Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, margaritagr είπε

Παιδιά πλανητέρο - καλαβρυτα αξίζουν για μονοήμερη?

σκεφτομαι πρώτα στο Πλανητέρο που δεν έχω ξαναπάει, να παμε να χαζεψουμε τη φύση και μετά να φύγουμε για Καλαβρυτα. Να κάνουμε βολτούλα, να φάμε και μετά δεν ξερω αν προλαβαίνουμε να σταματήσουμε και κάπου αλλού για καφέ στον δρόμο της επιστροφής?

Αξίζει πάρα πολύ. Έχω πάει αρκετές φορές. Αν πάτε και στο καλό το εστιατόριο στο τέρμα του δρόμου να πάρετε πέστροφα καπνιστή και αν έχει οξύρυγχο και ελάφι. Το τοπίο είναι πανέμορφο, no doubt.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 hours ago, margaritagr said:

Παιδιά πλανητέρο - καλαβρυτα αξίζουν για μονοήμερη?

σκεφτομαι πρώτα στο Πλανητέρο που δεν έχω ξαναπάει, να παμε να χαζεψουμε τη φύση και μετά να φύγουμε για Καλαβρυτα. Να κάνουμε βολτούλα, να φάμε και μετά δεν ξερω αν προλαβαίνουμε να σταματήσουμε και κάπου αλλού για καφέ στον δρόμο της επιστροφής?

επιστροφη εχει πολλα μερη να σταματησεις πχ ξυλοκαστρο.καλαβρυτα εχει ωραια γλυκα κοντα στον οδοντωτο στον πεζοδρομο στο γρι γρι αν θυμαμαι σωστα.αν και απο τα πιο ωραια ειναι να κανεις τον οδοντωτο απο καλαβρυτα μεχρι διακοπτο με τα ποδια.ωραια εμπειρια. 23 km περιπου.ναι το ξερω μαργαριτα.με βριζεις απο μεσα σου:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω να κλεισω Ναξο και βρηκα ενα καταλυμμα στα γουστα μου στον Αγιο Προκοπιο. Ειναι καλη περιοχη για να ειμαστε κοντα σε ολα αλλα οχι και τοσο "κεντρο" για να αποφυγουμε κινηση, θορυβο κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, margaritagr είπε

Παιδιά πλανητέρο - καλαβρυτα αξίζουν για μονοήμερη?

σκεφτομαι πρώτα στο Πλανητέρο που δεν έχω ξαναπάει, να παμε να χαζεψουμε τη φύση και μετά να φύγουμε για Καλαβρυτα. Να κάνουμε βολτούλα, να φάμε και μετά δεν ξερω αν προλαβαίνουμε να σταματήσουμε και κάπου αλλού για καφέ στον δρόμο της επιστροφής?

Γυρίστε απο την άλλη πλευρά,Μαζέικα Λεβίδι και απο εκεί Αθήνα.Και αν σας αρέσει και η οδήγηση και η  ανάβαση με πολλές στροφές μπορείτε μετά τα Μαζέικα να στρίψετε αριστερά για πηγές Λάδωνα Λυκούρια Καστανιά Στυμφαλία και να επιστρέψετε απο Κόρινθο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα . Τον Μαϊο του 2023 η μικρή μου γίνεται 12 ετών και την υποσχέθηκα επειδή τελειώνει το δημοτικό ένα ταξίδι στο Παρίσι . Για την ώρα μόλις άνοιξαν τα εισητήρια για μετά τις 07/05 που βγάζει ταυτότητα οπότε δεν έχω εικόνα κόστους αεροπορικών εισητηρίων . Ποια πιστεύετε ότι είναι μια καλή τιμή για μόλις την βρω να κλείσω εισιτήρια την ίδια στιγμή και να μην περιμένω για κάτι καλύτερο ; Περίπου πόσο καιρό πριν ταξιδέψουμε θα βρω αυτή την καλή τιμή ; Να προτιμήσω να πάω μόνος με το παιδί ή με τουριστικό γραφείο ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/5/2022 στις 7:09 ΜΜ, Mugiwara9 είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ, τον Ιούνιο θα ταξιδέψουμε στην Βιέννη με την κοπέλα μου για 5 μέρες, και λέμε να περάσουμε μια μέρα και στο χαλστατ. Για Βιέννη έχει κανείς να προτείνει κάποιο μαγαζί ή κάτι που πρέπει οπωσδήποτε να δουμε; Φυσικά έχω ήδη βρει στο ίντερνετ διάφορα άλλα κυρίως θα ήθελα αν κάποιος έχει πάει και έχει μια παραπάνω εμπειρία. Επισης υπάρχει καμία γνώμη για austrian airlines; Καθώς ήταν η πιο οικονομική όταν έκλεινα τα εισιτήρια. 

