Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο V2


nrkmaiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, billdanos είπε

Αν κρίνω από τις αγγελίες που βλέπω για χύμα νικοτίνη σε μεγάλες ποσότητες, μάλλον δεν έχουν σταματήσει όλα αυτά. Στις προσμίξεις στο σπίτι, είναι αδύνατον να γνωρίζει κάποιος την περιεκτικότητα που πέτυχε ανακατεύοντας με σύριγγες τα υγρά... 

Δεν είναι όπως τα λες τα πράγματα. Δεν ψάχνει κάποιος να βρει νικοτίνη σε ό,τι μορφή να ΄ναι, από όπου να 'ναι και πετάει μέσα και κανένα άρωμα που βρήκε στην κινέζικη αγορά και ό,τι βγει.

Τα έτοιμα υγρά περιέχουν συγκεκριμένα πράγματα, νικοτίνη διαλυμένη σε προπυλενογλυκόλη ή φυτική γλυκερίνη, άρωμα διαλυμένο πάλι σε προπυλενογλυκόλη, και σκέτη προπυλενογλυκόλη/φυτική γλυκερίνη. Την προπυλενογλυκόλη και την γλυκερίνη την προμηθεύεσαι από το φαρμακείο και είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια, ΜΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΗ που έχει και στα έτοιμα υγρά.

Επειδή σε κάποια φάση είχε βγει ένας νόμος (που ισχύει μέχρι και σήμερα) που έλεγε ότι τα έτοιμα υγρά πρέπει να είναι το μέγιστο σε μπουκαλάκι των 10ml και συγχρόνως κατέταξαν τα υγρά αναπλήρωσης στα καπνικά προιόντα που σημαίνει μπήκε φόρος όπως στα τσιγάρα στα νικοτινούχα υγρά και από την μια μέρα στην άλλη εκτινάχθηκε το κόστος τους, βρέθηκε η εξής λύση:

Έχει η κάθε εταιρία και κατά συνέπεια ο έμπορος και τα καταστήματα το άρωμα από το υγρό σε ένα μπουκαλάκι των 60 συνήθως ml, που επιτρέπεται καθώς δεν έχει μέσα νικοτίνη, και πουλάει ξεχωριστά την νικοτίνη στην μέγιστη επιτρεπόμενη συγκέντρωση που είναι τα 20mg/ml σε 10μελο μπουκαλάκι. Παίρνει λοιπόν ο άνθρωπος που κάνει τις ιδιοκατασκευές και φτιάχνει τα υγρά μόνος του το 60μελο με το άρωμα του υγρού του, παίρνει και ένα/δυο μπουκαλάκια νικοτίνη από το κατάστημα, βάζει μέσα όσο χρειάζεται και συμπληρώνει με vg/pg από το φαρμακείο. Έτσι, αντί να αγοράσει 6 10μελα και να του βγει κανά 40άρι, την βγάζει πολύ φτηνότερα. 

Για ακόμα πιο φτηνά, δεν παίρνει καν το 60μελο με το προαναμεμιγμένο μίγμα, αλλά αγοράζει ξεχωριστά τα αρώματα που το συνθέτουν, ΠΑΛΙ από το κατάστημα με τα ηλεκτρονικά τσιγάρα και κάνει την μίξη μόνος του. Γενικά, όσο περισσότερο ξεβολεύεσαι, τόσο πιο φτηνά σου βγαίνει. Το τελικό προιόν όμως είναι ακριβώς το ίδιο, με τα ίδια ακριβώς υλικά.

Δεν αγοράζει ο ένας χρήστης πιστοποιημένα υγρά, ασφαλή, μπλα μπλα μπλα,  ενώ ο άλλος ψάχνει σε μαύρες αγορές πρώτες ύλες χωρίς πιστοποιήσεις. Για το ίδιο ακριβώς πράγμα μιλάμε, απλά το ένα είναι "νάτο, έτοιμο, πάρτο" και το άλλο είναι "να τα υλικά, φτιάξτο μόνος σου".

