Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, chek2fire είπε

Οσο προχωράμε τόσο θα γίνετε και όλο και ποιο αυστηρό το πλαίσιο αν και είναι μάταιο να ελέγξουν την κατάσταση ιδίως με τα wallet ακόμα και αν αποφασίσουν να τα ρίξουν από όλες τις πλατφόρμες. 

Πάντως αυτό που έλεγαν πριν κάτι χρόνια στο συνέδριο στο μιλάνο ότι υπάρχει κίνδυνος να δημουργηθούν δύο ταχυτήτων bitcoin δλδ αυτά που έχουν γίνει tracking και αυτά από κατευθείαν mining που δεν υπάρχουν καν στοιχεία και είναι καθαρά είναι πλέον ορατός και πιστεύω ότι τα επόμενα μεγάλα update καθώς και συστήματα όπως το lightning θα διορθώσουν αρκετά αυτή την κατάσταση.  

Το bitcoin έχασε τον σκοπό για τον οποίο φτιάχτηκε. Μπορεί τα κίνητρα να ήταν αγαθά όταν δημιουργήθηκε αλλά στην πορεία πήρε την άλλη οδό.

Νομίζω πλέον πως κάτι άλλο θα φτιαχτεί αργά ή γρήγορα σε άλλη μορφή, με άλλη φιλοσοφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, giorgosk12 είπε

Το bitcoin έχασε τον σκοπό για τον οποίο φτιάχτηκε. Μπορεί τα κίνητρα να ήταν αγαθά όταν δημιουργήθηκε αλλά στην πορεία πήρε την άλλη οδό.

Νομίζω πλέον πως κάτι άλλο θα φτιαχτεί αργά ή γρήγορα σε άλλη μορφή, με άλλη φιλοσοφία.

Θεωρω λαθος αυτην την προσεγγιση, παρα το οτι ειναι πολυ συνηθισμενη και φαινεται λογικη.

Μπορει να χρησιμοποιηθει απο τον καθενα για να προστατεψει την περιουσια του η για να τη μεταφερει παρακαμπτοντας περιορισμους.

Μπορει να χρησιμοποιηθει απο το παγκοσμιο οικονομικο συστημα ως ενα νεο ειδος αποθεματικου (και φαινεται να κερδιζει εδαφος αυτο το αφηγημα)

Μπορει να χρησιμοποιηθει για online πληρωμες. Η τεχνολογια του στην παρουσα μορφη το καθιστα αποτυχια σε αυτο λογο περιορισμου scaling. Και ομως χρησιμοποιειται εκει που δεν υπαρχει εναλλακτικη οπως τριτοκοσμικες χωρες.

Μπορει να χρησιμοποιηθει για ξεπλυμα χρηματος η αλλες παρανομες δραστηριοτητες.

Τιποτε απο αυτα δεν το καθοριζει πληρως. Το bitcoin ειναι απλα ενα εργαλειο οπως ειναι και το Internet.

Το internet απετυχε στο σκοπο του να επιτρεψει την επικοινωνια μεταξυ στρατιωτικων βασεων, ερευνητικων κεντρων και λοιπων κυβερνητικων οργανισμων σε περιπτωση πυρηνικου ολοκαυτωματος. Εχει βρει ενα σωρο αλλους σκοπους απο τοτε.

Μπορει να χρησιμοποιηθει για την παρακαμψη λογοκρισιας και την ενημερωση, μπορει να χρησιμοποιηθει και ακριβως για να προαγει τη λογοκρισια και την παραπληροφορηση. Και αν καποιος ειχε αμφιβολιες μεχρι στιγμης νομιζω πλεον εχει γινει προφανες.

Αυτη η λιστα θα μπορουσε να γινει πολυ μεγαλη αλλα δεν εχει νοημα.