Θα περάσετε τέλεια, καθώς η Βιέννη είναι οργανωμένη και καθαρή πόλη. Συμφωνώ απόλυτα με ότι σου είπε ο @The Spirit, απλά στα Central & Figlmuller κοίταξε να κλείσεις τραπέζι γιατί συνήθως είναι γεμάτα. Θα σου πρότεινα και το Kolar Beisl - Kleeblattgasse.. Δες το στο google maps, αν ταιριάζει στο στυλ σας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spavento είπε

Θα περάσετε τέλεια, καθώς η Βιέννη είναι οργανωμένη και καθαρή πόλη. Συμφωνώ απόλυτα με ότι σου είπε ο @The Spirit, απλά στα Central & Figlmuller κοίταξε να κλείσεις τραπέζι γιατί συνήθως είναι γεμάτα. Θα σου πρότεινα και το Kolar Beisl - Kleeblattgasse.. Δες το στο google maps, αν ταιριάζει στο στυλ σας.

Κι όταν θα φάει τη σνιτσελαρα στο Figlmuller να μας στείλει φωτο να κλάψουμε!

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, GaGaS_Thess said:

Καλησπέρα . Τον Μαϊο του 2023 η μικρή μου γίνεται 12 ετών και την υποσχέθηκα επειδή τελειώνει το δημοτικό ένα ταξίδι στο Παρίσι . Για την ώρα μόλις άνοιξαν τα εισητήρια για μετά τις 07/05 που βγάζει ταυτότητα οπότε δεν έχω εικόνα κόστους αεροπορικών εισητηρίων . Ποια πιστεύετε ότι είναι μια καλή τιμή για μόλις την βρω να κλείσω εισιτήρια την ίδια στιγμή και να μην περιμένω για κάτι καλύτερο ; Περίπου πόσο καιρό πριν ταξιδέψουμε θα βρω αυτή την καλή τιμή ; Να προτιμήσω να πάω μόνος με το παιδί ή με τουριστικό γραφείο ; 

αν μπορεις να οργανωσεις μονος σου το που θα πας πως θα πας εννοειται ειναι καλυτερα μονος.εγω πχ ποτε δεν εχω παει με τουριστικο γραφειο αλλα ναι μπορω να βρω που θα παω ,πως θα παω κτλ. γενικως τωρα το καλοκαιρι μην περιμενεις φτηνες τιμες γιατι πολυ απλα μετα απο 2 χρονια με covid ολοι θελουν να ταξιδεψουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, poulinos είπε

αν μπορεις να οργανωσεις μονος σου το που θα πας πως θα πας εννοειται ειναι καλυτερα μονος.εγω πχ ποτε δεν εχω παει με τουριστικο γραφειο αλλα ναι μπορω να βρω που θα παω ,πως θα παω κτλ. γενικως τωρα το καλοκαιρι μην περιμενεις φτηνες τιμες γιατι πολυ απλα μετα απο 2 χρονια με covid ολοι θελουν να ταξιδεψουν.

