Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Ταξιδεύω για Γερμανία την ερχόμενη Τρίτη 21/6, με άφιξη Νυρεμβέργη. Με ενδιαφέρει η μετακίνηση με τρένο από Νυρεμβέργη για Χαϊδελβέργη την επομένη 22/6. Με καλύπτει το πάσο των 9 ευρώ που έχει θεσπιστεί στη Γερμανία για αυτή τη μετακίνηση και την επιστροφή στις 26/6; Επίσης, να προτιμήσω κάποιο συγκεκριμένο τρένο - εταιρεία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, skiabox είπε

Εχει πάει κανείς εκδρομή Κανάρια νησιά;

Αξίζει γενικά;

Ευχαριστώ.

Έχω πάει για λίγες μέρες Τενερίφη. Μεγάλο νησί, θες αμάξι. Ωραία τοπία, έχει και να ανέβεις σε ηφαιστειογενής βουνό (δεν είχα πάει), να κάνεις paragliding, καταδύσεις, καραβάκι να δεις φάλαινες κλπ. Έχει σημεία που μαζεύονται Αγγλάρες τύπου Φαληράκι αλλά εγώ είχα πάει Σεπτέμβριο και κυρίως πιο μεγάλο κόσμο είδα.
Νομίζω παρόμοια είναι και Λας Πάλμας από άποψη κόσμου.
Καλά λόγια από άποψη φυσικού τοπίου και δραστηριοτήτων έχω ακούσει για Μαδέιρα πάντως, κοίταξέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα πάω για μερικές μέρες Ιταλία, έχω κανονίσει για Ρώμη 3 βράδια και μου μένουν αλλες 7 μερες. Έλεγα να πάω προς Πούλια μέσω Αμαλφι κοουστ. Να κάτσω δλδ κάπου κοντά σε Ναπολι 2 μέρες και 4 κάπου Πούλια. Λέει το πλάνο καθόλου; Επίσης ότι τιπ για Ιταλία έχετε είναι καλοδεχουμενο, ειδικά για Ρώμη για εισητήρια σε μουσεία κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία έχει κανείς εμπειρία με ταξιδιωτικά για μεγαλύτερες ηλικίες; Θέλω να κάνω δώρο στους γονείς μου ένα ταξιδι, σκέφτομαι Ευρώπη και πιο συγκεκριμένα Ρώμη αλλά δεν μιλάνε Αγγλικά οπότε θα ήθελα να το κανονίσω με κάποιο ταξιδιωτικό σε group για να τους αναλάβει εξ ολοκλήρου.

Ιδανικά θα ήθελα να το προγραμματίσω για τον Σεπτέμβρη η τον Οκτωβρη αλλά δεν έχω καθόλου εμπειρία με τέτοια ταξιδιωτικά, έχει κανείς κάποιες προτάσεις; Έστω σε pm για να μην φανεί σαν διαφήμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, RandomGuy6 είπε

Παιδιά θα πάω για μερικές μέρες Ιταλία, έχω κανονίσει για Ρώμη 3 βράδια και μου μένουν αλλες 7 μερες. Έλεγα να πάω προς Πούλια μέσω Αμαλφι κοουστ. Να κάτσω δλδ κάπου κοντά σε Ναπολι 2 μέρες και 4 κάπου Πούλια. Λέει το πλάνο καθόλου; Επίσης ότι τιπ για Ιταλία έχετε είναι καλοδεχουμενο, ειδικά για Ρώμη για εισητήρια σε μουσεία κλπ. 

Εχω κανει κατι παρόμοιο πριν μερικά χρόνια 3 ημερες Ρώμη κ 3 Ναπολι . Αν μπορείς μετα τη Ρώμη κλείσε Ποζιτάνο για δύο ημερες . Αξίζει σίγουρα μία ημέρα Βεζούβιος - Πομπηία . Την 2η ημέρα ειχαμε νοικιάσει σκάφος κ μας εκανε τη βόλτα Ποζιτανο Αμαλφι  Καπρι κ περάσαμε τέλεια  . Βέβαια ήμασταν 6 άτομα κ μοιραστήκαμε το κόστος κάπου 500ε ηταν απο το πρωί μεχρι το απόγευμα . Γενικά η περιοχη αξίζει να τη γυρίσεις τουλαχιστον για 2-3 ημερες . Κ Νάπολι να μείνεις αν έχεις αμάξι μπορείς να κανεις τη βόλτα . Η Ναπολι αν πας αξίζει μια βόλτα στα σοκάκια της οπου πραγματικά γυρίζει ο χρόνος πίσω . Χρειάζεται λίγο προσοχη βέβαια ( εμείς πέσαμε σε σκηνικό οπου έπεφτε ξύλο απο δυο παρέες στη μέση του δρόμου κ περιμέναμε μεσα στο αμάξι ) . Η παραλία της ωραία για βόλτα κ πραγματικό Ιταλικό φαγητό οπως μας επιβεβαίωσε άτομο της παρέας που ειχε κανει 5 χρόνια στη Βόρεια Ιταλία κ μας ειπε οτι έφαγε τη καλυτερη πίτσα ever σε μια υπογα πιτσαρία που φάγαμε στη Ναπολι. Δεν θυμάμαι το όνομα μετα απο 8χρονια τωρα αλλα σίγουρα αν το ψάξετε λίγο θα βρείτε πραγματικά καλές πιτσαρίες κ γενικά φαγητό ( μοτσαρέλα επίσης απο άλλο πλανήτη )  . Ενοειται καμία σχεση με Ελλάδα. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, αν πας Απούλια, να πας οπωσδήποτε στο Alberobello που είναι πανέμορφο και αν θυμάμαι καλά είναι παγκόσμια κληρονομιά USESCO. Επίσης, κάπου εκεί στην περιοχή έχει και ένα πολύ εντυπωσιακό σπήλαιο, αλλά δεν θυμάμαι ούτε πώς το λένε ούτε σε ποιο σημείο ήταν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2022 στις 3:18 ΜΜ, maximusgr είπε

