Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο V2


nrkmaiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Karamol3golas είπε

Αν ειναι αυτο με το ντονατ σοκολατα εγω θα το αφηνα μπορει και μηνα,αλλα εσυ αν θες νωριτερα δωσε τουλαχιστον 1 βδομαδα..Η σοκολατα ειναι πολυ περιεργο υλικο

Ναι αυτό ειναι ! Εχεις ενα δικιο ηδη το εχω αφησει σε ενα ραφι να ωριμασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 8/4/2020 στις 1:07 ΠΜ, SageMarios είπε

Καλησπερα ,θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικά με μια βλακεια που εκανα .Αγορασα ενα αρωμα 20ml που λογικα θα ηταν για ποσοτητα 60-70 ml .Και επειδη ήταν η πρώτη φορα που ασχολήθηκα με αρωματα και βασεις , εριξα 10ml περιπου παραπανω βαση με αποτελεσμα το υγρο να βγαζει ελαχιστη γευση και να ειναι σαν να ατμιζω σκετη βαση .Υπαρχει καποιος ευκολο τροπος να το διορθωσω ή θα πρεπει να ξανα αγορασω αρωμα και να προσθεσω οσο χρειάζεται ;

Από προσωπική εμπειρία (με την ίδια σειρά της ομερτα την πάτησα κι εγώ), 10 μλ είναι υπεραρκετά για να αλλοιωθεί η γεύση και φυσικα αν έχει ανακατευθεί το υγρό δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Εκτός και εαν έχεις τη διάθεση όπως είπες να ξαναπάρεις το ίδιο σνβ κι ένα μπουκάλι μεγάλο (150 μλ και πάνω) ώστε να κάνεις το τελικό προιόν σε διπλάσια ποσότητα.

Επίσης εγώ πιστεύω τα σνβ θέλουν τουλάχιστον 2 βδομάδες για να σου βγάλουν τη σωστή γεύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, LeukoSustima είπε

Από προσωπική εμπειρία (με την ίδια σειρά της ομερτα την πάτησα κι εγώ), 10 μλ είναι υπεραρκετά για να αλλοιωθεί η γεύση και φυσικα αν έχει ανακατευθεί το υγρό δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Εκτός και εαν έχεις τη διάθεση όπως είπες να ξαναπάρεις το ίδιο σνβ κι ένα μπουκάλι μεγάλο (150 μλ και πάνω) ώστε να κάνεις το τελικό προιόν σε διπλάσια ποσότητα.

Επίσης εγώ πιστεύω τα σνβ θέλουν τουλάχιστον 2 βδομάδες για να σου βγάλουν τη σωστή γεύση.

Εκανα βλακεια που τα γεμισα με το ματι ,γιατι το εκανα σε 2 σνβ , αυτο με το ντονατ και τη σοκολάτα φαίνεται να στρωνει με τον καιρο , το αλλο με το red bull δεν το βλεπω να φτιαχνει αλλα το αφηνω και βλέπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, SageMarios είπε

Εκανα βλακεια που τα γεμισα με το ματι ,γιατι το εκανα σε 2 σνβ , αυτο με το ντονατ και τη σοκολάτα φαίνεται να στρωνει με τον καιρο , το αλλο με το red bull δεν το βλεπω να φτιαχνει αλλα το αφηνω και βλέπω

Κι εγώ το ίδιο,με το ματι στο La Famiglia The Hitman ενώ το μπουκάλι χωράει 85 μλ είναι για 70 μλ αν και δεν το γέμισα μέχρι πάνω πάνω.

Και μαζί με το δικό μου είχα πάρει για ένα φίλο το Don Pietro όπου αυτός το γέμισε πάνω πάνω δηλαδή 5-10 μλ παραπάνω.

Το αποτελέσμα ήταν κακό,η γεύση πολύ ξεθωρισμένη θα έλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, LeukoSustima είπε

Επίσης εγώ πιστεύω τα σνβ θέλουν τουλάχιστον 2 βδομάδες για να σου βγάλουν τη σωστή γεύση.

Αυτό εξαρτάται από το SnV, υπάρχουν πολλά στην ελληνική αγορά που οι 2 βδομάδες είναι μεγάλη υπερβολή και άλλα που θα χρειαστεί μήνας. Καλό είναι να ακολουθούμε τις οδηγίες του κατασκευαστή (κανονικά πρέπει να τις γνωρίζει το μαγαζί από το οποίο τα προμηθευόμαστε) στην ωρίμανση και την αραίωση, υπάρχουν και μερικά SnV που μετά από ένα σημείο όσο τα αφήνεις γίνονται χειρότερα. 

