Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προτάσεις για αξιοθέατα-παραλίες στην Κέρκυρα έχει κανείς;

Στις 25/6/2022 στις 12:37 ΠΜ, Nikos Chatzoglou είπε

Ευχαριστώ πολύ. Πίστευα ότι το airbnb θα ήταν η πιο value for money επιλογή αλλά δεν ήταν. Το booking.com το απέφευγα λόγω scam που είχε γίνει σ' ένα γνωστό μου το 2020 αλλά μάλλον ήταν μια μεμονωμένη περίπτωση.

Το airbnb ποτέ δεν μου άρεσε αλλά τελευταία είναι ακόμη χειρότερα, έχουν ξεφύγει οι τιμές που ζητάνε.

Το booking είναι το καλύτερο με διαφορά από όλες τις πλατφόρμες και το πιο ευέλικτο σε θέματα ακυρώσεων και με καλύτερη εξυπηρέτηση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ερωτηση προς Χανιώτες κυρίως . Το Ελαφονήσι αξίζει ακομα κ μεχρι τα μεσα Ιουλίου ή εχει αρχισει να βουλιάζει απο κοσμο . Το σκεφτόμαστε οικογενειακά για το Σάββατο που μας έρχεται να κατέβουμε νωρις το πρωΐ. Αλλα αν γινεται ο χαμός που γινόταν περυσι αρχές Αυγούστου να το αφήσουμε καλύτερα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, totalius είπε

Ερωτηση προς Χανιώτες κυρίως . Το Ελαφονήσι αξίζει ακομα κ μεχρι τα μεσα Ιουλίου ή εχει αρχισει να βουλιάζει απο κοσμο . Το σκεφτόμαστε οικογενειακά για το Σάββατο που μας έρχεται να κατέβουμε νωρις το πρωΐ. Αλλα αν γινεται ο χαμός που γινόταν περυσι αρχές Αυγούστου να το αφήσουμε καλύτερα .

Ελαφονησι Σαββατο και λιγος κοσμος, λολ.

Με την πληροτητα επιπεδου 2019, να περιμενεις περισσοτερο κοσμο απο περισυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέτος μας βλέπω για Μονεμβασιά μεριά. Έχετε να προτείνετε πράγματα ? Λόγω και του κάστρου υποθέτω θα χει πολύ κόσμο. Γνωρίζει κάποιος τι αξίζει περισσότερο εκεί από φαγητό και θάλασσα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 1/7/2022 στις 2:24 ΜΜ, The_Judas είπε

Προτάσεις για αξιοθέατα-παραλίες στην Κέρκυρα έχει κανείς;

Που θα μενεις τι θες να κανεις γενικα και αν εχεις αμαξι/μηχανη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, billsnake21 είπε

Φέτος μας βλέπω για Μονεμβασιά μεριά. Έχετε να προτείνετε πράγματα ? Λόγω και του κάστρου υποθέτω θα χει πολύ κόσμο. Γνωρίζει κάποιος τι αξίζει περισσότερο εκεί από φαγητό και θάλασσα? 

Είχα πάει Χριστούγεννα το 2018 ή 2017. Σε ό, τι φάγαμε μέσα στο κάστρο, ήταν πολύ πολύ νόστιμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να ταξιδέξω κανά 5ήμερο με την κοπέλα μου τελευταία εβδομάδα Αυγούστου. Έχετε οικονομικές και σχετικά κοντινές στην Αθήνα προτάσεις; Σκεφτόμουν χερσαία παραθαλάσσια επιλογή αλλά είμαι τελείως άσχετος :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Spect~ είπε

Που θα μενεις τι θες να κανεις γενικα και αν εχεις αμαξι/μηχανη

κοντά στην πόλη θα ειμαι με δικό μου αυτοκίνητο.

κυρίως θέλω να δω παραλίες και οτι καλο αξιοθέατο έχει να δω. μαζί με την κοπέλα μου θα είμαι.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, RandomLad είπε

Παιδιά θέλω να ταξιδέξω κανά 5ήμερο με την κοπέλα μου τελευταία εβδομάδα Αυγούστου. Έχετε οικονομικές και σχετικά κοντινές στην Αθήνα προτάσεις; Σκεφτόμουν χερσαία παραθαλάσσια επιλογή αλλά είμαι τελείως άσχετος :(

Γεια σου! Έχεις αμάξι; Αν δεν έχετε σας προτείνω Αγκίστρι. Είναι σούπερ για χαλαρή φάση. Η παραλία είναι ακριβώς δίπλα στο λιμάνι. Θα βρείτε ξενοδοχεία σε καλές τιμές εκείνη τη περίοδο. Έχει και αστικό λεωφορείο που σε πάει και σε άλλη παραλία. Γενικά αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, The_Judas είπε

κοντά στην πόλη θα ειμαι με δικό μου αυτοκίνητο.

