Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο V2


nrkmaiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι άφθες μπορεί να ήταν απο την νικοτίνη σαν ουσία... ή απο την ποιότητα του υγρού?
Καλά εγώ δεν έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω νικοτίνη...απλά λέμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μιας και ρωτήσατε για προβλήματα από υγρά, πρόσφατα ανακάλυψα ένα σοβαρό θέμα (όχι υγείας) με το άρωμα που χρησιμοποιούσα.

Με το βασικό υγρό μου για χρόνια (DIY με άρωμα FA Virginia, 90-92% vg) η αντίσταση έπιανε μάκα στην κυριολεξία στη δεύτερη μέρα, και ήθελε αλλαγή περίπου στις πέντε μέρες. Κάτι που μου φαινόταν περίεργο γιατί δεν είχε κάποια ιδιαίτερη γεύση για να χαλάνε τόσο γρήγορα.

Τελικά ξενέρωσα και αποφάσισα να πειραματιστώ και να αλλάξω άρωμα, και έφτιαξα με american tobacco της eliquid france, με ίδια αναλογία pg/vg, και στα ίδια watt (72-74W σε 0.18Ω) Η διαφορά στη φθορά της αντίστασης είναι η μέρα με τη νύχτα! Δεν είχα κρατήσει κάποια φωτογραφία από το πριν, αλλά έτσι είναι η αντίσταση μου μετά από μία εβδομάδα χρήσης με περίπου 15 ml την ημέρα! Υπό άλλες συνθήκες η μάκα θα είχε καλύψει εντελώς τα κενά μεταξύ των συρμάτων και θα ήθελε αλλαγή εδώ και μέρες. Εννοείται έχω μηδέν απώλεια γεύσης, έχει αρκετά να δώσει ακόμα.

a8cfcf3a8f61749e2981940480f5306b.jpg

Δεν ξέρω αν φταίει το συγκεκριμένο άρωμα της FA που έκανα, η αν γενικά η συγκεκριμένη clapton mesh του Profile είναι ευαίσθητη, αλλά αν κάνει και σε άλλους το ίδιο δοκιμάστε να αλλάξετε υγρό :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, akpe είπε

Μιας και ρωτήσατε για προβλήματα από υγρά, πρόσφατα ανακάλυψα ένα σοβαρό θέμα (όχι υγείας) με το άρωμα που χρησιμοποιούσα.

Με το βασικό υγρό μου για χρόνια (DIY με άρωμα FA Virginia, 90-92% vg) η αντίσταση έπιανε μάκα στην κυριολεξία στη δεύτερη μέρα, και ήθελε αλλαγή περίπου στις πέντε μέρες. Κάτι που μου φαινόταν περίεργο γιατί δεν είχε κάποια ιδιαίτερη γεύση για να χαλάνε τόσο γρήγορα.

Τελικά ξενέρωσα και αποφάσισα να πειραματιστώ και να αλλάξω άρωμα, και έφτιαξα με american tobacco της eliquid france, με ίδια αναλογία pg/vg, και στα ίδια watt (72-74W σε 0.18Ω) Η διαφορά στη φθορά της αντίστασης είναι η μέρα με τη νύχτα! Δεν είχα κρατήσει κάποια φωτογραφία από το πριν, αλλά έτσι είναι η αντίσταση μου μετά από μία εβδομάδα χρήσης με περίπου 15 ml την ημέρα! Υπό άλλες συνθήκες η μάκα θα είχε καλύψει εντελώς τα κενά μεταξύ των συρμάτων και θα ήθελε αλλαγή εδώ και μέρες. Εννοείται έχω μηδέν απώλεια γεύσης, έχει αρκετά να δώσει ακόμα.

a8cfcf3a8f61749e2981940480f5306b.jpg

Δεν ξέρω αν φταίει το συγκεκριμένο άρωμα της FA που έκανα, η αν γενικά η συγκεκριμένη clapton mesh του Profile είναι ευαίσθητη, αλλά αν κάνει και σε άλλους το ίδιο δοκιμάστε να αλλάξετε υγρό :)

Φίλε μου τί φάση αυτή η αντίσταση εγώ φτιάχνω ακόμα αυτά τα κλασικά σπιράλ για mtl.