Στα σκέτα αρώματα από την άλλη, δυστυχώς οι οδηγίες των κατασκευαστών συχνά δεν είναι σωστές, ή γράφτηκαν σε εποχές με πολύ χειρότερο εξοπλισμό και από εκεί έρχεται μία από τις δυσκολίες του DIY. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dark knight είπε

Αυτό εξαρτάται από το SnV, υπάρχουν πολλά στην ελληνική αγορά που οι 2 βδομάδες είναι μεγάλη υπερβολή και άλλα που θα χρειαστεί μήνας. Καλό είναι να ακολουθούμε τις οδηγίες του κατασκευαστή (κανονικά πρέπει να τις γνωρίζει το μαγαζί από το οποίο τα προμηθευόμαστε) στην ωρίμανση και την αραίωση, υπάρχουν και μερικά SnV που μετά από ένα σημείο όσο τα αφήνεις γίνονται χειρότερα. 

Στα σκέτα αρώματα από την άλλη, δυστυχώς οι οδηγίες των κατασκευαστών συχνά δεν είναι σωστές, ή γράφτηκαν σε εποχές με πολύ χειρότερο εξοπλισμό και από εκεί έρχεται μία από τις δυσκολίες του DIY. 

Τι να σου πω φίλε,πιο πολύ από ιντερνετ αγοράζω και συννήθως γράφουν 2-3 μέρες που μου φαίνεται ακραίο.

Τώρα αν γίνονται χειρότερα αν τα αφήσεις δύο βδομάδες αντί για μία μου φαίνεται επίσης τραβηγμένο.

Τα αρρώματα προσωπικά τα αφήνω μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παίδες , είμαι κάνα χρόνο με iqos και πορτοκαλί heets, υπάρχει κάποιος συνδυασμός σε mod, υγρό που να το πλησιάζει?

Δεν θέλω επισκευάσιμο κτλ τα πέρασα αυτά και γύρισα στο iqos για όλους ευκολίας, αλλά για λόγους οικονομικούς ( κάνω ένα πακέτο heets  τώρα) αλλά και λόγους υγείας ( αφού το ηλεκτρονικό είναι λιγότερο βλαβερό) λέω να ξαναγυρίσω.

Αυτή τη στιγμή είμαι με ένα nautilus aio , γιατί είναι μαζεμένο, εύκολο και χωρίς διαρροές.

Κάνω υγρό με 6αρα νικοτίνη αλλά μου λείπει το χτύπημα

Οπότε κάποιος συνδυασμός που να φέρνει σε iqos?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

Έχει κάνεις να μου προτείνει κανένα καλό καπνικό ύγρο. Έχω δοκιμάσει σχέδον όλα απο philotimo αλλά  δεν ξεχώρισα κανένα.Εχω το istick pico X με melo 4 και συνήθως παίζω στα 40-50 w.

Επεξ/σία από visualizer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Καλησπέρα παίδες , είμαι κάνα χρόνο με iqos και πορτοκαλί heets, υπάρχει κάποιος συνδυασμός σε mod, υγρό που να το πλησιάζει?

Δεν θέλω επισκευάσιμο κτλ τα πέρασα αυτά και γύρισα στο iqos για όλους ευκολίας, αλλά για λόγους οικονομικούς ( κάνω ένα πακέτο heets  τώρα) αλλά και λόγους υγείας ( αφού το ηλεκτρονικό είναι λιγότερο βλαβερό) λέω να ξαναγυρίσω.

Αυτή τη στιγμή είμαι με ένα nautilus aio , γιατί είναι μαζεμένο, εύκολο και χωρίς διαρροές.

Κάνω υγρό με 6αρα νικοτίνη αλλά μου λείπει το χτύπημα

Οπότε κάποιος συνδυασμός που να φέρνει σε iqos?

Κάποια πράγματα που μπορείς να κάνεις για πιο δυνατό χτύπημα

Μεγαλύτερη αναλογία pg σε υγρά.H pg αυξάνει το χτύπημα.Μπορείς να πάς μέχρι 50%pg 50%vg.

Περισσότερη νικοτίνη (όχι αλάτων, η νικοτίνη αλάτων  δεν έχει χτύπημα δυνατό).Η νικοτίνη  αυξάνει το χτύπημα.Επίσης 6 mg σε mtl για κάποιον που έρχεται απο καπνό θεωρώ ότι είναι λίγο.Αν πάλι είσαι καλυμμένος και δε θες να την ανεβάσεις για πιο δυνατό χτύπημα παίξε με την αναλογία pg vg που έγραψα πιο πάνω.

