Προς το περιεχόμενο

Πόρτες ασφαλείας - Κλειδαριές Ασφαλείας (Να κλειδώνετε τις πόρτες ασφαλείας VOL. 2)


swayback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, kosto21 είπε

Το κλειδί γράφει KC italy πάνω.

Είναι λογικά παλιά.

Περιοχή Αθήνα.

Όσο αναφορά το budget θέλω κάτι που να κάνω την δουλειά μου με ασφάλεια. 

ΥΓ θα σε ακούσω ότι και να μου πεις γιατί φαίνεσαι καλό παλικάρι και PRO ! :P

στειλε μου πμ αν μπορεις φωτογραφια του κεφαλιου του κλειδιου και απο τις 2 μεριες (οχι τα δοντια)!

θες να κανεις τη δουλεια σου με ασφαλεια για 1 χρονο ή για 4-5 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, mclein είπε

στειλε μου πμ αν μπορεις φωτογραφια του κεφαλιου του κλειδιου και απο τις 2 μεριες (οχι τα δοντια)!

θες να κανεις τη δουλεια σου με ασφαλεια για 1 χρονο ή για 4-5 ;

rsz_1img_20180824_134428.jpg.e0cf16efde81ec23107e72dd513d315a.jpg

Θέλω να κάνω την δουλεία μου για παραπάνω από ένα χρόνο!

Επίσης κάτι που ίσως παίζει το ρόλο του είναι ότι μένω σε σπίτι με ενοίκιο. 

Από την άλλη πλευρά γράφει 2ca10

Επεξ/σία από kosto21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, kosto21 είπε

rsz_1img_20180824_134428.jpg.e0cf16efde81ec23107e72dd513d315a.jpg

Θέλω να κάνω την δουλεία μου για παραπάνω από ένα χρόνο!

Επίσης κάτι που ίσως παίζει το ρόλο του είναι ότι μένω σε σπίτι με ενοίκιο. 

Από την άλλη πλευρά γράφει 2ca10

Cisa Revo + Cisa Defender + Scudo 9000 = 170€ + φπα

Cisa Revo + Cisa Defender + Agb DCK = 185€ + φπα

Cisa Revo + Cisa Defender + Evva ICS = 220€ + φπα

οι χαμηλοτερες τιμες της αγορας ειναι τα παραπανω και μπορεις να τα βρεις γενικως στην Αττικη :D 

Επεξ/σία από mclein
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mclein είπε

Cisa Revo + Cisa Defender + Scudo 9000 = 170€ + φπα

Cisa Revo + Cisa Defender + Agb DCK = 185€ + φπα

Cisa Revo + Cisa Defender + Evva ICS = 220€ + φπα

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις προτάσεις.

Είναι και η τοποθέτηση στην τιμή?

Αν φύγω κάποια στιγμή μπορώ να τα πάρω μαζί μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, kosto21 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις προτάσεις.

Είναι και η τοποθέτηση στην τιμή?

Αν φύγω κάποια στιγμή μπορώ να τα πάρω μαζί μου?

ναι ειναι με τοποθετηση οι τιμες & αφορουν κλειδαραδες και οχι κλεφτοκοταδες :D

μπορεις να τα παρεις ολα, γι'αυτο προτεινα το μεσο defender σε μεγεθος / κοστος.

μπορεις να αφησεις κλειδαρια + defender και να παρεις μονο τον κυλινδρο :) 

εχεις πμ

Επεξ/σία από mclein
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην όμορφη και πολύ βοηθητική παρέα σας.

Ζω σε μια αρκετά μεγάλη πολυκατοικία στην Αθήνα, στην οποία τα τελευταία τρία χρόνια είχαμε 3-4 περιστατικά με κλοπές σε διαμερίσματα που είχαν θωρακισμένες πόρτες (το αξιοσημείωτο  είναι οτι υπάρχουν διαμερίσματα που ακόμη έχουν τις παλιές ξύλινες πόρτες 30ετίας και δεν τις άγγιξαν!!). Οι δυο ήταν με κλειδαριές παλαιού τύπου (γραμματοκιβωτίου) και οι άλλες με καινούριου τύπου κυλίνδρου χωρίς να προκαλέσουν ζημιές στις πόρτες. Έγιναν λογικά με lockpicking αφού δεν εντοπίστηκε ζημιά στους κυλίνδρους. Δεν ξέρω να σας πω όμως ποια μάρκα κυλίνδρου είχαν τοποθετημένους. Επίσης, οι κλειδαριές ήταν κλειδωμένες σύμφωνα πάντα με τους ιδιοκτήτες. Τέλοσπαντων, για να μην τα πολυλογώ, έχω θορυβηθεί αρκετά το τελευταίο διάστημα και θέλω να τοποθετήσω καινούρια κλειδαριά στην θωρακισμένη πόρτα μου, αφου έχω του γραμματοκιβωτίου κλειδαριά. Σύμφωνα πάντα με τα γραφόμενά σας κατέληξα στους εξής συνδυασμούς και θέλω να μου πείτε την γνώμη σας ή αν έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο.

