Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/6/2022 στις 3:23 ΠΜ, SabotazNic είπε

Συμφωνεις ενω δεν εχεις παει? Μωρε μπραβο. Αλλα ναι, Ελλαδα τα καφε γινονται μετα μπαρακια

Μια χαρα πολη ειναι. Αν εχεις χρονο για αξιοθεατα, καστρο και απο κατω κατακομβες (ισως και hospital in the rock). Φαγητο οταν ειχαμε παει, μας αρεσε το Magdalena (στην πεστη, σχετικα κοντα στην Oktogon) και ωραιο μερος για φαι/μπαρακια ηταν το gozsdu udvar. Για φαι και trattoria Pomo D'oro, αλλα μαλλον για κατι σε budget ψαχνεις.

Συμφωνώ με βάση τα βίντεο που έχω δεί.

Μαρεσουν αυτά που μου έχεις προτείνει αλλά όντως ψάχνω για κάτι πιο χαλαρό budget δηλαδή όχι να κάτσω σε εστιατόριο αλλά κάποιο ωραίο φαγητό για take away . Πιο πολύ βόλτες και θέα με ενδιαφέρουν. Σε ευχαριστώ πάντως!

13 ώρες πριν, yanis13 είπε

Αφου θα εισαι ενα απογευμα-βραδυ, το ιδανικοτερο ειναι να κανεις μια βραδινη κρουαζιερα στον Δουναβη (κατα τις 9) και μετα φαγητο, προσωπικη μου προταση το Vakvarju (γκουλας, κυριως πιατο της επιλογης σου και επιδορπιο σουφλε σοκολατας). Θα με ευχαριστεις.

Κατα τ' αλλα, εξαιρετικη Βουδαπεστη. Απ' τις αγαπημενες μου εκδρομες.

Δύσκολο η βραδινή το έχω σκεφτεί πάντως ίσως το κάνω . Είχα δεί ένα βίντεο που λέει ότι άμα αγοράσεις εισιτήριο για τα μμμ είναι μέσα και αυτό. Δύσκολο να κάτσω σε εστιατόριο ψάχνω κατι νοστιμο και γρήγορο για περισσότερο χρόνο για εξερεύνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, mixosskaf είπε

Συμφωνώ με βάση τα βίντεο που έχω δεί.

Μαρεσουν αυτά που μου έχεις προτείνει αλλά όντως ψάχνω για κάτι πιο χαλαρό budget δηλαδή όχι να κάτσω σε εστιατόριο αλλά κάποιο ωραίο φαγητό για take away . Πιο πολύ βόλτες και θέα με ενδιαφέρουν. Σε ευχαριστώ πάντως!

Δύσκολο η βραδινή το έχω σκεφτεί πάντως ίσως το κάνω . Είχα δεί ένα βίντεο που λέει ότι άμα αγοράσεις εισιτήριο για τα μμμ είναι μέσα και αυτό. Δύσκολο να κάτσω σε εστιατόριο ψάχνω κατι νοστιμο και γρήγορο για περισσότερο χρόνο για εξερεύνηση.

Την κρουαζιερα αν μπορεις να την κανεις μη την αφησεις, ειναι οτι καλυτερο.

Αφου ψαχνεις για κατι γρηγορο, να φας langos. Το καλυτερο ειναι στο Retro Langos (θα το βρεις στο maps). Εχε υποψιν σου οτι κλεινουν κατα τις 10 πολλα μαγαζια, οποτε μη σκεφτεσαι να φας αργα, γιατι θα καταληξεις σε κανα KFC :P 

Επεξ/σία από yanis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη για ταξίδι εκτός Ευρώπης :) θα προτείνατε να πάμε μονοι ή με ταξιδιωτικό?

Θα ένιωθα μεγαλύτερη ασφάλεια με ταξιδιωτικό αλλά το κόστος ξεφεύγει αρκετά από μερικά που κοίταξα  🤕

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, CKSK είπε

Γνώμη για ταξίδι εκτός Ευρώπης :) θα προτείνατε να πάμε μονοι ή με ταξιδιωτικό?

