Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο V2


nrkmaiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Εξηγήστε μου κάτι γιατί δεν το έχω καταλάβει... Κάνετε μόνοι σας προσμίξεις με νικοτίνη και αρωματικά υγρά??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, nrkmaiden είπε

Nομιζω οτι θα το χρειαστεις το διμπαταρο...

Δε νομιζω οσες φορες εχω δοκιμασει ειχαν τιμια γευσουλα

Ευχαριστώ και εσένα και τον @Karamol3golas αγόρασα σήμερα 2 , μια χαρά δείχνει με την 0.8

Με 5 τζούρες πάντως έχω αίσθηση μετάλλου , ελπίζω ότι θα στρώσει σε λίγο

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, billdanos είπε

Εξηγήστε μου κάτι γιατί δεν το έχω καταλάβει... Κάνετε μόνοι σας προσμίξεις με νικοτίνη και αρωματικά υγρά??? 

πολλοι κανουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, billdanos είπε

Εξηγήστε μου κάτι γιατί δεν το έχω καταλάβει... Κάνετε μόνοι σας προσμίξεις με νικοτίνη και αρωματικά υγρά??? 

πολλοι φτιαχνουν δικα τους ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, slk200gr said:

πολλοι κανουν

 

Just now, tritonas00 said:

πολλοι φτιαχνουν δικα τους ναι

Μάλιστα... Οπότε κάποιος αφήνει το κλασικό τσιγάρο για να σώσει κάπως την υγεία του, γυρίζει στο ηλεκτρονικό και πάει και αγοράζει χύμα υγρά και κινέζικες συσκευές και κάνει μόνος του προσμίξεις και πειράματα με αντιστάσεις, φίλτρα κλπ... Ρουφάνε δηλαδή ποσότητες νικοτίνης και άλλων χημικών χωρίς κανέναν έλεγχο (σε ακριβή περιεκτικότητα ή γενικότερα στην ποιότητα) και καμαρώνουν πως έκοψαν το ...κακό τσιγάρο!

Δεν υπάρχει σωτηρία... 😛 

Sorry για το offtopic αλλά το είχα απορία και δεν έκατσα να σας διαβάσω απο την αρχή! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Μάλιστα... Οπότε κάποιος αφήνει το κλασικό τσιγάρο για να σώσει κάπως την υγεία του, γυρίζει στο ηλεκτρονικό και πάει και αγοράζει χύμα υγρά και κινέζικες συσκευές και κάνει μόνος του προσμίξεις και πειράματα με αντιστάσεις, φίλτρα κλπ... Ρουφάνε δηλαδή ποσότητες νικοτίνης και άλλων χημικών χωρίς κανέναν έλεγχο (σε ακριβή περιεκτικότητα ή γενικότερα στην ποιότητα) και καμαρώνουν πως έκοψαν το ...κακό τσιγάρο!

Δεν υπάρχει σωτηρία... 😛 

Sorry για το offtopic αλλά το είχα απορία και δεν έκατσα να σας διαβάσω απο την αρχή! 

με επιασες ,εδω και 10 μερες κανω για να γλυτωσω τα 3 πακετα την ημερα ,βασικα εχω παρει 3 φορες ηλεκτρονικο τσιγαρο που το εγκατελειψα στην καλυτερη μετα απο μια μερα,πριν 10 μερες πηρα απο εναν φιλο το δικο του που μου αρεσε και σαν συσκευη αλλα και σαν γευση οποτε τωρα το συνεχιζω ,και μονο που θα γλυτωσω απο την πισσα νομιζω οτι ειμαι καλα

Μόλις τώρα, slk200gr είπε

με επιασες ,εδω και 10 μερες κανω για να γλυτωσω τα 3 πακετα την ημερα ,βασικα εχω παρει 3 φορες ηλεκτρονικο τσιγαρο που το εγκατελειψα στην καλυτερη μετα απο μια μερα,πριν 10 μερες πηρα απο εναν φιλο το δικο του που μου αρεσε και σαν συσκευη αλλα και σαν γευση οποτε τωρα το συνεχιζω ,και μονο που θα γλυτωσω απο την πισσα νομιζω οτι ειμαι καλα

 

βασικα υπαρχουν συνταγες ,εγω αυτο θελω να κανω 

ATMOPOIITIS.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, KnightRider είπε

Καλησπέρα και πάλι.