Να συμπληρώσω πως το τεράστιο κόστος είναι αποκλειστικά και μόνο στην νικοτίνη. Πριν βγει ο γελοίος νόμος που εξισώνει τα υγρά αναπλήρωσης με το τσιγάρο, έδινες ένα 50ρικο και είχες νικοτίνη για 2 χρόνια. Εξού και η ιδιοκατασκευή έβγαινε κυριολεκτικά (σχεδόν) τσάμπα, μιλούσαμε δηλαδή για το 1-5% του κόστους του να πάρεις το ίδιο υγρό έτοιμο. Πλέον που η νικοτίνη πήγε από την μια μέρα την άλλη στα ύψη, ΠΑΛΙ συμφέρει να τα φτιάχνεις μόνος σου, απλά πολύ λιγότερο από ό,τι παλιά. Εσύ πιθανώς φαντάζεσαι ότι η ιδιοκατασκευή είναι τίποτα μαστόρια που στύβουν φύλλα καπνού στις αποθήκες τους και φτιάχνουν μόνοι τους την νικοτίνη ή βάζουν μέσα αρώματα από όπου βρουν, αυτά τα αρωματικά που καίνε για να μυρίζει ωραία ο χώρος και τέτοια. Καμιά σχέση. Οι ίδιες ακριβώς πρώτες ύλες με τις εταιρίες που φτιάχνουν τα υγρά είναι, απλά τα ανακατεύεις μόνος σου και δεν έχεις έτοιμη την συνταγή ενός υγρού (βάλε τόσο από αυτό και τόσο από εκείνο) οπότε πρέπει να κάνεις πειράματα για να βγει κάτι καλό.

 

Επεξ/σία από Baator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Παρακολουθώ όλες τις αγγελίες και όλα τα μηνύματα εδώ και γι’ αυτό  τα έγραψα όλα αυτά. Και αν κρίνω από τις αντιδράσεις μερικών, είναι σα να τρόμαξαν επειδή πάμε να τους χαλάσουμε το «μαγαζάκι»!  Χαλαρώστε λοιπόν μερικοί και μάθετε να συζητάτε φυσιολογικά. Αναφέρθηκα ξεκάθαρα στους άσχετους που ρουφάνε ο,τι βρουν μπροστά τους με αμφιβόλου ποιότητας χημικά σκευάσματα. Δεν μπορείς να υπολογίσεις στο σπίτι την ακρίβεια στην περιεκτικότητα της νικοτίνης.

Απο πει και πέρα, μεγάλα παιδιά είμαστε και υπεύθυνοι για τους εαυτούς μας.  :) 

Προσωπικά πρώτα ξεκίνησα με eleaf και αργότερα με Juul. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, billdanos είπε

Παρακολουθώ όλες τις αγγελίες και όλα τα μηνύματα εδώ και γι’ αυτό  τα έγραψα όλα αυτά. Και αν κρίνω από τις αντιδράσεις μερικών, είναι σα να τρόμαξαν επειδή πάμε να τους χαλάσουμε το «μαγαζάκι»!  Χαλαρώστε λοιπόν μερικοί και μάθετε να συζητάτε φυσιολογικά. Αναφέρθηκα ξεκάθαρα στους άσχετους που ρουφάνε ο,τι βρουν μπροστά τους με αμφιβόλου ποιότητας χημικά σκευάσματα. Δεν μπορείς να υπολογίσεις στο σπίτι την ακρίβεια στην περιεκτικότητα της νικοτίνης.

Απο πει και πέρα, μεγάλα παιδιά είμαστε και υπεύθυνοι για τους εαυτούς μας.  :) 

Προσωπικά πρώτα ξεκίνησα με eleaf και αργότερα με Juul. 

