Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποια συμβουλή/tips για Tel Aviv και Ιερουσαλήμ; Κυρίως για θέμα ασφάλειας ρωτάω αλλά και ότι άλλο έχει κανείς να προτείνει. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, d_gkal είπε

Γύρω στα 300€ για 4 νύχτες. 

Το attalos στην Αθηνάς είναι καλή επιλογή; (Ξενοδοχείο/περιοχή)

Είδα στο site ότι υπάρχει εισητηριο 5 ημερών με κόστος 9€.

Τι εννοεί; Πληρώνω 9€ και πάω όπου θέλω, όσες διαδρομές θέλω για 5 ημέρες;

Ναι όσο θες

2 ώρες πριν, d_gkal είπε

Γύρω στα 300€ για 4 νύχτες. 

Το attalos στην Αθηνάς είναι καλή επιλογή; (Ξενοδοχείο/περιοχή)

Είδα στο site ότι υπάρχει εισητηριο 5 ημερών με κόστος 9€.

Τι εννοεί; Πληρώνω 9€ και πάω όπου θέλω, όσες διαδρομές θέλω για 5 ημέρες;

Ναι όσο θες

2 ώρες πριν, d_gkal είπε

Γύρω στα 300€ για 4 νύχτες. 

Το attalos στην Αθηνάς είναι καλή επιλογή; (Ξενοδοχείο/περιοχή)

Είδα στο site ότι υπάρχει εισητηριο 5 ημερών με κόστος 9€.

Τι εννοεί; Πληρώνω 9€ και πάω όπου θέλω, όσες διαδρομές θέλω για 5 ημέρες;

Ναι όσο θες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sheik είπε

Κάποια συμβουλή/tips για Tel Aviv και Ιερουσαλήμ; Κυρίως για θέμα ασφάλειας ρωτάω αλλά και ότι άλλο έχει κανείς να προτείνει. Ευχαριστώ

Είχα γράψει παλιότερα κάποια πράγματα.

'Έχω μείνει Ισραήλ μερικές μέρες. Έμεινα 2 μέρες Old Jaffa που είναι παραλιακά και 2 μέρες λίγο έξω από τα τείχη της Ιερουσαλήμ. Επίσκεψη μέσα στην Ιερουσαλήμ εκτός από την μουσουλμανική γειτονιά όπου δεν επιτρεπόταν η είσοδος σε μη μουσουλμάνους την ημέρα που πήγα. Μπορείς επίσης να πας και νεκρά θάλασσα για κολύμπι. Ετοιμάσου για ανάκριση στο αεροδρόμιο, ρωτάνε πολλά σε εκνευριστικό βαθμό. Επίσης παντού θα βλέπεις τους στρατιώτες μέσα στην πόλη και να μετακινούνται με τις συγκοινωνίες οπλισμένοι. Στα εμπορικά περνάς από ανιχνευτή μετάλλων και ψάχνουν και την τσάντα σου. Μου άρεσε σε γενικές γραμμές, ωραίο φαΐ, πήγα για hummus σε ένα από τα πιο δημοφιλή μέρη εκεί (Ha-Dolfin St 1, Tel Aviv-Yafo, Ισραήλ, Abu Hassan), μέσα στην Ιερουσαλήμ είναι στην ουσία μια μεγάλη αγορά, αρκετός κόσμος (είχα πάει Φεβρουάριο) οπότε δεν περπατάς και πολύ άνετα γιατί είναι στενά σοκάκια, οι μαγαζάτορες να προσπαθούν να σου πουλήσουν. Επίσης αν δεις στους χάρτες της πόλης υπάρχει κάποιο σημείο οπού μπορείς να ακολουθήσεις μια διαδρομή στις στέγες των σπιτιών. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, d_gkal είπε

Είδα στο site ότι υπάρχει εισητηριο 5 ημερών με κόστος 9€.

Τι εννοεί; Πληρώνω 9€ και πάω όπου θέλω, όσες διαδρομές θέλω για 5 ημέρες;

Δεν σου καλύπτει απλά διαδρομή αεροδρομίου.

Τα εβδομαδιαια ισχύουν για μετακινήσεις με: Λεωφορεία (πλην γραμμών Αεροδρομίου), Τρόλεϊ, Μετρό (εκτός διαδρομών προς και από το Αεροδρόμιο), ΗΣΑΠ, Τραμ και Προαστιακό (μόνο στο αστικό τμήμα, δηλαδή εκτός Αεροδρομίου, σταθμών δυτικά της Μαγούλας και βόρεια του ΣΚΑ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Πηγε κανεις Ιορδανια τωρα που ανοιξε η ryanair?

Σου αντιγράφω από παλαιότερο σχόλιο μιας και είχε ρωτήσει και κάποιος άλλος πρόσφατα.

Είχα πάει τον Φεβρουάριο του '18, ανεξάρτητα, όχι με γκρουπ. Η διαμονή είναι αρκετά φτηνή (25-30€ σε δίκλινο για 2 άτομα) και το φαΐ επίσης.

