Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, stevengreeceGR είπε

Ως άτομο που έχω ταξιδέψει σε 24 χώρες στην Ευρώπη μου είναι δύσκολο να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο. Για να γνωρίσεις κόσμο ίσως καλύτερα μεσογειακες χώρες. Καλό θα ήταν να μας πεις σε ποιες χώρες έχεις πάει ήδη, και να εξηγήσεις παραπάνω πως το σκέφτεσαι το ταξίδι γιατί σίγουρα ίσως έχουμε αρκετά διαφορετικές προτιμήσεις κι ας έχουμε ίδια ηλικία. 

Αποφάσισα τελικά λίγο αυθόρμητα (και ίσως επιπόλαια) την Βαρκελώνη. Έκλεισα και ένα αρκετά καλό hostel από ότι φαίνεται απο τις κριτικές.

Γενικά νομίζω έχω πολύ μεγάλες προσδοκίες από αυτό το ταξίδι και ίσως απογοητευτώ λιγάκι.
 

Θέλω γνωρίσω κόσμο και να πηγαίνουμε πέρα δώθε βόλτες βλέποντας αξιοθέατα ή κάνοντας δραστηριότητες. Και να καταλήγω το βράδυ με μια παρέα από τουρίστες για ποτά.

Γενικα δυσκολεύομαι απειρα να κάνω το πρώτο βήμα για να ξεκινήσει μια γνωριμία γιαυτο προβληματίζομαι για το κατά ποσό θα καταφέρω να γνωρίσω κόσμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 ώρες πριν, Ace Of Spades είπε

Αποφάσισα τελικά λίγο αυθόρμητα (και ίσως επιπόλαια) την Βαρκελώνη. Έκλεισα και ένα αρκετά καλό hostel από ότι φαίνεται απο τις κριτικές.

Γενικά νομίζω έχω πολύ μεγάλες προσδοκίες από αυτό το ταξίδι και ίσως απογοητευτώ λιγάκι.
 

Θέλω γνωρίσω κόσμο και να πηγαίνουμε πέρα δώθε βόλτες βλέποντας αξιοθέατα ή κάνοντας δραστηριότητες. Και να καταλήγω το βράδυ με μια παρέα από τουρίστες για ποτά.

Γενικα δυσκολεύομαι απειρα να κάνω το πρώτο βήμα για να ξεκινήσει μια γνωριμία γιαυτο προβληματίζομαι για το κατά ποσό θα καταφέρω να γνωρίσω κόσμο. 

πολυ καλη επιλογη (μαζι με Βερολινο ). Περνα απο καμπους π.χ ρωτα για τσαμπε ιντερνετ ή για τη καφετερια. Λεγε οτι εισαι απο Ελλαδα μιας και ειναι περιπου σα και εμας (φιλοξενοι). Στο κεντρο το βραδυ αν και εχει απειρα μαγαζια ολοι ειναι με μια μπυρα στο χερι ειτε στο δρομο ειτε σε παρκα. Μια κλασσικη ατακα για γνωριμια ειναι αν ξερουν κανενα καλο μπαρακι εκει γυρω ή να προτεινουν κανενα εστιατοριο για φθηνο καλο φαι.

 

Ενα τιπ: για φαι τρεχα στην αγορα (σα να λεμε κεντρικη αγορα με χασαπιδες, μαναβιδες κτλ) οπου εχει μικρα μαγαζακια για φαι σε πολυ χαμηλες τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Ace Of Spades είπε

Αποφάσισα τελικά λίγο αυθόρμητα (και ίσως επιπόλαια) την Βαρκελώνη. Έκλεισα και ένα αρκετά καλό hostel από ότι φαίνεται απο τις κριτικές.

Γενικά νομίζω έχω πολύ μεγάλες προσδοκίες από αυτό το ταξίδι και ίσως απογοητευτώ λιγάκι.
 

Θέλω γνωρίσω κόσμο και να πηγαίνουμε πέρα δώθε βόλτες βλέποντας αξιοθέατα ή κάνοντας δραστηριότητες. Και να καταλήγω το βράδυ με μια παρέα από τουρίστες για ποτά.

Γενικα δυσκολεύομαι απειρα να κάνω το πρώτο βήμα για να ξεκινήσει μια γνωριμία γιαυτο προβληματίζομαι για το κατά ποσό θα καταφέρω να γνωρίσω κόσμο. 

