Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο V2


nrkmaiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, πριν 3 χρόνια διέκοψα το τσιγάρο με τη βοήθεια του ατμίσματος έχοντας στην κάτοχή μου 2 καλά mods και ένα μικρό πενάκι ηλεκτρονικό. 

Οι διαρροές, καμένες αντιστάσεις και η απουσία της τζούρα που απολάμβανα στα πρώτα τραβήγματα με ώθησαν ξανά στο τσιγάρο. Υπάρχει πρόταση για κάποιο ηλεκτρονικό το οποίο να προσφέρει την αίσθηση του κανονικού με καλής διάρκειας τράβηγμα με κάποια καπνιστή γεύση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/8/2022 στις 10:55 ΜΜ, qrstuv είπε

Όταν μπουκώνει ο ατμοποιητής σχεδόν σαν να έχω την ροή αέρα τέρμα κλειστή τι μπορεί να φταίει;;

Ατμίζω έναν Innokin zlide 2ml σε ένα κλασικό pico στα 11watt τις αντιστάσεις 1.6 ohm. Αντιστάσεις αλλάζω σχεδόν κάθε μήνα, τόσο τις κρατάω γιατί ατμίζω σκέτη νικοτίνη αραιωμένη με pg/vg και σπάνια χρησιμοποιώ γεύσεις. Tην αντισταση που φοραει τωρα την εχω επανω στον ατμοποιητή 2 εβδομάδες και ειπα να δοκιμασω ενα Steam Train Red Berries Slash 120ml. 

Το λοιπόν, το τσιγάρο είναι σαν μπουκωμένο και με 1-2 τζούρες ζεσταίνεται πάρα πολύ. Τι μπορεί να φταίει;; έκανα λάθος την μίξη;; Πρώτη φορά παρατηρώ στον zlide τέτοιο μπούκωμα. Καμια ιδέα;

Εχω τον zlide 2.Με υγρά 50/50 έκανε διαρροές, μάζευε υγρό στο δαχτυλίδι και μπούκωνε, ακόμα και τον χειμώνα.Είχα ξεβιδώσει τον ατομοποιητή και το δαχτυλίδι 100 φορές για να το καθαρίσω γιατί έκανε διαρροή ακόμα και χωρίς να το χρησιμοποιώ.

Ειδικά καλοκαίρι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνεται να κάνεις υγρό 50/50.Αυτό λογικά συμβαίνει και σε άλλους ατμοποιητές.

Η μόνη λύση, είναι υγρό 40PG/60VG, γιατί η PG είναι πιο λεπτόρρευστη σε σχέση με την VG, απλά σε 40PG/60VG χάνεις λίγο σε γεύση, γιατί η PG δίνει boost στα αρώματα, όμως εφόσον δεν βάζεις αρώματα δεν σε απασχολεί, θα χάνεις μόνο στο "χτύπημα" στον λαιμό.

Μάλλον οι νικοτίνες που παίρνεις η αραιώνεις είναι 40PG/60VG και δεν είχες διαρροές οπότε συμβαίνει αυτό που γράφω, δηλαδή το υγρό snv που αραίωσες είναι 50PG/50VG.Στα snv, ξεκινάς την μίξη υπολογίζοντας όλο το περιεχόμενο του μπουκαλιού ως PG.

Η αλλαγή αντίστασης δεν μετριέται με τις ημέρες, αλλά με τα ml, αυτές οι αντιστάσεις αντέχουν περίπου 30 ml, μετά η γεύση αρχίζει και χάνεται και ας μην έχεις γεύση καμμένου.Ανάλογα το υγρό, η φθορά της αντίστασης γίνεται πιο αργά η πιο γρήγορα.Υπάρχουν snv "βρώμικα" με γεύσεις μπισκότου, καφέ κλπ που φθείρουν την αντίσταση πολύ γρήγορα, πχ στα 15 ml.Η Steam Train και η Steam Punk βγάζει ωραία υγρά αλλά πολλά "βρώμικα" απο ότι έχω διαβάσει.

Η 1.6Ω που κάνεις, λειτουργεί σε 10-15 watt, εγώ χρησιμοποιώ την 0.8Ω στα 15-18 watt και το έχω μόνιμα στα 16 watt υγρά 40/VG/60 PG και ηρέμησα.

Φαντάσου τι θα γίνεται σε παραπάνω watt σε θέμα διαρροής σε 50PG/50VG.