Βάση του Lonely Planet η βίζα δεν είναι απαραίτητη στην παρακάτω περίπτωση όπου φαντάζομαι σε αφορά

Via the Aqaba Economic Zone: If you arrive in Jordan’s southern city of Aqaba by air on an international flight or by sea from Nuweiba in Egypt, you are entitled to a free visa as part of the free-trade agreement with the Aqaba Special Economic Zone Area (ASEZA). (https://www.lonelyplanet.com/jordan/visas)

Σε αυτή την περίπτωση ίσως σε συμφέρει να αγοράσεις ξεχωριστά είσοδο για την Πέτρα το οποίο κοστίζει 50 (JD), ανάλογα και τι θες να δεις.

Εγώ επειδή πήγα Ιορδανία μέσω Ισραήλ και επειδή έμεινα περισσότερες από 3 νύχτες στην Ιορδανία αγόρασα το JordanPass, κόστος 70 JD - (99 USD) (https://www.jordanpass.jo/Contents/Prices.aspx) που περιλαμβάνει την είσοδο στον αρχαιολογικό χώρο της Πέτρας και σε πολλά άλλα αξιοθέατα και δεν χρειάζεται να αγοράσεις ξεχωριστά βίζα (40 JD). 

Το μόνο δύσκολο είναι οι μετακινήσεις από μέρος σε μέρος. Είναι λίγο χύμα τα πράγματα. Πας στη στάση των λεωφορείων και απλά περιμένεις να γεμίσει το βανάκι για να ξεκινήσει οπότε μπορεί να περιμένεις και μια ώρα μέχρι να μαζέψει αρκετά άτομα. Στη δική μου περίπτωση ο οδηγός μου ζήταγε να πληρώσω περισσότερο αν θέλαμε να ξεκινήσει νωρίτερα και να μην περιμένουμε. Όχι και οτι καλύτερο όταν ο χρόνος είναι περιορισμένος. Αν πας με γκρουπ υποθέτω οτι θα τα έχουν κανονισμένα και δεν θα έχεις τέτοιο θέμα.

Έμεινα ένα βράδυ Aqaba, ένα βράδυ Wadi Rum, 2 βράδια στην Petra και μετά πίσω στην Aqaba άλλο ένα βράδυ. Για να δεις την Πέτρα το προτιμότερο είναι 2 διανυκτερεύσεις εκεί τριγύρω ώστε να μπορείς να πας νωρίς το πρωί και να έχεις όλη τη μέρα μπροστά σου. Είναι μερικές ώρες περπάτημα πήγαινε-έλα, βάλε και στάσεις για φωτογραφίες, φαΐ, κανένα διάλειμμα και πάρα πολλά ανηφορικά σκαλιά. Αν πας από μεσημέρι και μετά είναι πιο πιεσμένα γιατί νομίζω πρέπει να έχεις βγει από το χώρο με την δύση του ηλίου (6am to 6pm during the summer and 6am to 4pm in the winter). Επειδή είχα φτάσει μεσημεράκι στην Πέτρα και δεν υπήρχε χρόνος για επίσκεψη υπάρχει και η μικρή Πέτρα λίγο πιο δίπλα. Πας με ταξί, κανονίζεις με τον οδηγό την τιμή να σε πάει, να σε περιμένει εκεί και να σε γυρίσει πίσω στην πόλη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, *Kopanos* said:

Δεν σου καλύπτει απλά διαδρομή αεροδρομίου.

Τα εβδομαδιαια ισχύουν για μετακινήσεις με: Λεωφορεία (πλην γραμμών Αεροδρομίου), Τρόλεϊ, Μετρό (εκτός διαδρομών προς και από το Αεροδρόμιο), ΗΣΑΠ, Τραμ και Προαστιακό (μόνο στο αστικό τμήμα, δηλαδή εκτός Αεροδρομίου, σταθμών δυτικά της Μαγούλας και βόρεια του ΣΚΑ).

Δε με πειράζει το από προς αεροδρόμιο. 

Χρειάζεται κάτι για έκδοση του εισητηριο των 9€; Μόνο ταυτότητα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, alxandros_gr είπε

Σου αντιγράφω από παλαιότερο σχόλιο μιας και είχε ρωτήσει και κάποιος άλλος πρόσφατα.

Είχα πάει τον Φεβρουάριο του '18, ανεξάρτητα, όχι με γκρουπ. Η διαμονή είναι αρκετά φτηνή (25-30€ σε δίκλινο για 2 άτομα) και το φαΐ επίσης.

Βάση του Lonely Planet η βίζα δεν είναι απαραίτητη στην παρακάτω περίπτωση όπου φαντάζομαι σε αφορά

Via the Aqaba Economic Zone: If you arrive in Jordan’s southern city of Aqaba by air on an international flight or by sea from Nuweiba in Egypt, you are entitled to a free visa as part of the free-trade agreement with the Aqaba Special Economic Zone Area (ASEZA). (https://www.lonelyplanet.com/jordan/visas)

Σε αυτή την περίπτωση ίσως σε συμφέρει να αγοράσεις ξεχωριστά είσοδο για την Πέτρα το οποίο κοστίζει 50 (JD), ανάλογα και τι θες να δεις.

