Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα. Ετοιμαζόμαστε για ένα ταξίδι με την παρέα προς Απρίλη. Σκεφτήκαμε τη Βουδαπέστη για 5 νύχτες. Τι προτείνετε για εκεί ως προς τα αξιοθέατα/φαγητά; Μας ενδιαφέρουν πάρα πολύ τα αξιοθέατα και αυτή η φάση, όχι η διασκέδαση.

Αξίζει η κρουαζιέρα στον Δούναβη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, ξέρει κανείς μέρη (ιδανικά σπίτι και όχι δωμάτιο ξενοδοχείου) για Αύγουστο ακριβώς δίπλα σε καλή θάλασσα για μικρό παιδί, ώστε να μη χρειάζεται να μπαίνεις σε αυτοκίνητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, phanispal είπε

Καλησπέρα, ξέρει κανείς μέρη (ιδανικά σπίτι και όχι δωμάτιο ξενοδοχείου) για Αύγουστο ακριβώς δίπλα σε καλή θάλασσα για μικρό παιδί, ώστε να μη χρειάζεται να μπαίνεις σε αυτοκίνητο;

Η παραλία της Αγίας Μαρίνας - Πλατανιάς έξω απο τα Χανιά . Εχω κανει ακριβώς αυτες τις διακοπές σε ξενοδοχείο της περιοχης ( αλλα εχει κ σπίτια ) κ ηταν τέλεια . Δωμάτιο ακριβώς πανω στη παραλία μετράει πολυ ειδικα με μικρο παιδι . Αυτοκίνητο πήραμε μονο δυο ημερες μία για Φαλάσαρνα κ μία για Ελαφοννήσι . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται καλή περίπτωση, μοναδικό «μείον» ότι είναι στην Κρήτη, που στο μυαλό μου την έχω σα μέρος που πρέπει να έχεις αρκετές μέρες (τουλάχιστον εβδομάδα) για να πεις ότι αξίζει, και αν βάλεις το πήγαιν' έλα με καράβι χάνεις μία μέρα.

Πάντως είναι στα υπόψιν, δεν το είχα στο μυαλό μου.

Κάτι στην ηπειρωτική Ελλάδα; Εκτός από Πελοπόννησο καθώς εκεί έχουμε βρει αυτό που ψάχνουμε, απλά έχουμε πάει 2 χρονιές συνεχόμενες και η γυναίκα θέλει αλλαγή 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/2/2022 στις 5:26 ΜΜ, yanis13 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα. Ετοιμαζόμαστε για ένα ταξίδι με την παρέα προς Απρίλη. Σκεφτήκαμε τη Βουδαπέστη για 5 νύχτες. Τι προτείνετε για εκεί ως προς τα αξιοθέατα/φαγητά; Μας ενδιαφέρουν πάρα πολύ τα αξιοθέατα και αυτή η φάση, όχι η διασκέδαση.

Αξίζει η κρουαζιέρα στον Δούναβη;

Πολύ καλή επιλογή αν και τα 5 βράδυα μου φαίνονται αρκετά.

Απο αξιοθέατα όλα τα γνωστά:

  • Buda Castle
  • Λουτρά
  • Όλες τις γέφυρες ειδικά την Γέφυρα των Αλυσίδων 
  • Fisherman’s Bastion (ανεβείτε με αστικό ή πόδια  και όχι με το τελεφερίκ που έχει)
  • Εκκλησία του Ματθία
  • Βουλή(ειδικά βράδυ)
  • Άγιος Στέφανος
  • Όπερα
  • Νησί της Μαργαρίτας 

Η κρουαζειέρα ήταν πολύ ωραία το βράδυ γιατί έχουν φωτίσει υπέροχα την πόλη και το Κοινοβούλειο.

Κάντε μια βόλτα στις όχθες και ρωτήστε γιατί είδαμε αρκετά μεγάλες διαφορές στις τιμές.

Επεξ/σία από theo93
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, theo93 είπε

Πολύ καλή επιλογή αν και τα 5 βράδυα μου φαίνονται αρκετά.

