία από thomasG4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chek2fire είπε

Με το νέο update του forum δεν εμφανίζονται και σε εσάς τα θέματα του club? Δλδ έτσι όπως τα είχαμε χωρίσει?

Ναι ισχύει. Το έχω αναφέρει και στο θέμα εδώ που είναι για bugs της καινούριας έκδοσης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το skaking στο kraken τι παίζει; 

για μικροποσά μέχρι 1000-2000 ευρώ μιλάμε. δίνει 2% αν θυμαμαι καλά. Σαν κατάθεση με τόκο δεν ειναι στην ουσία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, whoose είπε

με το skaking στο kraken τι παίζει; 

για μικροποσά μέχρι 1000-2000 ευρώ μιλάμε. δίνει 2% αν θυμαμαι καλά. Σαν κατάθεση με τόκο δεν ειναι στην ουσία?

Αυτό είναι απλά αφήνεις τα χρήματα σου η bitcoin σου και αυτοί τα τοκίζουν. Τώρα δεν ξέρω τι μείον έχει. Δηλαδή μπορεί ν να σε υποχρεώνει να τα αφήσεις παγωμένα για κάποιο διάστημα δεν το .εχω ψάξει.

Δείτε εδώ μια είδηση που βρήκα σήμερα

https://www.protothema.gr/greece/article/1070231/edose-11500-euro-dithen-gia-ependusi-se-bitcoin-kai-ta-ehase/

μιλάμε η ανοησία δεν έχει όρια. Πόσο χαζός πρέπει να είναι κάποιος για να δώσει χρήματα έτσι σε όποιον νάναι όταν μόνος του μπορεί να αγοράσει πανεύκολα Bitcoin. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και 2-3 χρόνια έχω στο τσαντάκι μου ένα κέρμα bitcoin που είχα αγοράσει στο ebay. Όλο αυτό το καιρό δεν το είχα δείξει σε κανέναν. Απλά μου άρεσε να είναι εκεί.

 

Σήμερα λοιπόν, έρχεται μια συνάδελφος και στην κουβέντα μου λέει χαριτολογώντας ότι δεν έχει μετρητά πάνω της γιατί πληρώνει μόνο σε bitcoin. Αστείο... Not. Άρχισε να μου λέει οτι χθες κάθησε με τον άντρα της και διάβασαν πολλά σχετικά και σκέφτονται να επενδύσουν ένα ποσό της τάξης των 200€ (!!!!) για να "βγάλουν κανένα φράγκο". 

 

Την ρώτησα απλά αν της περισσεύουν. Έλαβα αρνητική απάντηση αλλά είχε ακούσει από ένα γνωστό της "που ξέρει" ότι θα μπορέσει να βγάλει πολλά λεφτά γρήγορα αν επενδύσει τώρα. Της πρότεινα να μην κάνει τίποτα μιας και το ποσό δεν το έχει ανάγκη. Μου είπε απλά οτι δεν ξέρω εγώ από αυτά και άλλα τέτοια.

 

Άνοιξα λοιπόν το τσαντάκι και απλά ακούμπησα το νόμισμα στο γραφείο. Δεν περίμενα ότι κάτι αξίας 2€ θα μου έφερνε τετοια ικανοποίηση. Μόνο και μόνο το σαστισμένο βλέμμα της... Αξία ανεκτίμητη. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nikos5800 είπε

το εσπασεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

και ναι και όχι :P

Λόγο της φύσης του Bitcoin το έχει σπάσει σε μερικά ανταλλακτήρια αλλά όχι σε όλα. Εγώ νομίζω ότι θα πρέπει να βάλουμε ένα νέο ορόσημο τα 20k που θεωρώ ότι και είναι ο επόμενος στόχος.

 

H πιο τρελή είδηση όμως είναι αυτή εδω

En_s36xXEAEoF8I?format=jpg&name=360x360

En_s36xW4AA6y6G?format=jpg&name=360x360

En_s363XEAoFxK6?format=jpg&name=360x360

ναι το καθεστώς της Βενεζουέλας και ο στρατός της φτιάχνει Bitcoin mining hardware και διαχειρίζεται mining pool :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H οποια νοητικη διαυγεια ειχε βρει τον Dr Doom πριν λιγες βδομαδες δεν εμελλε να κρατησει πολυ.

Απο τις 26/11 εχει δωσει ρεσιταλ με το πιο προσφατο tweet να λεει σημερα οτι το bitcoin ειναι ponzi 😄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...