Πού είναι πιο όμορφα για δύο ημέρες;  Στον Πόρο ή στην Αίγινα; 

Πιο όμορφα και πιο μαζεμένα από αποστάσεις για 2 ημέρες είναι ο Πόρος. 
Ο δίαυλος είναι πολύ γραφικός με ιδιαίτερα όμορφο ηλιοβασίλεμα από την πλευρά του Πόρου (βλέποντας δηλαδή το Γαλατά). 
Επισης στον Πόρο μπορείς να πας είτε οδικώς (2-2:30 ώρες από Αθήνα) μέχρι το Γαλατά Τροιζηνίας και να το περάσεις απέναντι με καραβάκι που έχει κάθε μισή ώρα (~7€). Αλλιώς από Πειραιά έχει 3-4 δελφίνια τη μέρα που κάνουν 1-1:15 αλλά το εισιτήριο είναι αρκετά τσουχτερό 27-28€. Υπάρχει και αργό φέρι κάποιες φορές την εβδομάδα που κάνει όμως 2:30+ ώρες από Πειραιά. 
Συνεπως για πάνω από 2 άτομα συμφέρει το αυτοκίνητο. 
Απο διασκέδαση μην περιμένεις ξέφρενα πράγματα στον Πόρο σε σχέση με την Αίγινα που λογικά «βαράει» παραπάνω.

Απο παραλίες σίγουρα η Αίγινα έχει περισσότερες επιλογές αλλά για 2 μέρες ο Πόρος θα σε καλύψει. 
 

Επισης έχω διαβάσει ότι στην Αίγινα σε αρκετά σημεία έχουν εμφανιστεί τσούχτρες ενώ στον Πόρο ακόμα τουλάχιστον δεν έχουν ακουστεί πολλά «κρούσματα». 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geodimis είπε

Πιο όμορφα και πιο μαζεμένα από αποστάσεις για 2 ημέρες είναι ο Πόρος. 
Ο δίαυλος είναι πολύ γραφικός με ιδιαίτερα όμορφο ηλιοβασίλεμα από την πλευρά του Πόρου (βλέποντας δηλαδή το Γαλατά). 
Επισης στον Πόρο μπορείς να πας είτε οδικώς (2-2:30 ώρες από Αθήνα) μέχρι το Γαλατά Τροιζηνίας και να το περάσεις απέναντι με καραβάκι που έχει κάθε μισή ώρα (~7€). Αλλιώς από Πειραιά έχει 3-4 δελφίνια τη μέρα που κάνουν 1-1:15 αλλά το εισιτήριο είναι αρκετά τσουχτερό 27-28€. Υπάρχει και αργό φέρι κάποιες φορές την εβδομάδα που κάνει όμως 2:30+ ώρες από Πειραιά. 
Συνεπως για πάνω από 2 άτομα συμφέρει το αυτοκίνητο. 
Απο διασκέδαση μην περιμένεις ξέφρενα πράγματα στον Πόρο σε σχέση με την Αίγινα που λογικά «βαράει» παραπάνω.

Απο παραλίες σίγουρα η Αίγινα έχει περισσότερες επιλογές αλλά για 2 μέρες ο Πόρος θα σε καλύψει. 
 

Επισης έχω διαβάσει ότι στην Αίγινα σε αρκετά σημεία έχουν εμφανιστεί τσούχτρες ενώ στον Πόρο ακόμα τουλάχιστον δεν έχουν ακουστεί πολλά «κρούσματα». 

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. Θελω να γυρισω το τριτο ποδι πελοπονησου μες στον Ιουλιο. Εχω γυρισει αριστερο και κεντρικο σκελος, και τωρα θελω να κατεβω προς μονεμβασια. Θα ξεκινησω απο ναυπλιο, οποτε θελω να ρωτησω μεχρι κατω μονεμβασια τι υπαρχει να γυρισω χωρις να ξαναπαω απο τα ιδια που ειχα παει προηγουμενως (κεντρικα ειχα παει απο βυτινα δημιτσανα και σπαρτη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Greengreen είπε

Palermo Cefalu Ιταλία. Τι να δω, ποιες παραλίες, και γαστρονομία αν μπορεί κανείς να βοηθήσει. 

Εξαρτάται πόσο θέλεις να γυρίσεις. Όταν είχα πάει στα νιάτα μου είχαμε νοικιάσει αυτοκίνητο και πήγαμε Συρακούσες, Αίτνα, Ταορμίνα που ήταν ωραία. Επίσης για εκδρομούλα είναι το νησάκι Ustica κοντά στο Παλέρμο. Θυμάμαι ότι είχε ωραία τοπία (δε θυμάμαι αν κάναμε μπάνιο). Μια άλλη εκδρομή μπορεί να είναι προς Marsala-Agrigento. H Σικελία μοιάζει πολύ με την Ελλάδα να ξέρεις και στα τοπία και στη νοοτροπία (φαντάζομαι και στο DNA των κατοίκων). Και στην οδήγηση.

Το Παλέρμο ως πόλη δε λέει πολλά από τουριστικής απόψεως. Από φαγητά τα κλασικά ιταλικά, αλλά στο Παλέρμο είχε φημισμένα arancini και cannoli.

Επεξ/σία από FilipposMD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...