Απο αξιοθέατα όλα τα γνωστά:

  • Buda Castle
  • Λουτρά
  • Όλες τις γέφυρες ειδικά την Γέφυρα των Αλυσίδων 
  • Fisherman’s Bastion (ανεβείτε με αστικό ή πόδια  και όχι με το τελεφερίκ που έχει)
  • Εκκλησία του Ματθία
  • Βουλή(ειδικά βράδυ)
  • Άγιος Στέφανος
  • Όπερα
  • Νησί της Μαργαρίτας 

Η κρουαζειέρα ήταν πολύ ωραία το βράδυ γιατί έχουν φωτίσει υπέροχα την πόλη και το Κοινοβούλειο.

Κάντε μια βόλτα στις όχθες και ρωτήστε γιατί είδαμε αρκετά μεγάλες διαφορές στις τιμές.

Ευχαριστώ φίλε.

Προτάσεις για φαγητό; Θυμάσαι κάποιο μαγαζί που σου τράβηξε το ενδιαφέρον;

Θα ψάξουμε και εμείς εννοείται, αλλά κάθε πρόταση αποδεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει κανενα ωραιο μερος για καλοκαιρινη αποδραση οδικως??Ψαχνουμε κατι να μειωσουμε το υπερβολικό κοστος που εχουν τα ακτοπλοϊκά..Δεν εχω πάει σχεδον πουθενα οδικως..Μονο Πατρα εχω παει..Θελω κατι αναλογο σε αποσταση γτ εχω κ 2 μικρα οπότε δυσκολευει ακόμα παραπανω..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πανος999 είπε

Υπαρχει κανενα ωραιο μερος για καλοκαιρινη αποδραση οδικως??Ψαχνουμε κατι να μειωσουμε το υπερβολικό κοστος που εχουν τα ακτοπλοϊκά..Δεν εχω πάει σχεδον πουθενα οδικως..Μονο Πατρα εχω παει..Θελω κατι αναλογο σε αποσταση γτ εχω κ 2 μικρα οπότε δυσκολευει ακόμα παραπανω..!

Λευκάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Ειναι στο μυαλο μου αλλα μου εχουν πει για βαθιες κ αποτομες παραλιες..Ισχυει?

Οι καλές και γνωστές η αλήθεια είναι ότι δεν ενδείκνυνται για μικρά παιδιά, όχι ότι δε θα βρεις όμως, απλά θέλει να το ψάξεις πρώτα.

Επίσης να πας Λευκάδα και να μην πας σε τόσες πανέμορφες παραλίες που έχει επειδή δεν ενδείκνυνται για μικρά παιδιά, πάλι δε νομίζω ότι αξίζει τόσο. Ας μεγαλώσουν λίγο να είστε πιο άνετοι και πάτε. Εκτός κι αν είναι π.χ. 12 ετών.

Δες και προς Κορώνη μεριά, έχει παραλίες που για μικρά παιδιά (και όχι μόνο) είναι ό,τι καλύτερο.

Δύο συνεχείς χρονιές εκεί πήγα και ήταν υπέροχα, ας όψεται η γυναίκα που θέλει ν' αλλάξει παραστάσεις.

Και να σημειώσω ότι πριν το παιδί πήγα 2-3 καλοκαίρια Λευκάδα.

Κι εγώ ψάχνω πάντως για δυνατή παραλία για μικρά παιδιά στην ηπειρωτική Ελλάδα, να μη χρειάζεται να μπαίνω στο αυτοκίνητο, αλλά δεν ξέρω πώς να το βρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/2/2022 στις 10:48 ΜΜ, phanispal είπε

Οι καλές και γνωστές η αλήθεια είναι ότι δεν ενδείκνυνται για μικρά παιδιά, όχι ότι δε θα βρεις όμως, απλά θέλει να το ψάξεις πρώτα.

Επίσης να πας Λευκάδα και να μην πας σε τόσες πανέμορφες παραλίες που έχει επειδή δεν ενδείκνυνται για μικρά παιδιά, πάλι δε νομίζω ότι αξίζει τόσο. Ας μεγαλώσουν λίγο να είστε πιο άνετοι και πάτε. Εκτός κι αν είναι π.χ. 12 ετών.