Οσον αφορα παντως το bitcoin, εκ των υστερων δεν νομιζω οτι θα μπορουσαν να εχουν εξελιχθει πολυ καλυτερα τα πραγματα. Αντιθετως θεωρω οτι μαλλον γλυτωσαμε τα χειροτερα. Αν τα κρατη συντονιζονταν και κανανε ανελεητο πολεμο για χρονια, δεν θα ηταν καθολου δυσκολο να παραμεινει στο περιθωριο επ αοριστον.

Για τον πολυ κοσμο πιστευω αυτα τα πραγματα δεν θα εχουν ποτε σημασια. Δεν θα επηρεασουν αισθητα την καθημερινοτητα του, τουλαχιστον οχι με τροπο που να μπορει να εκτιμησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Λίγο άκυρο αυτό που θα πω αλλά έχω μια ερώτηση. 

Έκανα μεταφορά link από binance σε coinbase αλλά δεν είχα κάνει verify τον λογαριασμό του coinbase (τον έχω χρόνια τον λογαριασμό αλλά ήθελε να επαλήθευση τη διεύθυνση μου) στις 24/11.

Ίσως έκανα πατάτα επειδή νόμιζα ότι έλεγε μετά τις 17 Δεκεμβρίου θα μπορώ να κάνω μόνο withdrawals και σκέφτηκα εντάξει ότι μέχρι τότε κάνω κανονικά μεταφορές.

Ενώ μάλλον εννοούσε ότι παγώνει ο λογαριασμός μέχρι τότε και μετά από τότε κάνω μόνο withdrawals. 

Εν τέλει έγινε το verify αλλά πουθενά τα λινκ. Τους έστειλα 3 φορές μέιλ πάντα μου λένε το ίδιο.

Thank you very much for the provided information.

We have been able to review and verify the identity documents you uploaded earlier.

Thank you for using Coinbase, and please let us know if you require further assistance.

Τους έστειλα το transaction hash που μου ζήτησαν το λινκ πιο πριν. Νομίζω είναι αυτοματοποιημένες απαντήσεις αυτά που μου λένε.

Από μεριά binance λέει ολοκληρωμένη αποστολή. 

Υπάρχει καμία ελπίδα λέτε να τα πάρω πότε; 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από την στιγμή που τα έκανες σε διεύθυνση δικιά σου στον λογαριασμό σου στο coinbase αν έχω καταλάβει καλά θα έπρεπε να τα δεις στο wallet σου.

To link δεν έχει blockchain σύστημα για να δεις την συναλλαγή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια κανένα ασφαλες πορτοφόλι για ETH εχει να προτείνει κανείς? προσπαθω να κάνω paperwallet αλλα κατι έχουν αλλάξει στο site και δεν δινει επιλογη πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, koularasss είπε

Καλησπέρα παιδιά. Λίγο άκυρο αυτό που θα πω αλλά έχω μια ερώτηση. 

Έκανα μεταφορά link από binance σε coinbase αλλά δεν είχα κάνει verify τον λογαριασμό του coinbase (τον έχω χρόνια τον λογαριασμό αλλά ήθελε να επαλήθευση τη διεύθυνση μου) στις 24/11.

Ίσως έκανα πατάτα επειδή νόμιζα ότι έλεγε μετά τις 17 Δεκεμβρίου θα μπορώ να κάνω μόνο withdrawals και σκέφτηκα εντάξει ότι μέχρι τότε κάνω κανονικά μεταφορές.

Ενώ μάλλον εννοούσε ότι παγώνει ο λογαριασμός μέχρι τότε και μετά από τότε κάνω μόνο withdrawals. 

Εν τέλει έγινε το verify αλλά πουθενά τα λινκ. Τους έστειλα 3 φορές μέιλ πάντα μου λένε το ίδιο.

Thank you very much for the provided information.

We have been able to review and verify the identity documents you uploaded earlier.

Thank you for using Coinbase, and please let us know if you require further assistance.