Έχω τώρα έναν RDA Twirl ,έβαλα τις 2 αντιστάσεις/βαμβάκια όλα καλά - το θέμα μου είναι μέχρι πόσα Watt είναι το όριο σε RDA με διπλή αντίσταση ?? Φοράω fused clapton και τα ohm είναι 0.18

Δεν υπαρχει καποιο στανταρ,εσενα οσο σου αρεσει..Αν μπορω να μαντεψω,εχεις αντιστασεις 2χ26(η 3χ28),με 36αρι εξωτερικο ni80 6-7 σπειρες?Αν ναι η κατι παραπλησιο,τοτε εγω παιζω κοντα στα 80-90 ,αναλογα και τον αερα πυο εχει παντα..Σε καποιους με λιγο αερα μπορει να παω 70,σε αλλους με πολυ μπορει να παω και 110..Αλλα ξεκινα κοντα στα 70-80 και ανεβοκατεβασε οσο θες..

30 λεπτά πριν, billdanos είπε

Μάλιστα... Οπότε κάποιος αφήνει το κλασικό τσιγάρο για να σώσει κάπως την υγεία του, γυρίζει στο ηλεκτρονικό και πάει και αγοράζει χύμα υγρά και κινέζικες συσκευές και κάνει μόνος του προσμίξεις και πειράματα με αντιστάσεις, φίλτρα κλπ... Ρουφάνε δηλαδή ποσότητες νικοτίνης και άλλων χημικών χωρίς κανέναν έλεγχο (σε ακριβή περιεκτικότητα ή γενικότερα στην ποιότητα) και καμαρώνουν πως έκοψαν το ...κακό τσιγάρο!

Δεν υπάρχει σωτηρία... 😛 

Sorry για το offtopic αλλά το είχα απορία και δεν έκατσα να σας διαβάσω απο την αρχή! 

@billdanos,Τα υγρα περιεχουν τα αρωματα,νικοτινη ,προπυλογλυκολη και φυτικη γλυκερινη...Οσον αφορα τα αρωματα,τα περισσοτερα μπορουν να χρησιμοποιηθουν και στη ζαχαροπλαστικη,και καποια γραφουν ακριβως τις ουσιες που εχουν μεσα,ενω αν καποια ουσια υπαρχει περιπτωση να ειναι επικινδυνη,την απαγορευουν(πχ ηταν μια ουσια που εισεπνεαν οσοι δουλευαν σε εργοστασια με ποπκορν,και εκανε κακο,και υπηρχε ενα μικρο ποσοστο να υπαρξει θεμα με τους πνευμονες..Στα υγρα επαιρνες ουτε το 1/100 της ποσοτητας στην χειροτερη,αλλα απαγορευτηκε οταν βρεθηκε).Η νικοτινη ναι ειναι βλαβερη,αλλα δεν συγκρινεται με την πισσα,το μονοξειδιο η αλλα συστατικα του τσιγαρου..Η προπυλενογλυκολη και η φυτικη γλυκερινη θεωρουνται βρωσιμα και πωλουνται και στα φαρμακεια(ξερω πως αλλο το βρωσιμο αλλο το να το εισπνεεις,αλλα με καθυσηχαζει καπως)..Οσον αφορα τα συρματα,ισως εκει κρυβεται ο μεγαλυτερος κινδυνος,αλλα οσο απλα ζεσταινονται και δεν καιγονται,δεν απελευθερωνουν επικινδυνες ουσιες.Τωρα για αυτο που λες κινεζικες συσκευες,οτι ατυχημα εχεις ακουσει,ειναι απο χρηστες που δεν ηξεραν,και θελαν να μπουνε σε βαθια νερα δοκιμαζοντας πραγματα και συσκευες που δεν ειχαν τις γνωσεις να δοκιμασουν..Πολλα πραγματα που ειναι ακινδυνα μπορει να γινουν επικινδυνα αν χρησιμοποιηθουν λαθος..Γιατι οσον αφορα τα ηλεκτρονικα,αν κατσεις και δεις ενα φθηνο κινεζικο μηχανηματακι θα δεις οτι εχεις 8-9 ασφαλειες,αν δεν δουλεψει η μια θα δουλεψει η αλλη..Ε τωρα αν πας και δοκιμασεις να ατμισεις με μηχανηματακι χωρις ασφαλεια(υπαρχουν αλλα ειναι για προχωρημενους χρηστες,λεγονται μηχανικα)εξυπακουεται πως πρεπει να εχεις τις γνωσεις για να το κανεις(ειναι σαν να πας απο το τρικυκλο στη μηχανη,δεν ειναι αυτη επικινδυνη,εσυ εισαι που δεν θα ξερεις να την οδηγησεις)..Επισης οσα χρονια υπαρχει το ηλεκτρονικο,οι περισσοτερες ερευνες δειχνουν οτι δεν ειναι οσο βλαβερο οσο το τσιγαρο(προφανως οτι δεν ειναι καθαρος αερας δεν ειναι ακινδυνο,αλλα απο το να καπνιζεις καλυτερα να κανεις κατι λιγοτερο κακο για τον οργανισμο σου)..Τελος,για καποιον που κοβει το τσιγαρο και παει στο ηλεκτρονικο,βλεπει διαφορα στην ανασα του,στην αντοχη του,στον υπνο του,μεσα σε 1 βδομαδα αν οχι λιγοτερο..Οποτε πολλοι προτιμουν να κανουν ηλεκτρονικο ξεροντας το 90%(αν οχι παραπανω) των ουσιων που μπαινει στον οργανισμο τους,και βλεποντας μεγαλη διαφορα,απο το να καπνιζουν ξεροντας ουτε το 5% των ουσιων του τσιγαρου και εχοντας τις παρενεργειες του..Το ατμισμα ειναι μια εναλλακτικη(οχι ακριβως υποκαταστατο,αλλα κατι που σου δινει μια μικρη βοηθεια να κοψεις το τσιγαρο,καθως δεν σε ικανοποιει σαν αυτο),η οποια εδω και περιπου 10 χρονια φαινεται να δουλευει καλα..Φιλικα,ελπιζω να σε καλυψα,οπως και αλλους που εχουν τις ιδιες σκεψεις με εσενα πανω στο θεμα..Προσφατα ενας φιλος μου μου ειπε θελω και γω να αρχισω το ηλεκτρονικο,και καθομουν και εψαχνα να βρω ακριβως οτι ζηταει,εχοντας την ορεξη να του μαθω οτι χρειαζεται και να ασχολουμαι μεχρι να μπορει να τα βγαλει περα μονος του,και με μεγαλη χαρα,μπας και κοψει και αυτος το τσιγαρο,γιατι δεν μπορει καποιος να καταλαβει τη διαφορα ηλεκτρονικου και συμβατικου τσιγαρου,μεχρι να κανει τη μεταβαση(Μεσα σε αυτους ημουν και γω)..