  • Mul-t-Lock LOS + BKD250 + Abloy Protec 2
  • Mul-t-Lock LOS + BKD250 + Evva 4KS
  • Mul-t-Lock LOS + BKD250 + AGB DCK
  • Mul-t-Lock LOS + BKD250 + Mul-T-Lock MT5+
  • Omega Plus

 

  1. Η πόρτα μου είναι 18ετίας περίπου τύπου DIERRE με 4 πύρρους και γλώσσα κάτω (βλ. φωτογραφίες). Είναι καλή η πόρτα μου ή είναι απο τις φθηνιάρικες; Αξίζει να βάλω άλλη καλύτερης ποιότητας ή θα είμαι εντάξει μετά την αλλαγή της κλειδαριάς;
  2. Μετά απο ψάξιμο βρήκα δυο μοντέλα κλειδαριάς LOS, τον τύπο CD10528 και τον CM11328 που είναι σχεδόν 15 ευρώ ακριβότερη. Ποια ταιριάζει στην πόρτα μου και αν κάνουν και οι δυο ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ τους;
  3. Αξίζει να τοποθετήσω μαγνητικό defender (MRM23) λόγω των κρουσμάτων στην πολυκατοικία ή με καλύπτει το BKD250;
  4. Αν επιλέξω το BKD250 θα χρειαστεί να τοποθετήσω και το Disec Controdef για μεγαλύτερη ασφάλεια ή δεν υπάρχει λόγος;
  5. Αξίζει να πάω κατευθείαν σε κλειδαριά τύπου Omega ή να χρησιμοποιήσω καλύτερα τους συνδυασμούς τους παραπάνω; Τι με συμβουλεύετε να κάνω;

 

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα μου και τις πολλές ερωτήσεις μου.

 

door_2.JPG

door_1.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jimenigma είπε

Σύμφωνα πάντα με τα γραφόμενά σας κατέληξα στους εξής συνδυασμούς και θέλω να μου πείτε την γνώμη σας ή αν έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο.

  • Mul-t-Lock LOS + BKD250 + Abloy Protec 2
  • Mul-t-Lock LOS + BKD250 + Evva 4KS
  • Mul-t-Lock LOS + BKD250 + AGB DCK
  • Mul-t-Lock LOS + BKD250 + Mul-T-Lock MT5+
  • Omega Plus
  1. Η πόρτα μου είναι 18ετίας περίπου τύπου DIERRE με 4 πύρρους και γλώσσα κάτω (βλ. φωτογραφίες). Είναι καλή η πόρτα μου ή είναι απο τις φθηνιάρικες; Αξίζει να βάλω άλλη καλύτερης ποιότητας ή θα είμαι εντάξει μετά την αλλαγή της κλειδαριάς;
  2. Μετά απο ψάξιμο βρήκα δυο μοντέλα κλειδαριάς LOS, τον τύπο CD10528 και τον CM11328 που είναι σχεδόν 15 ευρώ ακριβότερη. Ποια ταιριάζει στην πόρτα μου και αν κάνουν και οι δυο ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ τους;
  3. Αξίζει να τοποθετήσω μαγνητικό defender (MRM23) λόγω των κρουσμάτων στην πολυκατοικία ή με καλύπτει το BKD250;
  4. Αν επιλέξω το BKD250 θα χρειαστεί να τοποθετήσω και το Disec Controdef για μεγαλύτερη ασφάλεια ή δεν υπάρχει λόγος;
  5. Αξίζει να πάω κατευθείαν σε κλειδαριά τύπου Omega ή να χρησιμοποιήσω καλύτερα τους συνδυασμούς τους παραπάνω; Τι με συμβουλεύετε να κάνω;

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα μου και τις πολλές ερωτήσεις μου.

Καλησπέρα.