Εξηγω παραπανω οτι ειναι πολυ ευκολο να την υπολογισεις,και στο 90% των περιπτωσεων ειναι η μονη σιγουρη λυση,καθως οι περιεκτικοτητες στα ετοιμα υγρα δεν ειναι σιγουρα σωστες..Σαν να μου λες οτι αν παρω μια τυροπιτα απεξω,και αν φτιαξω εγω μια τυροπιτα,δεν ξερω ποσο τυρι εβαλα εγω αλλα ξερω ποσο εβαλε ο φουρνος που την εφτιαξε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, billdanos είπε

Παρακολουθώ όλες τις αγγελίες και όλα τα μηνύματα εδώ και γι’ αυτό  τα έγραψα όλα αυτά. Και αν κρίνω από τις αντιδράσεις μερικών, είναι σα να τρόμαξαν επειδή πάμε να τους χαλάσουμε το «μαγαζάκι»!  Χαλαρώστε λοιπόν μερικοί και μάθετε να συζητάτε φυσιολογικά. Αναφέρθηκα ξεκάθαρα στους άσχετους που ρουφάνε ο,τι βρουν μπροστά τους με αμφιβόλου ποιότητας χημικά σκευάσματα. Δεν μπορείς να υπολογίσεις στο σπίτι την ακρίβεια στην περιεκτικότητα της νικοτίνης.

Απο πει και πέρα, μεγάλα παιδιά είμαστε και υπεύθυνοι για τους εαυτούς μας.  :) 

Συμφωνω με το ασχετους που ρουφανε οτι βρουν διοτι εχω δει τυπο να ατμιζει υγρο κερασι απο μαγαζι της γειτονιας που το πουλαγε με το κιλο σε τιμη χωμα και αμφιβολου πιοτητας. (ειχα δοκιμασει απο τον ιδιο και ενα 10μλο τη δευτερη μερα ειχα πονολαιμο<=> σκουπιδια το υγρο και ποτε ξανα τετοιου ειδους αλχημειες - δεν ηξερα εμαθα). Μετα επαιξα με συνταγες αλλα βαρεθηκα σχετικα γρηγορα αν και γνωριζω ατομα που φτιαχνουν αρκετα πιοτικα υγρα.Τις αγγελιες για νικοτινες δε τις σχολιαζω καν τα σκαω για μπουστερακια να ειμαι σιγουρος απο οταν τελειωσε το στοκ που ειχα αν και εχει φερει κανα 2 φορες φιλος νικοτινη απο αγγλια - pink mule. Δε μπορω να εμπιστευτω τον τροπο αποθηκευσης και την προελευση της. Την ιδια αποψη εχω και για μεταχειρισμενες μπαταριες - ισως ειμαι υπερβολικος εγω. Και αυτο προτεινω σε καποιον που εχει διαθεση να ασχοληθει με το ηλεκτρονικο. Aλλα τα παιδια εδω νομιζω οτι απλα προσπαθουν να εξηγησουν την ολη διαδικασια παραγωγης ενος υγρου... Αν και τα αρωματα που χρησιμοποιουνται στο σωστο diy (δηλ οχι τα χυμα αρωματα του μπαρμπα γιωργου στη γωνια με 1 ευρω τα 100 μλ) εχουν την πιστοποιηση της εκαστοτε εταιριας παραγωγης (μεχρι και αναλυσεις υπαρχουν ).....Τελος, το μονο που μπορουμε να κανουμε για τους ασχετους ειναι να τους ενημερωσουμε @billdanos αν και πολλες φορες βρισκεις και το μπελα σου...

Επεξ/σία από nrkmaiden
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, tsofras είπε

Ευχαριστώ και εσένα και τον @Karamol3golas αγόρασα σήμερα 2 , μια χαρά δείχνει με την 0.8

Με 5 τζούρες πάντως έχω αίσθηση μετάλλου , ελπίζω ότι θα στρώσει σε λίγο

Καλησπέρα παίδες,

Λοιπόν σήμερα μου άδειασε σχεδόν όλο το υγρό απο κάτω , και της γυναίκας μου δεν άδειασε αλλά της πετάει υγρό.

Μπορεί κάποιος να μου πεί τι μπορεί να έχω κάνει λάθος? Απλά μία αντίσταση κουμπώνεις , αγόρασα εργοστασιακούς για να μην έχω θέμα , και πήγαν χειρότερα και απο τους επισκευάσιμους. Επειδή διάβασα σχετικα για τον zennith και όλοι λένε 0 διαρροές και μόνο αν έχει κάνει ο χρήστης κάτι λάθος , τι δεν έχω κάνει σωστά και έχω αυτά τα θέματα?

