Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην ομαδα! 27/4 θα ξεκινησουμε roadtrip απο Θεσ/νικη προς Βελιγραδι/Ζαγκρεμπ/Λιουμπλιανα και επιστροφη απο Δαλματικες ακτες περιπου στις 12/5. Προσπαθω να φτιαξω λιγο τις ωρες αλλα δεν ξερω καθολου τις καθυστερησεις στα συνορα.Να υπολογιζω καμια ωρα αναμονη ή παραπανω? Γενικα υπαρχει κατι που πρεπει να προσεχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στην επιστροφή για Αθήνα έχω στάση στο Βελιγράδι, φτάνω περίπου 12.30 το μεσημέρι και φεύγω κατά τις 12 το βράδυ. Υπάρχουν 1-2 πράγματα που αξίζει να δω ή απλά πάμε στο κέντρο μια βόλτα, τρώμε πίνουμε και γυρνάμε? Επίσης από αεροδρόμιο ποιος είναι ο προτιμότερος τρόπος για το πήγαινε-έλα? Πρέπει να κλείσω κανένα λεωφορείο ή με τα ΜΜΜ είμαι εντάξει? Μπορώ να χρησιμοποιήσω ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγγλια πάς με καινούργια ταυτότητα κανονικά και με τον Νόμο , πριν 9 ημέρες γυρισα απο Λονδίνο... Με την ΣΑΠΙΑ ΠΑΛΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ δεν περνας ουτε απο τον ελεγχο στο ελευθέριος Βενιζέλος με εισητηριο για Αγγλια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, dream21 είπε

Αγγλια πάς με καινούργια ταυτότητα κανονικά και με τον Νόμο , πριν 9 ημέρες γυρισα απο Λονδίνο... Με την ΣΑΠΙΑ ΠΑΛΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ δεν περνας ουτε απο τον ελεγχο στο ελευθέριος Βενιζέλος με εισητηριο για Αγγλια....

Δεν ισχύει για όλους.Με ταυτότητα  μπαίνουν στο ΗΒ μόνο όσοι έχουν status. 

https://www.gov.uk/guidance/visiting-the-uk-as-an-eu-eea-or-swiss-citizen#:~:text=You cannot use an EU%2C EEA or Swiss national ID card to enter the UK unless you

 

You cannot use an EU, EEA or Swiss national ID card to enter the UK unless you:

In these cases, you can continue to use your national ID card to enter the UK until at least 31 December 2025.

Επεξ/σία από Ukforthemoment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

για ταξιδι Αμερικη 10 ημερων (1η φορα..) ποια θα ηταν η καλυτερη λυση οσον αφορα δεδομενα περιαγωγης δεδομενων; cosmote συνδεση, προφανως οχι για να βλεπουμε netflix κλπ., αλλα για mails, messaging etc.

επίσης, θα υπαρχει προβλημα με την παλια ταυτοτητα ή ειμαστε οκ με νεο διαβατηριο (εκδοθηκε πριν ενα μηνα);

Ευχαριστω πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Natm είπε

Καλησπέρα σας.

για ταξιδι Αμερικη 10 ημερων (1η φορα..) ποια θα ηταν η καλυτερη λυση οσον αφορα δεδομενα περιαγωγης δεδομενων; cosmote συνδεση, προφανως οχι για να βλεπουμε netflix κλπ., αλλα για mails, messaging etc.

επίσης, θα υπαρχει προβλημα με την παλια ταυτοτητα ή ειμαστε οκ με νεο διαβατηριο (εκδοθηκε πριν ενα μηνα);

Ευχαριστω πολύ!

Για να πας Αμερική,φαντάζομαι εννοείς ΗΠΑ,τι σχέση έχει η ταυτότητα;Δεν πας με ταυτότητα,μονο με διαβατήριο .Και θες και ESTA. https://esta.cbp.dhs.gov/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Natm said:

Καλησπέρα σας.

για ταξιδι Αμερικη 10 ημερων (1η φορα..) ποια θα ηταν η καλυτερη λυση οσον αφορα δεδομενα περιαγωγης δεδομενων; cosmote συνδεση, προφανως οχι για να βλεπουμε netflix κλπ., αλλα για mails, messaging etc.

