Προς το περιεχόμενο

Πόρτες ασφαλείας - Κλειδαριές Ασφαλείας (Να κλειδώνετε τις πόρτες ασφαλείας VOL. 2)


swayback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα!

Πόρτα σε εξοχικό - Πόσο καλή/κακή είναι η πόρτα και τί μπορώ να κάνω για αναβάθμιση και εαν αξίζει... (πύρρους έχει και πάνω κάτω νομίζω)

Επίσης ερώτηση, τί είναι και πώς λέγεται αυτή η χειροκίνητη λαβή που γυρνάς και κλειδώνει από μέσα (βγάζει ένα πύρρο νομίζω)? Πόσο ασφαλής είναι σε παραβίαση?

 

 

small_IMG_20180825_195734.jpg

small_IMG_20180825_195753.jpg

small_IMG_20180825_195949.jpg

small_IMG_20180825_195816.jpg

Επεξ/σία από tsafou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, tsafou είπε

Καλημέρα!

Πόρτα σε εξοχικό - Πόσο καλή/κακή είναι η πόρτα και τί μπορώ να κάνω για αναβάθμιση και εαν αξίζει... (πύρρους έχει και πάνω κάτω νομίζω)

Επίσης ερώτηση, τί είναι και πώς λέγεται αυτή η χειροκίνητη λαβή που γυρνάς και κλειδώνει από μέσα (βγάζει ένα πύρρο νομίζω)? Πόσο ασφαλής είναι σε παραβίαση?

small_IMG_20180825_195734.jpg

small_IMG_20180825_195753.jpg

small_IMG_20180825_195949.jpg

small_IMG_20180825_195816.jpg

Atra παλιά, εννοειται αξιζει γιατι ειναι η εκδοση με το μαγγανιο μπροστα στην κλειδαρια.

Ο προσθετος πυρος δεν ειναι εκει για ασφαλεια, ειναι για τυπικη προστασια ελεγχου πριν ανοιξουμε εντελως την πορτα σε καποιον αγνωστο.

Ισχυουν τα ιδια με το παληκαρι που γραφαμε πριν. Μπορεις να αναβαθμισεις σοβαρα απο 170€-180€ μεχρι τα 350€.

Επειδη προκειται για εξοχικο, θα πηγαινα σε Omega Plus στα 230€. (10€ επιπλεον για το μεγαλο διακοσμητικο)!

Επεξ/σία από mclein
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, K.TGS. είπε

Καλημέρα, ο συνδυασμός cisa revo pro +cisa rs3s+ bkd 250 σε πόρτα rock της portablock που επέλεξα, πόσο καιρό με καλύπτει;

θεωρητικα ειστε καλα για την ωρα. δεν εχουμε ακουσει ουτε για προσπαθεια στην Ιταλια οπου ο κυλινδρος ειναι best-seller !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mclein είπε

θεωρητικα ειστε καλα για την ωρα. δεν εχουμε ακουσει ουτε για προσπαθεια στην Ιταλια οπου ο κυλινδρος ειναι best-seller !

Συγγνώμη για την παράλειψη. Στην πόρτα τοποθετήθηκε  και το κρυφό κλείδωμα kryptos στα 550€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, K.TGS. είπε

Συγγνώμη για την παράλειψη. Στην πόρτα τοποθετήθηκε  και το κρυφό κλείδωμα kryptos στα 550€.

Θα ηθελα να γελασω αλλα ειμαι ετοιμος να κλαψω. Αληθεια πληρωσατε 550€ για ενα συστημα των 50€ ;;; 😟

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα...

Τον πυρο που χρησιμοποιείται για μερικό άνοιγμα..
Εαν ανοίξεις τρύπα με ποτηροτρυπανο στην απέναντι μεριά μπορεί να λειτουργήσει σαν "μπάρα"
ή υπάρχει κίνδυνος να μπλοκάρει λόγω της εγκοπής που έχει για να πιάνει τον μάνταλο????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, norther είπε

Παιδιά καλημέρα...

Τον πυρο που χρησιμοποιείται για μερικό άνοιγμα..
Εαν ανοίξεις τρύπα με ποτηροτρυπανο στην απέναντι μεριά μπορεί να λειτουργήσει σαν "μπάρα"
ή υπάρχει κίνδυνος να μπλοκάρει λόγω της εγκοπής που έχει για να πιάνει τον μάνταλο????

ναι, καποια στιγμη υπαρχει πιθανοτητα να μπλοκαρει.

αν υπαρχει σοβαρη κλειδαρια, ειναι περιττο να χρησιμοποιειται ο πυρος ελεγχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mclein είπε

Θα ηθελα να γελασω αλλα ειμαι ετοιμος να κλαψω. Αληθεια πληρωσατε 550€ για ενα συστημα των 50€ ;;; 😟

Το σύστημα το γνωρίζετε ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, K.TGS. είπε

Το σύστημα το γνωρίζετε ή όχι;

ναι, γνωριζω ποιος το φτιαχνει μαλιστα.

anyway, η πορτα ειναι απαραβιαστη. αχρειαστο το σχολιο μου σχετικα με το κοστος, παραβλεψτε το.