Όλοι οι συνδυασμοί που γράφεις είναι πολύ καλοί. Για την ώρα, όποιον από αυτούς και να επιλέξεις θα είσαι καλυμμένος. Τους βάζω όμως με πιο σωστή σειρά (καλύτερος προς "χειρότερος" συνδυασμός) για να επιλέξεις πιο εύκολα:

  • Mul-t-Lock LOS + BKD250 + Abloy Protec 2
  • Mul-t-Lock LOS + BKD250 + Evva 4KS
  • Omega Plus
  • Mul-t-Lock LOS + BKD250 + Mul-T-Lock MT5+
  • Mul-t-Lock LOS + BKD250 + AGB DCK
     

Κατά 99%, η μέθοδος με την οποία άνοιξαν την μία από τις πόρτες ασφαλείας στην πολυκατοικία σου (λέω για αυτή με την κλειδαριά κυλίνδρου), είναι η μέθοδος bumping. 
Η μέθοδος αυτή λειτουργεί στους κυλίνδρους που έχουν ελατήρια στον μηχανισμό τους. Και πιο συγκεκριμένα, λειτουργεί συχνότερα στους πιο απλούς κυλίνδρους και όχι στους πολύ καλούς. Θέλω να καταλήξω στο ότι η μέθοδος αυτή δεν υφίσταται καν στους Abloy Protec 2 και EVVA 4KS (που δεν έχουν ελατήρια στον μηχανισμό τους) ενώ στους πολύ καλούς κυλίνδρους με ελατήρια (Mul-T-Lock MT5+, AGB Scudo DCK, κλπ), αν και είναι θεωρητικά εφικτό να λειτουργήσει η μέθοδος, είναι πρακτικά πάρα πολύ δύσκολο για πολλούς λόγους. Και η Omega έχει ελατήρια στον μηχανισμό της αλλά είναι άλλη κατηγορία από μόνη της.
 

Σχετικά με τα ερωτήματα σου:

1. Μία απλή πόρτα ασφαλείας είναι χωρίς κάτι ιδιαίτερο όσον αφορά την εσωτερική της θωράκιση. Για την ώρα, η αναβάθμιση της κλειδαριάς σε ΚΑΛΗ κλειδαριά κυλίνδρου (καλό σετ εννοώ) ή Omega Plus, είναι επαρκής.

2. Αν το κέντρο της κλειδαριάς σου είναι 70κάτι χιλιοστά(mm) (λογικά τόσο είναι), νομίζω κάνουν και οι δύο (CM11328 & CD10528) αλλά δεν γνωρίζω ποιες είναι οι διαφορές τους. Ακριβώς τις ίδιες σταστάσεις φαίνεται να έχουν αλλά περίμενε να σου απαντήσει σε αυτό ο mclein. 

3. Θεωρώ πως είναι περιττή/υπερβολική η προσθήκη μαγνητικού defender όταν έχουν κορυφαίο κύλινδρο.

Θετικά μαγνητικού: Προστατεύει τον κύλινδρο από άσχετους που μπορεί να βάλουν στην ανοιχτη σχισμή του defender διάφορα αντικείμενα μπας και κάνουν τίποτα και επίσης, με το μαγνητικό δεν υφίσταται το είδος επίθεσης με σκοπό την αφαίρεση κυλίνδρου, για την οποία η Disec έβγαλε το εσωτερικό defender (Contro Defender CD2100). Και φυσικά προστατεύει από picking, impressioning και bumping που όμως πρόκειται για τεχνικές που στην πράξη (υπό πραγματικές συνθήκες), όταν έχουμε κάποιον κορυφαίο κύλινδρο, είτε δεν λειτουργούν καν είτε είναι εξαιρετικά δύσκολο να λειτουργήσουν.

Αρνητικά: Δεν είναι τόσο ενισχυμένο όσο το BKD250 και κοστίζει περίπου τα διπλάσια χρήματα (150+ΦΠΑ με 2 ή 3 μαγνητικά κλειδάκια).

Για την ώρα προτείνω έναν top κύλινδρο (Abloy Protec 2 ή EVVA 4KS) + BKD250.