Άσχετο, καμία πρόταση για squonk mod, έχω το candy vape pulse v2 αλλά είναι πολύ δύσχρηστο με την αλλαγή μπαταρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να κανω μια ερωτηση για τα υγρα αναπληρωσης, ειμαι φουλ ασχετος και βλεπω οτι τα ετοιμα βγαινουν μονο σε 10μλ και γυρω στα ~6ευρω, 
οπως επισης οτι το να φτιαξω δικα μου αναμιγνύοντας υλικα μου φαινεται αρκετα περιπλοκο για τωρα π λεω να ξεκινησω το ατμισμα, αμα παω σε καποιο καταστιμα θα μπορουν να μου φτιαξουν εκει μια πιο μεγαλη ποσοτητα απο τα 10 μλ ? και αν ναι η τιμη στο περιπου που θα παιζει

Επεξ/σία από kklhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, invisiblesurfer said:

Φίλε μου τί φάση αυτή η αντίσταση εγώ φτιάχνω ακόμα αυτά τα κλασικά σπιράλ για mtl.

Άσχετο, καμία πρόταση για squonk mod, έχω το candy vape pulse v2 αλλά είναι πολύ δύσχρηστο με την αλλαγή μπαταρίας.

Είναι mesh αντίσταση, συγκεκριμένα clapton mesh που χρησιμοποιεί η σειρά ατμοποιητών wotofo profile. Εγώ έχω τον Profile RDTA αλλά επειδή έχω το Pulse v2 τον χρησιμοποιώ σε μορφή RDA. Γενικά οι mesh αντιστάσεις είναι περίεργες σε επισκευάσιμους. Εύκολη στο στήσιμο, τεράστιο ντουμάνι, ικανοποιητική γεύση (εγώ βάζω πάντα 2-3% παραπάνω για να βγαίνει πιο έντονη γιατί τον έχω τέρμα ανοιχτό) αλλά αν πάρεις dry hit σε mesh θα βγάλεις τα πνευμόνια σου από το βήχα :D

Έχω έναν και κάθεται, αλλά δεν έχω το σωλήνα του RDTA, αν σε ενδιαφέρει για squonk μπορώ να στον στείλω να δοκιμάσεις, αλλά είναι φουλ πνευμονικός.

Και εγώ έψαχνα squonk mod μιας και στο Pulse 2 μου έχει γρατζουνιστεί η οθόνη, ενώ κάθε φορά που κάνω squonk το μπουκαλάκι κατεβαίνει προς τα κάτω. Γεμίζω από τον πόλο, με εξωτερικό μπουκαλάκι, και είναι αρκετά σπαστικό. Πάντα ήθελα το dotsquonk αλλά δεν το βρίσκω πουθενά στο χρώμα που θέλω (μαύρο) άσε που είναι και σχετικά παλιό και ακριβό. Αν το βρω θα το χτυπήσω πάντως. Έχουν βγει αρκετά squonk τελευταία, δεν έχω εμπειρία με κανένα όμως, ρίξε μια ματιά για reviews στο YouTube αλλά εκεί κυρίως για γενική εικόνα. Πάντα να κοιτάς και εδώ αλλά και στο vaping.gr και στο r/electronic_cigarette/ για reviews και σχόλια, τυχόν προβλήματα που βγάζουν κ.ο.κ.  

2 hours ago, kklhs said:

να κανω μια ερωτηση για τα υγρα αναπληρωσης, ειμαι φουλ ασχετος και βλεπω οτι τα ετοιμα βγαινουν μονο σε 10μλ και γυρω στα ~6ευρω, 
οπως επισης οτι το να φτιαξω δικα μου αναμιγνύοντας υλικα μου φαινεται αρκετα περιπλοκο για τωρα π λεω να ξεκινησω το ατμισμα, αμα παω σε καποιο καταστιμα θα μπορουν να μου φτιαξουν εκει μια πιο μεγαλη ποσοτητα απο τα 10 μλ ? και αν ναι η τιμη στο περιπου που θα παιζει

Φίλε μου κι εμένα στην αρχή μου φαινόταν περίπλοκο, αλλά είναι πολύ απλό. Τώρα σε κατάστημα να σου φτιάξουν δεν ξέρω τι τιμές παίζουν, αλλά από όσα ακούω από γνωστούς, τους χρεώνουν μόνο το κόστος των υλικών. Συνήθως σου φτιάχνουν shortfill (παραδείγματα τιμών), μπουκαλάκια που έχουν το άρωμα μέσα έτοιμο, προσθέτουν απλά νικοτίνη και βάση ανάλογα με το επίπεδο νικοτίνης που θες, και βγαίνει ολοκληρωμένο υγρό 60ml. Τώρα που ξεκινάς καλύτερα να σου φτιάξουν σε κατάστημα τις πρώτες φορές, θα σου δείξουν και πως φτιάχνονται. Στο μέλλον όμως, αν ατμίζεις σε πνευμονικό ή/και μεγάλες ποσότητες υγρού, από το να παίρνεις shortfill με 10-15 ευρώ τα 60ml συμφέρει να φτιάχνεις δικά σου :) 