Και στους 2 έβαλα 0.8 αντίσταση , την πότησα με 4-5 σταγόνες , την έσπρωξα προς τα μέσα , βίδωσα το κάτω καπάκι , άνοιξα το πάνω , γέμισα , το έκλεισα τέρμα και τις κούμπωσα στα mod.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Καλησπέρα παίδες,

Λοιπόν σήμερα μου άδειασε σχεδόν όλο το υγρό απο κάτω , και της γυναίκας μου δεν άδειασε αλλά της πετάει υγρό.

Μπορεί κάποιος να μου πεί τι μπορεί να έχω κάνει λάθος? Απλά μία αντίσταση κουμπώνεις , αγόρασα εργοστασιακούς για να μην έχω θέμα , και πήγαν χειρότερα και απο τους επισκευάσιμους. Επειδή διάβασα σχετικα για τον zennith και όλοι λένε 0 διαρροές και μόνο αν έχει κάνει ο χρήστης κάτι λάθος , τι δεν έχω κάνει σωστά και έχω αυτά τα θέματα?

Και στους 2 έβαλα 0.8 αντίσταση , την πότησα με 4-5 σταγόνες , την έσπρωξα προς τα μέσα , βίδωσα το κάτω καπάκι , άνοιξα το πάνω , γέμισα , το έκλεισα τέρμα και τις κούμπωσα στα mod.

Aφου βαλεις την αντισταση και βαλεις και υγρο,πρεπει να περιμενεις κανενα 10λεπτο για να ποτισει καλα η αντισταση...Το λογικο ειναι οι πρωτες 5-10 τζουρες να σου πεταξουν λιγο υγρο,γιατι οπως κλεινεις το καπανι αυξανεται η πιεση μεσα στο θαλαμο και σμπρωχνει αρκετο υγρο στην αντισταση..Αν μετα απο 5-10 τζουρες δεν φυγει,τοτε κοιταξε τα βατ ,ισως χρειαζεται να τα ανεβασεις λιγο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Karamol3golas είπε

Aφου βαλεις την αντισταση και βαλεις και υγρο,πρεπει να περιμενεις κανενα 10λεπτο για να ποτισει καλα η αντισταση...Το λογικο ειναι οι πρωτες 5-10 τζουρες να σου πεταξουν λιγο υγρο,γιατι οπως κλεινεις το καπανι αυξανεται η πιεση μεσα στο θαλαμο και σμπρωχνει αρκετο υγρο στην αντισταση..Αν μετα απο 5-10 τζουρες δεν φυγει,τοτε κοιταξε τα βατ ,ισως χρειαζεται να τα ανεβασεις λιγο..

Τα γέμισα εχθές το απόγευμα , και αυτά που αναφέρω έγινε σήμερα το πρωί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsofras είπε

Τα γέμισα εχθές το απόγευμα , και αυτά που αναφέρω έγινε σήμερα το πρωί

Φιλε μου λογικα αν δεν κανεις κατι λαθος τοτε πρεπει να πας στο μαγαζι που τον πηρες να τον τσεκαρει, μιλαω εκ πειρας γιατι αν και δεν τον εχω τον ζενιθ τον εχει ο ξαδερφος μου και εχω καλη εικονα, ο ατμοποιητης ειναι ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΟΣ, αν οντως τα κανεις ολα σωστα οπως λες τοτε μπορει να μιλαμε για ελλατωματικο κομματι ή ελλατωματικη ατνισταση,

οπως ειπες,

1, ποτιζεις αντισταση

2, την κουμπωνεις καλα στο κατω μερος (ο ατμο να ειναι τουμπα)

3, βιδωνεις καλα το δαχτυλιδι στο κατω μερος

4 γυρνας τον ατμοποιητη και γεμιζεις

οπως ανεφερε ο @Karamol3golas στις πρωτες τζουρες μπορει να σου πεταει υγρο, αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να βγαλεις το ντριπ-τιπ, και οπως ειναι πανω στο μοντακι να το τιναξεις 2-3 φορες ωστε να φυγει το περισιο υγρο που εχει η αντισταση