Δες και προς Κορώνη μεριά, έχει παραλίες που για μικρά παιδιά (και όχι μόνο) είναι ό,τι καλύτερο.

Δύο συνεχείς χρονιές εκεί πήγα και ήταν υπέροχα, ας όψεται η γυναίκα που θέλει ν' αλλάξει παραστάσεις.

Και να σημειώσω ότι πριν το παιδί πήγα 2-3 καλοκαίρια Λευκάδα.

Κι εγώ ψάχνω πάντως για δυνατή παραλία για μικρά παιδιά στην ηπειρωτική Ελλάδα, να μη χρειάζεται να μπαίνω στο αυτοκίνητο, αλλά δεν ξέρω πώς να το βρω.

Πλαταμώνα ή Χαλκιδική;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/02/2022 at 12:45, phanispal said:

Καλησπέρα, ξέρει κανείς μέρη (ιδανικά σπίτι και όχι δωμάτιο ξενοδοχείου) για Αύγουστο ακριβώς δίπλα σε καλή θάλασσα για μικρό παιδί, ώστε να μη χρειάζεται να μπαίνεις σε αυτοκίνητο;

Γιάλοβα/Ντιβάρι, Κακόβατος, Στούπα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks Νένυ. Η αλήθεια είναι ότι έχουμε βρει το μέρος που θέλουμε προς Κορώνη μεριά (σχεδόν prive θαλασσάρα στα δύο λεπτά με τα πόδια από ενοικιαζόμενο σπίτι), οπότε ψάχνουμε για κάτι παρόμοιο αλλά σε άλλη περιοχή της ηπειρωτικής χώρας.

18 ώρες πριν, Mpiftekis είπε

Πλαταμώνα ή Χαλκιδική;

Σ' ευχαριστώ.

Ξέρεις αν παίζει μέρος που η θάλασσα να είναι ρηχή, γαμάτη, σχεδόν πάντα ήρεμη και να μην έχει κόσμο; Και βέβαια απλά να πηγαίνεις με τα πόδια. Γιατί για Χαλκιδική αν και δεν έχω πάει, από αυτά που ακούω τόσα χρόνια γίνεται της κακομοίρας.

Ξέρω ότι δεν είναι εύκολο να βρεις κάτι που να τα συνδυάζει όλα αυτά, απλά απ' τη στιγμή που έχω ήδη βρει κάτι τέτοιο, μάλλον δεν είναι και απίθανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλκιδική προσωπικά είχα πάθει πλάκα με τις παραλίες - μιλάμε για άπειρο κόσμο, ακριβά ξενοδοχεία, βιλάρες πάνω στην αμμουδιά σχεδόν, σε θάλασσα που ήταν γεμάτη γλιτσερές και κοφτερές κοτρώνες με ουκ ολίγους αχινούς, και στο μπάσιμο αντί για έστω λίγη χοντρή άμμο να πατήσεις είχε ένα μεγάλο "ράφι" από βράχο. Στο πρώτο πόδι αυτά, και σε 2-3 δημοφιλή μέρη - μπορεί παραδίπλα να ήταν καλύτερη η κατάσταση. Όλοι όσοι έμεναν εκεί φυσικά έλεγαν τι ωραία παραλία που έχουν. Beware λοιπόν.

Πολύ καλύτερη ήταν η κατάσταση στη Λεπτοκαρυά (Πιερίας) - η παραλία ήταν κατάλληλη για παιδιά, με αρκετή άμμο για παιχνίδι (και βότσαλα όμως), ρηχη θάλασσα για αρκετά μέτρα, χωρίς αχινούς, τσούχτρες, βράχια κλπ., και αρκετά μεγάλη για να μην είναι ο ένας πάνω στον άλλο. Δεν είναι σαν κάποιες από τις περιοχές στην Πελοπόννησο που προαναφέρθηκαν (που έχουν πραγματικά απίστευτες παραλίες), αλλά θα ξαναπήγαινα με τα παιδιά χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...