Πήγαινε και σε κανενα free walking tour, θα βρεις αλλους τουρίστες εκει και κανε τα κονέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2021 στις 8:02 ΠΜ, vasioula1 είπε

Καλημέρα

κλείσαμε για Άμστερνταμ τον Μάρτιο του 22 

δε σκοπεύουμε να νοικιάσουμε αμάξι 

έχετε κανένα tip γενικότερα; τι αξίζει να επισκευτούμε, αν υπάρχει καμιά κάρτα ΜΜΜ που συμφέρει κλπ;

Ευχαριστώ

Καλησπέρα, είχαμε πάει πριν 10 ημέρες στο Άμστερνταμ με την κοπέλα μου για 5 ημέρες. Γενικά είναι μία ακριβή πόλη να ξέρεις, μπουκαλάκι νερό έξω από 2,5 έως 3,5 euro (supermarket 1,75 το πιο φθηνό). Έχουν τρομερές συγκοινωνίες (μετρό, λεωφορείο, τραμ, τρένο) οπότε σίγουρα δεν χρειάζεται να νοικιάσετε αυτοκίνητο κατά την γνώμη μου. Θεωρώ ότι είναι πολύ εύκολο να περπατήσετε στο κέντρο είναι σχετικά κοντά όλα μεταξύ τους. Εμείς πήγαμε και Ρότερνταμ, Ουτρέχτη, Γκούντα, Ζαάνταμ και Ζάνσε Σανς. Πας με τρένο πολύ εύκολα και γρήγορα.

Ότι άλλες πληροφορίες θες για μουσεία κτλ πες μου. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, The Spirit είπε

Καλησπέρα, είχαμε πάει πριν 10 ημέρες στο Άμστερνταμ με την κοπέλα μου για 5 ημέρες. Γενικά είναι μία ακριβή πόλη να ξέρεις, μπουκαλάκι νερό έξω από 2,5 έως 3,5 euro (supermarket 1,75 το πιο φθηνό). Έχουν τρομερές συγκοινωνίες (μετρό, λεωφορείο, τραμ, τρένο) οπότε σίγουρα δεν χρειάζεται να νοικιάσετε αυτοκίνητο κατά την γνώμη μου. Θεωρώ ότι είναι πολύ εύκολο να περπατήσετε στο κέντρο είναι σχετικά κοντά όλα μεταξύ τους. Εμείς πήγαμε και Ρότερνταμ, Ουτρέχτη, Γκούντα, Ζαάνταμ και Ζάνσε Σανς. Πας με τρένο πολύ εύκολα και γρήγορα.

Ότι άλλες πληροφορίες θες για μουσεία κτλ πες μου. 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Αν θες πες μου το ξενοδοχείο που μείνατε και αν ήσασταν ευχαριστημένοι

Επίσης τα τοπ3-5 αξιοθέατα μουσεία κλπ που πιστεύεις ότι πρέπει να δούμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Έχει τύχει σε κανέναν να ακυρωθεί προγραμματισμένη πτήση και να πάρει επιστροφή τα χρήματα από paypal μετα απο dispute; 
  Είχα κάνει μια κράτηση για Βουδαπέστη με επιστροφή μέσω Kiwi.com και εντελώς τυχαία μπηκα εχθες να δω κάτι άλλο απο την εφαρμογή και μου έβγαλε ειδοποίηση οτι η πτήση μου έχει αλλάξει και πήγε 48 ώρες νωρίτερα, κάτι που φυσικά δεν με βολευει και πρέπει να ακυρωθεί όλο το ταξίδι. Υπάρχει η επιλογη για refund, αλλά υπάρχει και η σημείωση απο κάτω οτι η επιστροφή μπορεί να διαρκέσει μέχρι και 3 μήνες για να ολοκληρωθεί, και οτι πολλές φορές μπορεί να μην π΄λαρεις και τίποτα πίσω. 
  Εφόσoν η αγορά είχε γίνει μέσω paypal, και στην πολιτική της paypal υπαρχει το "if you don't get what you pay for you get a refund" θα είναι δυνατό να αποζημιωθω απο εκει;
Έχω ήδη μιλήσει με kiwi.com και είπαν οτι δεν είναι δική τους ευθύνη αλλά της αεροπορικής (Ryanair) που άλλαξε την πτήση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vasioula1 είπε

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Αν θες πες μου το ξενοδοχείο που μείνατε και αν ήσασταν ευχαριστημένοι