Μη πας να εφαρμόσεις και τα 2 που σου έγραψα πιο πάνω με την πρώτη γιατί μπορεί να ξεφύγεις κατα πολύ απο το επιθυμητό χτύπημα που θες.

Θα βοηθούσε να μας έλεγες την αναλογία που κάνεις τώρα.Ισως κάποιος άλλος απο εδώ να μπορεί να προτείνει κάτι και να μην κάνεις δοκιμές.

26 λεπτά πριν, visualizer είπε

Καλησπερα,

Έχει κάνεις να μου προτείνει κανένα καλό καπνικό ύγρο. Έχω δοκιμάσει σχέδον όλα απο philotimo αλλά  δεν ξεχώρισα κανένα.Εχω το istick pico X με melo 4.

Προτείνω να δεις απο steampunk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fernw_thn_souvla είπε

Κάποια πράγματα που μπορείς να κάνεις για πιο δυνατό χτύπημα

Μεγαλύτερη αναλογία pg σε υγρά.H pg αυξάνει το χτύπημα.Μπορείς να πάς μέχρι 50%pg 50%vg.

Περισσότερη νικοτίνη (όχι αλάτων, η νικοτίνη αλάτων  δεν έχει χτύπημα δυνατό).Η νικοτίνη  αυξάνει το χτύπημα.Επίσης 6 mg σε mtl για κάποιον που έρχεται απο καπνό θεωρώ ότι είναι λίγο.Αν πάλι είσαι καλυμμένος και δε θες να την ανεβάσεις για πιο δυνατό χτύπημα παίξε με την αναλογία pg vg που έγραψα πιο πάνω.

Μη πας να εφαρμόσεις και τα 2 που σου έγραψα πιο πάνω με την πρώτη γιατί μπορεί να ξεφύγεις κατα πολύ απο το επιθυμητό χτύπημα που θες.

Θα βοηθούσε να μας έλεγες την αναλογία που κάνεις τώρα.Ισως κάποιος άλλος απο εδώ να μπορεί να προτείνει κάτι και να μην κάνεις δοκιμές.

Προτείνω να δεις απο steampunk.

Κοίτα να δείς , αυτή τη στιγμή είναι με 50/50 με 6αρα νικοτίνη. Όταν ξεκίνησα με το ηλεκτρονικό επειδή δεν ήμουν και ποτέ δεινός καπνιστής (έκανα 6-7 στριφτά την ημέρα , και μετά το  γυρίσα σε πουράκια moods και έκανα το πολύ 5) είχα ξεκινήσει με 3αρα νικοτίνη απλά μετά το πήγα στο 6 ακριβώς για να έχω κάπως μεγαλύτερο χτύπημα.

Πέρασα απο εργαστιασιακούς , επισκευάσιμους όλοι MTL αλλά με κούρασε κάποια φάση το όλο σκηνικό με αντιστάσεις , διαρροές  κτλ. οπότε το γύρισα στο iQos.

Με το iQos έχω ξεφύγει και κάνω περίπου στα 15 την ημέρα , κρατάνε και λίγο οπότε συνήθως τα κάνω διπλά.

Οπότε είπα να το ξαναγυρίσω στο ηλεκτρονικό , και είχα πάρει σε κάποια φάση τον Nautilus AIO . Απίστευτα βολικό , δεν έχει διαρροές , ωραία γεύση αλλά απο χτύπημα τίποτα (τουλάχιστον με το υγρό που έχω 50/50 6άρα νικοτίνη)

Το θέμα του τσιγάρου το έχω ξεπεράσει τελείως , αυτό που μου αρέσει στο iQos είναι η ευκολία και ότι η γέυση-χτύπημα φέρνει αρκετά σε τσιγάρο.

Οπότε ψάχνω αν υπάρχει κάποιος συνδυασμός σε ηλεκτρονικό που θα μπορούσε να με καλύψει , ξέρω ότι μέχρι πριν ένα χρόνο δεν υπήρχε γιατί είχα δοκιμάσει αρκετά mods, ατμοποιητές , κλασσικά ένα κάρο υγρά που έχουν μείνει στο ράφι και πάνε στα σκουπίδια κτλ. αλλά προσπαθούσα σε αυτά να βρώ περισσότερο την συμπεριφορά του τσιγάρου επειδή αυτό είχα ως μέτρο σύγκρισης.