Πάντως η 1.6Ω δεν με κάλυπτε ούτε στο όριο στα 14 watt, δεν επαρκεί για να ζεστάνει για να ατμοποιηθεί το υγρό, ούτε γεύση έχει.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Αραιώνω 4 boosterακια σε μπουκάλι των 120ml (τα Pink mule 20mg). Πάντα 50/50 τα υπολογίζω και διαρροές με τον Zlide δεν είχα ποτέ. Μπορεί να βάζω λίγο παραπάνω PG για να μην βγει πολύ παχύρευστο το υγρό. Ευτυχώς έχω μαζί μου δύο αντιστάσεις και άλλαξα coil αμέσως. Θα δείξει στην επόμενη.

Τίμιος τσιγαρίσιος ατμοποιητής και τις 1.6Ω τις έχω συνηθίσει. Ένας λόγος παραπάνω που χρησιμοποιώ τις 1.6Ω είναι ότι δεν θέλω και πολύ ατμό γύρω όταν είμαι σε εσωτερικό χώρο ή και εξωτερικό. Μπορεί με την πρώτη τζούρα να μην κάνει καλή καύση όμως με την 2η, 3η είναι κομπλέ. 

Τώρα το SnV που πήρα φαίνεται να είναι από τα ''καθαρά'', γεύση έχει πολύ ωραία και είναι και παγωμένο στον λαιμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, qrstuv είπε

Ευχαριστώ. Αραιώνω 4 boosterακια σε μπουκάλι των 120ml (τα Pink mule 20mg). Πάντα 50/50 τα υπολογίζω και διαρροές με τον Zlide δεν είχα ποτέ. Μπορεί να βάζω λίγο παραπάνω PG για να μην βγει πολύ παχύρευστο το υγρό. Ευτυχώς έχω μαζί μου δύο αντιστάσεις και άλλαξα coil αμέσως. Θα δείξει στην επόμενη.

Τίμιος τσιγαρίσιος ατμοποιητής και τις 1.6Ω τις έχω συνηθίσει. Ένας λόγος παραπάνω που χρησιμοποιώ τις 1.6Ω είναι ότι δεν θέλω και πολύ ατμό γύρω όταν είμαι σε εσωτερικό χώρο ή και εξωτερικό. Μπορεί με την πρώτη τζούρα να μην κάνει καλή καύση όμως με την 2η, 3η είναι κομπλέ. 

Τώρα το SnV που πήρα φαίνεται να είναι από τα ''καθαρά'', γεύση έχει πολύ ωραία και είναι και παγωμένο στον λαιμό.

Η Pink Mule έχει χαλάσει, όταν το διάβασα είχα ήδη πάρει 2 νικοτίνες.Βγαίνουν σε άλλη συσκευασία με το λευκό καπάκι.Αραιωμένες με χαμηλό χτύπημα.Δεν έχω δοκιμάσει τις παλιές original με το μαύρο καπάκι.

Σκεφτόμουν κιόλας να πάρω PG+VG της Pink Mule και το ακύρωσα, υπάρχει η φήμη πως έχει αλλάξει προμηθευτή-ποιότητα συστατικών.

Ακόμα και οι Hexocell που πολλοί τις κράζουν, είναι καλύτερες.Αυτές έκανα για πολλούς μήνες.Δοκίμασα και Omerta, καλές είναι.

Καλά λόγια διάβασα και για τις Baroque που νομίζω είναι της Abuelos, κάποια στιγμή μπορεί να τις δοκιμάσω, αυτές και της e-cig.

Η νικοτίνη παίζει ρόλο στην γεύση του υγρού, χτύπημα, οξύτητα, ένταση κλπ.

Εγώ τα φτιάχνω μόνος μου τα υγρά. Εχω αγοράσει κάποια αρώματα, αλλά το κόστος είναι πολύ μικρότερο σε σε σχέση με τα snv.Σε αυτή την περίπτωση, πιστεύω πως είναι καλύτερα οι νικοτίνες και η extra PG+VG που προσθέτω, να είναι της ίδιας εταιρείας, γιατί η νικοτίνες είναι αραιωμένες η σε PG, η σε VG, η και στα 2.

Φυσικά δεν γίνεται να έχω το ίδιο αποτέλεσμα με υγρά snv του εμπορίου και θέλει πειραματισμό και διάβασμα.

