Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/6/2022 στις 6:27 ΜΜ, FilipposMD είπε

Εξαρτάται πόσο θέλεις να γυρίσεις. Όταν είχα πάει στα νιάτα μου είχαμε νοικιάσει αυτοκίνητο και πήγαμε Συρακούσες, Αίτνα, Ταορμίνα που ήταν ωραία. Επίσης για εκδρομούλα είναι το νησάκι Ustica κοντά στο Παλέρμο. Θυμάμαι ότι είχε ωραία τοπία (δε θυμάμαι αν κάναμε μπάνιο). Μια άλλη εκδρομή μπορεί να είναι προς Marsala-Agrigento. H Σικελία μοιάζει πολύ με την Ελλάδα να ξέρεις και στα τοπία και στη νοοτροπία (φαντάζομαι και στο DNA των κατοίκων). Και στην οδήγηση.

Το Παλέρμο ως πόλη δε λέει πολλά από τουριστικής απόψεως. Από φαγητά τα κλασικά ιταλικά, αλλά στο Παλέρμο είχε φημισμένα arancini και cannoli.

Ωραία ευχαριστώ.ξεχασα  να βγάλω μετρητά και έχω μόνο τις κάρτες μου. Είναι οκ απλά θέλω κ μετρητά. Ξέρεις πως μπορώ να αποφύγω το commission από τα ξένα atm? Έχω revolut και ελληνικές τραπεζες

Επεξ/σία από Greengreen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Greengreen είπε

Ωραία ευχαριστώ.ξεχασα  να βγάλω μετρητά και έχω μόνο τις κάρτες μου. Είναι οκ απλά θέλω κ μετρητά. Ξέρεις πως μπορώ να αποφύγω το commission από τα ξένα atm? Έχω revolut και ελληνικές τραπεζες

Tις χρεώσεις για αναλήψεις αν υπάρχουν  εκεί που εισαι δεν μπορείς να τις αποφύγεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 
Ψάχνω για να νοικιάσω στη Λήμνο για λίγες μέρες, αρχές Ιουλίου, τρεις ενήλικες, κατά προτίμηση κάτι με δύο χώρους. Τα airbnb είναι πολύ ακριβά δυστυχώς. Ψάχνω να βρω κάτι μέχρι 80€ τη βραδιά. Αν έχετε κάτι υπόψιν, θα το εκτιμούσα να μου πείτε ή αν ξέρετε κάποιο ταξιδιωτικό/τουριστικό γραφείο που έχει πακέτα διακοπών. Βρίσκω πολλά online πχ για Χίο, Σκιάθο, Μυτιλήνη αλλά όχι για Λήμνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Booking.com 

Για παράδειγμα 1 με 5 Ιουλίου το φτηνότερο που βρήκα είναι μια μονοκατοικία με 2 υπνοδωμάτια και τέσσερα κρεβάτια 9 χιλιόμετρα απο το κέντρο στα 200€ Σύνολο.

Screenshot_20220624-224844_Bookingcom.jpg

20220624_225340.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NoNameNoFame είπε

Booking.com 

Για παράδειγμα 1 με 5 Ιουλίου το φτηνότερο που βρήκα είναι μια μονοκατοικία με 2 υπνοδωμάτια και τέσσερα κρεβάτια 9 χιλιόμετρα απο το κέντρο στα 200€ Σύνολο.

Screenshot_20220624-224844_Bookingcom.jpg

20220624_225340.jpg

Ευχαριστώ πολύ. Πίστευα ότι το airbnb θα ήταν η πιο value for money επιλογή αλλά δεν ήταν. Το booking.com το απέφευγα λόγω scam που είχε γίνει σ' ένα γνωστό μου το 2020 αλλά μάλλον ήταν μια μεμονωμένη περίπτωση.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/6/2022 στις 9:52 ΜΜ, d_gkal είπε

Λεπτοκαρυα πως είναι η παραλια/θάλασσα; 

Έχω να πάω πάνω από 15 χρόνια 

Αίσχος απο πλευράς ποιότητας/καθαρότητας νερών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/6/2022 στις 11:18 ΜΜ, equilibrium είπε

Εχουμε καποιον που εχει παει Βουκουρεστι, Σιμπιου και Μπρασοφ? Θα ηθελα προτασεις για φαγητο, τι να δω, τι να αποφυγω κλπ. Ευχαριστω.