Επεξ/σία από Karamol3golas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, billdanos είπε

Μάλιστα... Οπότε κάποιος αφήνει το κλασικό τσιγάρο για να σώσει κάπως την υγεία του, γυρίζει στο ηλεκτρονικό και πάει και αγοράζει χύμα υγρά και κινέζικες συσκευές και κάνει μόνος του προσμίξεις και πειράματα με αντιστάσεις, φίλτρα κλπ... Ρουφάνε δηλαδή ποσότητες νικοτίνης και άλλων χημικών χωρίς κανέναν έλεγχο (σε ακριβή περιεκτικότητα ή γενικότερα στην ποιότητα) και καμαρώνουν πως έκοψαν το ...κακό τσιγάρο!

Δεν υπάρχει σωτηρία... 😛 

Sorry για το offtopic αλλά το είχα απορία και δεν έκατσα να σας διαβάσω απο την αρχή! 

Γενικα, η ιδιοκατασκευη υγρων και η ενασχοληση με επισκευασιμους ατμοποιητες κ.ο.κ ανηκουν στο χομπιστηκο του ατμισματος και οχι στη διαδικασια κοψιματος του καπνισματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Guys ηρεμήστε και προσέξτε λίγο τι ΑΚΡΙΒΩΣ έγραψα! Προφανώς και το ηλεκτρονικό τσιγάρο φαίνεται να είναι πολύ καλύτερο από το κλασικό ως προς τις επιπτώσεις στον οργανισμό.

Αναφέρθηκα στους χρήστες του που αγοράζουν ό,τι βρουν μπροστά τους και χωρίς καμία πιστοποίηση (ώστε να πετύχουν χαμηλό κόστος) και ειδικά όταν μιλάμε για νικοτίνη που πρακτικά αγοράζουν παράνομα και κάνουν οι ίδιοι τις αναλογίες στα υγρά που φτιάχνουν... Σε αυτές τις περιπτώσεις ανάθεμα και αν γνωρίζει κανείς ακριβώς την ποσότητα της νικοτίνης που καταναλώνουν... Αυτό είπα... 