Ενα αλλο που την παταω και εγω στους επισκευασιμους,  που ομως αναφερω οτι στον ζενιθ δεν το εχω παρατηρησει, μερικες φορες οταν γεμιζω πανω πανω τον ατμο που κανει διαροες απο κατω, και ετσι τον γεμιζω στα 2/3

Συνοψιζοντας αυτο που πρεπει να κανεις αν οντως τα εχεις κανει ολα σωστα ειναι:

1. αλλαζεις την αντισταση μηπως εχεις πεσει σε σκαρτη

2.αν δεν σου λυθει το προβλημα με το1. γεμιζεις υγρο τα 2/3 του ατμο (και παλι λεω δεν το εχω παρατηρησει στον ζενιθ αλλα σε μρικους επισκευασιμους)

3. αν δεν σου λυθει το προβλημα μπορεις να κανεις μια αλλαγη στα λαστιχακια του ατμο (ας επιβεβαιωσει ο @Karamol3golas αν γνωριζει να εχει ανταλλακτικα λαστιχακια η συσκευασια)

4. αν δεν σου λυθει το προβλημα τον πας πισω στο μαγαζι

οτι χρειαστεις στελνεις και π.μ.

Επεξ/σία από th3ofilos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tsofras είπε

Καλησπέρα παίδες,

Λοιπόν σήμερα μου άδειασε σχεδόν όλο το υγρό απο κάτω , και της γυναίκας μου δεν άδειασε αλλά της πετάει υγρό.

Μπορεί κάποιος να μου πεί τι μπορεί να έχω κάνει λάθος? Απλά μία αντίσταση κουμπώνεις , αγόρασα εργοστασιακούς για να μην έχω θέμα , και πήγαν χειρότερα και απο τους επισκευάσιμους. Επειδή διάβασα σχετικα για τον zennith και όλοι λένε 0 διαρροές και μόνο αν έχει κάνει ο χρήστης κάτι λάθος , τι δεν έχω κάνει σωστά και έχω αυτά τα θέματα?

Και στους 2 έβαλα 0.8 αντίσταση , την πότησα με 4-5 σταγόνες , την έσπρωξα προς τα μέσα , βίδωσα το κάτω καπάκι , άνοιξα το πάνω , γέμισα , το έκλεισα τέρμα και τις κούμπωσα στα mod.

Παίζεις στα watt που προτείνει ο κατασκευαστής; 

Πρόσεχε οι εγκοπές της αντίστασης να κουμπώνουν καλά στη βάση του ατμοποιητή. 

Φρόντισε όταν γεμίζεις με υγρό να είναι κλειστές οι τρύπες στον αεραγωγό. 

Αν φτύνει υγρό βάλε ένα χαρτομάντιλο στριμενο λεπτό μέσα από το στόμιο μέχρι να φτάσει στην αντίσταση, γύρνα ανάποδα τον ατμοποιητή και τίναξε τον σαν θερμόμετρο μερικές φορές να τραβήξει το χαρτί το περίσσιο υγρό. 

Προσεχε τις αναπνοές σου γιατί αν πριν ρουφήξεις φυσάς στο στόμιο θα έχεις απώλεια υγρού από κάτω. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vastegial_74 είπε

Παίζεις στα watt που προτείνει ο κατασκευαστής; 

Πρόσεχε οι εγκοπές της αντίστασης να κουμπώνουν καλά στη βάση του ατμοποιητή. 

Φρόντισε όταν γεμίζεις με υγρό να είναι κλειστές οι τρύπες στον αεραγωγό. 

Αν φτύνει υγρό βάλε ένα χαρτομάντιλο στριμενο λεπτό μέσα από το στόμιο μέχρι να φτάσει στην αντίσταση, γύρνα ανάποδα τον ατμοποιητή και τίναξε τον σαν θερμόμετρο μερικές φορές να τραβήξει το χαρτί το περίσσιο υγρό. 

Προσεχε τις αναπνοές σου γιατί αν πριν ρουφήξεις φυσάς στο στόμιο θα έχεις απώλεια υγρού από κάτω. 