Θα ένιωθα μεγαλύτερη ασφάλεια με ταξιδιωτικό αλλά το κόστος ξεφεύγει αρκετά από μερικά που κοίταξα  🤕

 

Ανάλογα τι ταξίδι ειναι . Αν πας πχ Αφρική εννοείται θα πας με ταξιδιωτικό . Αν πας στο Μπαλί πας κ μόνος σου . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, totalius είπε

Ανάλογα τι ταξίδι ειναι . Αν πας πχ Αφρική εννοείται θα πας με ταξιδιωτικό . Αν πας στο Μπαλί πας κ μόνος σου . 

περισσοτερο για Σιγκαπούρη , Μαλαισία , Κούβα κάτι απ αυτά σκεφτόμαστε αλλά τα πακέτα είναι τριπλάσιες τιμές απ αυτά που βρίσκουμε μόνοι μας. (μπορεί να ναι και λογικό δε λέω) απλά πιστεύω οτι το γκρουπ σου καλύπτει αρκετά το κομμάτι της "ασφάλειας" ( δλδ να έχεις κάπου να απευθυνθείς αν χρειαστεί) , σε ευχαριστώ πάντως, καταλαβαίνω πως το λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, CKSK είπε

περισσοτερο για Σιγκαπούρη , Μαλαισία , Κούβα κάτι απ αυτά σκεφτόμαστε αλλά τα πακέτα είναι τριπλάσιες τιμές απ αυτά που βρίσκουμε μόνοι μας. (μπορεί να ναι και λογικό δε λέω) απλά πιστεύω οτι το γκρουπ σου καλύπτει αρκετά το κομμάτι της "ασφάλειας" ( δλδ να έχεις κάπου να απευθυνθείς αν χρειαστεί) , σε ευχαριστώ πάντως, καταλαβαίνω πως το λες

Εχω καιρό να το ψάξω ( δλδ προ Κορονοϊου ) αλλα 3πλασια τιμη μου φαινεται παρα πολυ σε σχεση με οτι ίσχυε παλιά . Συνηθως με τα ταξιδιωτικά γραφεία πλήρωνες κατι παραπανω αλλα όχι τοσο πολυ . Έχεις μήπως καποια παραδειγματα γιατι θα με ενδιέφερε ; Πάντως στα μέρη που αναφέρεις μπορείς να πας μόνος σου χωρίς ιδιαίτερα θέματα ασφάλειας λαμβάνοντας παντα τις απαραίτητες προφυλάξεις . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Σήμερα ξύπνησα στο Βερολίνο και το πρώτο πράγμα που είδα ήταν ότι η πτήση μου για Παρίσι την Δευτέρα ακυρώθηκε. Η εναλλακτική είναι να πάρω αεροπλάνο που φτάνει βράδυ στο Παρίσι ή να πάρω τρένο που κάνει 8 ώρες όμως φεύγει από και φτάνει στον κεντρικό σταθμό.

Οι τιμές είναι πολύ ακριβότερες από το εισιτήριο που ακυρώθηκε που ήταν 25 ευρώ, στα 120 το τρένο και 220 το αεροπλάνο + ότι πληρώσω από αεροδρόμιο Παρισιού για κέντρο.

Γνώμες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

Γνωρίζει κάποιος να μου πει πληροφορίες για:

-Σιφνο

-Σεριφο

-Κυθνο

-Κιμωλο

Γενικά αν είναι σχετικά ήσυχα νησιά, που αξίζει να μείνει κανείς καλύτερα, παραδοσιακά προϊόντα κλπ. 

Κάθε πληροφορία δεκτή.

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Joanna000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Joanna000 είπε

Καλησπέρα!

Γνωρίζει κάποιος να μου πει πληροφορίες για:

-Σιφνο

-Σεριφο

-Κυθνο

-Κιμωλο

Γενικά αν είναι σχετικά ήσυχα νησιά, που αξίζει να μείνει κανείς καλύτερα, παραδοσιακά προϊόντα κλπ. 

Κάθε πληροφορία δεκτή.

Ευχαριστώ.

Κιμωλος δαγκωτο αν θες ησυχο μερος.

Οπου και να μεινεις θα χρειαστεις αμαξι.