επίσης, θα υπαρχει προβλημα με την παλια ταυτοτητα ή ειμαστε οκ με νεο διαβατηριο (εκδοθηκε πριν ενα μηνα);

Ευχαριστω πολύ!

για δεδομενα Αμερικη τι; χαχα

Παρε μια airalo esim να κανεις τη δουλεια σου βρε ανθρωπε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2024 στις 2:19 ΜΜ, Natm είπε

Καλησπέρα σας.

για ταξιδι Αμερικη 10 ημερων (1η φορα..) ποια θα ηταν η καλυτερη λυση οσον αφορα δεδομενα περιαγωγης δεδομενων; cosmote συνδεση, προφανως οχι για να βλεπουμε netflix κλπ., αλλα για mails, messaging etc.

επίσης, θα υπαρχει προβλημα με την παλια ταυτοτητα ή ειμαστε οκ με νεο διαβατηριο (εκδοθηκε πριν ενα μηνα);

Ευχαριστω πολύ!

Maya 30$  10 days unlimited

Διαβατήριο,Esta και $$$$$   😁 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ryanair τα τσαντακια αυτα που ειναι για το τρεξιμο σαν ζωνες ή τις μπανανες των παιδιων για να βαλω κινητο καρτες κλπ δεν τα θεωρει τσαντες πχ.

Επισης η Revolut μπορω να κανω αναληψη Ιταλια μετρητά χωρις ποσοστό;

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2024 στις 11:51 ΠΜ, rodosf1 είπε

Ακόμα κ εντός ΕΕ αν πας με ελληνική σάπια παλιά παίζει να φας ξεβρακωμα. Το έχω δει με τα μάτια μου. 

Η "κλασσική" ελληνική ταυτότητα (όχι η μεγέθους πιστωτικής κάρτας) αποτελεί μία πρωτοτυπία για τις περισσότερες (ευρωπαϊκές τουλάχιστον) χώρες, ειδικά για τον 21ο αιώνα.

Ακόμα και γειτονικές βαλκανικές χώρες που είναι σχετικά εξοικειωμένες με αυτή και πάλι δημιουργούνται "θεματάκια" (πάντα όταν την παρουσιάσεις στα σύνορα η πρώτη ερώτηση είναι "διαβατήριο δεν έχεις;"). Στις περισσότερες περιπτώσεις θα περάσεις στο τέλος (αν είναι φυσικά σε καλή κατάσταση και όχι από κωλότσεπη) αλλά η πιθανή καθυστέρηση και το ρίσκο να πάει κάτι στραβά δεν αξίζει τον κόπο.

Προσωπικά, επειδή κάνουμε κάποια ταξιδάκια, όταν είχα βγάλει τη "νέα" ταυτότητα (την παλιά εννοώ αλλά να έχει λατινικούς χαρακτήρες) σκέφτηκα ότι δεν χρειάζεται να έχω διαβατήριο αφού οι επίσημες αναρτήσεις είναι ότι λειτουργεί ως ταξιδιωτικό έγγραφο εντός ΕΕ (και σε γειτονικές χώρες). Στην πράξη όμως είδα ότι, αν και τελικά δεν παρουσιάστηκε κάποιο μεγάλο πρόβλημα, γλυτώνω πολύ "συζήτηση" με το διαβατήριο. Οπότε, μέχρι την credit card size ταυτότητα...διαβατήριο.

Στις 22/3/2024 στις 5:31 ΜΜ, Dimitris156 είπε

Στην επιστροφή για Αθήνα έχω στάση στο Βελιγράδι, φτάνω περίπου 12.30 το μεσημέρι και φεύγω κατά τις 12 το βράδυ. Υπάρχουν 1-2 πράγματα που αξίζει να δω ή απλά πάμε στο κέντρο μια βόλτα, τρώμε πίνουμε και γυρνάμε? Επίσης από αεροδρόμιο ποιος είναι ο προτιμότερος τρόπος για το πήγαινε-έλα? Πρέπει να κλείσω κανένα λεωφορείο ή με τα ΜΜΜ είμαι εντάξει? Μπορώ να χρησιμοποιήσω ευρώ?

Αν και το είδα αργά και ίσως να μην έχει νόημα πια, να πω ότι με σκάρτο 12ωρο κενό και αφού αφαιρέσεις τα πηγαινέλα στο αεροδρόμιο, σε μεγάλη πόλη δεν σου μένουν και πολλά πράγματα να κάνεις.