Η άλλη λύση που είναι εξίσου οικονομική, είναι τα συμπυκνωμένα αρώματα που τα αραιώνεις, όμως η μεγαλύτερη ποικιλία υπάρχει στα snv που δεν υπάρχουν σε αρώματα.

Κάποιοι το έχουν γυρίσει σε net υγρά γιατί είναι πιο καθαρά, αλλά αλλοιώνουν γρήγορα τις αντιστάσεις.Τα άλλα αρώματα όπως και τα snv είναι χημεία.Υπάρχουν και κάποιοι ελάχιστοι που κάνουν μόνο PG+VG+Νικοτίνη για να αποφεύγουν τα αρώματα.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2022 στις 5:02 ΜΜ, Ptotal είπε

Καλησπέρα, πριν 3 χρόνια διέκοψα το τσιγάρο με τη βοήθεια του ατμίσματος έχοντας στην κάτοχή μου 2 καλά mods και ένα μικρό πενάκι ηλεκτρονικό. 

Οι διαρροές, καμένες αντιστάσεις και η απουσία της τζούρα που απολάμβανα στα πρώτα τραβήγματα με ώθησαν ξανά στο τσιγάρο. Υπάρχει πρόταση για κάποιο ηλεκτρονικό το οποίο να προσφέρει την αίσθηση του κανονικού με καλής διάρκειας τράβηγμα με κάποια καπνιστή γεύση; 

Καλησπέρα φίλος μην ανησυχείς δεν είσαι μόνος, πολύς κόσμος δεν συνήθισε το ηλεκτρονικό και το ξανά γύρισε στο τσιγάρο.

Εγώ ευτυχώς μετά από σχεδόν 20 χρόνια καπνιστής κατάφερα να το κόψω, βέβαια τώρα είμαι εξαρτημένος από το ηλεκτρονικό. 

Δεν ξέρω τι συγκεκριμένα να σου προτείνω όμως μπορείς να ψαχτείς σε τσιγαρίσιους ατμοποιητές όπως αυτόν που κάνω και εγώ τον Zlide για σφιχτή τζούρα. Και κάποιο σκέτο καπνικό υγρό ή και καθόλου άρωμα.

13 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Κάποιοι το έχουν γυρίσει σε net υγρά γιατί είναι πιο καθαρά, αλλά αλλοιώνουν γρήγορα τις αντιστάσεις.Τα άλλα αρώματα όπως και τα snv είναι χημεία.Υπάρχουν και κάποιοι ελάχιστοι που κάνουν μόνο PG+VG+Νικοτίνη για να αποφεύγουν τα αρώματα.

Όπως συνήθως και εγώ, κάνω μόνο νικοτίνη +pg+vg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/08/2022 at 11:40, AntiCambeR said:

Εχω τον zlide 2.Με υγρά 50/50 έκανε διαρροές, μάζευε υγρό στο δαχτυλίδι και μπούκωνε, ακόμα και τον χειμώνα.Είχα ξεβιδώσει τον ατομοποιητή και το δαχτυλίδι 100 φορές για να το καθαρίσω γιατί έκανε διαρροή ακόμα και χωρίς να το χρησιμοποιώ.

Ειδικά καλοκαίρι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνεται να κάνεις υγρό 50/50.Αυτό λογικά συμβαίνει και σε άλλους ατμοποιητές.

Η μόνη λύση, είναι υγρό 40PG/60VG, γιατί η PG είναι πιο λεπτόρρευστη σε σχέση με την VG, απλά σε 40PG/60VG χάνεις λίγο σε γεύση, γιατί η PG δίνει boost στα αρώματα, όμως εφόσον δεν βάζεις αρώματα δεν σε απασχολεί, θα χάνεις μόνο στο "χτύπημα" στον λαιμό.

Μάλλον οι νικοτίνες που παίρνεις η αραιώνεις είναι 40PG/60VG και δεν είχες διαρροές οπότε συμβαίνει αυτό που γράφω, δηλαδή το υγρό snv που αραίωσες είναι 50PG/50VG.Στα snv, ξεκινάς την μίξη υπολογίζοντας όλο το περιεχόμενο του μπουκαλιού ως PG.