Τους έστειλα το transaction hash που μου ζήτησαν το λινκ πιο πριν. Νομίζω είναι αυτοματοποιημένες απαντήσεις αυτά που μου λένε.

Από μεριά binance λέει ολοκληρωμένη αποστολή. 

Υπάρχει καμία ελπίδα λέτε να τα πάρω πότε; 

Ευχαριστώ 

Δες αν έχει γίνει κανένα confirmation. Εμένα μια μέρα μου πήρε 3 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, chek2fire είπε

από την στιγμή που τα έκανες σε διεύθυνση δικιά σου στον λογαριασμό σου στο coinbase αν έχω καταλάβει καλά θα έπρεπε να τα δεις στο wallet σου.

To link δεν έχει blockchain σύστημα για να δεις την συναλλαγή?

και εγω αυτο σκεφτομαι, επρεπε να φανουν καθως 3 μερες πριν τα ειχα στειλει απο coinbase σε binance με επιτυχια.

To link δεν έχει blockchain σύστημα για να δεις την συναλλαγή?

εδω τι εννοεις μπερδευτηκα 😜 (επειδη ειμαι σχετικα καινουριος στα ανταλλακτηρια) στο transaction history στο binance, παταω στο TxID και μου δινει transaction details. 

Το blockchain συστημα ειναι το σημειο που λεει το block που καταγραφηκε η συναλλαγη; 

5 λεπτά πριν, giorgosk12 είπε

Δες αν έχει γίνει κανένα confirmation. Εμένα μια μέρα μου πήρε 3 μέρες.

confirmation απο ποια μερια; του coinbase ή του binance; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, koularasss είπε

και εγω αυτο σκεφτομαι, επρεπε να φανουν καθως 3 μερες πριν τα ειχα στειλει απο coinbase σε binance με επιτυχια.

To link δεν έχει blockchain σύστημα για να δεις την συναλλαγή?

εδω τι εννοεις μπερδευτηκα 😜 (επειδη ειμαι σχετικα καινουριος στα ανταλλακτηρια) στο transaction history στο binance, παταω στο TxID και μου δινει transaction details. 

Το blockchain συστημα ειναι το σημειο που λεει το block που καταγραφηκε η συναλλαγη; 

confirmation απο ποια μερια; του coinbase ή του binance; 

Απο τη μεριά του wallet αποδοχής.Αλλά και στην αποστολή που έκανες πρέπει να μπορείς να δεις σε τι status είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, koularasss είπε

απο την αποστολη μου λεει επιτυχημενη απο το μερια της υποδοχης ουτε φωνη ουτε ακροαση 😜 

Μήπως τα έστειλες κατα λάθος αλλού? Τσέκαρες τα πάντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to link δεν έχει διευθύνσεις σαν το bitcoin? Δεν έχει public blockchain σύστημα για να δεις την συναλλαγή σου?

Με αυτά τα shitcoin ουτε που ξέρουν και οι ίδιοι τι έχουν φτιάξει εδώ που τα λέμε :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, koularasss είπε

Τα έχω τριπλοτσεκάρει όλα και μόλις το ξανά τσέκαρα..

Έχει αντιμετωπίσει κανένας άλλος παρόμοιο θέμα;

προσωπικα οχι δεν το εχω αντιμετωπισει απο wallet 2 wallet

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, chek2fire είπε

to link δεν έχει διευθύνσεις σαν το bitcoin? Δεν έχει public blockchain σύστημα για να δεις την συναλλαγή σου?

Με αυτά τα shitcoin ουτε που ξέρουν και οι ίδιοι τι έχουν φτιάξει εδώ που τα λέμε :D 

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι public το blockchain 😅 γνωρίζεις αν μπορώ να το βρω κάπου; 

Έχω λινκ της συναλλαγής αλλά μέσω του binance 

Γενικώς το ψάχνω εδώ και καιρό να βγάλω άκρη αλλά δεν βλέπω φως στο τούνελ.. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...