κυρίως θέλω να δω παραλίες και οτι καλο αξιοθέατο έχει να δω. μαζί με την κοπέλα μου θα είμαι.

Παραλίες μήν περιμένεις και πολλά, τρεις είναι αυτές που αξίζουν: Γλυφάδα, Κοντογιαλός και Άγιος Γόρδης. Αν δεν βαριέσαι να οδηγάς, μπορείς να πας και στο Σιδάρι. Αν σου αρέσει ο γυμνισμός μπορείς να πας στη Μυρτιώτισσα που είναι από τις λίγες επίσημες παραλίες γυμνιστών στην Ελλάδα.

Από αξιοθέατα φυσικά η παλιά πόλη της Κέρκυρας, το Αχίλλειο, το Κανόνι, η Παναγία των Βλαχερνών και το Μον Ρεπό. Αν θες, από την Παναγία των Βλαχερνών παίρνεις βάρκα για το ποντικονήσι, αλλά δεν λέει και πολλά. Μέσα στην πόλη έχει το παλιό φρούριο, το μοναδικό στην Ελλάδα μουσείο ασιατικής τέχνης, την πλατεία λιστόν και φυσικά τον Άγιο Σπυρίδωνα. Ένα μουσείο που μου είχε αρέσει εμένα πολύ είναι το μουσείο χαρτονομισμάτων. Εκτός πόλης αξίζει μια επίσκψη στο μοναστήρι της Παλαιοκαστρίτσας.

Δίπλα στον μουσείο ασιατικής τέχνης είναι το κτίριο της Αναγνωστικής Εταιρίας Κέρκυρας. Δεν μπορείτε να μπείτε μέσα, αλλά ξίζει να το δείτε γιατί είναι το κτίριο στο οποίο γυρίστηκε η ταινία Η Κόμισα της Κέρκυρας με τη Ρένα Βλαχοπούλου. Λίγο παραδίπλα είναι και το σπίτι του Καποδίστρια. Επίσης, στη μονή Πλατυτέρας μπορείτε να επισκεφθείτε τον τάφο του Καποδίστρια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι τέλος Αυγούστου για 7-8 μέρες να πάρω το αμάξι και να κάνω το εξής:

1) Αθήνα - Πάτρα (διανυκτέρευση Πάτρα)

2) Πάργα -Σύβοτα  (διανυκτέρευση η Πάργα η Σύβοτα)

3) Ηγουμενίτσα -Κέρκυρα (διανυκτέρευση παλιά πόλη -Παλαιοκαστρίτσα)

4) Ιωάννινα - Καστοριά (διανυκτέρευση Καστοριά)

5) Θεσσαλονίκη (διανυκτέρευση)

6) Γλύφα Αγιόκαμπος (Βόρεια Εύβοια -διανκτέρευση)

7) Επιστροφή Αθήνα.

Δεν υπάρχουν περισσότερες μέρες διαθέσιμες.

Τι λέτε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε

Σκέφτομαι τέλος Αυγούστου για 7-8 μέρες να πάρω το αμάξι και να κάνω το εξής:

1) Αθήνα - Πάτρα (διανυκτέρευση Πάτρα)

2) Πάργα -Σύβοτα  (διανυκτέρευση η Πάργα η Σύβοτα)

3) Ηγουμενίτσα -Κέρκυρα (διανυκτέρευση παλιά πόλη -Παλαιοκαστρίτσα)

4) Ιωάννινα - Καστοριά (διανυκτέρευση Καστοριά)

5) Θεσσαλονίκη (διανυκτέρευση)

6) Γλύφα Αγιόκαμπος (Βόρεια Εύβοια -διανκτέρευση)

7) Επιστροφή Αθήνα.

Δεν υπάρχουν περισσότερες μέρες διαθέσιμες.

Τι λέτε ;

Νομίζω η Κέρκυρα είναι υπερβολή να τη χωρέσεις μέσα σε τόσο λίγες ημέρες . Κανονικά κ χωρίς τη Κέρκυρα αυτό το ταξίδι θέλει 2 εβδομάδες αλλά αν δεν σε κουράζει το κάθε μέρα οδήγηση κ αλλαγή ξενοδοχείου βγαίνει . 
Το ιδανικό όταν έχεις τόσες ημέρες είναι να πιάνεις μια περιφέρεια της Ελλάδας κ να τη γυρνάς . Πχ στη δίκη σου περίπτωση μόνο δυτική Ελλάδα Ήπειρο . Η Εύβοια από την Αθήνα είναι πολύ εύκολη κ για ένα 3ημερο όπως κ η Θεσσαλονίκη . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...