Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, koularasss είπε

Καταλαβα, ευχαριστω πολυ.

Αναμεσα σε bitstamp και binance ποιο ειναι καλυτερο θεωρειτε; 

Bitstamp εχω σαν βασικο ανταλλακτηριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, chek2fire είπε

νομίζω ότι αναφέρονται στις εταιρείας που έχουν έδρα την Ελλάδα. Οι υπόλοιπες εταιρείες ανταλλακτήρια δουλεύουν με το καθεστώς της Ευρωπαικής ένωσης αν δεν κάνω λάθος. 

Απο το άρθρο:

Αναφορά σε κείμενο

οι οποίοι προτίθενται να παρέχουν τις υπηρεσίες στην Ελλάδα

Δεν αναφέρεται μόνο σε αυτές που έχουν βάση στην Ελλάδα (παίζει να μην υπάρχει και καμία), αλλά και σε αυτές που απευθύνονται σε Έλληνες πελάτες.

Οπότε ετοιμαστείτε να δείτε αρκετά ανταλλακτήρια που είναι πιο μικρά να κλείνουν τη πρόσβαση στους Έλληνες. Τα πιο μεγάλα ανταλλακτήρια βέβαια θα δηλωθούν κανονικά. Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα εκεί.

1 ώρα πριν, koularasss είπε

Καταλαβα, ευχαριστω πολυ.

Αναμεσα σε bitstamp και binance ποιο ειναι καλυτερο θεωρειτε; 

Και εγώ Bitstamp προτείνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η νομοθεσία που είχαν ψηφίσει τον Οκτώβρη έλεγε για εταιρείες που έχουν την έδρα τους στην Ελλάδα. 

Tώρα θα δούμε τι θα συμβεί και αν το επεκτείνουν και στα ανταλλακτήρια του εξωτερικού.

Νομίζω κάτι παρόμοιο είχε κάνει η Γερμανία αλλά εκεί είχε φτιάξει ξεκάθαρα μια άδεια λειτουργίας για όσα ανταλλακτήρια ήθελαν να έχουν πελάτες από την Γερμανία. Εδώ δεν υπάρχει κάτι τέτοιο αλλά για μιλάνε για εταιρείες που πρέπει να μπούνε στα μητρώα. Αν δεν κάνω λάθος κάτι τέτοιο μπορεί να συμβει μόνο σε εταιρείες που έχουν έδρα την χώρα.

Kανονικά θα πρέπει να ζητήσουν τέτοια άδεια ακόμα και από την revolut άσχετα αν έχει η όχι ο άλλος Bitcoin στο app τους καθώς και μόνο που προσφέρει τέτοια υπηρεσία θα πρέπει να έχει άδεια λειτουργίας με την λογική του κειμένου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ'οτι καταλαβαίνω ισχύει για όσες θέλουν να έχουν πελάτες με ελληνικό ΑΦΜ. Αλλιώς θα κόψουν την πρόσβαση στα μεγαλύτερα/γνωστά ανταλλακτήρια (π.χ. https://opi.gr/edppi_block/edppi_block.html) ή οταν πας να κάνεις cash out δεν θα δέχονται την κατάθεση.

Όπως έγινε με τις στοιχηματικές που δεν δέχονται πελάτες απο Ελλάδα αν δεν έχουν άδεια.

Για την φορολογία τι θα γίνει; Αραγε θα βγαινει ετήσιο φορολογικό πιστοποιητικό με κέρδη ή ζημιες και ανάλογα θα δηλώνεται μαζί με τα μερίσματα στο Ε1; :)

 

Πήγε κανεις τράπεζα για επικαιροποίηση στοιχειων; Στις επιλογές υπάρχει και κουτάκι αν θα δέχετε λεφτά απο κρυπτονομίσματα κοκ.

 

 

Επεξ/σία από Dvs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dvs είπε

Απ'οτι καταλαβαίνω ισχύει για όσες θέλουν να έχουν πελάτες με ελληνικό ΑΦΜ. Αλλιώς θα κόψουν την πρόσβαση στα μεγαλύτερα/γνωστά ανταλλακτήρια (π.χ. https://opi.gr/edppi_block/edppi_block.html) ή οταν πας να κάνεις cash out δεν θα δέχονται την κατάθεση.

Όπως έγινε με τις στοιχηματικές που δεν δέχονται πελάτες απο Ελλάδα αν δεν έχουν άδεια.