Τα ηλεκτρονικά που δοκιμάζω εγώ για παράδειγμα, είναι μόνο όσα έχουν σφραγιστά και προγεμισμένα pods και είναι πιστοποιημένα ως προς την ποσότητα της νικοτίνης και των άλλων συστατικών. Ούτε αντιστάσεις, ούτε βαμβακάκια, ούτε χύμα νικοτίνη σε μπουκάλι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nrkmaiden είπε

Γενικα, η ιδιοκατασκευη υγρων και η ενασχοληση με επισκευασιμους ατμοποιητες κ.ο.κ ανηκουν στο χομπιστηκο του ατμισματος και οχι στη διαδικασια κοψιματος του καπνισματος.

H ιδιοκατασκευη υγρων ειναι κυριως για οικονομια,απο την αρχη πριν 2 χρονια δεν εχω αγορασει ποτε ετοιμο υγρο..Επισης οι επισκευασιμοι ειναι χομπιστικο,αλλα μπορει να τα μαθει και καποιος αρχαριος αν εχει αρκετη ορεξη να ασχοληθει(εγω πχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, nrkmaiden said:

Γενικα, η ιδιοκατασκευη υγρων και η ενασχοληση με επισκευασιμους ατμοποιητες κ.ο.κ ανηκουν στο χομπιστηκο του ατμισματος και οχι στη διαδικασια κοψιματος του καπνισματος.

Το καταλαβαίνω ως προς το τεχνικό κομμάτι. Η ένστασή μου έχει να κάνει όταν φτάνουμε στη ...χημεία και την εμπλοκή της χύμα νικοτίνης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Guys ηρεμήστε και προσέξτε λίγο τι ΑΚΡΙΒΩΣ έγραψα! Προφανώς και το ηλεκτρονικό τσιγάρο φαίνεται να είναι πολύ καλύτερο από το κλασικό ως προς τις επιπτώσεις στον οργανισμό.

Αναφέρθηκα στους χρήστες του που αγοράζουν ό,τι βρουν μπροστά τους και χωρίς καμία πιστοποίηση (ώστε να πετύχουν χαμηλό κόστος) και ειδικά όταν μιλάμε για νικοτίνη που πρακτικά αγοράζουν παράνομα και κάνουν οι ίδιοι τις αναλογίες στα υγρά που φτιάχνουν... Σε αυτές τις περιπτώσεις ανάθεμα και αν γνωρίζει κανείς ακριβώς την ποσότητα της νικοτίνης που καταναλώνουν... Αυτό είπα... 

Τα ηλεκτρονικά που δοκιμάζω εγώ για παράδειγμα, είναι μόνο όσα έχουν σφραγιστά και προγεμισμένα pods και είναι πιστοποιημένα ως προς την ποσότητα της νικοτίνης και των άλλων συστατικών. Ούτε αντιστάσεις, ούτε βαμβακάκια, ούτε χύμα νικοτίνη σε μπουκάλι...

Στην ελλαδα η max συγκεντρωση νικοτινης που μπορεις να παρεις ειναι 20mg/ml,και ως 10ml το μπουκαλακι..Οτιδηποτε αλλο ειναι παρανομο και δεν πωλειται(εως και πριν 2 χρονια υπηρχε σθγκεντρωση 1000μλ/μλ στα φαρμακεια αλλα πλεον δεν πωλειται,και λογικο γιατι ηταν σκετο δηλητηριο και η σταγονα εκανε διαφορα),και απο εξωτερικο δεν περνανε απο το τελωνειο..Επισης Το καλυτερο ετοιμο υγρο να παρεις και να σου λεει εχει 9αρα νικοτινη,δεν εισαι σιγουρος αν ισχυει,οσο τουλαχιστον εισαι αν εσυ ο ιδιος φτιαξεις το υγρο..

Επεξ/σία από Karamol3golas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Karamol3golas said:

Στην ελλαδα η max συγκεντρωση νικοτινης που μπορεις να παρεις ειναι 20mg/ml,και ως 10ml το μπουκαλακι..Οτιδηποτε αλλο ειναι παρανομο και δεν πωλειται(εως και πριν 2 χρονια υπηρχε σθγκεντρωση 1000μλ/μλ στα φαρμακεια αλλα πλεον δεν πωλειται,και λογικο γιατι ηταν σκετο δηλητηριο και η σταγονα εκανε διαφορα),και απο εξωτερικο δεν περνανε απο το τελωνειο..Επισης Το καλυτερο ετοιμο υγρο να παρεις και να σου λεει εχει 9αρα νικοτινη,δεν εισαι σιγουρος αν ισχυει,οσο τουλαχιστον εισαι αν εσυ ο ιδιος φτιαξεις το υγρο..

