Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/10/2021 στις 12:08 ΜΜ, Narayan είπε

Ευχαριστώ Narayan

Φίλοι μου, νομίζω ότι κάποιος μπορεί να ζήσει στην Οκλοκαμα για ένα μήνα με  viza, μέτα από κάποιο χρονικό διάστημα, αν κάνει ανανέωση, σε κάποια χαρτιά,  στην Ελλάδα, μπορεί να ξαναμεινει εκεί για το ίδιο χρονικό διάστημα. Και συνέχεια έως ότου πεθάνει και ο ίδιος,  εως ουτου μπορεί να ταξιδευει. Και οι ανανεώσεις αυτές για να γινο ται,  είναι δύσκολη διαδικασία ;  Για κάποιον που φοβάται τα τόσο μακρινά ταξίδια και ακόμα και για δεν γνωρίζει και για το πόσο θα μπορεί να ταξιδευει και τόσο μακριά 

Στην Περπιγκαν το χειμώνα έχει πολύ κρυο; 

Επεξ/σία από Xouxou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aν  μείνει χρόνια με ανανεώσεις χαρτιών  και είναι  πανω από  60  ετών γιατι από τώρα έχει πόνο στα πόδια και παρόμοια, δεν θα μπορεί να ζήσει εκεί μόνιμα; Στην Οκλοχαμα; 

Δεν έχω άλλες ερωτήσεις για άλλες χώρες. 

Μονό που δεν έχουμε βγάλει ακόμα τις νέες ταυτότητες, με αυτές νομίζω ότι μπορεί να ζήσει κάποιος μόνιμα στην Ιταλία ή στην Γαλλία, αν δεν τις βγάλουμε με ανανεώσεις διαβατηρίων  όταν πρέπει, θα μπορεί να ζήσει μόνιμα ; 

Και στην Ιταλία ή στην Γαλλία μονό με ανανεώσεις των διαβατηρίων  ή  αν βγουν οι νέες ταυτότητες μονό με αυτές; 

Υπηκοότητα κάποιος Έλληνας μπορεί να  έχει στην Οκλοχαμα;  Αν κατάλαβα  σωστά  από την αναζήτηση, για κάποιον που θελει να ζήσει μόνιμα σε κάποια πόλη της Αμερικής, για να μπορεί να το κάνει αυτό, αν  φτιάξει στην πόλη  που  θελει να ζήσει μία offshore,  τότε μπορεί. Αν  γνωρίζει  κανείς  αν  ισχύει  αυτό;  Και αν το κάνει μονό για να ζήσει μόνιμα. Στην διασπορά στην Αμερική, για να ζήσει κάποιος πρέπει να έχει κάποιο συγγενή,  να  έχει  βρει δουλειά;   Οτι  υσχει  και για άλλες περιπτώσεις ;  π

Επεξ/σία από Xouxou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/10/2021 στις 9:49 ΜΜ, Anubis13 είπε

Θα παω λονδινο για καποιες μερες, συμφερει να κλεισω την travel card online η να την βγαλω σε σταθμο του τραμ για να εχω το 2 σε 1?

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι από πρόπερσι, συμφέρει περισσότερο να βγάλεις μία Oyster Card με 5 λίρες και να την φορτώσεις με 10-20 λίρες, αναλόγως του πόσο θα κάτσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2021 στις 9:16 ΜΜ, Vault13 είπε

Γαλλια Παρίσι, εχει προτασεις κανεις; μερη να πας, και γαστρονομια;

city card να βγαλω; Συμφερει;

Παω χωρις γραφειο. 
 

πρεπει να γραψεις ποσες μερες. Σιγουρα πυργο Αιφελ για φωτο, champ Elisse, μουσειο Λουβρο, Παναγια. Ενα καλο καφε αν πας παναγια ειναι το shakspeare and company, to odette καθως και το ελληνικο μαγαζακι με τα περιφημα σαντουιτσ. Ολα εκει γυρω ειναι. Για φαι αναλογα τα βαλαντια και προφανως και μπατζετ (δε ξερω τι θες). Εγω λογω κοβιντ απεφευγα τα ΜΜΜ και εχει απειρες επιλογες απο πατινια και ποδηλατα μεχρι poppy (ενοικιαση ιχ/μηχανη στη στιγμη) kai....ποδηλατοταξι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Narayan είπε

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι από πρόπερσι, συμφέρει περισσότερο να βγάλεις μία Oyster Card με 5 λίρες και να την φορτώσεις με 10-20 λίρες, αναλόγως του πόσο θα κάτσεις.

Πάνω απο 7 μέρες :)

 Επίσης απόδειξη δίνει το μηχάνημα; Επαγγελματικό ταξίδι γαρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Anubis13 είπε

Πάνω απο 7 μέρες :)

 Επίσης απόδειξη δίνει το μηχάνημα; Επαγγελματικό ταξίδι γαρ

Κάτα 99% δίνει απόδειξη αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα.