4. Το εσωτερικό defender ή αλλιώς Contro Defender, αν το φέρουν επιτέλους στην Ελλάδα οι εισαγωγείς, πιστεύω πως θα είναι μία καλή προσθήκη μιας και δεν θα κοστίζει πολύ (λιγότερο από 50€ λογικά). Για την ώρα, και δεν έχουμε ακούσει για κρούσματα όπου να έχουν "πετάξει" τον κύλινδρο προς τα μέσα αλλά και από όσο το έχω ψάξει, δεν υπάρχει στην Ελλάδα (κάποιοι εισαγωγείς είχαν φέρει φέτος τον Μάϊο το "λάθος" Contro CD2000 που είναι όμως για ξύλινες πόρτες και υποτίθεται θα έφερναν εντός του ίδιου μήνα το σωστό (Contro CD2100). Επίσης, μην ξεχνάμε ότι και να "πεταχτεί" ο κύλινδρος προς τα μέσα (πολύ δύσκολο), αν η κλειδαριά είναι πλήρως κλειδωμένη ενεργοποιείται ο καταπέλτης. Οπότε και πάλι los poulos hermanos για τον επίδοξο διαρρήκτη, εκτός κι αν ξέρει να απενεργοποιεί καταπέλτες (εξαιρετικά χλωμόν). 😎

5. Αν και η Omega παραμένει εξαιρετική επιλογή μιας και δεν έχει ανοιχτεί ούτε υπό εργαστηριακές συνθήκες (ή τουλάχιστον δεν έχει γνωστοποιηθεί), προσωπικά θα προτιμούσα κλειδαριά κυλίνδρου. Αυτό γιατί ΑΝ κάποια στιγμή υπάρξουν κρούσματα σε Omega (χωρίς να την καταστρέψουν), εκεί υπάρχουν δύο λύσεις: προσθήκη μαγνητικού defender με κόστος 150+€ ή αλλαγή όλης της κλειδαριάς με κάτι πιο ασφαλές που λογικά θα κοστίζει 250+ (αν θέλουμε πάλι κάτι με υψηλό επίπεδο ασφαλείας). Ενώ αν έχουμε κλειδαριά κυλίνδρου, αλλάζουμε απλά τον κύλινδρο με έως 150€ και είμαστε οκ.
 

 

 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά σε όλους.

Για την maxi lock του Μπαλωμένου ποια η γνώμη σας και που θα βρούμε πληροφορίες γι αυτή;

Στο youtube δεν βρίσκω κάτι.Ακουγεται ότι η 3d αποσύρθηκε και αυτή θα ναι η επόμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, achiles1 είπε

Γειά χαρά σε όλους.

Για την maxi lock του Μπαλωμένου ποια η γνώμη σας και που θα βρούμε πληροφορίες γι αυτή;

Στο youtube δεν βρίσκω κάτι.Ακουγεται ότι η 3d αποσύρθηκε και αυτή θα ναι η επόμενη.

έχει ηδη παραβιαστεί στη Γλυφάδα & στο Παλαιο Φαληρο..

16 ώρες πριν, jimenigma είπε

Καλησπέρα στην όμορφη και πολύ βοηθητική παρέα σας.

Ζω σε μια αρκετά μεγάλη πολυκατοικία στην Αθήνα, στην οποία τα τελευταία τρία χρόνια είχαμε 3-4 περιστατικά με κλοπές σε διαμερίσματα που είχαν θωρακισμένες πόρτες (το αξιοσημείωτο  είναι οτι υπάρχουν διαμερίσματα που ακόμη έχουν τις παλιές ξύλινες πόρτες 30ετίας και δεν τις άγγιξαν!!). Οι δυο ήταν με κλειδαριές παλαιού τύπου (γραμματοκιβωτίου) και οι άλλες με καινούριου τύπου κυλίνδρου χωρίς να προκαλέσουν ζημιές στις πόρτες. Έγιναν λογικά με lockpicking αφού δεν εντοπίστηκε ζημιά στους κυλίνδρους. Δεν ξέρω να σας πω όμως ποια μάρκα κυλίνδρου είχαν τοποθετημένους. Επίσης, οι κλειδαριές ήταν κλειδωμένες σύμφωνα πάντα με τους ιδιοκτήτες. Τέλοσπαντων, για να μην τα πολυλογώ, έχω θορυβηθεί αρκετά το τελευταίο διάστημα και θέλω να τοποθετήσω καινούρια κλειδαριά στην θωρακισμένη πόρτα μου, αφου έχω του γραμματοκιβωτίου κλειδαριά. Σύμφωνα πάντα με τα γραφόμενά σας κατέληξα στους εξής συνδυασμούς και θέλω να μου πείτε την γνώμη σας ή αν έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο.