Επίσης τα τοπ3-5 αξιοθέατα μουσεία κλπ που πιστεύεις ότι πρέπει να δούμε

Mείναμε στο Park Inn by Radisson Amsterdam City West το οποίο ήταν καλό, εμάς το δωμάτιό μας ήταν αρκετά ικανοποιητικό και καθαρό (μας βγήκε 486 euro για 4 βράδια) γιατί την 5η μέρα έφευγε απόγευμα το αεροπλάνο και κάναμε check out και αφήσαμε στο lobby τις βαλίτσες για μία τελευταία βόλτα. Έχει ένα πάρα πολύ θετικό, ότι σε 2-3 λεπτά ακριβώς δίπλα είναι όλα, τρένο, μετρό, λεωφορείο, τραμ (ακόμα και το τρένο που πήγαμε σε όλες τις πόλεις). Με τρένο ήταν ακριβώς μία στάση μέχρι το κέντρο (κόστος 3,5 euro διάρκεια 12 λεπτά), με μετρό ή τραμ ήταν περίπου 20-30 λεπτά ανάλογα που ήθελες να πας (εμείς παίρναμε την κάρτα για όλα τα μέσα απεριορίστες διαδρομές με αξία 8,5euro για 24ώρες περίπου ή 13euro 48ώρες).

Στο κέντρο όσα ξενοδοχεία είχαμε βρει ήταν πανάκριβα. Εμάς δηλαδή μας βόλεψε πιο πολύ λόγο των συγκοινωνίων που ήταν όλα δίπλα και μαζί, με αποτέλεσμα να δούμε πολλά μέρη σε λίγες μέρες χωρίς να ταλαιπωρηθούμε και να τρέχουμε να ψάχνουμε.

Τώρα από αξιοθέατα σίγουρα madame tussauds, μουσείο Άννας Φρανκ, μουσείο Moco και μουσείο Βαν Γκογκ, σε αυτά πήγαμε και μας άρεσαν όλα. Επίσης πήγαμε Heineken Experience πολύ ωραίο και εκεί, σίγουρα θα πάτε και βόλτα από Red Light για την εμπειρία :D (νύχτα εννοείται μόνο)

Για πρωινό-γλυκά θα πάτε σίγουρα στο Bakers & Roasters (δίπλα ακριβώς στο Heineken Experience) έχει τρομερά πρωινά.

Για πιο έξω, να πάτε σίγουρα Zaanse Schans μας άρεσε πολύ εκεί, βλέπεις τα χωριά της Ολλανδίας με τους ανεμόμυλους, πολύ παραδοσιακά και ωραία (και πολύ κοντά απ' το Άμστερνταμ)

Επεξ/σία από The Spirit
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, G.bar είπε

  Έχει τύχει σε κανέναν να ακυρωθεί προγραμματισμένη πτήση και να πάρει επιστροφή τα χρήματα από paypal μετα απο dispute; 
  Είχα κάνει μια κράτηση για Βουδαπέστη με επιστροφή μέσω Kiwi.com και εντελώς τυχαία μπηκα εχθες να δω κάτι άλλο απο την εφαρμογή και μου έβγαλε ειδοποίηση οτι η πτήση μου έχει αλλάξει και πήγε 48 ώρες νωρίτερα, κάτι που φυσικά δεν με βολευει και πρέπει να ακυρωθεί όλο το ταξίδι. Υπάρχει η επιλογη για refund, αλλά υπάρχει και η σημείωση απο κάτω οτι η επιστροφή μπορεί να διαρκέσει μέχρι και 3 μήνες για να ολοκληρωθεί, και οτι πολλές φορές μπορεί να μην π΄λαρεις και τίποτα πίσω. 
  Εφόσoν η αγορά είχε γίνει μέσω paypal, και στην πολιτική της paypal υπαρχει το "if you don't get what you pay for you get a refund" θα είναι δυνατό να αποζημιωθω απο εκει;
Έχω ήδη μιλήσει με kiwi.com και είπαν οτι δεν είναι δική τους ευθύνη αλλά της αεροπορικής (Ryanair) που άλλαξε την πτήση. 

Τεράστιο λάθος που έκλεισες μέσω γραφείου.Τεράστιο.Αν είχες κλείσει μεσω ryanair θα τα έπαιρνες γρήγορα πίσω.Η  ryanair αν κάνεις chargeback σε βαζει σε μαυρη λιστα και θα στα ζητάει όποτε πας να βγάλεις νέο εισιτήριο.Δεν ξερω στην περιπτωση σου που εχεις πληρώσει την kiwi και όχι την ryanair.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λέμε να πάμε 4άτομα παρέα 3-7 ιανουαρίου σε μία απο τις παρακάτω, Κοπενχαγη, Βουκουρέστι, Βουδαπέστη, Λετονία, Κίεβο, Λουξεμβούργο, Βελιγράδι., Πράγα , Βαρσοβια.  φφικκΤο θέμα ειναι ότι θέλουμε βραδινή ζωή και να δούμε 3-4 μουσεία και μέρη , σε καμία περίπτωση δεν θέλουμε να πάμε κάπου και να δούμε τα μισά αξιοθέατα γιαυτό και δεν διαλέξαμε μεγαλύτερες πρωτέυγουσες. Που θεωρείται ότι ειναι η καλύτερη επιλογή 22 χρονων , 4 ξιφομάχοι.