Πληροφοριακά για τη διαδικασία να φτιάχνεις δικά σου, αγοράζεις άρωμα, booster νικοτίνης, και βάση από φαρμακείο (προτείνω της Chemco ή Fargon) και αναμειγνύεις από τη μικρότερη ποσότητα στη μεγαλύτερη. Όπως στον καφέ, δεν βάζεις πρώτα νερό και μετά καφε/ζάχαρη, έτσι; Πρώτα άρωμα, μετά νικοτίνη, και μετά σιγά σιγά συμπληρώνεις με τη βάση που θες όσο αναμειγνύεις. Ανάλογα με το υγρό το αφήνεις λίγο να «ωριμάσει» που λέμε, και είσαι έτοιμος. 

Για να πετύχεις το ποσοστό νικοτίνης που θέλεις, το eJuice Me Up είναι μια καλή εφαρμογή που έχει δυνατότητα να κάνει ακριβώς αυτό. Βάζεις εσύ π.χ. ότι έχεις τόσα ml βάση, τόσα ml άρωμα, και τόσα ml νικοτίνη με Χ ποσοστό. Και σου βγάζει την τελική μορφή του υγρού. Παράδειγμα παρακάτω η σύνθεση που έχω συνήθως, (1) 80μλ άρωμα, (2) 160ml νικοτίνη 20mg/ml, και (3) 800ml απλής βάσης. Και μου έδειξε πως με αυτά βγάζω 1040ml υγρού με 3ρα νικοτίνη. Δίνω μεταξύ 60 και 100 ευρώ ανάλογα το κατάστημα (η Fastvape έχει πολύ καλές τιμές αλλά συνήθως ψωνίζω από vapexperts), και ένα λίτρο μου κρατάει περίπου 2-3 μήνες. Τον υπολογισμό πάντα ΠΡΙΝ παραγγείλω βάσεις και αρώματα, για να μην καταλήξω να πάρω λιγότερα ή περισσότερα.

image.png.e7b4a714d0dc5e1621e5314e8a56656b.png

Χρειάζεσαι μόνο ένα σκεύος κατά προτίμηση με ενδείξεις ml για ανακάτεμα και έναν αναδευτήρα, και βέβαια μπουκαλάκια για να αποθηκεύεις τα υγρά, θα πρότεινα αυτά τα καφέ γυάλινα που βρίσκεις φτηνά και σε φαρμακεία. Το μόνο που θέλει προσοχή είναι η διαχείριση της νικοτίνης. Πάντα με γάντια και προσοχή μην αδειάσει επάνω σου, επειδή η νικοτίνη απορροφάται αμέσως από το δέρμα. Καλά, με περιεκτικότητες 20mg/ml που έχουμε τώρα για μια-δυο σταγόνες να ακουμπήσεις κατα λάθος πιθανότατα δεν θα έχεις θέμα, αλλά θέλει προσοχή :) 

Επεξ/σία από akpe
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, kklhs είπε

να κανω μια ερωτηση για τα υγρα αναπληρωσης, ειμαι φουλ ασχετος και βλεπω οτι τα ετοιμα βγαινουν μονο σε 10μλ και γυρω στα ~6ευρω, 
οπως επισης οτι το να φτιαξω δικα μου αναμιγνύοντας υλικα μου φαινεται αρκετα περιπλοκο για τωρα π λεω να ξεκινησω το ατμισμα, αμα παω σε καποιο καταστιμα θα μπορουν να μου φτιαξουν εκει μια πιο μεγαλη ποσοτητα απο τα 10 μλ ? και αν ναι η τιμη στο περιπου που θα παιζει

θα σου φτιάξουν ότι θες απο τιμες δε ξερω αλλα περιπου υπολογισε 10 με 15 ευρω τα 120μλ... εαν λεω κατι λαθος να με διορθωσετε και εγω νεος ειμαι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2022 στις 1:17 ΜΜ, LuNaTiC είπε

θα σου φτιάξουν ότι θες απο τιμες δε ξερω αλλα περιπου υπολογισε 10 με 15 ευρω τα 120μλ... εαν λεω κατι λαθος να με διορθωσετε και εγω νεος ειμαι

 

Το μεγάλο κόστος είναι η νικοτίνη.

