Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο V2


nrkmaiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, παιδια ειμαι εδω και ενα χρονο περιπου με δυο Caliburn A2 σχετικα ικανοποιημενος θελω ομως μια αλλαγη για καλυτερη γευση, μπαταρια και χωρητικοτητα σε υγρο  

Ειμαι κοντα στο voopoo vmate E και για εφεδρικο το vmate infinity (παιρνουν το ιδιο cap) 

σαν εναλλακτικές εχω  το Geek Vape Wenax H1 και το  Voopoo Argus Air

Θελω μια γνωμη εαν εχει καποιος να προτεινει κατι καλυτερο 

Y.γ προτιμαω να εχει ρυθμιση στον αερα αλλα δεν με νοιαζει εαν ειναι μονο mtl ή dl αρκει να εχει την καλυτερη δυνατη γευση

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/9/2022 στις 9:55 ΠΜ, vassilis018 είπε

Καλημέρα. Ενδιαφέρομαι για την αγορά τσιγαρίσιου ατμοποιητή(όχι επισκεύασιμο)  Αυτή την στιγμή είμαι με ένα Nautilus GT. Έχετε να προτείνετε κάποιο καλύτερο για γεύση?

Οχι.

Spoiler

Nautillus - Zenith - Zlide είναι οι καλύτεροι σε mtl. Προτιμώ τους πρώτους.

Δοκίμασε άλλης ωμικότητας αντιστάσεις και άλλα watt (μέσα στα όρια της κάθε αντίστασης). Αλλιώς επισκευάσιμο για το κάτι παραπάνω

 

Επεξ/σία από iml
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2022 στις 6:53 ΜΜ, MySql είπε

Καλησπερα, παιδια ειμαι εδω και ενα χρονο περιπου με δυο Caliburn A2 σχετικα ικανοποιημενος θελω ομως μια αλλαγη για καλυτερη γευση, μπαταρια και χωρητικοτητα σε υγρο  

Ειμαι κοντα στο voopoo vmate E και για εφεδρικο το vmate infinity (παιρνουν το ιδιο cap) 

σαν εναλλακτικές εχω  το Geek Vape Wenax H1 και το  Voopoo Argus Air

Θελω μια γνωμη εαν εχει καποιος να προτεινει κατι καλυτερο 

Y.γ προτιμαω να εχει ρυθμιση στον αερα αλλα δεν με νοιαζει εαν ειναι μονο mtl ή dl αρκει να εχει την καλυτερη δυνατη γευση

https://www.skroutz.gr/s/25692116/Innokin-Kroma-Z-Midnight-Blue-Pod-Mod-4-5ml-με-Ενσωματωμένη-Μπαταρία.html

https://www.skroutz.gr/s/30809935/Lost-Vape-Ursa-Mini-Phantom-Green-Pod-Mod-3ml-με-Ενσωματωμένη-Μπαταρία.html

Αυτά τα έχω δοκιμάσει, ωραία γεύση, ρύθμιση αέρα αλλά για αντοχή μπαταρίας δε ξέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kroma Z από μένα! το έχω ξαναγράψει είναι εξαιρετικό.

Η μπαταρία μιας και το λέτε, με 0.8ohm στα 16watt μου φτάνει άνετα για 15ml. Αυτό για μένα είναι 2-3 μέρες. 

Do it!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλικαρια ειμαι κοντα στο να αποφασισω να κανω δικα μ υγρα.θελω να μου πειτε κατα ποσο αξιζει.50% pg 50% vg 3αρα νικοτινη.ναντο κανω εγω σε 120ml μου βγαινει γυρω στα 18€.Το ετοιμο σε μαγαζι αν μ το κανουν ποσο το χρεωνουν περιπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, soundou είπε

παλικαρια ειμαι κοντα στο να αποφασισω να κανω δικα μ υγρα.θελω να μου πειτε κατα ποσο αξιζει.50% pg 50% vg 3αρα νικοτινη.ναντο κανω εγω σε 120ml μου βγαινει γυρω στα 18€.Το ετοιμο σε μαγαζι αν μ το κανουν ποσο το χρεωνουν περιπου?

Ανάλογα το κατάστημα και το υγρό. Υπάρχουν υγρά 120ml που κάνουν 10-12€ τα 120ml. Αν υποθέσουμε ότι η νικοτίνη κάνει 4€ τότε θα σου βγει 18-20€ τα 120ml αν δε σου χρεώσουν βάσεις. Αλλιώς υπολόγισε +2€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3 λεπτά πριν, w95chris είπε

Ανάλογα το κατάστημα και το υγρό. Υπάρχουν υγρά 120ml που κάνουν 10-12€ τα 120ml. Αν υποθέσουμε ότι η νικοτίνη κάνει 4€ τότε θα σου βγει 18-20€ τα 120ml αν δε σου χρεώσουν βάσεις. Αλλιώς υπολόγισε +2€.