Η αλλαγή αντίστασης δεν μετριέται με τις ημέρες, αλλά με τα ml, αυτές οι αντιστάσεις αντέχουν περίπου 30 ml, μετά η γεύση αρχίζει και χάνεται και ας μην έχεις γεύση καμμένου.Ανάλογα το υγρό, η φθορά της αντίστασης γίνεται πιο αργά η πιο γρήγορα.Υπάρχουν snv "βρώμικα" με γεύσεις μπισκότου, καφέ κλπ που φθείρουν την αντίσταση πολύ γρήγορα, πχ στα 15 ml.Η Steam Train και η Steam Punk βγάζει ωραία υγρά αλλά πολλά "βρώμικα" απο ότι έχω διαβάσει.

Η 1.6Ω που κάνεις, λειτουργεί σε 10-15 watt, εγώ χρησιμοποιώ την 0.8Ω στα 15-18 watt και το έχω μόνιμα στα 16 watt υγρά 40/VG/60 PG και ηρέμησα.

Φαντάσου τι θα γίνεται σε παραπάνω watt σε θέμα διαρροής σε 50PG/50VG.

Πάντως η 1.6Ω δεν με κάλυπτε ούτε στο όριο στα 14 watt, δεν επαρκεί για να ζεστάνει για να ατμοποιηθεί το υγρό, ούτε γεύση έχει.

Έχω τον zlide και φτιάχνω 50/50 υγρό χωρίς να έχω διαρροές. Αντίσταση χρησιμοποιώ 0.8.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/8/2022 στις 1:45 ΜΜ, antbyron είπε

Έχω τον zlide και φτιάχνω 50/50 υγρό χωρίς να έχω διαρροές. Αντίσταση χρησιμοποιώ 0.8.

Kαι ΄γώ το ίδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Ptotal είπε

Aspire vilter και Oby, απόψεις; 

Τα πήρα και τα δύο για την γυναίκα και τα δοκίμασα να τα έχω για δεύτερη συσκευή.

Συγκριτικά το vilter είναι πιο "γευστική" συσκευή. Φορτίζει γρήγορα. Και παιρνει και τα φιλτρακια που μαζεύει την υγρασία κάτι που το βρίσκω καλό. Αυξάνει το κόστος χρήσης (αστείο πόσο, 0.1€ το φίλτρο για κανα δυο μέρες.)  Το pod γεμίζει εύκολα. 3-4ml ανά φόρτιση αντέχει η μπαταρία.

Το Oby πιο όμορφη.Γευστικα χάνει από το vliter. Το πλακέ στόμιο εμένα μου αρέσει. Σε πολλούς όχι. Αντιμετώπισα μερικες διαρροές ( το υγρό είναι κοινό οπότε έγινε άμεση σύγκριση) . Και μια δυσκολία στην εύρεση ανταλλακτικού pod. 

Βέβαια online παραγγέλνεις και βρίσκεις τα πάντα. 

 

Μην περιμένεις από καμία από τις δύο συσκευές την γεύση ενός κλασσικού ατμοποιητη. Για αυτά που είναι και μιας και συγκρίνεις για μένα κερδίζει το vilter. 

Το κόστος είναι πολύ μικρό και άνετα τα δοκιμάζεις και τα δύο.

 

Ότι άλλο θες ρωτάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, panosvlass είπε

Τα πήρα και τα δύο για την γυναίκα και τα δοκίμασα να τα έχω για δεύτερη συσκευή.

Συγκριτικά το vilter είναι πιο "γευστική" συσκευή. Φορτίζει γρήγορα. Και παιρνει και τα φιλτρακια που μαζεύει την υγρασία κάτι που το βρίσκω καλό. Αυξάνει το κόστος χρήσης (αστείο πόσο, 0.1€ το φίλτρο για κανα δυο μέρες.)  Το pod γεμίζει εύκολα. 3-4ml ανά φόρτιση αντέχει η μπαταρία.

Το Oby πιο όμορφη.Γευστικα χάνει από το vliter. Το πλακέ στόμιο εμένα μου αρέσει. Σε πολλούς όχι. Αντιμετώπισα μερικες διαρροές ( το υγρό είναι κοινό οπότε έγινε άμεση σύγκριση) . Και μια δυσκολία στην εύρεση ανταλλακτικού pod. 

Βέβαια online παραγγέλνεις και βρίσκεις τα πάντα. 