Παίζω περίπου στα 15w , συνήθως τόσο παίζω στα 0.8 δεν ξέρω αν είναι λάθος. Οι εγκοπές έχω την εντύπωση ότι είχαν κουμπώσει σωστά , το διπλοτσέκαρα γιατί έδειχνε ένοχος για διαρροές αυτό το κενό.

Ευχαριστώ @th3ofilos δεν έκανα παράθεση στα δικά σου γιατί δεν είχα να σχολιάσω κάτι.

Πάντως όταν τον άνοιξα , τον καθάρισα , έβγαλα την αντίσταση και την ξαναέβαλα με το λίγο υγρό που είχε μέσα μετά ήταν εντάξει. Θα δώ στο επόμενο γέμισμα μήπως όντως τον παραγέμισα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, tsofras είπε

Παίζω περίπου στα 15w , συνήθως τόσο παίζω στα 0.8 δεν ξέρω αν είναι λάθος. Οι εγκοπές έχω την εντύπωση ότι είχαν κουμπώσει σωστά , το διπλοτσέκαρα γιατί έδειχνε ένοχος για διαρροές αυτό το κενό.

Ευχαριστώ @th3ofilos δεν έκανα παράθεση στα δικά σου γιατί δεν είχα να σχολιάσω κάτι.

Πάντως όταν τον άνοιξα , τον καθάρισα , έβγαλα την αντίσταση και την ξαναέβαλα με το λίγο υγρό που είχε μέσα μετά ήταν εντάξει. Θα δώ στο επόμενο γέμισμα μήπως όντως τον παραγέμισα

Τόσο είναι για την 0,8. 15watt-18watt. Το γράφει και πάνω. Πρόσεχε να έχεις κλειστό τον αεραγωγό στο γέμισμα. Καλό είναι να μην ξεχειλίζει στο γέμισμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Θα ήθελα μια πρόταση για ένα καλό μοντάκι(με καλά ρεύματα και πλακέτα) γύρω στα 60-70 ευρώ το πολύ. Έχω δει το DRAG και το ΑΕGIS LEGENG. Να πάω σε ένα από τα 2 η υπάρχει κάτι καλύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosRocknRolla είπε

Καλησπέρα! Θα ήθελα μια πρόταση για ένα καλό μοντάκι(με καλά ρεύματα και πλακέτα) γύρω στα 60-70 ευρώ το πολύ. Έχω δει το DRAG και το ΑΕGIS LEGENG. Να πάω σε ένα από τα 2 η υπάρχει κάτι καλύτερο;

Αυτα τα 2 που λες αξιζουν περισσοτερο,αν δεν εχεις θεμα το overhang ποy εχουν οι 24αρηδες στο drag τοτε για μενα ειναι ελαφρως καλυτερο του aegis(και εχει πιο ακριβη ρευματα,αν και δεν ξερω κατα ποσο εχει διαφορα αυτο,γιατι αν πχ θες 110 βατ και σου βγαζει 100,τοτε απλα τα ανεβαζεις λιγο ακομα..)..Αν εχεις θεμα τοτε και το aegis legend ειναι εξισου τιμιο..

 

Οσον αφορα τα λαστιχακια του ζενιθ,δεν τον εχω για να σου πω με σιγουρια,αλλα σε review βλεπω οτι εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Karamol3golas είπε

Αυτα τα 2 που λες αξιζουν περισσοτερο,αν δεν εχεις θεμα το overhang ποy εχουν οι 24αρηδες στο drag τοτε για μενα ειναι ελαφρως καλυτερο του aegis(και εχει πιο ακριβη ρευματα,αν και δεν ξερω κατα ποσο εχει διαφορα αυτο,γιατι αν πχ θες 110 βατ και σου βγαζει 100,τοτε απλα τα ανεβαζεις λιγο ακομα..)..Αν εχεις θεμα τοτε και το aegis legend ειναι εξισου τιμιο..

Οσον αφορα τα λαστιχακια του ζενιθ,δεν τον εχω για να σου πω με σιγουρια,αλλα σε review βλεπω οτι εχει

 

Οπότε μάλλον για DRAG είμαι. Δεν με ενοχλεί όχι το έχω δοκιμάσει ξανά! Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Επίσης μου άρεσε και το Vaporesso revenger X. Με τον ατμοποιητή του πάνω τον εργοστασιακό για αρχή και μετά τσιμπάω και έναν επισκευάσιμο, στα 60 ευρώ είναι βλέπω... Έχουμε κάτι για αυτό;;;

Το άλλο με τον ζενίθ να φανταστώ δεν πρέπει να είναι για μένα!