Υπολόγισε 8-10 λίρες για κάθε μέρα, έχει και μέγιστη χρέωση ανά ημέρα δηλαδή από έναν αριθμό διαδρομών και μετά δεν χρεώνεσαι επιπλέον. Ίσως κάποιος που έχει πάει πρόσφατα να είναι πιο κατατοπειστικός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

πρεπει να γραψεις ποσες μερες. Σιγουρα πυργο Αιφελ για φωτο, champ Elisse, μουσειο Λουβρο, Παναγια. Ενα καλο καφε αν πας παναγια ειναι το shakspeare and company, to odette καθως και το ελληνικο μαγαζακι με τα περιφημα σαντουιτσ. Ολα εκει γυρω ειναι. Για φαι αναλογα τα βαλαντια και προφανως και μπατζετ (δε ξερω τι θες). Εγω λογω κοβιντ απεφευγα τα ΜΜΜ και εχει απειρες επιλογες απο πατινια και ποδηλατα μεχρι poppy (ενοικιαση ιχ/μηχανη στη στιγμη) kai....ποδηλατοταξι!

Ποιο "ελληνικό μαγαζάκι με τα περίφημα σαντουιτς" εννοείς? Το Au P'tit Grec με τις κρέπες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, ribo7 είπε

Ποιο "ελληνικό μαγαζάκι με τα περίφημα σαντουιτς" εννοείς? Το Au P'tit Grec με τις κρέπες?

καμμια σχεση, το μαγαζι ειναι κοντα στη Παναγια οπως εγραψα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους. 2 ερωτησεις εχω αν καποιος ξερει να μου πει...

α) Εχω κλεισει με Ryanair για μια θεια μου να ταξιδεψει απο Ελλαδα σε Γερμανια στις 15 του μηνα. Ειναι πληρως εμβολιασμενη. Περα απο το ευρωπαικο πιστοποιητικο εμβολιασμου χρειαζεται κατι αλλο;

β) Θα γυρισει Ελλαδα 10 μερες μετα, χρειαζεται απο εκει τιποτε αλλο περα απο το πιστοποιητικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως σχεδόν σε όλες τις χώρες, συμπληρώνεις ένα έντυπο για να εισέλθεις στη χώρα. Για να μπεις Γερμανία, δες εδώ

https://www.bundesgesundheitsministerium.de/en/service/gesetze-und-verordnungen/guv-19-lp/coronavirus-einreiseverordnung.html

(είτε συμπληρώνεις τη φόρμα online ή εκτυπώνεις το χαρτί και το συμπληρώνεις να το έχεις μαζί σου)

Αντίστοιχα, θα συμπληρώσει το ελληνικό PLF για να γυρίσει Ελλάδα.

Τώρα πόσο τα τσεκάρουν αυτά, άλλο θέμα.

Επεξ/σία από ribo7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν ολίγοις, αν τις τελευταίες δέκα ημέρες έχει επισκεφθεί/βρεθεί μόνο την/στην Ελλάδα δεν χρειάζεται κάτι περαιτέρω.

 

ΥΓ. Αυτό μέχρι και τώρα που μιλάμε.

 

secured-check.svg
You do not need to complete the Digital Registration on Entry.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

κλείσαμε για Άμστερνταμ τον Μάρτιο του 22 

δε σκοπεύουμε να νοικιάσουμε αμάξι 

έχετε κανένα tip γενικότερα; τι αξίζει να επισκευτούμε, αν υπάρχει καμιά κάρτα ΜΜΜ που συμφέρει κλπ;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε όλους . Πρώτη εβδομάδα του Δεκέμβρη έχω άδεια και μια που όλοι οι φίλοι μου έχουν υποχρεώσεις αποφάσισα να ταξιδέψω μόνος μου.

Γενικά έχω γυρίσει σε 6-7 χώρες στην Ευρώπη αλλά δεν με ενοχλεί να ξαναπάω σε κάποια όποτε δεν θα τις αναφέρω.

Εχει κάποιος να προτείνει μια πόλη για έναν 20χρονο που ταξιδεύει μόνος του ;
 

Γενικά θελω να γνωρίσω κόσμο και όχι απαραίτητα να δω πολλά αξιοθέατα αν και εννοείτε θα την γυρίσω την πόλη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2021 στις 6:58 ΜΜ, Ace Of Spades είπε

Καλησπερα σε όλους . Πρώτη εβδομάδα του Δεκέμβρη έχω άδεια και μια που όλοι οι φίλοι μου έχουν υποχρεώσεις αποφάσισα να ταξιδέψω μόνος μου.

Γενικά έχω γυρίσει σε 6-7 χώρες στην Ευρώπη αλλά δεν με ενοχλεί να ξαναπάω σε κάποια όποτε δεν θα τις αναφέρω.

Εχει κάποιος να προτείνει μια πόλη για έναν 20χρονο που ταξιδεύει μόνος του ;
 

Γενικά θελω να γνωρίσω κόσμο και όχι απαραίτητα να δω πολλά αξιοθέατα αν και εννοείτε θα την γυρίσω την πόλη.

 

Ως άτομο που έχω ταξιδέψει σε 24 χώρες στην Ευρώπη μου είναι δύσκολο να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο. Για να γνωρίσεις κόσμο ίσως καλύτερα μεσογειακες χώρες. Καλό θα ήταν να μας πεις σε ποιες χώρες έχεις πάει ήδη, και να εξηγήσεις παραπάνω πως το σκέφτεσαι το ταξίδι γιατί σίγουρα ίσως έχουμε αρκετά διαφορετικές προτιμήσεις κι ας έχουμε ίδια ηλικία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...