Εγώ επειδή πήγα Ιορδανία μέσω Ισραήλ και επειδή έμεινα περισσότερες από 3 νύχτες στην Ιορδανία αγόρασα το JordanPass, κόστος 70 JD - (99 USD) (https://www.jordanpass.jo/Contents/Prices.aspx) που περιλαμβάνει την είσοδο στον αρχαιολογικό χώρο της Πέτρας και σε πολλά άλλα αξιοθέατα και δεν χρειάζεται να αγοράσεις ξεχωριστά βίζα (40 JD). 

Το μόνο δύσκολο είναι οι μετακινήσεις από μέρος σε μέρος. Είναι λίγο χύμα τα πράγματα. Πας στη στάση των λεωφορείων και απλά περιμένεις να γεμίσει το βανάκι για να ξεκινήσει οπότε μπορεί να περιμένεις και μια ώρα μέχρι να μαζέψει αρκετά άτομα. Στη δική μου περίπτωση ο οδηγός μου ζήταγε να πληρώσω περισσότερο αν θέλαμε να ξεκινήσει νωρίτερα και να μην περιμένουμε. Όχι και οτι καλύτερο όταν ο χρόνος είναι περιορισμένος. Αν πας με γκρουπ υποθέτω οτι θα τα έχουν κανονισμένα και δεν θα έχεις τέτοιο θέμα.

Έμεινα ένα βράδυ Aqaba, ένα βράδυ Wadi Rum, 2 βράδια στην Petra και μετά πίσω στην Aqaba άλλο ένα βράδυ. Για να δεις την Πέτρα το προτιμότερο είναι 2 διανυκτερεύσεις εκεί τριγύρω ώστε να μπορείς να πας νωρίς το πρωί και να έχεις όλη τη μέρα μπροστά σου. Είναι μερικές ώρες περπάτημα πήγαινε-έλα, βάλε και στάσεις για φωτογραφίες, φαΐ, κανένα διάλειμμα και πάρα πολλά ανηφορικά σκαλιά. Αν πας από μεσημέρι και μετά είναι πιο πιεσμένα γιατί νομίζω πρέπει να έχεις βγει από το χώρο με την δύση του ηλίου (6am to 6pm during the summer and 6am to 4pm in the winter). Επειδή είχα φτάσει μεσημεράκι στην Πέτρα και δεν υπήρχε χρόνος για επίσκεψη υπάρχει και η μικρή Πέτρα λίγο πιο δίπλα. Πας με ταξί, κανονίζεις με τον οδηγό την τιμή να σε πάει, να σε περιμένει εκεί και να σε γυρίσει πίσω στην πόλη.

Νοικιαζουν πουθενα αμαξια? θα το προτεινες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Νοικιαζουν πουθενα αμαξια? θα το προτεινες?

Δεν έψαξα καθόλου για ενοικίαση αυτοκινήτου οπότε δεν ξέρω τι παίζει. Εξαρτάται του τι θες να κάνεις, ποιά μέρη θες να επισκεφθείς και πόσο διαθέσιμο χρόνο έχεις. Κινήθηκα αποκλειστικά με συγκοινωνία. Σαν μέρος σίγουρα αξίζει πάντως, ειδικά ο αρχαιολογικός χώρος στην Πέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, xgol said:

Το athena ticket θα λες. Ναι εκτος καποιων προορισμών, πχ αεροδρόμιο. Αν κ νομιζω πως είναι για 3ημερες.

Από εδώ το είδα

https://www.athenstransport.com/tickets/

 

2.  Ποιοι τύποι εισιτηρίων είναι διαθέσιμοι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, geran είπε

Έχετε κάποια αξιόλογη πρόταση για φαγητό στα Τρίκαλα - Καλαμπάκα? Παίζει να κατέβω και προς Ελάτη.

Εδώ είσαι https://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g189506-d2649957-Reviews-Niavis-Trikala_Trikala_Region_Thessaly.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, txcellas είπε

Τις επόμενες ημερες θα παω Στρασβούργο και λιγο φρανκφουρτη. Στο Στρασβούργο κατι αξιολογο οσοι εχουν παει?

Έχει ένα ποταμάκι (που μπορείς να κάνεις βόλτα με καραβάκι) και την παλιά πόλη στο κέντρο που είναι αρκετά συμπαθητική. Γενικά πόλη για περπάτημα/βόλτα. Έχει κλασικά έναν καθεδρικό, που μπορείς να ανέβεις και πάνω και να δεις την πόλη από ψηλά. Αν έχεις μια μέρα, προτείνω να πας εκδρομούλα στην Colmar, που είναι πολύ γραφική. Με το τρένο είναι εύκολο και γρήγορο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...