 

Επεξ/σία από NikosRocknRolla
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2019 στις 3:12 ΜΜ, billdanos είπε

Εξηγήστε μου κάτι γιατί δεν το έχω καταλάβει... Κάνετε μόνοι σας προσμίξεις με νικοτίνη και αρωματικά υγρά??? 

Ακριβώς.

Στις 21/1/2019 στις 3:36 ΜΜ, billdanos είπε

Μάλιστα... Οπότε κάποιος αφήνει το κλασικό τσιγάρο για να σώσει κάπως την υγεία του, γυρίζει στο ηλεκτρονικό και πάει και αγοράζει χύμα υγρά και κινέζικες συσκευές και κάνει μόνος του προσμίξεις και πειράματα με αντιστάσεις, φίλτρα κλπ... Ρουφάνε δηλαδή ποσότητες νικοτίνης και άλλων χημικών χωρίς κανέναν έλεγχο (σε ακριβή περιεκτικότητα ή γενικότερα στην ποιότητα) και καμαρώνουν πως έκοψαν το ...κακό τσιγάρο!

Δεν υπάρχει σωτηρία... 😛 

Sorry για το offtopic αλλά το είχα απορία και δεν έκατσα να σας διαβάσω απο την αρχή! 

Αν λέγοντας «χύμα υγρά», εννοείς τα συμπυκνωμένα αρώματα που αναμιγνύονται με τη βάση, δεν υπάρχει τίποτα περίεργο ή επικίνδυνο σ' αυτά. Οι ίδιες εταιρείες που παράγουν τα έτοιμα υγρά αναπλήρωσης, παράγουν και τα συμπυκνωμένα αρώματα και έχουν τις ίδιες ακριβώς πιστοποιήσεις. Δεν πάμε στην υπόγα τού τυχαίου μπάρμπα, να γεμίσουμε μπιτόνια με υγρά.

Οι δε βάσεις (γλυκερίνη και προπυλενογλυκόλη, χωρίς περιεκτικότητα σε νικοτίνη) πωλούνται επίσης νόμιμα και επίσημα σχεδόν σε όλα τα φαρμακεία, σε σφραγισμένα μπουκάλια και παράγονται από συγκεκριμένες εταιρείες, επώνυμες, των οποίων τα στοιχεία αναγράφονται στην ετικέτα. Δεν έχει βάση εν ολίγοις το «χωρίς κανέναν έλεγχο».

Πάμε στη νικοτίνη τώρα: Η νικοτίνη, ως χημική ουσία, έχει πάρα πολλές και ετερόκλητες εφαρμογές (από υγρά αναπλήρωσης μέχρι ...εντομοκτόνα). Το θέμα είναι ότι πρόκειται για την ίδια ακριβώς πρώτη ύλη, ασχέτως τού πού πρόκειται να χρησιμοποιηθεί. Αν ζητήσεις σκέτη νικοτίνη (όπως π.χ. κάνω εγώ τα τελευταία 3 χρόνια) , από εταιρεία που εμπορεύεται χημικές πρώτες ύλες, θα πάρεις σκέτη νικοτίνη. Είναι αδιάφορο το τι θα την κάνεις, δεν πρόκειται να σού δώσουν άλλο προϊόν ανάλογα με τη χρήση για την οποία το θέλεις (πρόκειται για μία χημική πρώτη ύλη όπως χιλιάδες άλλες) και δεν είναι ούτε κατά διάνοια ...παράνομο. Το κατάστημα από το οποίο αγοράζω εγώ, υπάρχει στο κέντρο τής Αθήνας εδώ και πάρα πολλά χρόνια, έχει μπουκαλάκια των 100 γραμμαρίων καθαρής νικοτίνης (επίσης τυποποιημένη, σφραγισμένη και με στοιχεία της παρασκευάστριας εταιρείας) στα ράφια και στην ιστοσελίδα του του (όπως έχει, μεταξύ άλλων, και δηλητήρια για παρασκευή ποντικοφαρμάκων) και την πουλάει χωρίς κανένα άγχος.