Τώρα που έχω το iQos είπα μήπως είναι ευκολότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, visualizer είπε

Καλησπερα,

Έχει κάνεις να μου προτείνει κανένα καλό καπνικό ύγρο. Έχω δοκιμάσει σχέδον όλα απο philotimo αλλά  δεν ξεχώρισα κανένα.Εχω το istick pico X με melo 4 και συνήθως παίζω στα 40-50 w.

Συνταγες κανεις?Επισης θες σκετο καπνικο η σε βολευουν και ημικαπνικα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνταγές δεν ξέρω να κάνω .. απλα παιρνω το αρωμα ριχνω μεσα νικοτινη βαση και τελος. Δεν εχω θεμα , γενικότερα μαρεσει να έχει και κάποια άλλη γευση όχι μονο καπνική .Πχ καπνος βανιλια μπισκοτο ..λιωμενη καραμελα κατι τετοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, tsofras είπε

Κοίτα να δείς , αυτή τη στιγμή είναι με 50/50 με 6αρα νικοτίνη. Όταν ξεκίνησα με το ηλεκτρονικό επειδή δεν ήμουν και ποτέ δεινός καπνιστής (έκανα 6-7 στριφτά την ημέρα , και μετά το  γυρίσα σε πουράκια moods και έκανα το πολύ 5) είχα ξεκινήσει με 3αρα νικοτίνη απλά μετά το πήγα στο 6 ακριβώς για να έχω κάπως μεγαλύτερο χτύπημα.

Πέρασα απο εργαστιασιακούς , επισκευάσιμους όλοι MTL αλλά με κούρασε κάποια φάση το όλο σκηνικό με αντιστάσεις , διαρροές  κτλ. οπότε το γύρισα στο iQos.

Με το iQos έχω ξεφύγει και κάνω περίπου στα 15 την ημέρα , κρατάνε και λίγο οπότε συνήθως τα κάνω διπλά.

Οπότε είπα να το ξαναγυρίσω στο ηλεκτρονικό , και είχα πάρει σε κάποια φάση τον Nautilus AIO . Απίστευτα βολικό , δεν έχει διαρροές , ωραία γεύση αλλά απο χτύπημα τίποτα (τουλάχιστον με το υγρό που έχω 50/50 6άρα νικοτίνη)

Το θέμα του τσιγάρου το έχω ξεπεράσει τελείως , αυτό που μου αρέσει στο iQos είναι η ευκολία και ότι η γέυση-χτύπημα φέρνει αρκετά σε τσιγάρο.

Οπότε ψάχνω αν υπάρχει κάποιος συνδυασμός σε ηλεκτρονικό που θα μπορούσε να με καλύψει , ξέρω ότι μέχρι πριν ένα χρόνο δεν υπήρχε γιατί είχα δοκιμάσει αρκετά mods, ατμοποιητές , κλασσικά ένα κάρο υγρά που έχουν μείνει στο ράφι και πάνε στα σκουπίδια κτλ. αλλά προσπαθούσα σε αυτά να βρώ περισσότερο την συμπεριφορά του τσιγάρου επειδή αυτό είχα ως μέτρο σύγκρισης.

Τώρα που έχω το iQos είπα μήπως είναι ευκολότερο

Για την γεύση αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δείς τι ποικιλία καπνου είχε το heet μεσα και να παρεις ενα αντίστοιχο net υγρό.Όσο αφορά το throat hit ανεβάζεις νικοτίνη, η πιο σφιχτή τζούρα και λίγα παραπάνω watt θα βοηθήσει.

To χτύπημα θα το βρείς κάπως αλλά κάτι πολύ κοντά στη γεύση iqos όχι δε πιστευω να βρείς.Η διαφορά του iqos με το τσιγάρο είναι η καύση και όχι το περιεχόμενο, για αυτό και όλας είναι πολύ κοντά στη γευση.Απο την άλλη ισως τα υγρά net να είναι η λύση διότι έχουν αποσταγμα καπνου.Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ οπότε μπορώ να γράψω κάτι παραπάνω.

Επεξ/σία από fernw_thn_souvla
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συγκεκριμένο υγρό υπόσχεται ενίσχυση χτυπήματος. Δεν ξέρω αν κάνει δουλειά. Πήγα να το πάρω και ήταν εξαντλημένο. Όταν το βρω θα ενημερώσω αν κάνει κάτι, αν και δεν περιμένω πολλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...