  •  Mul-t-Lock LOS + BKD250 + Abloy Protec 2
  • Mul-t-Lock LOS + BKD250 + Evva 4KS
  • Mul-t-Lock LOS + BKD250 + AGB DCK
  • Mul-t-Lock LOS + BKD250 + Mul-T-Lock MT5+
  • Omega Plus
  1. Η πόρτα μου είναι 18ετίας περίπου τύπου DIERRE με 4 πύρρους και γλώσσα κάτω (βλ. φωτογραφίες). Είναι καλή η πόρτα μου ή είναι απο τις φθηνιάρικες; Αξίζει να βάλω άλλη καλύτερης ποιότητας ή θα είμαι εντάξει μετά την αλλαγή της κλειδαριάς;
  2.  Μετά απο ψάξιμο βρήκα δυο μοντέλα κλειδαριάς LOS, τον τύπο CD10528 και τον CM11328 που είναι σχεδόν 15 ευρώ ακριβότερη. Ποια ταιριάζει στην πόρτα μου και αν κάνουν και οι δυο ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ τους;
  3. Αξίζει να τοποθετήσω μαγνητικό defender (MRM23) λόγω των κρουσμάτων στην πολυκατοικία ή με καλύπτει το BKD250;
  4.  Αν επιλέξω το BKD250 θα χρειαστεί να τοποθετήσω και το Disec Controdef για μεγαλύτερη ασφάλεια ή δεν υπάρχει λόγος;
  5.  Αξίζει να πάω κατευθείαν σε κλειδαριά τύπου Omega ή να χρησιμοποιήσω καλύτερα τους συνδυασμούς τους παραπάνω; Τι με συμβουλεύετε να κάνω;

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα μου και τις πολλές ερωτήσεις μου.

door_2.JPG

door_1.JPG

με βαση τις φωτογραφιες σου & χωρις να εχουμε δει το εξωτερικο της πορτας θα προτεινα να πας σε κλειδαρια Cisa Revo Pro.

η πορτα ειναι σε ελαφρως κακη κατασταση οποτε κριμα να ταλαιπωρειται ο εγκαταστατης χωρις λογο !

(η cisa εχει κατα 99% καλυτερη εφαρμογη σε πορτες Dierre, Steel, Plaisio) / εννοειται οτι μπαινει και Los απλως για ευκολια ολων αναφερω το προηγουμενο.

επισης, αν η πορτα εξωτερικα εχει μεγαλο διακοσμητικο, κατα 85% ξεχνας οποιοδηποτε defender ειναι βιδωτο.

το υπολοιπο 15% θα φανει αν βγει το διακοσμητικο και εισαι τυχερος και δεν ειναι σκαμενη η πορτα κατω απ'αυτο.

τωρα οι συνδιασμοι κλειδαριων + κυλινδρων παιζουν σε χιλιοστα και σε διαφορες + σε τιμες για την Αττικη με τοποθετηση.

ενδεικτικά οι τιμες ξεκινουν απο :

Los + Bkd250 + Protec2 5keys = 270€ + φπα

Los + Bkd250 + Evva 4ks 5keys = 305€ + φπα (και αν θελεις την εκδοση emergency = 320€ + φπα)

Los + Bkd250 + Mul-T-Lock Mt5 = 285€ + φπα

Los + Bkd250 + AGB DCK = 225€ + φπα

και τελος μια Omega Plus με μαγγανιο + διακοσμητικα disec = 210€ ή 220€ + φπα

------------------

οσον αφορα τα μαγνητικα defender, ξεκινας να σκεφτεσαι το MRM29 που ειναι σε νορμαλ τιμη & ακολουθως μιλαμε για το MRM23 ή καποιο καλύτερο.

επισης, αν δε σου αρκει το BKD250 - για πολυ ακριβα γουστα εχει βγει και το Disec CLS5, οπου ειναι η τοπ κλαση 5.

(υπολογιζεις + 70~80 ευρω στις παραπανω τιμες και θα εισαι απ'τους πρωτους στην ελλαδα που θα το εχουν τοποθετημενο)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mclein είπε

έχει ηδη παραβιαστεί στη Γλυφάδα & στο Παλαιο Φαληρο..

με βαση τις φωτογραφιες σου & χωρις να εχουμε δει το εξωτερικο της πορτας θα προτεινα να πας σε κλειδαρια Cisa Revo Pro.

η πορτα ειναι σε ελαφρως κακη κατασταση οποτε κριμα να ταλαιπωρειται ο εγκαταστατης χωρις λογο !

(η cisa εχει κατα 99% καλυτερη εφαρμογη σε πορτες Dierre, Steel, Plaisio) / εννοειται οτι μπαινει και Los απλως για ευκολια ολων αναφερω το προηγουμενο.

επισης, αν η πορτα εξωτερικα εχει μεγαλο διακοσμητικο, κατα 85% ξεχνας οποιοδηποτε defender ειναι βιδωτο.