Δεν εχει παρα πολλες παραλιες αλλα τα πρασα ειναι φοβερη παραλια. Κολυμπαγα παρεα με τα χταποδια. Εχει και καποιες απο την δυτικη πλευρα πιο εναλλακτικες.

Θα φας και τη λαδενια σου και εχει και φοβερα τυρια

Επεξ/σία από winawer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λέμε την Παρασκευή να πάμε είτε μονοήμερη είτε τριήμερο (αν βρούμε κάπου τελευταία στιγμή) κάπου κοντά στην Αθήνα, π.χ. κανά Ναύπλιο.

Το θέμα είναι αν παίζει καμιά πολύ ωραία παραλία εκεί γύρω, ιδανικά για μικρό παιδί.

Το καλό είναι ότι μετά και το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος θέλω να πιστεύω ότι δε θα είναι γεμάτα παντού.

Αυτή η παραλία του Καραθώνα λέει ας πούμε;

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Λέμε την Παρασκευή να πάμε είτε μονοήμερη είτε τριήμερο (αν βρούμε κάπου τελευταία στιγμή) κάπου κοντά στην Αθήνα, π.χ. κανά Ναύπλιο.

Το θέμα είναι αν παίζει καμιά πολύ ωραία παραλία εκεί γύρω, ιδανικά για μικρό παιδί.

Το καλό είναι ότι μετά και το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος θέλω να πιστεύω ότι δε θα είναι γεμάτα παντού.

Αυτή η παραλία του Καραθώνα λέει ας πούμε;

Καλη είναι,ίσως καλύτερα όμως να πάτε Τολό ,την θεωρώ καλύτερη παραλία γιατί μου αρέσει πιο πολύ η άμμος .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα ο Καραθώνας έχει βότσαλο έστω και ψιλό;

Πάντως δε θα θέλαμε να γίνεται της κακομοίρας. Θα μου πεις Παρασκευή και μετά από τριήμερο και επαρχία να γίνεται της κακομοίρας; Ποτέ δεν ξέρεις σε αυτή τη χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/6/2022 στις 8:07 ΜΜ, winawer είπε

Κιμωλος δαγκωτο αν θες ησυχο μερος.

Οπου και να μεινεις θα χρειαστεις αμαξι.

Δεν εχει παρα πολλες παραλιες αλλα τα πρασα ειναι φοβερη παραλια. Κολυμπαγα παρεα με τα χταποδια. Εχει και καποιες απο την δυτικη πλευρα πιο εναλλακτικες.

Θα φας και τη λαδενια σου και εχει και φοβερα τυρια

Τώρα τελευταία έχω δει ότι είναι πολύ όμορφα σε Κίμωλο αλλά και Κύθνο.. για Κίμωλο που έψαξα φέτος, αν δεν κάνω λάθος με τις πιο οικονομικές ώρες μου έβγαζε 6ωρες περίπου να πας και άλλες 8ω να γυρίσεις και δεν ξέρω αν θα τη παλέψω τόσες ώρες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Joanna000 είπε

Τώρα τελευταία έχω δει ότι είναι πολύ όμορφα σε Κίμωλο αλλά και Κύθνο.. για Κίμωλο που έψαξα φέτος, αν δεν κάνω λάθος με τις πιο οικονομικές ώρες μου έβγαζε 6ωρες περίπου να πας και άλλες 8ω να γυρίσεις και δεν ξέρω αν θα τη παλέψω τόσες ώρες... 

Είναι όντως κάμποσες ώρες γτ το καράβι πιάνει αρκετά νησιά. Η Κύθνος έχει διαφορετική ομορφιά και είναι ιδανική για ένα τριήμερο. Έγω είχα πάθει πλάκα με Κίμωλο και Μήλο που τα είχα συνδυάσει μαζί διακοπές 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ταξιδέψω Αίγινα και ενδιαφέρομαι να πάω και Αγκίστρι για μονοήμερη. Να κλείσω εισιτήρια με το πλοίο της γραμμής για Αγκίστρι ή έχει από Αίγινα κρουαζιέρες που σε πάνε Αγκίστρι; Αν είναι καλύτερα να κάνω το πρώτο, βολεύει να πάρεις αμάξι στο Αγκίστρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...