Για την φορολογία τι θα γίνει; Αραγε θα βγαινει ετήσιο φορολογικό πιστοποιητικό με κέρδη ή ζημιες και ανάλογα θα δηλώνεται μαζί με τα μερίσματα στο Ε1; :)

 

Πήγε κανεις τράπεζα για επικαιροποίηση στοιχειων; Στις επιλογές υπάρχει και κουτάκι αν θα δέχετε λεφτά απο κρυπτονομίσματα κοκ.

 

 

εγώ την ειχα κάνει την επικαιροποίηση πριν κανά χρόνο και δεν είχε αυτή την επιλογή που λες. 

Με τα ανταλλακτήρια είναι λίγο ποιο περίπλοκο το θέμα. Σίγουρα τα Ευρωπαικά μπορεί η Ελλάδα να βάλει φραγή αλλά τι γίνετε με τα ξένα? Τα εμβάσματα που δέχεσαι είναι πάντα από Ευρωπαϊκές τράπεζες,

Η Γερμανία με την νομοθεσία που είχε βάλει ζητούσε άδεια για τα ανταλλακτήρια που είχαν έδρα τους την χώρα γιατί αυτά ΄οπως το kraken συνεργαζόντουσαν με τις εκεί τράπεζες. 

Tώρα όπως και να έχει κάποια λύση θα βρεθεί ακόμα και αν η Ελλάδα κόψει την πρόσβαση σε όλα τα ανταλλακτήρια για εμάς.

Θεωρώ απίθανο ανταλλακτήρια να πάρουν οποιαδήποτε άδεια για Ελλάδα αποκλειστικά η να μπούνε στην διαδικασία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μια εβδομάδα πήγα και αναμεσα στα χαρτιά που υπέγραψα υπήρχε μια λίστα με πιθανούς λόγους καταθέσεων (εισερχόμενω/εξερχόμενων). Ανάμεσα σε αυτους ήταν και τα κρυπτονομισματα.

 

Για να δουμε πως θα προχωρήσει η όλη φάση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dvs είπε

Πριν μια εβδομάδα πήγα και αναμεσα στα χαρτιά που υπέγραψα υπήρχε μια λίστα με πιθανούς λόγους καταθέσεων (εισερχόμενω/εξερχόμενων). Ανάμεσα σε αυτους ήταν και τα κρυπτονομισματα.

 

Για να δουμε πως θα προχωρήσει η όλη φάση

είναι αρκετά δύσκολο πλέον να προχωρήσουν σε οποιαδήποτε απαγόρευση έμμεση όπως αυτή που ανακοίνωσαν η άμεση καθώς υπάρχουν δεκάδες τρόποι για να συνεχίσει κάποιος να έχει ακόμα δρατηριότητα.

To καθαρό για μένα θα ήταν να είχαν ενσωματώσει κωδικό στις φορολογικές για τα εισοδήματα που έχει κάποιος από επενδύσεις σε ψηφιακά νομίσματα όπως έχουν κάνει πάρα πολλές χώρες σε όλο τον κόσμο. 

Eτσι και αλλιώς αυτά τα εμβάσματα αν τα φέρνεις στην Ελλάδα ακόμα και στο εξωτερικό να τα έχεις θα φανούνε. 

 

καλό είναι πάντως για όσους δεν το γνωρίζουν να αρχίσουν να εξικοιώνονται με τo ποιο δημοφιλές p2p ανταλλακτηριο το bisq που μπορεί κάποιος να αγοράσει και να πουλήσει bitcoin χωρίς να μπει καν σε κάποιο ανταλλακτήριο.

https://bisq.network/

εδώ και αρκετό καιρό οι buy orders είναι σε αυτό πολύ παραπάνω από τους seller

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, chek2fire είπε

νομίζω ότι αναφέρονται στις εταιρείας που έχουν έδρα την Ελλάδα. Οι υπόλοιπες εταιρείες ανταλλακτήρια δουλεύουν με το καθεστώς της Ευρωπαικής ένωσης αν δεν κάνω λάθος. 

Δεν νομίζω. Πάνε να κάνουνε ότι έκαναν με τις στοιχηματικές εταιρείες. Ας έχεις έδρα όπου θες, αν θέλεις να δέχεσαι Έλληνα πελάτη θα πρέπει να είσαι κατοχυρωμένος στο μητρώο της Ελλάδας. 

 

Το πιο πιθανό τα μικρά ανταλλακτήρια να μην το κάνουν(μπορεί και κάποια από τα μεγάλα), οπότε σαν Έλληνες θα έχουμε λίγες επιλογές ανταλλακτηρίων πλέον και σε αυτά που θα μπαίνουμε θα είμαστε φουλ φακελωμένοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρειάζεται ξεχωριστος κωδικός, θα δηλώνεται μαζί με τα έσοδα/μερίσματα απο το χρηματιστήριο. Εμμέσως θα τα θεωρήσουν financial asset και όχι χρήμα.