το υπολοιπο 15% θα φανει αν βγει το διακοσμητικο και εισαι τυχερος και δεν ειναι σκαμενη η πορτα κατω απ'αυτο.

τωρα οι συνδιασμοι κλειδαριων + κυλινδρων παιζουν σε χιλιοστα και σε διαφορες + σε τιμες για την Αττικη με τοποθετηση.

ενδεικτικά οι τιμες ξεκινουν απο :

Los + Bkd250 + Protec2 5keys = 270€ + φπα

Los + Bkd250 + Evva 4ks 5keys = 305€ + φπα (και αν θελεις την εκδοση emergency = 320€ + φπα)

Los + Bkd250 + Mul-T-Lock Mt5 = 285€ + φπα

Los + Bkd250 + AGB DCK = 225€ + φπα

και τελος μια Omega Plus με μαγγανιο + διακοσμητικα disec = 210€ ή 220€ + φπα

------------------

οσον αφορα τα μαγνητικα defender, ξεκινας να σκεφτεσαι το MRM29 που ειναι σε νορμαλ τιμη & ακολουθως μιλαμε για το MRM23 ή καποιο καλύτερο.

επισης, αν δε σου αρκει το BKD250 - για πολυ ακριβα γουστα εχει βγει και το Disec CLS5, οπου ειναι η τοπ κλαση 5.

(υπολογιζεις + 70~80 ευρω στις παραπανω τιμες και θα εισαι απ'τους πρωτους στην ελλαδα που θα το εχουν τοποθετημενο)

Καταρχάς, θέλω να ευχαριστήσω πολύ τον φίλο swayback για την άμεση απάντησή του.

Ευχαριστώ πολύ και εσένα mclein για όσα μου έγραψες. Όμως με την απάντησή σου με έβαλες σε σκέψεις. Η πόρτα που μου γράφεις οτι είναι σε κακή κατάσταση, είναι σοβαρό το πρόβλημα της; Θα χρειαστεί να την αλλάξω ή μπορεί να γίνει κάτι σαν επισκευή; Σου στέλνω και φωτό της πόρτας μου απο την εξωτερική εμφάνιση για να δείς αν τελικά το defender το βιδωτό θα μου κάνει. Η κλειδαριά που μου προτείνεις καλύτερα να τοποθετήσω (Cisa Revo Pro) είναι εφάμιλλη ποιότητας και απόδοσης με την Los; Θα ταλαιπωρηθεί για ποιο λόγο ο εγκαταστάτης αν προτιμήσω την Los; Μπορείς αν θέλεις να γίνεις πιο συκεκριμένος;

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Door3.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, jimenigma είπε

Καταρχάς, θέλω να ευχαριστήσω πολύ τον φίλο swayback για την άμεση απάντησή του.

Ευχαριστώ πολύ και εσένα mclein για όσα μου έγραψες. Όμως με την απάντησή σου με έβαλες σε σκέψεις. Η πόρτα που μου γράφεις οτι είναι σε κακή κατάσταση, είναι σοβαρό το πρόβλημα της; Θα χρειαστεί να την αλλάξω ή μπορεί να γίνει κάτι σαν επισκευή; Σου στέλνω και φωτό της πόρτας μου απο την εξωτερική εμφάνιση για να δείς αν τελικά το defender το βιδωτό θα μου κάνει. Η κλειδαριά που μου προτείνεις καλύτερα να τοποθετήσω (Cisa Revo Pro) είναι εφάμιλλη ποιότητας και απόδοσης με την Los; Θα ταλαιπωρηθεί για ποιο λόγο ο εγκαταστάτης αν προτιμήσω την Los; Μπορείς αν θέλεις να γίνεις πιο συκεκριμένος;

 Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Door3.JPG

α) μπαινει κανονικα οποιοδηποτε defender επιθυμεις.

β) γιατι η σωστή ρυθμιση μιας πορτας (στο κλεισιμο) σχεδον 20 ετων μπορει να απαιτει για εμενα & το συνεργειο μου 60' τα οποια κανενας δεν ειναι διατεθειμενος τελικα να πληρωσει :D 

και γιατι κανενας συναδελφος δεν καθεται ουτε 10' να ρυθμισει την πορτα να κλεινει οπως πρεπει ή μεχρι εκει που γινεται, γιατι καποιες φορες δε γινεται 100%.

γ) και οι 2 κλειδαριες ειναι εφαμιλες. το ιδιο και η νεα iseo που βγηκε τον Ιουλιο. διπλου καταπελτη, μεσα / εξω. 