Επεξ/σία από kitkatO
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, G.bar είπε

  Έχει τύχει σε κανέναν να ακυρωθεί προγραμματισμένη πτήση και να πάρει επιστροφή τα χρήματα από paypal μετα απο dispute; 
  Είχα κάνει μια κράτηση για Βουδαπέστη με επιστροφή μέσω Kiwi.com και εντελώς τυχαία μπηκα εχθες να δω κάτι άλλο απο την εφαρμογή και μου έβγαλε ειδοποίηση οτι η πτήση μου έχει αλλάξει και πήγε 48 ώρες νωρίτερα, κάτι που φυσικά δεν με βολευει και πρέπει να ακυρωθεί όλο το ταξίδι. Υπάρχει η επιλογη για refund, αλλά υπάρχει και η σημείωση απο κάτω οτι η επιστροφή μπορεί να διαρκέσει μέχρι και 3 μήνες για να ολοκληρωθεί, και οτι πολλές φορές μπορεί να μην π΄λαρεις και τίποτα πίσω. 
  Εφόσoν η αγορά είχε γίνει μέσω paypal, και στην πολιτική της paypal υπαρχει το "if you don't get what you pay for you get a refund" θα είναι δυνατό να αποζημιωθω απο εκει;
Έχω ήδη μιλήσει με kiwi.com και είπαν οτι δεν είναι δική τους ευθύνη αλλά της αεροπορικής (Ryanair) που άλλαξε την πτήση. 

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Τεράστιο λάθος που έκλεισες μέσω γραφείου.Τεράστιο.Αν είχες κλείσει μεσω ryanair θα τα έπαιρνες γρήγορα πίσω.Η  ryanair αν κάνεις chargeback σε βαζει σε μαυρη λιστα και θα στα ζητάει όποτε πας να βγάλεις νέο εισιτήριο.Δεν ξερω στην περιπτωση σου που εχεις πληρώσει την kiwi και όχι την ryanair.

Αυτό ακριβώς. Σε αντίστοιχη περίπτωση δική μου, είχα κλείσει μέσω petas.gr πτήση τον Ιούλιο που μας πέρασε, η Volotea την ακύρωσε και μετά από την επιλογή για refund που έδινε, επέστρεψε τα λεφτά στο petas.gr και εγώ τα πήρα πριν μία εβδομάδα έχοντας κυνηγήσει όσο δεν πάει το petas.gr με emails (δεν έχουν τηλέφωνο, ωραίο αυτό), συνήγορο του καταναλωτή κλπ. 

Οπότε, ναι, θα τα πάρεις κάποια στιγμή, αλλά θέλει κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, vasioula1 είπε

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Αν θες πες μου το ξενοδοχείο που μείνατε και αν ήσασταν ευχαριστημένοι

Επίσης τα τοπ3-5 αξιοθέατα μουσεία κλπ που πιστεύεις ότι πρέπει να δούμε

Εχει αρκετα μουσεια.. τεχνης, μπυρας, ιστορίας, κέρινων, Αnne Frank house, .. Πρόσφατα πηρε το ματι μου κάτι διαδραστικό στο Van gogh museum, που βγάζεις φώτο για να μπεις στο Potato eaters.

https://www.vangoghmuseum.nl/en/photo-challenge

Γενικά περπάτα στα κανάλια, πηγαινε και σε κανα παρκο (π.χ. Vondelpark) και τσεκαρε την περιοχη De Pijp για φαγητο, ποτό.

6 ώρες πριν, kitkatO είπε

λέμε να πάμε 4άτομα παρέα 3-7 ιανουαρίου σε μία απο τις παρακάτω, Κοπενχαγη, Βουκουρέστι, Βουδαπέστη, Λετονία, Κίεβο, Λουξεμβούργο, Βελιγράδι., Πράγα , Βαρσοβια.  φφικκΤο θέμα ειναι ότι θέλουμε βραδινή ζωή και να δούμε 3-4 μουσεία και μέρη , σε καμία περίπτωση δεν θέλουμε να πάμε κάπου και να δούμε τα μισά αξιοθέατα γιαυτό και δεν διαλέξαμε μεγαλύτερες πρωτέυγουσες. Που θεωρείται ότι ειναι η καλύτερη επιλογή 22 χρονων , 4 ξιφομάχοι.