Θα παίρνεις χαρτάκι απο το ανταλλακτήριο με το ετήσιο +/-, όπως για τον RIS οι USA πολίτες.

Μήπως τελειωσε το μεγάλο ξέπλυμα (για τους μεγαλους παίκτες) και τώρα θα μπουν regulations; Και για να το πάμε πιο περα, χρημα που ήταν σε χρυσό και έξω απο το σύστημα (όπως εξάλλου και στο UN-regulated BTC) θα ελεγχθεί/δηλωθεί τωρα μεσω του BTC;

 

Εϊναι αραγε ευακρία η περίοδος μέχρι να μπει ο Bidden στην εξουσία;

Επεξ/σία από Dvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μιλάμε μόνο για τα Ελληνικά ανταλλακτήρια απλά οι δημοσιογράφοι γράφουν ότι θέλουν

https://bitcointalk.org/index.php?topic=5296902.msg55767897#msg55767897

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουν και ένα ωραιο online meetup στις 17 και θα συζητήσουν το θέμα με τον διαχειριστή των bitcoin atm στην Ελλάδα της εταιρείας bcash

https://www.meetup.com/BlockchainGreece-0/events/274059702/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη η ιστορία με την microstrategy έχει αρχίσει και μου κάνει για scam. Δεν ξέρω έχουμε δει άπειρες τέτοιες ιστορίες στον χώρο.

Σήμερα βγήκε αυτή εδώ η είδηση 

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιον να δώσει τα χρηματα του στην microstrategy να αγοράσει bitcoin και να μην το κάνει ο ίδιος σε κάποιο ανταλλακτήριο,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, chek2fire είπε

αυτη η ιστορία με την microstrategy έχει αρχίσει και μου κάνει για scam. Δεν ξέρω έχουμε δει άπειρες τέτοιες ιστορίες στον χώρο.

Σήμερα βγήκε αυτή εδώ η είδηση 

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιον να δώσει τα χρηματα του στην microstrategy να αγοράσει bitcoin και να μην το κάνει ο ίδιος σε κάποιο ανταλλακτήριο,

 

Εγω δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως λεει η ειδηση.

Η Microstrategy εξεδωσε ομολογα? Τι ειναι τραπεζα? Και αυτα τα ομολογα ειχαν και αρνητικο επιτοκιο?

Δεν βλεπω να λεει οτι αγορασε καποιος Bitcoin μεσω της Microstrategy. H Microstrategy σκοπευει να αγορασει bitcoin με τα λεφτα που θα μαζεψει απο την ενεργεια αυτη.

 

Το αλλο που περιγραφεις εσυ ειναι ουσιαστικα η δουλεια της Greyscale. Το γιατι το επιλεγουν τωρα, προφανως δεν σκεφτονται ως ιδιωτες μικροεπενδυτες. Θα εχει να κανει με το θεμα της ασφαλειας και της ευθυνης την οποια μπορεις να αναζητησεις απο την (καθε) Greyscale. Ετσι εχουν μαθει να σκεφτονται και εχουν να πεισουν ανθρωπους στα boards που καμια σχεση δεν εχουν με το αθλημα. Το δε bitcoin το βλεπουν απλως ως ενα asset με ανοδικες προοπτικες οποτε και τα περι ιδεολογιας crypto δεν μετρανε καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εταιρικά μετατρέψιμα (σε μετοχές) ομόλογα.

https://www.investopedia.com/terms/c/convertiblebond.asp

Επιτόκιο 0,75% και λήξη το 2025, πληρωμή τόκων δυο φορές το χρόνο, 15 Ιουνίου και 15 Δεκεμβρίου.

Εισέπραξε 650 εκατομμύρια δολάρια που θα επενδύσει σε bitcoin.

Αυτά..

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το xrp τι έγινε? 

 

Μου είχε έρθει ένα mail απλά το kraken που έλεγε ότι υποστηρίζουν ένα flare network και spark token. Και ότι θα γινόταν airdrop σε όσους είχαν xrp στον λογαριασμό τους στο kraken χθες βραδυ. Αμέσως μετά τις 2:00 (που λογικά έγινε το snapshot που ανέφεραν) η τιμή άρχισε να κατρακυλάει.

 

Σχετίζεται με αυτό ή απλά ήταν η ώρα του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...