 

Μην περιμένεις από καμία από τις δύο συσκευές την γεύση ενός κλασσικού ατμοποιητη. Για αυτά που είναι και μιας και συγκρίνεις για μένα κερδίζει το vilter. 

Το κόστος είναι πολύ μικρό και άνετα τα δοκιμάζεις και τα δύο.

 

Ότι άλλο θες ρωτάς!

Σε ευχαριστώ με ενδιαφέρει η προσομοίωση γεύσης. Τι ακριβώς είναι τα φιλτράκια στο vilter; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Ptotal είπε

Σε ευχαριστώ με ενδιαφέρει η προσομοίωση γεύσης. Τι ακριβώς είναι τα φιλτράκια στο vilter; 

Τα περισσότερα προϊόντα ατμισμου εχουν για επιστόμιο πλαστικό τιπ. Το vilter δέχεται και φίλτρα τύπου τσιγάρου. Δεν κρατάει γεύση ούτε κάτι που αλλάζει αυτό που ατμιζεις. Πιο πολύ θεωρώ προσομοιώνει την αίσθηση του καπνιστή και έχει ένα καλό ότι κρατάει την υγρασία. Γι'αυτό όμως και θέλει αλλαγή που και που. Στην συσκευασία έρχεται με ένα πλαστικό drip tip και 2 φιλτρακια. Ανάλογα τι σε βολεύει συνεχίζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2022 στις 8:32 ΜΜ, panosvlass είπε

Τα περισσότερα προϊόντα ατμισμου εχουν για επιστόμιο πλαστικό τιπ. Το vilter δέχεται και φίλτρα τύπου τσιγάρου. Δεν κρατάει γεύση ούτε κάτι που αλλάζει αυτό που ατμιζεις. Πιο πολύ θεωρώ προσομοιώνει την αίσθηση του καπνιστή και έχει ένα καλό ότι κρατάει την υγρασία. Γι'αυτό όμως και θέλει αλλαγή που και που. Στην συσκευασία έρχεται με ένα πλαστικό drip tip και 2 φιλτρακια. Ανάλογα τι σε βολεύει συνεχίζεις...

Ευχαριστώ, θα προβώ σε αγορά. Δοκίμασα επίσης το Vuse με πολύ μέτρια αίσθηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 24/8/2022 στις 6:31 ΜΜ, Ptotal είπε

Ευχαριστώ, θα προβώ σε αγορά. Δοκίμασα επίσης το Vuse με πολύ μέτρια αίσθηση. 

Καλησπέρα, πήρες κάποιο τελικά; Απόψεις;

 

Επίσης μια ερώτηση προς τους παλιούς: ποιό κατάστημα είναι το "καλύτερο"; Εννοώ σε εξυπηρέτηση, ποιότητα υγρών και προϊόντων κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2022 στις 11:16 ΜΜ, Hiddenite είπε

Καλησπέρα, πήρες κάποιο τελικά; Απόψεις;

 

Επίσης μια ερώτηση προς τους παλιούς: ποιό κατάστημα είναι το "καλύτερο"; Εννοώ σε εξυπηρέτηση, ποιότητα υγρών και προϊόντων κτλ.

Atmology, trustvape,e-cig.

Atmology είναι στη Θεσ/κη αλλά ότι παραγγελία κάνω μέχρι τις 15.00 την επόμενη μέρα είναι σπίτι μου. Επίσης δίνουν δωράκια (μπαταρίες για mods, υγρά κλπ).  Ότι πρόβλημα και αν είχα με βοήθησαν

Εάν είσαι Αθήνα το Trustvape στο Περιστέρι είναι εξυπηρετικοί και σου δίνουν ακριβώς αυτο που θέλεις καθότι όχι λαμόγια και αγαπούν αυτό που κάνουν.

Ecig στη Παλλήνη επίσης μια χαρά κατάστημα.

Ειδικά στα δύο πρώτα η μιζέρια και η εξαπάτηση του πελάτη απουσιάζει.

Υπάρχουν και άλλα μαγαζιά που έχω ακούσει πολύ καλά λόγια  αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει οπότε σου αναφέρω μόνο τις προσωπικές μου εμπειρίες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Ενδιαφέρομαι για την αγορά τσιγαρίσιου ατμοποιητή(όχι επισκεύασιμο)  Αυτή την στιγμή είμαι με ένα Nautilus GT. Έχετε να προτείνετε κάποιο καλύτερο για γεύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...