δ) βλεπω κατι ταινιες να συγκρατουν διαφορα σημεια στην πορτα & τα διακοσμητικα σε κακη κατασταση. μπορει η πορτα να ειναι 100% λειτουργικη παραυτα εχει τα χρονια της & επρεπε να εχει αναβαθμιστει στο θεμα της κλειδαριας απο 2012~2014

Επεξ/σία από mclein
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, mclein είπε

α) μπαινει κανονικα οποιοδηποτε defender επιθυμεις.

β) γιατι η σωστή ρυθμιση μιας πορτας (στο κλεισιμο) σχεδον 20 ετων μπορει να απαιτει για εμενα & το συνεργειο μου 60' τα οποια κανενας δεν ειναι διατεθειμενος τελικα να πληρωσει :D 

και γιατι κανενας συναδελφος δεν καθεται ουτε 10' να ρυθμισει την πορτα να κλεινει οπως πρεπει ή μεχρι εκει που γινεται, γιατι καποιες φορες δε γινεται 100%.

γ) και οι 2 κλειδαριες ειναι εφαμιλες. το ιδιο και η νεα iseo που βγηκε τον Ιουλιο. διπλου καταπελτη, μεσα / εξω. 

Οπότε φίλε mclein, για να μην σε κουράζω, αν κατάλαβα καλά προτείνεις καλύτερα τους παρακάτω συνδυασμούς:

Cisa Revolution Pro (λογικά το μοντέλο είναι B6515-48DH που κάνει στην πόρτα μου) + BKD250 + Protec2/Evva 4KS ή

Cisa Revolution Pro (λογικά το μοντέλο είναι B6515-48DH που κάνει στην πόρτα μου) + Disec CLS5 + Protec2/Evva 4KS

Το τελευταίο ερώτημά μου (ελπίζω να είναι το τελευταίο 😉), αξίζει για την πόρτα μου που απ' ότι κατάλαβα ούτε πολύ καλή είναι και βρίσκεται σε ελαφρώς κακή κατάσταση όπως έγραψες, να πάω στην δεύτερη επιλογή την πιο ακριβή ή θα είναι νομίζεις υπερβολή;

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου, παρεμπιπτόντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jimenigma είπε

Οπότε φίλε mclein, για να μην σε κουράζω, αν κατάλαβα καλά προτείνεις καλύτερα τους παρακάτω συνδυασμούς:

Cisa Revolution Pro (λογικά το μοντέλο είναι B6515-48DH που κάνει στην πόρτα μου) + BKD250 + Protec2/Evva 4KS ή

Cisa Revolution Pro (λογικά το μοντέλο είναι B6515-48DH που κάνει στην πόρτα μου) + Disec CLS5 + Protec2/Evva 4KS

Το τελευταίο ερώτημά μου (ελπίζω να είναι το τελευταίο 😉), αξίζει για την πόρτα μου που απ' ότι κατάλαβα ούτε πολύ καλή είναι και βρίσκεται σε ελαφρώς κακή κατάσταση όπως έγραψες, να πάω στην δεύτερη επιλογή την πιο ακριβή ή θα είναι νομίζεις υπερβολή;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου, παρεμπιπτόντως.

αν τοποθετουσα εγω τα πραγματα, θα πηγαινα σε Revo. αν τοποθετουσε ο Ανδρεαδακης ή ο Ραπτόπουλος θα πηγαιναν σε Iseo ή Los ! ο καθε μαστορας κανει τα δικα του :D 

αν ηταν δικη μου η τσεπη, θα πηγαινα σε 4ks με emergency (διπλη λειτουργια) γιατι απλα ειναι ο καλυτερος κυλινδρος της αγορας & ομαλοτερη λειτουργια απο τον abloy.

αν μπορεις, βαλε ή στειλε μου μια φωτογραφια εξωτερικα της πορτας. παρομοια με αυτη που ανεβασες αλλα σε πιο μακρινη αποσταση. 

οσον αφορα τα defender ειναι μεγαλη ιστορια. το CLS ομολογω δεν το εχω κοψει, τροχισει, τρυπησει. δεν εχω δει πουθενα τοποθετημενο. για να κοστιζει ομως μια περιουσια, κατι παραπανω θα προσφερει ισως μελλοντικα. μιλωντας για το παρον & την επομενη 3ετια ειμαι σιγουρος οτι ειναι περιττο. αν ομως αλλαζες καποια στιγμη τους καπλαμαδες μεσα / εξω, θα ηταν ωραια ιδεα να πας σε αλλο defender απ'αυτο που θα τοποθετησεις τωρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mclein είπε

αν τοποθετουσα εγω τα πραγματα, θα πηγαινα σε Revo. αν τοποθετουσε ο Ανδρεαδακης ή ο Ραπτόπουλος θα πηγαιναν σε Iseo ή Los ! ο καθε μαστορας κανει τα δικα του :D 

αν ηταν δικη μου η τσεπη, θα πηγαινα σε 4ks με emergency (διπλη λειτουργια) γιατι απλα ειναι ο καλυτερος κυλινδρος της αγορας & ομαλοτερη λειτουργια απο τον abloy.