Τα 120άρια SNV, περίπου 12-16 ευρώ έχουν όλα. Από 'κει και πέρα, το κόστος ανεβαίνει αναλόγως με το τι νικοτίνη ζητάει να γίνει το υγρό ο πελάτης. Για 12άρα π.χ., θα χρειαστούμε 8 boosters. Πες 3.5 ευρώ να χρεώνουν το ένα, άρα το υγρό τελικά θα κοστίσει γύρω στα 40 ευρώ. Για 9άρι, γύρω στα 35.

Το κόστος του snv με λίγα λόγια είναι το λιγότερο, η νικοτίνη είναι το κόστος.

Τώρα από κάθε μαγαζί παίζουν οι τιμές. Θα σου χρεώσουν και την μιηδενική βάση; Βάλε άλλα 3 ευρώ περίπου.

Πόσο κοστολογεί το κάθε μπουστεράκι; 2.5? 3? 4? Κάνει έκπτωση άμα χρειαστείς πολλά, π.χ. 8 ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάπνιζα ποτέ... οπότε δεν σκοπεύω να χρησιμοποιήσω και ποτέ...δεν γνωρίζω πόσο κάνουν οι νικοτίνες αλλά ναι έτσι όπως τα υπολογίζεις αυξάνει το κόστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα το κόστος του υγρού εξαρτάται από το ποσοστό νικοτίνης. Αν ένα υγρό 60ml κάνει πχ 10€ με 6 νικοτίνη θα βγει 18€ (πλέον όλες οι νόμιμες νικοτίνες κάνουν 4€. Μεγάλη κουβέντα περί αυτού). Αν βάλουμε 9 νικοτίνη θα πάει στα 22€.

Αντίστοιχα σε ένα 120ml που κάνει 13€ με 6 νικοτίνη θα πάει στα 29€ και με 9 νικοτίνη στα 37€. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα και τι σχέση έχεις με τον μαγαζάτορα. Εγώ πάω σε ενα σταθερό μαγαζί που τον ξέρω και με ξέρει, και μου κάνει κάποιες εκπτώσεις, στα 3 SNV μου χρεώνει τα 2 και πληρώνω μονο τις νικοτίνες, ή μου αφήνει τις νικοτίνες σε μισή τιμή αν πάρω πολλά SNV, ή μου χρεώνει τις μισές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, LuNaTiC είπε

Πανάκριβα καταλήγουν !!!

Ανάλογα τι χρήση κάνεις. Αν θέλεις 120ml τη βδομάδα είναι ασύμφορο. Εκτός και αν έχεις τόσο βαθιές τσέπες.

Συνήθως όσοι κάνουν υψηλή νικοτίνη, κάνουν MTL. Αυτό σημαίνει χαμηλή κατανάλωση. Δηλαδή αν πχ πάρεις ένα 120ml με 9 νικοτίνη στα 37€, ίσως να σου κρατήσει 1.5 μήνα. Αν βάλουμε αντιστάσεις που υποτίθεται αλλάζεις ανά βδομάδα μέσο όρο, θα πας στα +12€/μήνα. Δηλαδή στις 45 μέρες θα θες 55 ευρώ (1.2 περίπου/μέρα).

Αν έχεις DL ατμοποιητή, απλά δε βάζεις τόση νικοτίνη, γιατί θα σου κάνει τον λαιμό να μη πω τι. Βέβαια υπάρχουν εξαιρέσεις. Συνήθως όσοι έχουν DL ατμοποιητή βάζουν 6αρι max γιατί παραπάνω ζορίζει το πράγμα. Άρα αν έχεις DL ατμοποιητή και θες πχ ένα 120ml το μήνα (με 6 νικοτίνη στα 29€), τότε θα σου βγει +12€ το μήνα. Άρα θα θες περίπου 1.36/μέρα ή απλά 41€/μήνα.

Τώρα όσοι το έχουν πιπίλα, εκεί δε χρειάζεται να αναφερθώ καν. Εκεί απλά κάνεις σκέτη βάση γιατί αλλιώς το πράγμα ξεφεύγει πολύ. Βέβαια μιλάμε για τιμές λιανικής σε όλο αυτό. Σε τυχόν καταστήματα που έχουν προσφορές ή "προσφορές", αλλάζει το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έπεσε στα χέρια μου aegis 100w με geek vape zeus εδώ και καμιά βδομάδα. Τσιγάρο δεν έχω ανάψει ξανά, οπότε είμαι σε καλό δρόμο. 

Υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο υγρό σε αυτόν τον ατμοποιητη να πάρω? Μου έδωσαν ένα μπισκότο μαζί και ήταν ωραίο αλλά κατέληγα να το κάνω πιπίλα. 

Η αντίσταση πόσο κρατάει; Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...