Θα παω του χρονου τον Μάιο οχι τωρα οποτε θα εχουν ηρενησει θελω να πιιστευω τα πραγματα στις τιμες. Μονος μου πιστευω και εγω οτι ειναι καλυτερα αλλα δεν ξερω κατα ποσο με ενα παιδι 12 ετων ειναι εφικτο και χωρις να ταλαιπωρηθουμε. Δεν ξερω την γλωσσα η συννενοηση θα γινει μονο με Αγγλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω αγγλικα μιλουσα.αλλωστε το google maps βοηθαει παρα πολυ.

10 minutes ago, GaGaS_Thess said:

Θα παω του χρονου τον Μάιο οχι τωρα οποτε θα εχουν ηρενησει θελω να πιιστευω τα πραγματα στις τιμες. Μονος μου πιστευω και εγω οτι ειναι καλυτερα αλλα δεν ξερω κατα ποσο με ενα παιδι 12 ετων ειναι εφικτο και χωρις να ταλαιπωρηθουμε. Δεν ξερω την γλωσσα η συννενοηση θα γινει μονο με Αγγλικα

χειροτερα απο ρωσσια και αλλες χωρες που δεν μιλανε σχεδον αγγλικα δεν ειναι. απλα πρεπει να εχεις κανει προετοιμασια απο πριν για να ξερεις που θα πας πως θα πας.μην πας να τα κανεις τελευταια στιγμη.

δηλαδη πως θα φυγεις απο airport να πας ξενοδοχειο κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, poulinos είπε

και εγω αγγλικα μιλουσα.αλλωστε το google maps βοηθαει παρα πολυ.

χειροτερα απο ρωσσια και αλλες χωρες που δεν μιλανε σχεδον αγγλικα δεν ειναι. απλα πρεπει να εχεις κανει προετοιμασια απο πριν για να ξερεις που θα πας πως θα πας.μην πας να τα κανεις τελευταια στιγμη.

δηλαδη πως θα φυγεις απο airport να πας ξενοδοχειο κτλ κτλ.

Ναι αυτο θελει οργανωση για να μην χαθει χρονος σε πηγαινε ελα κτλπ. Απο οσο ξερω εντος Ε. Ε δεδομενα και ομιλια ειναι σαν να είμαι Ελλάδα σωστά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, GaGaS_Thess said:

Ναι αυτο θελει οργανωση για να μην χαθει χρονος σε πηγαινε ελα κτλπ. Απο οσο ξερω εντος Ε. Ε δεδομενα και ομιλια ειναι σαν να είμαι Ελλάδα σωστά? 

σωστα με μια προυποθεση.πολλα δωρεαν πακετα δεν ισχυουν στο εξωτερικο.αν πχ κανεις ανανεωση και παρεις 1 giga δωρο επειδη εκανες ανανεωση δεν σημαινει οτι θα ισχυει εξωτερικο οποτε μπορει να χρειαστει να παρεις καποιο εξτρα πακετο .ναι μια μικρη οργανωση θα βοηθησει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2022 στις 3:09 ΠΜ, Basilhs23___ είπε

Πω πω ρε παιδιά, τι είναι αυτά που λέτε...

Ηξερα ότι σίγουρα στην Αίγυπτο σαν μουσουλμανικη χώρα υπάρχει θέμα, αλλά δεν το περίμενα τόσο χάλια και επικίνδυνα που ακούω. 

Εμπειρίες δεν έχω πέραν ενός κολλητού που ταξίδεψε πριν αρκετά χρόνια με τους γονείς του σε γκρουπ και δεν μου είπε κάτι αρνητικό. 

Καλα κάνετε και αναφέρετε πάντως αυτές τις εμπειρίες για να προσέχουν όσοι είναι να πάνε.