Μπρασοφ είναι πολύ τουριστικό. Γραφικό όμως και αξίζει μια επίσκεψη. Το φαγητό που έφαγα εκεί δεν άξιζε (σε 1 μαγαζί στην τύχη), οπότε ρώτα κάποιον ντόπιο 

 

Peles castle να πας, είναι πολύ όμορφο κάστρο. Αν θες να δεις ένα κάστρο δηλαδή, αυτό είναι που πρέπει να πας. 

Εμείς ειχαμε πάει μια μονοήμερη με γκρουπ πελες και Μπρασοφ. Το πελες είχε και δεύτερο όροφο, που λόγω του γκρουπ δεν είδαμε, αν και πρέπει να άξιζε. 

 

Στο κάστρο του Δράκουλα αξίζει μια επίσκεψη απέξω, μέσα δεν λέει τίποτα. 

 

Έχει στο Βουκουρεστι ένα μεγάλο πάρκο και μέσα σε αυτό ένα υπαίθριο μουσείο, με παλιά σπίτια, αξίζει νομίζω και εδώ μια επίσκεψη 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Dimitrie_Gusti_National_Village_Museum

Από φαγητό, όλοι πάνε εδώ 

Caru' cu bere, είναι ντυμένοι με παραδοσιακά οι σερβιτόροι. Το φαγητό είναι αρκετά καλό 

Και μας άρεσε και το φαγητό στο Noel. 

 

Είχαμε πάει για 3 μέρες πριν από 3-4 χρόνια, αν θυμηθώ τίποτα άλλο θα το γράψω. 

 

ΥΓ αν δεν έχεις και προλαβαίνεις, βγάλε revolut, για να μην μπλέξεις με συνάλλαγμα κλπ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω πολυ Χρηστο. Εξαιρετικο φαινεται το Caru' cu bere.  Για τα καστρα, θα τα κανω σαν ημερησια εκδρομη με οδηγο. Ναι, ρεβολουτ παντου και παντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , τον Ιούλιο πάω Zagreb κροατια . Θέλω να κάνω την εκδρομή για Λιουμπλιάνα την έχει κάνει κάποιος να μου πει που να πάω εκεί  καη ποσό κοστίζουν κτλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις γυρισα απο βιεννη πολυ ομορφη πολη ησυχη ανοιχτοι δρομοι την προτεινω για ταξιδι δυο ημερων. Εγω πηγα για λιγο παραπανω και βρηκα της μερες να περισσευουν. Αν πατε με παρεα θελει οπωσδηποτε αυτη η παρεα να εχει ορεξη για να γεμισει η μερα σας. Αμα περισσευουν χρηματα οπωσδηποτε βαλτε εξτρα μερες για μπρατισλαβα και βουδαπεστη πατε με λεωφορειο με τουρ μαζι με γευμα.
Η βιεννη απο μονη της ειναι ακριβη παντως ξεφυγε πολυ το μπατζετ μου αλλα βγαινει και αρκετα οικονομικα αμα θελετε.

Επεξ/σία από Vigilante1319
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στη παρέα, σκοπεύουμε να κάνουμε ταξίδι με 2 φίλους τον Αύγουστο για 7 μέρες Μαυροβούνιο, Βοσνία, Σερβία. Έχει πάει κανείς να μου πει τι πρέπει να δούμε και αν γνωρίζει πως να κάνουμε τις μεταφορές με κτελ/τρένο απο χώρα σε χώρα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

Σε 10 ημέρες, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα ταξιδέψω για Γαλλία.

Θα επισκεφθώ 1 οικογένεια σε κάποια γαλλική πόλη, μεταξύ άλλων δώρων που έχω σκεφτεί να τους πάρω, είναι κ ένα μικρό δεντράκι ελιάς, τύπου μπονζάι. Επιτρέπεται κάτι τέτοιο, ή ούτε κατά διάνοια, άρα θα μου το κρατήσουν στο αεροδρόμιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...