οποτε μιλαμε για τα ιδια λεφτα περιπου.ποιος ο λογος να το κανω εγω κ να μην ζητησω να μ το ετοιμασουν οι ιδιοι?(ξερω οτι πχ στο 3ο δοχειο δεν θα χρειαστεις pg k vg γτ θα σου εχει περισεψει απο πριν.)η διαφορα κοστους ειναι για γελια νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, soundou είπε

 

οποτε μιλαμε για τα ιδια λεφτα περιπου.ποιος ο λογος να το κανω εγω κ να μην ζητησω να μ το ετοιμασουν οι ιδιοι?(ξερω οτι πχ στο 3ο δοχειο δεν θα χρειαστεις pg k vg γτ θα σου εχει περισεψει απο πριν.)η διαφορα κοστους ειναι για γελια νομιζω

Από που και ως που εσένα σου βγαίνει 18€ όμως; Αν υποθέσουμε ότι τα αρώματα των 10ml κάνουν 6€ και για να φτιάξεις 120ml θες θες περίπου ένα μπουκάλι (με ποσοστό αραίωσης 8%) συν 2 νικοτίνες (8€ σύνολο) και PG/VG. Άρα μιλάμε για 16€ περίπου (γιατί δε θες ένα μπουκάλι 100ml VG και άλλο ένα PG ολόκληρα. Και υποθέτουμε ότι τα αγοράζεις από ατμομάγαζο με 2€/μπουκάλι).

Εκτός αν μιλάς να αγοράσεις εσύ το μπουκάλι με το υγρό (τα εργοστασιακά τύπου τρενάκι πχ) μόνος σου, να πάρεις τις νικοτίνες εσύ και τις βάσεις εσύ. Τότε αλλάζει κάτι μόνο αν βρεις τις νικοτίνες πιο φθηνά. Πχ το μαγαζί να τις έχει 4€/τμχ και εσύ να τις βρίσκεις 3€/τμχ.

Γενικά αυτό που συμφέρει είναι να πάρεις αρώματα μόνος σου, νικοτίνες μόνος σου και PG/VG μόνος σου (από το φαρμακείο όχι από τα ατμομάγαζα). Έτσι θα μπεις στο κόλπο και θα φτιάχνεις οικονομικά υγρά. Εκτός αν πας σε αρώματα που θέλουν μεγάλο ποσοστό αραίωσης (πχ 25-30%)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το φτιάχνω μόνος.

Ατμιζω συγκεκριμένα το κλασικό Halo Tribeca 6αρι.

Σε shakeNvape μου το έδιναν 32€ (120ml)

Diy μου κοστίζει 7€ το άρωμα, 12€ οι νικοτινες. PG/VG δεν τα βάζω στην εξίσωση γιατί το κόστος είναι χαμηλό και διαιρείται στις παρασκευές. Άντε σύνολο 20€ να πω. Απλά θέλει ωρίμανση καμιά βδομάδα ιδανικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες,το φαινόμενο της πιπίλας πως αντιμετωπίζεται??

Κάνω 3αρα νικοτίνη και το υγρό οποίο και να είναι το τσακίζω..δεν συμφέρει λέμε 😂

Το οξύμωρο είναι ότι κάνω μια δεκαετία μόνο ηλεκτρονικό αλλά το τελευταίο διάστημα το έχω σκίσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dalan2007 είπε

Παίδες,το φαινόμενο της πιπίλας πως αντιμετωπίζεται??

Κάνω 3αρα νικοτίνη και το υγρό οποίο και να είναι το τσακίζω..δεν συμφέρει λέμε 😂

Το οξύμωρο είναι ότι κάνω μια δεκαετία μόνο ηλεκτρονικό αλλά το τελευταίο διάστημα το έχω σκίσει...

Ανεβα στην νικοτίνη, και φτιάχνε μόνος σου τα υγρα (diy) για να σου βγαίνει ποιο οικονομικά.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, είμαι νέος στο άτμισμα( δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις) και έχω το aspire oby όμως πλέον δεν με ευχαριστεί η "τζούρα" του. Η αγορά του έγινε καθαρά λόγω του κόστους του και της ευκολίας του.

Με ποιά συσκευή μου προτείνετε να προχωρήσω - αναβαθμισθώ;  Θέλω μια που θα μου προσφέρει ποιοτικότερο άτμισμα και δεν θα χρειάζεται μεταπτυχιακό για την λειτουργία της. Δηλαδή να μην είναι υπερβολικά πολύπλοκη στη λειτουργία και συντήρησή της. Σίγουρα θα υπάρξει μελέτη αλλά σε φυσιολογικά επίπεδα.

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καλό στο diy είναι πως βγαίνει πολύ πιο οικονομικά και πως μπορείς να φτιάξεις αρκετές συνταγές απο τα γνωστά sites.

Το κακό είναι πως χρειάζεσαι πολλά αρώματα τα οποία λήγουν σε 1-2 χρόνια και είναι αδύνατον να έχουν καταναλωθεί.Δεν χαλάνε, αλλά χάνουν την έντασή τους.

Επίσης το diy θέλει διάβασμα και δεν έχεις το αποτέλεσμα των snv που κυκλοφορούν στο εμπόριο, έχει γίνει άλλη επεξεργασία, άλλη διαδικασία την οποία γνωρίζει η κάθε εταιρεία.

Αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με το diy και δεν θέλει να μπλέξει με αρώματα φτιάχνοντας συνταγές, παίρνει συγκεκριμένα αρώματα με συγκεκριμένο ποσοστό αραίωσης από-έως.Οπως πχ το Smoke, Don Cristo κλπ.

Εγώ ξεκίνησα το άτμισμα πρίν 1 χρόνο με 2-3 snv και το γύρισα κατευθείαν σε diy.Ταυτόχρονα δοκιμάζω κάποιες φορές και τα αρώματα όπως το Smoke που έγραψα πρίν.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, soundou είπε

απο οσο κοιταω τα δυμπαταρα mod υπερτερουν σε ολα απο τα μονομπαταρα.σωστα?

Απο πλευράς αυτονομίας σίγουρα. Απο μέγεθος προφανώς οχι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...