αν μπορεις, βαλε ή στειλε μου μια φωτογραφια εξωτερικα της πορτας. παρομοια με αυτη που ανεβασες αλλα σε πιο μακρινη αποσταση. 

οσον αφορα τα defender ειναι μεγαλη ιστορια. το CLS ομολογω δεν το εχω κοψει, τροχισει, τρυπησει. δεν εχω δει πουθενα τοποθετημενο. για να κοστιζει ομως μια περιουσια, κατι παραπανω θα προσφερει ισως μελλοντικα. μιλωντας για το παρον & την επομενη 3ετια ειμαι σιγουρος οτι ειναι περιττο. αν ομως αλλαζες καποια στιγμη τους καπλαμαδες μεσα / εξω, θα ηταν ωραια ιδεα να πας σε αλλο defender απ'αυτο που θα τοποθετησεις τωρα.

Φίλτατε mclein, σου στέλνω την φωτογραφία απο την εξωτερική μεριά όπως που προανέφερες. Ελπίζω η λήψη της να είναι καλή και να καταλάβεις αυτό που θέλεις να δεις.

Οπότε με συμβουλεύεις να πάω σε  Cisa Revo Pro + BKD250 + Evva 4KS με emergency λειτουργία, σωστά;

Η κάπως περίεργη λειτουργία του Abloy Protec 2, δεν νομίζω να με ενοχλήσει. Πιστεύεις οτι αξίζει να επενδύσω στην πόρτα μου και να προτιμήσω τον 4KS παρόλο που κοστίζει περίπου 50ευρώ + Φπα παραπάνω απο τον Abloy;

Και πάλι χίλια ευχαριστώ.

DOOR4.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, jimenigma είπε

Φίλτατε mclein, σου στέλνω την φωτογραφία απο την εξωτερική μεριά όπως που προανέφερες. Ελπίζω η λήψη της να είναι καλή και να καταλάβεις αυτό που θέλεις να δεις.

Οπότε με συμβουλεύεις να πάω σε  Cisa Revo Pro + BKD250 + Evva 4KS με emergency λειτουργία, σωστά;

Η κάπως περίεργη λειτουργία του Abloy Protec 2, δεν νομίζω να με ενοχλήσει. Πιστεύεις οτι αξίζει να επενδύσω στην πόρτα μου και να προτιμήσω τον 4KS παρόλο που κοστίζει περίπου 50ευρώ + Φπα παραπάνω απο τον Abloy;

Και πάλι χίλια ευχαριστώ.

DOOR4.JPG

Ευχαριστώ για τις φωτογραφίες & συγγνωμη για την ταλαιπωρια :D 

Ολα ειναι νορμαλ & οτιδηποτε διαλεξεις μπορει να τοποθετηθει.

Προτείνω -δεν ειναι συμβουλη- να επιλεξεις evva 4ks (emergency ή μη, το κρινεις εσυ αν σου χρειαζεται -δλδ αν κλειδωνεσαι εξω συχνα). 

Γραφω πως ειναι προταση & οχι συμβουλη γιατι μιλαμε για τοπ προϊοντα. Αν σκεφτουμε τη λειτουργια τους, προκειται για επιστημη.

Οτι και να βαλεις, ακομη και sferik rok να μπει μπροστά τους θα εισαι καλυμενος απο το 99,9% των διαρρηκτων που κυκλοφορουν ελευθεροι !!!

Αν δεν ειχα προβλημα οικονομικο & ειχα την πορτα σου, 2 περιπτωσεις θα σκεφτομουν (σε νορμαλ τιμες κλειδαραδων / πορταδων -οχι κλεφτοκοταδων) :

α) Revo + Bkd250 + 4ks = 300€ ή 320€, αναλογα την εκδοση του 4ks

β) Revo + MRM29 + 4ks = 330 ή 350€, αναλογα την εκδοση του 4ks (με 5 μαγνητακια σφραγισμενο το MRM)

Επεξ/σία από mclein
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...