Την αναφορά στις «κινέζικες συσκευές» δεν την κατανοώ (κατά συντριπτική πλειοψηφία, η συσκευές ατμίσματος, είτε mods είτε ατμοποιητές, κατασκευασμένες στην Κίνα είναι...) , τα δε ...«πειράματα με αντιστάσεις» και τα σχετικά, μόνο πειράματα δεν είναι. Αντίθετα, πρόκειται για ένα από τα πλέον απλά, ασφαλή και με δεδομένο αποτέλεσμα εγχειρήματα που μπορεί να επιχειρήσει κάποιος: Μια αντίσταση από μεταλλικό σπείρωμα που θερμαίνεται με ρεύμα από μια μπαταρία, η οποία δεν έχει καμία διαφορά όσο αφορά την αρχή λειτουργίας της από την έτοιμη αντίσταση που αγοράζει κάποιος.

Τελικώς, σωτηρία υπάρχει και, αν μη τι άλλο, τη ζω εδώ και επτά χρόνια που έχω αντικαταστήσει το τσιγάρο με το άτμισμα.

Στις 21/1/2019 στις 4:17 ΜΜ, billdanos είπε

Guys ηρεμήστε και προσέξτε λίγο τι ΑΚΡΙΒΩΣ έγραψα! Προφανώς και το ηλεκτρονικό τσιγάρο φαίνεται να είναι πολύ καλύτερο από το κλασικό ως προς τις επιπτώσεις στον οργανισμό.

Αναφέρθηκα στους χρήστες του που αγοράζουν ό,τι βρουν μπροστά τους και χωρίς καμία πιστοποίηση (ώστε να πετύχουν χαμηλό κόστος) και ειδικά όταν μιλάμε για νικοτίνη που πρακτικά αγοράζουν παράνομα και κάνουν οι ίδιοι τις αναλογίες στα υγρά που φτιάχνουν... Σε αυτές τις περιπτώσεις ανάθεμα και αν γνωρίζει κανείς ακριβώς την ποσότητα της νικοτίνης που καταναλώνουν... Αυτό είπα... 

Τα ηλεκτρονικά που δοκιμάζω εγώ για παράδειγμα, είναι μόνο όσα έχουν σφραγιστά και προγεμισμένα pods και είναι πιστοποιημένα ως προς την ποσότητα της νικοτίνης και των άλλων συστατικών. Ούτε αντιστάσεις, ούτε βαμβακάκια, ούτε χύμα νικοτίνη σε μπουκάλι...

Τόσο περί «παράνομης αγοράς νικοτίνης» (δεν είναι παράνομη) , όσο και περί πιστοποιήσεων των DIY υγρών, απάντησα παραπάνω. Όσο για τις αναλογίες των συστατικών...

Στις 21/1/2019 στις 4:23 ΜΜ, billdanos είπε

Αν κρίνω από τις αγγελίες που βλέπω για χύμα νικοτίνη σε μεγάλες ποσότητες, μάλλον δεν έχουν σταματήσει όλα αυτά. Στις προσμίξεις στο σπίτι, είναι αδύνατον να γνωρίζει κάποιος την περιεκτικότητα που πέτυχε ανακατεύοντας με σύριγγες τα υγρά... 

...αλήθεια, γιατί είναι ...αδύνατον(!) να επιτύχεις αυτή που θέλεις με το δοσομετρητή τής σύριγγας; Τι ακριβώς είναι αυτό που αλλάζει όταν μιλάμε για νικοτίνη, όσο αφορά τη δυνατότητα να επιτύχεις ακριβή αναλογία και, τελικώς, διότι όντως έχω μπερδευτεί: Τι φαντάζεσαι ότι μπορεί να πάθει κάποιος αν το υγρό που θα ατμίσει έχει απόκλιση όσο αφορά την περιεκτικότητα σε νικοτίνη, σε σχέση με ότι υπολόγιζε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...