Αν κρίνω από τις αγγελίες που βλέπω για χύμα νικοτίνη σε μεγάλες ποσότητες, μάλλον δεν έχουν σταματήσει όλα αυτά. Στις προσμίξεις στο σπίτι, είναι αδύνατον να γνωρίζει κάποιος την περιεκτικότητα που πέτυχε ανακατεύοντας με σύριγγες τα υγρά... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, billdanos είπε

Το καταλαβαίνω ως προς το τεχνικό κομμάτι. Η ένστασή μου έχει να κάνει όταν φτάνουμε στη ...χημεία και την εμπλοκή της χύμα νικοτίνης. 

Τα υγρα που παιρνεις,ειναι καθημερινοι ανθρωπο σαν εμενα η εσενα,που εβαλαν τα ιδια αρωματα που βαζω εγω,την ιδια προπυλογλυκολη, γλυκερινη,και νικοτινη(απλα μεγαλυτερης συγκεντρωσης καθως το οτι φτιαχνουν τεραστιες ποσοτητες,και γινεται σε εργοστασιο οποτε τους επιτρεπεται φανταζομαι),τους βγηκε καλη συνταγη και απλα τη διανεμουν σε  μπουκαλακια των 10ml..Αυτο που κανω εγω ειναι αφου εχω βρει τη συνταγη,(η καποια αλλη που ισως εχω κανει εγω),την αναπαραγω..Εχω δηλαδη το ιδιο αποτελεσμα(αν οχι καλυτερο γιατι ειμαι σιγουρος για τη νικοτινη που εχω μεσα),σε υπερβολικα καλυτερη τιμη,γιατι απλα κανω τη διαδικασια της παραγωσης μονος μου

9 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αν κρίνω από τις αγγελίες που βλέπω για χύμα νικοτίνη σε μεγάλες ποσότητες, μάλλον δεν έχουν σταματήσει όλα αυτά. Στις προσμίξεις στο σπίτι, είναι αδύνατον να γνωρίζει κάποιος την περιεκτικότητα που πέτυχε ανακατεύοντας με σύριγγες τα υγρά... 

Οι αγγελιες ειναι πιθανον απο καποιον που του εμεινε απο οταν υπηρχε ακομα και δεν εχει ληξει,η με καποιον αλλο τροπο,οχι ομως νομιμο..Δεν μπορεις να κατηγορησεις καποιον που φτιαχνει υγρα επειδη καποιος αλλος πουλαει νικοτινη μεγαλης περιεκτικοτητας..Δεν θα κρινεις 100 ατομα που πουλαν τα αμαξια τους,επειδη ο 1 θα πουλησει καποιο χαλασμενο που θα προκαλεσει ατυχημα....Επισης αν εχω 1 μπουκαλακι των 10 ml,με συγκεντρωση 20mg/ml,και τη διαλυσω σε τελικη ποσοτητα υγρου 100ml,τοτε θα εχω 20mg νικοτινης στο υγρο μου,η αλλιως αυτο που ακους 2%..Δεν ειναι τοσο περιεργο αν ασχοληθεις λιγο,και η πιθανοτητα λαθους ειναι πολυ μικρη..Εστω δηλαδη εσυ θες να κανεις 2αρα νικοτινη,αλλα αντι για 1 μπουκαλακι βαζεις 2,τοτε η νικοτινη σου γινεται 4αρα,που δεν ειναι υπερβολη..Εστω οτι βαζεις και 4 μπουκαλακια,,η νικοτινη σου θα βγει 8αρα,που μπορει να ζαλιστεις γιατι θα ειναι πολυ,αλλα και παλι δεν τιθεται καποιο σοβαρο θεμα..Για αυτο πιστευω απαγορευτηκε η νικοτινη μεγαλης περιεκτικοτητας..Γιατι και σκετη νικοτινη να κανεις,θα ειναι 20αρα..Υπερβολικη μεν,αλλα σε σφιχτο ατμοποιητη,η καποιο pod,που συνηθως εχεις τετοιες συγκεντρωσεις παλι η περιπτωση να παρεις κατι σοβαρο εκτος απο ζαλαδα για 2 λεπτα ειναι πολυ μικρες

Επεξ/σία από Karamol3golas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...