Λογικά μια βόλτα στο κέντρο, περπάτημα στην knez mihailova (κάτι από "Ερμού" αλλά πολύ πιο "ανοιχτόκαρδο" και νοικοκυρεμένο) μέχρι το κάστρο, βολτούλα στο κάστρο και το πάρκο που το περιβάλλει (θα δείτε το σημείο που ενώνονται ο Δούναβης με το Σάββα) και φυσικά κάποια μασαμπούκα.

Αν έχετε χρόνο βάζετε στο πρόγραμμα και την εκκλησία του Αγίου Σάββα (η μεγαλύτερη ορθόδοξη εκκλησία στη Σερβία και μία από τις μεγαλύτερες εκκλησίες παγκοσμίως) και μετά...τρέχουμε για αεροδρόμιο.

Για λιγότερο χρόνο και αν είναι κάποιος φαν των αεροπλάνων το αεροπορικό μουσείο του Βελιγραδίου (δίπλα στο αεροδρόμιο) έχει όμορφη συλλογή και εντυπωσιακό κτήριο. Θέλει λίγο ψάξιμο βέβαια γιατί είχε κλείσει για renovation πριν κάποια χρόνια και δεν ξέρω αν έχει ξανανοίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα ,θέλει ο αδερφός μου να πάει για δουλειά Πάρο και Νάξο και ψάχνει μέρη όπου είναι τα περισσότερα τουριστικά μαγαζάκια με μπιχλιμπιδια που περνούν οι τουρίστες.

Όποιος μπορεί παράκληση να μου πει πια μέρη είναι στα δύο νησιά τα πιο τουριστικά... Από τέτοιας άποψης όμως,όχι από παραλίες ,είναι αδιάφορο στη συγκεκριμένη φάση αυτό

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/3/2024 στις 4:44 ΜΜ, fotini1 είπε

Η Ryanair τα τσαντακια αυτα που ειναι για το τρεξιμο σαν ζωνες ή τις μπανανες των παιδιων για να βαλω κινητο καρτες κλπ δεν τα θεωρει τσαντες πχ.

Επισης η Revolut μπορω να κανω αναληψη Ιταλια μετρητά χωρις ποσοστό;

Ευχαριστώ 

Ιταλία παντού περνάνε κάρτες (κι οι ελληνικές χωρίς προμήθεια). Δε χρειάζονται μετρητά. Στο Μιλάνο μπαίνεις και στο μετρό απευθείας με την κάρτα, χωρις εισιτήριο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα  σας.

Τον άλλο μήνα θα πάω για 4 ημέρες  στη Κωνσταντινούπολη. Θέλω να ρωτήσω σχετικά με το mobile internet. Έχω βρει ένα πακέτο με το airalo αλλά έχω διαβάσει στις κριτικές ότι στη Κωνσταντινούπολη δεν έχει καλό σήμα.

Εχει χρησιμοποιησει κανεις το airalo στην Κωνσταντινούπολη? Ξέρει κάποιος άλλον αξιόπιστο  παροχο που να δουλεύει  στην Κωνσταντινούπολη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, kwstakisii είπε

Καλησπέρα  σας.

Τον άλλο μήνα θα πάω για 4 ημέρες  στη Κωνσταντινούπολη. Θέλω να ρωτήσω σχετικά με το mobile internet. Έχω βρει ένα πακέτο με το airalo αλλά έχω διαβάσει στις κριτικές ότι στη Κωνσταντινούπολη δεν έχει καλό σήμα.

Εχει χρησιμοποιησει κανεις το airalo στην Κωνσταντινούπολη? Ξέρει κάποιος άλλον αξιόπιστο  παροχο που να δουλεύει  στην Κωνσταντινούπολη? 

Airalo δουλεύει άψογα. Δοκιμασμένη πριν λίγο καιρό τόσο στην Ευρωπαϊκή πλευρά όσο και στην Ασιατική. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έκλεισα ένα τριήμερο Βουδαπέστη τον Ιούνιο (2 ατομα). Σε ποια περιοχή είναι καλύτερα να ψάξω για διαμονή? Αν υπάρχει και πρόταση για ξενοδοχείο καλοδεχουμενη όπως και οποιαδήποτε συμβουλή για αξιοθέατα και φαγητό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...