υγ - αν κολλησει οτιδηποτε απ'αυτα που τοποθετησατε, φωναξτε τους ιδιους & κανεναν αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein είπε

Ο προσθετος πυρος δεν ειναι εκει για ασφαλεια, ειναι για τυπικη προστασια ελεγχου πριν ανοιξουμε εντελως την πορτα σε καποιον αγνωστο.

Εμένα που σε 2 διαφορετικές πόρτες ασφαλείας αυτός ο πρόσθετος πύρρος δεν επιτρέπει να ανοίξει η πόρτα ούτε εκατοστό πώς εξηγείται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsafou είπε

Εμένα που σε 2 διαφορετικές πόρτες ασφαλείας αυτός ο πρόσθετος πύρρος δεν επιτρέπει να ανοίξει η πόρτα ούτε εκατοστό πώς εξηγείται?

υπαρχουν 2 πιθανες χρησεις, η μια ειναι να ανοιγει μερικα η πορτα, και μπαινει αυτο το σιδερακι στην κασα που επιτρεπει το μερικο ανοιγμα, η αλλη ειναι αυτο που λεμε deadbolt οποτε εχει τρυπα η κασα για να υποδεχτει τον πυρρο. Εσενα στις 2 πορτες το εχουν εγκαταστησει ως deadbolt

καποιοι θεωρουν το deadbolt εξτρα ασφαλεια οταν ειναι μεσα στο σπιτι (ενας εξτρα πυρρος ανεξαρτητος απο την κλειδαρια) το αν ειναι στην πραγματικοτητα θα στο πει ο κλειδαρας. Εγω πχ που εχω 3ς 'εισοδους' στο σπιτι (γκαραζ/κηπος-κουζινα/κεντρικη) οι 2 πορτες ειναι σεταρισμενες deadbolt γιατι δεν εχει κανενα νοημα το 'μερικο' ανοιγμα της πορτας, δε παιζει να μου χτυπησει τη πορτα του γκαραζ ο courrier για να εχω μερικο ανοιγμα να δω ποιος ειναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fredd0 είπε

υπαρχουν 2 πιθανες χρησεις, η μια ειναι να ανοιγει μερικα η πορτα, και μπαινει αυτο το σιδερακι στην κασα που επιτρεπει το μερικο ανοιγμα, η αλλη ειναι αυτο που λεμε deadbolt οποτε εχει τρυπα η κασα για να υποδεχτει τον πυρρο. Εσενα στις 2 πορτες το εχουν εγκαταστησει ως deadbolt

καποιοι θεωρουν το deadbolt εξτρα ασφαλεια οταν ειναι μεσα στο σπιτι (ενας εξτρα πυρρος ανεξαρτητος απο την κλειδαρια) το αν ειναι στην πραγματικοτητα θα στο πει ο κλειδαρας. Εγω πχ που εχω 3ς 'εισοδους' στο σπιτι (γκαραζ/κηπος-κουζινα/κεντρικη) οι 2 πορτες ειναι σεταρισμενες deadbolt γιατι δεν εχει κανενα νοημα το 'μερικο' ανοιγμα της πορτας, δε παιζει να μου χτυπησει τη πορτα του γκαραζ ο courrier για να εχω μερικο ανοιγμα να δω ποιος ειναι.

Με βάση την δική μου περίπτωση και χωρίς να ρωτήσω κλειδαρά, πιθανολογώ πως και μένα είναι σεταρισμένη ως deadbolt (χρήση σε υπόγειο/κήπο που σπανίως ανοίγει).

Πόσο περισσότερο ασφάλεια προσφέρει το deadbolt? Σε ακραία πχ περίπτωση που η κλειδαριά είναι για φούντο, μπορεί να σε σώσει αυτό ή να μην στηριζόμαστε καθόλου πάνω του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά το μερικό άνοιγμα είναι πλέον περιττό μιας και δεν προσφέρει καμία ασφάλεια. Για να μην πω ότι είναι και κακό καθώς προσφέρει μια ψευδή αίσθηση ασφάλειας. Δε νομίζω ότι κανείς το χρησιμοποιεί για να δει ποιος είναι έξω, ούτε για να πάρει κάτι από έξω. Ανοίγει και πανεύκολα. Όπως είπε και ο mclein, αν υπάρχει αξιόλογη κλειδαριά, είναι περιττό.

Σαν deadbolt έχει κάποια αξία.

Επεξ/σία από Alejandro
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, tsafou είπε

Εμένα που σε 2 διαφορετικές πόρτες ασφαλείας αυτός ο πρόσθετος πύρρος δεν επιτρέπει να ανοίξει η πόρτα ούτε εκατοστό πώς εξηγείται?

καλη ποιοτικα πορτα συνηθως. ειναι δυνατο το deadbolt και ανοιγει με πολλη δυσκολια & μαεστρια..

καμια φορα μας καλουν ν'ανοιξουμε ξεκλειδωτες πορτες που εσκασαν με δυναμη στην κασα απο τον αερα & τελικα εχουν και συρτη τυπου deadbolt !!!

οποιος το εχει, το χρησιμοποει. ειναι συνηθως σε παλιες Siamo, SteelDoor αυτο το συστηματακι. Το εβαζε κ ενας πορτάς στο Μενιδι που ομως εχει κλεισει χρονια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...