Λουξεμβουργο ξεχνα το. Πολη-χώρα σε μεγεθος "χωριου". Για ζεβουζε καταστασεις για 1 σκ ειναι ομορφα. Οκ τα παραλεω, παντου θα βρεις επιλογες αλλα δεν ειναι αυτο που ψάχνεις νομιζω. Κοπεγχάγη είναι ακριβά εχε υπόψη σου. Βουδαπεστη αν γινονται ακομα τα pool party (λογω covid), ίσως σας αρεσει η φαση.

Επεξ/σία από ribo7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαράδεκτη η Ryanair, είχα κλείσει με την δικιά μου για βουδαπέστη, πλήρωσα τα αεροπορικά και την διαμονή εκεί, το θέμα είναι ότι η δικιά μου έχει άδεια παραμονής (είναι απο ρωσία) η οποία είχε λήξει και η ισχύ της λόγο covid είχε πάρει παράταση μέχρι τέλος του έτους.

Αφού πρώτα λοιπόν καλέσαμε αστυνομία πρεσβείες κτλπ και είχαμε και το ΟΚ και την βεβαίωση παράτασης πάμε στην πύλη και τρώμε άκυρο απο τις κυρίες που κοιτάνε τα εισητήρια. Τρελάθηκα πραγματικά, σε σημείο που ήρθε και η αστυνομία η οποία μας διαβεβαίωσε πως έχουμε δίκιο και μπορούμε να πετάξουμε παρόλα αυτα και πάλι δεν μας άφηνε η τύπισα της ryanair με τίποτα και οι αστυνόμοι δίπλα να λένε ότι εμείς είμαστε οκ αλλά χωρίς να παίρνουν κάποια θέση λέγοντας μας πως για οποιοδίποτε λόγο η εκάστοτε αεροπορική μπορεί να σας απαγορεύσει την είσοδο.

Προφανώς ζητόντας κάποιον υπεύθυνο - προιστάμενο μας παρέπεψαν στο live chat της Ryanair λέγοντάς μας ότι δεν υπάρχουν γραφεία της εταιρείας στην Ελλάδα σαν να μιλάμε για μια αεροπορική φάντασμα. Πρώτη φορά βλέπω 7 άτομα να τρώνε πόρτα από την πτήση για διάφορους λόγους πχ να έχει ο άλλος πιστοποιητικό νόσησης και να του λένε δεν μπορείς με αυτό ενώ στο σαιτ της πρεσβείας λέει ξεκάθαρα ότι μπορείς, τι να πω τρέλα!

Ακόμα λοιπόν κλείνοντας 2 μήνες τώρα περιμένω απάντηση από το support τους, τα λεφτά προφανώς χαμένα και του ξενοδοχείου επίσης λέγοντας μας το επικό " Βρείτε μας πρώτα άλλους πελάτες και μετά θα σας δώσουμε πίσω ένα ποσό των χρημάτων" καθώς είχα ζητήσει πίσω ένα 50% έστω και η απάντηση μου ήταν πώς με τέτοια συμπεριφορά δεν θα βρούν πελάτες. 

Γενικά εκείνη την ημέρα τα είδα όλα τόσες ετοιμασίες αναμονή ενθουσιασμός για να φάμε αυτή την πατάτα στο τέλος της βραδιάς. Πλέον τώρα μένει σαν μια "αστεία" ιστορία που θα λέμε αλλά θα προτιμούσα να μου μείνουν ιστορίες από το ταξίδι που είχα κλείσει για 10 μέρες παρά αυτο.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλγησπέρα παιδιά, ψάχνω εισιτήρια για νησί που τώρα δεν θα έχει τόσο κόσμο αλλά να έχει και χειμερινές επιλογές. Δεν ξέρω τι να αποφασίσω, είδα απο εδώ https://www.travelferry.com/taxidiotikoi-proorismoi/  διάφορους προορισμούς και νομίζω ότι καταλήγω σε Κρήτη. Έχετε κάτι να προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ChristosStavridis είπε

Καλγησπέρα παιδιά, ψάχνω εισιτήρια για νησί που τώρα δεν θα έχει τόσο κόσμο αλλά να έχει και χειμερινές επιλογές. Δεν ξέρω τι να αποφασίσω, είδα απο εδώ https://www.travelferry.com/taxidiotikoi-proorismoi/  διάφορους προορισμούς και νομίζω ότι καταλήγω σε Κρήτη. Έχετε κάτι να προτείνετε;

μια χαρά είναι η Κρήτη....τώρα χειμερινές επιλογές τι εννοείς ...χιόνια ..σκι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...