όσοι έχουν πάει  μου έχουν πει ότι είναι ωραία η Αίγυπτος, αλλά καλύτερα είναι με κάποιο οργανωμένο γκρουπάκι με συνοδούς που ξέρουν τα μέρη...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2022 στις 6:01 ΜΜ, mariabr είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ηθελα να παω ενα ταξιδι στην Αιγυπτο με 5ημερη κρουαζιερα στο Νειλο με οργανωμενο γκρουπ. Μηπως εχει κάποιος προσφατη εμπειρια και θα  μπορουσε να μου προτεινει κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο? Επίσης οποιαδηποτε συμβουλη ή τι να προσεξω θα βοηθουσε! 
Ευχαριστω πολυ!

5 ημερες ειναι πολυ λιγο (παρα πολυ λιγο) για Αιγυπτο γιατι ειναι πραγματικα μια φιλοξενη φθηνη και πλουσια σε μνημεια χωρα.

Δεν υπαρχει περιπτωση να πας Αιγυπτο και να μην εχεις βοηθεια (και στο γραφει τυπος που πηγε και με backpack).

Tαξιδιωτικο γραφειο δε ξερω να σου προτεινω αλλα νομιζω οτι καποτε ειχα δει Μανεση σε ενα μουσειο.

Εγω ειχα βοηθεια απο ντοπιους.

Πιο πιθανο ειναι να συννενοηθεις στα ελληνικα με καποιον παρα στα αγγλικα ενω καποιες βασικες αραβικες λεξεις (χαμπιμπι, αχλαν κτλ) παντα βοηθανε.

Συμβουλη? παντα τοπικο νομισμα (κρυβε ευρω/δολλαρια), βιζα μπορεις να βγαλεις με το που φτασεις στο αεροδρομιο=μην ακους που λενε να πληρωσεις απο εδω, αν υπαρχει γυναικα να προσεχει στα ρουχα οπως σε καθε αραβικη χωρα ενω τελος μη διανοηθεις να οδηγησεις εσυ.

 

ειναι μια ασφαλης χωρα οσες φορες εχω παει και μαλιστα αν θες οι αρχες οταν ταξιδευεις μακρυα εντος χωρας με τρενο διαθετους και ενοπλο για επιπλεον ασφαλεια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/05/2022 at 14:36, vamvakoolas said:

5 ημερες ειναι πολυ λιγο (παρα πολυ λιγο) για Αιγυπτο γιατι ειναι πραγματικα μια φιλοξενη φθηνη και πλουσια σε μνημεια χωρα.

Δεν υπαρχει περιπτωση να πας Αιγυπτο και να μην εχεις βοηθεια (και στο γραφει τυπος που πηγε και με backpack).

Tαξιδιωτικο γραφειο δε ξερω να σου προτεινω αλλα νομιζω οτι καποτε ειχα δει Μανεση σε ενα μουσειο.

Εγω ειχα βοηθεια απο ντοπιους.

Πιο πιθανο ειναι να συννενοηθεις στα ελληνικα με καποιον παρα στα αγγλικα ενω καποιες βασικες αραβικες λεξεις (χαμπιμπι, αχλαν κτλ) παντα βοηθανε.

Συμβουλη? παντα τοπικο νομισμα (κρυβε ευρω/δολλαρια), βιζα μπορεις να βγαλεις με το που φτασεις στο αεροδρομιο=μην ακους που λενε να πληρωσεις απο εδω, αν υπαρχει γυναικα να προσεχει στα ρουχα οπως σε καθε αραβικη χωρα ενω τελος μη διανοηθεις να οδηγησεις εσυ.

 

ειναι μια ασφαλης χωρα οσες φορες εχω παει και μαλιστα αν θες οι αρχες οταν ταξιδευεις μακρυα εντος χωρας με τρενο διαθετους και ενοπλο για επιπλεον ασφαλεια

 

δυστυχως που θα το πω αλλα σε αρκετες χωρες οταν εισαι γυναικα ειναι ολα πολυ χειροτερα απο οταν εισαι αντρας. για εμας ειναι πιο ευκολο και ασφαλες το σολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...